newsletter
השיחה מגיעה אליך
רוצה לקבל את מיטב הסיפורים של שיחה מקומית ישר למייל? הניוזלטר השבועי שלנו הוא התשובה בשבילך.

שני הרוגים בהריסת אום אל חיראן; "התנפלו בנשקים שלופים"

לפנות בוקר הגיעו כוחות גדולים של המשטרה לכפר אום אל חיראן על מנת להרוס, ופתחו באלימות קשה; שני הרוגים ופצועים במקום, ח"כ עודה נפצע בראשו וטופל בבית חולים. צפו בתיעוד

מאת:

צילמה: קרן מנור. כתבו: יעל מרום ואלי ביתאן

לפחות שני הרוגים ומספר פצועים בעקבות עימותים אלימים שפרצו בכפר הבדואי הבלתי מוכר אום אל חיראן בין כוחות גדולים של משטרה שהגיעו למקום בסביבות השעה חמש לפנות בוקר כדי לאפשר הריסת בתים בכפר, לבין תושבי המקום. המשטרה השתמשה בירי של גז, כדורי ספוג ודווח גם על שימוש בירי חי. בין הפצועים גם יו"ר הרשימה המשותפת ח"כ איימן עודה, שנפצע בראשו מירי כדורים לפיזור הפגנות ופונה לבית החולים סורוקה כשהוא בהכרה. הנפגעים הם תושבי הישוב וכן אנשי כוחות הביטחון.

יעקוב מוסא אבו אלקיעאן נורה למוות על ידי השוטרים, מיד אחר כך נהרג השוטר ארז לוי בן ה-34. המשטרה טענה, זמן קצר מאוד לאחר המקרה, ולא ברור על סמך מה, כי אלקיעאן ניסה לדרוס שוטרים. דובר המשטרה השתמש בביטוי "פיגוע דריסה" והוא מייחס להרוג, תושב הכפר שבתיו מועמדים להיהרס, מניעים דתיים איסלאמיסטיים. יעקב מוסא אבו אלקיעאן היה מורה למתמטיקה בבית הספר התיכון "אלסאלם חורה", אשתו היא ד"ר ומרצה לחינוך, אחיו מפקח במשרד החינוך ואח אחר מנהל את בית הספר "אלביאר חורה".

> צפו: וידאו בלעדי מהאירועים הקשים והירי באום אל חיראן הלילה

אום אל חיראן הלילה (צילום: קרן מנור, אקטיבסטילס)

אום אל חיראן הלילה (צילום: קרן מנור, אקטיבסטילס)

ח"כ עודה הגיע לאום אל חיראן מוקדם הבוקר כדי לעמוד לצד התושבים, לאחר שאתמול בשעות הצהרים הגיעו למקום נציגי המנהל והודיע לתושבים על הפינוי הצפוי במהלך הלילה. מלשכתו של ח"כ עודה נמסר הבוקר כי "המשטרה משתמשת בכמויות גדולות של אמצעים לפיזור הפגנות (רימוני גז והלם). על פי חלק מהדיווחים נשמעו גם קולות ירי וישנם פצועים במקום". לשיחה מקומית נודע כי חוץ מח"כ עודה, במקום שהו עשרות מתושבי הכפר ועוד כ-15 פעילים שהגיעו לתמוך. נכון לבוקר לא בוצע הרס בכפר, אך המשטרה מטילה כעת סגר על המקום.

תושב הכפר, עטווה אבו אל קיעאן, מספר ל"שיחה מקומית": "התקשרו אלי אתמול בשעה שמונה בלילה בערך, ואמרו שהם מוכנים לעשות משא ומתן על פינוי מרצון. באנו לרשות, ושם ביקשו ממני לחתום שאני מתפנה עכשיו באופן זמני, ורק עוד ארבעה או חמישה חודשים אקבל את המגרש. ביקשתי מהם לראות את המגרש, והם סירבו ואמרו שהמגרש עדיין לא מוכן ואי אפשר להראות אותו ככה. לא רצינו לחתום, כי אין מגרשים, והלכנו הביתה בסביבות השעה 12 וחצי.

"בארבע וחצי הגיעו שוטרים ואמרו לנו לצאת מהבתים ולתת למשטרה לטפל. יצאנו והם הגיעו עם כוחות גדולים ונשקים שלופים ומיד פתחו באלימות. בן דוד שלי יצא עם הרכב לכיוון המשטרה על מנת לקרוא לעזרה, ופתאום אנחנו שומעים ירי בצרורות. ניסינו להתקרב כדי לראות מה קרה וירו לעברנו. אפילו ח"כ איימן עודה ניסה להתקרב כדי לראות וירו גם עליו. עד עכשיו הם לא נותנים לנו לראות את הגופה". לשאלה מה הוא חושב על הודעת המשטרה שהאשימה את בן דודו כביכול הוא "מחבל", אומר עטווה בכעס רב – "זה רק מראה שלמשטרה לא אכפת להרוג אנשים סתם. אני מכיר אותו טוב מגיל קטן, זה אדם טוב. תחשוב, אני אזרח ישראל ומגיעים אלי הביתה עם טנקים וכוחות, בעוד בעמונה בשביל להזיז אנשים כמה מאות מטרים הולכים לבג"צ ודואגים ללא סוף. זה נשמע לך הגיוני?"

הפעיל קובי סניץ, שהיה נוכח באום אל חיראן במהלך הלילה והבוקר, סיפר ל"שיחה מקומית" על שאירע במקום. לדבריו אתמול עד חצות עוד ניסתה המדינה להפעיל לחץ כבר על תושבי היישוב לחתום על הסכם ולהתפנות מהמקום, אולם המו"מ נכשל. בסביבות השעה חמש בבוקר הגיעו לכפר מאות שוטרים בנשקים שלופים, תוך שהם מאיימים ומפעילים אלימות קשה כלפי התושבים.

> באום אל-חיראן ייבחן העם בישראל ומדינתו

אום אל חיראן הלילה (צילום: קרן מנור, אקטיבסטילס)

אום אל חיראן הלילה (צילום: קרן מנור, אקטיבסטילס)

בין היתר קפצו השוטרים בנשקים שלופים על מכונית והוציאו ממנה את הנהג, תוך כדי שהם מכים אותו. זמן קצר לאחר מכן שמע סניץ יריות, בהתחלה בודדות. סניץ ראה ממרחק של כ-30 מטר רכב לבן נוסע למטה ומתרחק מהשוטרים. ואז, מספר סניץ, "החלו יריות בצרורות לעבר הרכב מכל הכיוונים". סניץ טוען כי הרכב המשיך להידרדר חסר שליטה, כשהנהג שבתוכו כבר ככל הנראה לא בהכרה. ככל הנראה זהו הרכב שממנו נפגעו גם השוטרים לאחר הירי.

סניץ מספר שלאחר התקרית הקשה החלו השוטרים לאיים על אנשים, מצמידים אותם לרצפה, מכוונים נשקים לראשיהם ומתגרים בתושבים. "ניסיתי להתקדם עם ח"כ עודה למקום כדי לראות מה עם הפצועים, ואז השוטרים התנפלו עלינו וריססו את עודה בגז פלפל. כשניסינו לעזור לו לזוז מהמקום הם ירו עליו כדור ספוג שפגע בו בראש מעל הגבה השמאלית". כאמור, עודה פונה לבית חולים.

צפו בעדותו של סניץ:

בעקבות האירועים האלימים קרא יו"ר ועדת המעקב מוחמד ברכה להנהגת הציבור הערבי להגיע מיד לאום אל-חיראן. חברי כנסת מהרשימה המשותפת ותושבי חורה שמנסים להגיע למקום נתקלים במשטרה שמונעת זאת מהם. מאות שוטרים עדיין נמצאים במקום, ועל פי הדיווחים החלו בהרס.

כזכור, ב-17 בינואר החליטו שופטי בית המשפט העליון שלא יתקיים דיון נוסף על עתידם של הכפרים הבלתי מוכרים עתיר ואום אל-חיראן. משמעות ההחלטה היא הריסת הכפרים הבדואים וכי כ-1,200 תושביהם נעקרים, בכפייה, לעיירה חורה. אום אל-חיראן ייהרס, ועל חורבותיו יוקם ישוב יהודי חדש בשם חירן. במקום עתיר, תמשיך קק"ל להרחיב את יער יתיר. תושבי הכפרים מנהלים מאבק כבר 13 שנים נגד הכוונה לגרשם מאדמותיהם.

זוהי הפעם השלישית בה עומדים בני שבט אבו-אלקיען, תושביהם הבדואים של הכפרים אום אל-חיראן ועתיר, בפני סכנת הגירוש השלישי שלהם מאז סולקו ונושלו לראשונה ב- 1949 מאדמות אבותיהם בוואדי זבאלה, ליד קיבוץ שובל, ועד שהממשל הצבאי שיכן בשנת 1956, במקום מושבם הנוכחי ליד יער יתיר צפונית מזרחית לעיירה הבדואית חורה.

> החלו העבודות להקמת ישוב יהודי במקום הכפר הבדואי אום אל חיראן

אום אל חיראן הלילה (צילום: קרן מנור, אקטיבסטילס)

אום אל חיראן הלילה (צילום: קרן מנור, אקטיבסטילס)

ההחלטה להחליף את הכפר הבדואי ביישוב יהודי, שזכתה לגיבוי המדינה, עלולה להיות רק ראשונה בסדרה בשנים הקרובות, וכמו שכתבה כאן בעבר מיכל רותם גם כפרים נוספים נמצאים בסכנה ש"יוחלפו" ביישובים יהודים.

מהמשטרה נמסר כי תושב האזור דרס שוטרים ונורה, וכמה מהם נפצעו. בעקבות האירוע החלו העימותים במקום. עוד נמסר כי הדורס הוא פעיל בפלג הדרומי של התנועה האיסלאמית. לתגובת המשטרה גיבו בעדאלה כי "הודעה זו משקפת את תרבות השקר של רשות זו. לפני שבועות ספורים האשימה המשטרה את הציבור הערבי בביצוע הצתות על רקע לאומני, דבר שלא היה ולא נברא. אין ולו עצור אחד שהואשם בהצתה על רקע לאומני. תרבות שקר זו גונתה ע"י וועדת אור שקבעה כי המשטרה מתייחסת אל האזרחים הערבים כאויב, וידה קלה על ההדק ביחס לאזרחים אלה".

ח"כ עיסאווי פריג' ממרצ מסר בעקבות האירועים: "כעומק החקירה, עומק הגזענות והאלימות. נתניהו ידע שטרנספר אום אל חיראן  זו חבית חומר נפץ ולא במקרה החליט לפוצץ אותה היום. ראש הממשלה מבין שהדרך היחידה להסיט את תשומת הלב מחקירותיו היא לפתוח במלחמה עם הציבור הערבי, ואחרי שבשבוע שעבר בקלנסווה, היה קרב מקדים, היום היתה הכרזת המלחמה הרשמית. מדובר בממשלה גזענית ופושעת , ממשלה שמשחדת עברייני בניה יהודים ומפנה באלימות ערבים מבתים שהם מתגוררים בהם כבר 40 שנה. אין הצדקה לאלימות, בטח שלא לדריסת  שוטרים, אבל גם אין הצדקה לפינוי אלים וגזעני של ערבים, רק בכדי ליישב במקומם יהודים".

ח"כ דב חנין מסר: "אגיע לכפר אום אל חיראן ולבית החולים בו מאושפז חברי איימן עודה. מהבוקר אני שומע עדויות קשות על מה שהתרחש שם. אדרוש ועדת חקירה אובייקטיבית שתבדוק את כל ההתנהלות בפרשה הזו. בפני ועדת חקירה כזו צריך יהיה גם להביא את כל הראיות על החלטתו של נתניהו להוביל גל של הריסות בתים בישובים של אזרחים ערבים כחלק מסימונם כאויב. תושבי אום אל חיראן הביעו אפילו נכונות לעזוב בעבור מקום חלופי את כפרם, שעל חורבותיו הממשלה מבקשת להקים ישוב יהודי-דתי. מישהו החליט ובחר ללכת בכוח ולהדליק אש גדולה. כעומק החקירות – גובה התבערה".

מהמרכז המשפטי עדאלה, שייצג את תושבי עתיר ואום אלחיראן בהליכים המשפטיים נגד הריסת הכפר, נמסר בתגובה: "המערכת המשפטית הישראלית וממשלת ישראל הן האחראיות להרג בכפר עתיר ואום אלחיראן. פסק הדין של בית המשפט העליון, שמאפשר הריסת כפר שקיים כבר יותר מ-60 שנה על מנת להקים יישוב יהודי על חורבותיו, הנו אחד מפסקי הדין הגזעניים ביותר שהוציא בית המשפט העליון. ממשלת ישראל והעומד בראשה ניצלו את פסק הדין הזה על מנת להמשיך במדיניות ההריסות, תוך שנתניהו מהלל את השימוש של המדינה בכוח כלפי אזרחים ערבים, באום אלחיראן ובקלנסווה. משטרת ישראל, בתורה, מוכיחה שוב שהיא רואה בציבור הערבי כולו כאויב. האצבע של משטרת ישראל מאד קלה על ההדק כאשר מדובר באזרחים ערבים, והשוטרים היורים זוכים לחסינות מצד המחלקה לחקירות שוטרים".

> המדינה מתחילה בטיהור האתני של הכפר אום אל-חיראן בנגב

הכוחות מתרכזים במעלה אום אל חיראן לפנות בוקר (צילום: קרן מנור, אקטיבסטילס)

הכוחות מתרכזים במעלה אום אל חיראן לפנות בוקר (צילום: קרן מנור, אקטיבסטילס)

ח״כ טלב אבו עראר הגיב: "מה שקרה היום בבוקר באום אלחיראן זאת מלחמה שהכריזה המשטרה והמדינה על הערבים. הצעיר שנהרג הוא מחנך, ונהרג בדם קר ועד כה הוא נמצא ברכב, ולא פונה מהמקום. יש לציין שהמשטרה רסיסה את המקום בירי חי ללא הבחנה, ואף נפגעו רכבים של משטרה מירי השוטרים. הטענות של המשטרה לא נכונות, ממשלת ישראל היא זו שתישא באחריות. אמרנו שעקירת אם אלחיראן למען בניית ישוב חירן ליהודים זו גזענות. אני פניתי לוועדת המעקב לישיבה בהולה בכדי לדון בעניין. יש להפסיק הריסת הבתים ולשבת לדבר עם התושבים. ראש ממשלת ישראל מוכן לעשות הכל ולחבל בכל בכדי לטייח ולכסות על העבירות שלו".

יו"ר הרשימה המשותפת ח"כ עודה מחזיק את אחד משני הכדורים שפצעו אותו. (צילום: דוברות הרשימה המשותפת)

יו"ר הרשימה המשותפת ח"כ עודה מחזיק את אחד משני הכדורים שפצעו אותו. (צילום: דוברות הרשימה המשותפת)

ח"כ חנין זועבי מסרה כי – "המשטרה מפיצה שקרים על מנת להצדיק את אלימותה הקיצונית. מדובר בהסתה פרועה וגזענית על מנת להכשיר את פינוים וגירושם של תושבי אום אל חיראן. תושבי הכפר נלחמים על ביתם ונאבקים על הזכות לדיור באדמתם. פינוי כפרם על מנת להקים באותו מקום בדיוק ישוב ליהודים בלבד הוא מעשה אפרטהייד. התקשורת משתפת פעולה ע"י אימוץ אוטומטי של שקריה של דוברת המשטרה, ללא כל ניסיון לבקר ולחקור את המתרחש בשטח ובכך היא משרתת את ניסיונו של נתניהו להעביר את תשומת הלב הציבורית מהחקירות שלו עצמו".

ח"כ אחמד טיבי מסר מאום אל חיראן: "שוב מוכח כי משטרת מדינת ישראל ומשטרתה מתייחסת אל האזרחים הערבים כאל אויבים. נתניהו שכתב כי ׳כוחותינו פועלים בקלנסווה׳ שלח את הכוחות כדי לפעול באום אל חיראן. הברוטליות המשטרתית שגרמה לפגיעה באזרחים ובח"כ עודה היא ההוכחה לכך שזו משטרה עוינת המחפשת הזדמנות כדי להתנפל על ערבים. הדבר מחייב ועדת חקירה לגבי ההתנהלות בעניין אום אל חיראן, קלנסאוה ואחרים. שוב מוכח שהמיעוט הערבי מותקף על ידי זרועות המדינה והדבר מחייב הגנה בינלאומית. אני קורא להתייחס אל האזרחים הערבים כאל מיעוט לאומי הזקוק להגנה בינלאומית על פי החוק הבינלאומי".

* * *

עדכון: בשעות האחרונות החלו כוחות הביטחון הישראלים בהרס כפר אום אל חיראן. המשטרה סגרה את הכניסה לכפר, ולא נתנה לחברי הכנסת של הרשימה המשותפת להתקרב. ח"כ סעדי נפצע מאלימות המשטרה ופונה לבית החולים.

ברחבי הארץ מתארגנות הפגנות במחאה על ההרג וההרס:

באוני' העברית בירושלים בשעה 12:00; באוני׳ תל אביב בשעה 13:30; באוני׳ חיפה בשעה 14:00; באוני׳ באר שבע בשעה 14:00; באזור המשולש הצפוני, בכניסה לאום אלפחם בשעה 16:30; באזור המשולש הדרומי, בכניסה לקלנסווה בשעה 17:00; באזור שפרעם, במחלף נאעמה בשעה 17:00; באזור עכו, במחלף עיאדיה בשעה 17:00; בתל אביב ברחוב קינג ג'ורג' בשעה 19:30 ובכיכר השעון ביפו בשעה 19:00; במושבה הגרמנית בחיפה בשעה 19:00.

גרסה אנגלית של הכתבה פורסמה גם באתר 972+.

> כשבג"ץ מאשר להרוס כפר בדואי כדי להקים במקומו ישוב ליהודים

אנחנו המומות ומזועזעים, דואגות ומפוחדים מאירועי התקופה האחרונה.

בימים כאלה יש מי שדורשים מעיתונות "לבחור צד". הצד שבחרנו ברור: אנחנו עומדים לצד כל מי שאיבדו את יקיריהם במלחמה הזו; לצד כל מי שנאלצו לנוס על נפשם ולהותיר אחריהם בית; לצד כל מי שחרדים לחייהם ולחיי משפחתם ואהוביהם, בישראל, בעזה ובגדה המערבית.

בימים אלה, אנחנו מרגישות ומרגישים שקולנו, הקול של פלסטינים וישראליות נגד הכיבוש ולמען שלום צודק, ביטחון וחירות לכל, חשוב מתמיד. הסיפורים החשובים שלא מסוקרים בתקשורת המיינסטרים רבים מספור, אך משאבינו מוגבלים. בעזרתך נוכל להביא לציבור הולך וגדל סיפורים כמו זה שקראת עכשיו, ולהציע את הניתוח, ההקשר, והסיקור הנחוצים כל כך, במיוחד בתקופה הקשה והדרמטית הזו. הדרך הכי טובה להבטיח את היציבות והעצמאות שלנו היא התמיכה של קהילת הקוראות והקוראים באמצעות חברות בשיחה מקומית.

זה הזמן להיות חברות בשיחה מקומית

לתמיכה – לחצו כאן
פלסטינים בורחים מח'אן יונס לרפיח, ב-26 בינואר 2024 (צילום: עטיה מוחמד / פלאש90)

פלסטינים בורחים מח'אן יונס לרפיח, ב-26 בינואר 2024 (צילום: עטיה מוחמד / פלאש90)

עזבתי את עזה, אבל המלחמה עדיין לא עוזבת אותי

יצאתי משג'אעייה, עברתי מחסום של הצבא הישראלי, וביליתי כמה שבועות באוהל ברפיח בדרך לעזוב את הרצועה. אני חושש שההחלטה הזאת תעיק על נשמתי לתמיד, אם יקרה משהו למשפחתי בזמן שאיני שם

X

אהבת את הכתבה הזאת?

כדי לעשות עיתונות עצמאית שיחה מקומית צריכה גם את התמיכה שלך. לחץ/י כאן כדי להיות חלק מההצלחה שלנו
silencej89sjf