newsletter
השיחה מגיעה אליך
רוצה לקבל את מיטב הסיפורים של שיחה מקומית ישר למייל? הניוזלטר השבועי שלנו הוא התשובה בשבילך.

למען התקווה: חייבים לצאת לרחובות במוצ"ש כמו שמזמן לא יצאנו

בגלל ההסתה והריסות הבתים, בגלל האלימות והפילוג, בגלל שאפשר וצריך לקדם בארץ חיים משותפים ושוויוניים ובגלל שאנחנו לא יוצאים להלחם על זה מספיק מול ממשלה גזענית. עכשיו יוצרים תקווה

מאת:
השאירו תגובה
א א א

כבר שנים שלא ראינו הפגנה יהודית-ערבית גדולה ומשמעותית כמו זו שאמורה להתקיים בתל אביב במוצאי שבת.

וזה לא שהיו חסרות סיבות למחאה משותפת. ממשלת הימין הקיצוני שמה את הציבור הפלסטיני מקרב אזרחי ישראל על הכוונת: מהסתה שקרית על הצתות ועל "מחבלי דאעש", דרך האיומים והשלילה בפועל של תקציבים ממוסדות תרבות, דרך הניסיון לחסל את הייצוג הפוליטי של האזרחים הפלסטינים בכנסת, דרך חקיקה אנטי-דמוקרטית, דרך מעצרים פוליטיים וסגירת כלי תקשורת, ועד אלימות משטרתית קיצונית והריסות בתים שרירותיות.

אין ספק שהשיא הגיע לפני שבוע, עם הריסת אום אל-חיראן. הריסה שנועדה – באופן הכי פשוט – לפנות אזרחים ערבים (מאדמה שאליה הועברו על ידי המדינה) לטובת יהודים. הריסה שאפשר היה להמנע ממנה בקלות, ושבפירוש ניתן היה להמנע מהאלימות והמוות והירי בחבר כנסת וההסתה השקרית סביבה. מספיק להסתכל על פינוי עמונה כדי להבין איך אפשר, אם רק רוצים, לפנות אפילו נוכח התנגדות קשה ואלימה יותר משהייתה באום אל-חיראן באופן מתחשב ורגיש.

> "ברגע אחד הפכנו מאזרחים לטרוריסטים"

מסרבים להיות אויבים, במחאת 2011 (אורן זיו / אקטיבסטילס)

צריך לתת לאנשים תקווה. וההפגנה הזו היא הדרך לעשות את זה. מסרבים להיות אויבים, במחאת 2011 (אורן זיו / אקטיבסטילס)

הדברים האלה לא קורים סתם. בעידן של אלימות וחורבן ברחבי המזרח התיכון, של גזענות מתפשטת בעולם המערבי, חובתה הראשונה של הממשלה הייתה לקדם אזרחות אחידה, שוויונית, הוגנת. לקדם תודעה של חיים משותפים וערבות הדדית לא רק בקרב "עם ישראל", אלא בקרב כלל האזרחים. אבל היא בוחרת בכוונה, בזדון, מתוך אידאולוגיה וגם מתוך אינטרס ציני לנהוג הפוך. לסמן פעם אחר פעם את האזרחים הפלסטינים כאויב ש"כוחותינו" – כפי שהגדיר את זה ראש הממשלה – צריכים לטפל בו.

ההפגנה במוצאי שבת באה לתת את התשובה לזה. יהיו בה תושבי אום אל-חיראן ותושבי קלנסווה, יהיו אנשים מחיפה ומבאר שבע, מנצרת ומהמשולש, מירושלים ומתל אביב ומיפו. יהיו בה ח"כים מהרשימה המשותפת וממרצ ואפילו מהמחנה הציוני, שלמרבה הצער לרוב נמצאים בצד הלא נכון של מגמות ההסתה והפילוג, אבל מגיעים גם הם הפעם.

מול ממשלה מסיתה חייבים להציב אלטרנטיבה, דרך חיובית שהאזרחים יכולים לבחור בה על פני השנאה, ההרס וההרג בחסות הממשלה. בארה"ב מבינים את זה טוב מאוד בשבועיים האחרונים. אחרי שנים שאנחנו יותר מדי רדומים, יותר מדי יושבים בבית, יותר מדי שוקעים בייאוש – ההפגנה הזאת תהיה מפגן של תקווה, של אחדות, של עשייה ושל אמון בדרך של שוויון לכל מי שחי בארץ הזאת. אז פשוט בואו.

העצרת למען עתיד משותף: מוצאי שבת, 19:30, צעדה מכיכר מגן דוד לכיכר דיזנגוף. הרשמה להסעות.

א א א
ועוד הערה לסיום:

הפוסט שקראת עכשיו לא במקרה נמצא פה, בשיחה מקומית. צוות האתר משקיע יום-יום המון מחשבה ועבודה קשה כדי להביא לקוראים שלנו מידע שלא נמצא במקומות אחרים, לפרסם תחקירים ייחודיים, להגיב מהר לאירועים חדשותיים מתגלגלים, ולתת במה לקולות מושתקים בחברה ולפועלות ולפעילים למען שלום, שוויון וצדק חברתי.

כבמה שעושה עיתונות עצמאית אנחנו לא נמצאים בכיס של אף בעל הון, ולא של השלטון. הרבה מהכתיבה באתר נעשה בהתנדבות מלאה. ועדיין, העבודה שלנו עולה כסף. זה זמן עריכה, וזה צילום, תרגום, שירותי מחשוב, ייעוץ משפטי ועוד.

אם כל אחת ואחד ממאות אלפי הקוראים שמגיעים לשיחה מקומית כל שנה יתרום ולו תרומה קטנה – נוכל לעמוד על הרגליים באופן עצמאי לגמרי. אם כל אחד יתמוך בנו בתרומה חודשית צנועה – נוכל לצמוח ולהרחיב את הפעילות שלנו פי כמה.

הצטרפו להצלחה שלנו בשיחה מקומית
תרמו לחיזוק העיתונות העצמאית של שיחה מקומית

לחצו כאן
מאות בני משפחות של הילדים האבודים, ולצידן תומכים רבים, הגיעו לירושלים מרחבי הארץ. הן דורשות הכרה בפשע שנעשה, גילוי האמת וצדק, עשרות רבות של שנים לאחר שנעלמו אחיהן ובניהן. יום המודעות לחטיפת ילדי תימן, מזרח ובלקן. 21 ליוני 2017. (שירז גרינבאום/אקטיבסטילס)

הפרקליטות דרשה לדחות על הסף את התביעה בגלל "התיישנות". הפגנה למען הכרה במשפחות ילדי תימן, המזרח והבלקן (צילום: שירז גרינבאום/אקטיבסטילס)

הפרקליטות הפתיעה: נדון עם האוצר על פיצויים לחטופי תימן

לפי הפרקליטות, מתקיימים דיונים עם החשב הכללי, אבל "לא ניתן לאשר סכומים" בגלל ממשלת המעבר. פעילים במאבק לילדי תימן, המזרח והבלקן: "המשפחות שמעו על המתווה בפעם הראשונה, זה ניסיון נבזי להשיג את אהדת השופטים"

X

אהבת את הכתבה הזאת?

כדי לעשות עיתונות עצמאית שיחה מקומית צריכה גם את התמיכה שלך. לחץ/י כאן כדי להיות חלק מההצלחה שלנו
donate
silencej89sjf