newsletter
השיחה מגיעה אליך
רוצה לקבל את מיטב הסיפורים של שיחה מקומית ישר למייל? הניוזלטר השבועי שלנו הוא התשובה בשבילך.

צפו: מפגינים בניו יורק צרו על שדה התעופה בדרישה לשחרור פליטים

מאת:
השאירו תגובה
א א א

אתמול בערב (מוצ"ש, זמן ארה"ב) התאספו אלפי מפגינים בטרמינל 4 בשדה התעופה JFK שבניו-יורק בדרישה לשחרור לפחות 20 פליטים ופליטות הנמצאים בתוך שדה התעופה. זאת לאחר שכניסת הפליטים לארה"ב נאסרה בעקבות הצו הנשיאותי שהוציא הנשיא טראמפ, אשר אוסר למשך 90 יום כניסה של אזרחים מ-7 מדינות בעלות רוב מוסלמי: איראן, עיראק, לוב, סומליה, סודן ותימן, בנוסף לפליטים סוריים. האיסור חל גם על פליטים שמחזיקים באשרה אמריקאית או אפילו בגרין קארד. הפגנות דומות התארגנו בשדות תעופה בינלאומיים נוספים ברחבי ארה"ב.

עורכי דין, שהגיעו לשדה בניו יורק על מנת לייצג פרו-בונו את הפליטים שכניסתם נאסרה לאחר שנחתו, נכנסו לתוך הטרמינל וניסחו עתירות לבתי המשפט נגד האיסור בטענה כי הוא אינו חוקתי. הבוקר (זמן ישראל) כבר הספיקו בתי משפט בארה"ב לשמוע ראשונית את העתירות שהוגשו, והקפיאו את תחולתו של הצו הנשיאותי.

במקביל מחוץ לטרמינל המוחים, שמספרם גדל משעה לשעה, חיממו את עצמם בשירים כמו "בלי שנאה, בלי פחד, פליטים מוזמנים לכאן" ו"בלי איסור ובלי חומה", כשהם מתכוונים לאיסור למעשה על מוסלמים להגיע לארה"ב ולחומה אותה הנשיא טראמפ מתכוון לבנות בדרום ארה"ב. משטרת ניו-יורק מנעה ממפגינים רבים להצטרף אליהם ואסרה על עלייה לרכבת התחתית לכיוון השדה למי שאין בידו כרטיס טיסה.

בין המפגינים היו גם פעילים ופעילות של ארגונים יהודים דוגמת "If not Now" ו"Jews for Racial and Economic Justice", שהדגישו את ההשוואות המתבקשות לאיסור על הגירה יהודית לארה"ב בשנות ה-40' של המאה הקודמת, בטענות דומות לאלו אשר נשמעות היום בימין האמריקאי, אשר החליף אויב אך לא את אופיו הגזעני.

> "זוהי רק ההתחלה". הנאום של אנג'לה דיוויס בצעדת הנשים בוושינגטון


אזרחים רבים דיווחו על כך שהם בדרכם להצטרף למחאה בטרמינל, ושהם מתכוונים להישאר שם עד שישוחרר אחרון הפליטים. לצד מצעד הנשים בשבוע שעבר, וצעדת נוספות, תושבי ניו-יורק מאותתים לנשיא החדש כי קם לו יריב שלא יהסס לתפוס את הרחובות כדי להגן על ערכיו ולהתנגד לשלטון ה"עובדות האלטרנטיביות" והפחד שהימין מנסה לכפות על ארה"ב.

בימים הקרובים צפויים להתקיים בבתי המשפט בארה"ב דיונים רבים בנושא המעצרים, העיכובים והגירושים של פליטים. האגודה לזכויות האזרח תטען בבית המשפט בניו-יורק נגד שינוי חוקי ההגירה בצו נשיאותי.

> ‫טראמפ שובר את הכלים. האופוזיציה מניפה דגל לבן

"תנו להם להיכנס", "כל בני האדם חוקיים". מפגינים בשדה התעופה JFK בניו יורק. (צילום: אמה לואיס/Just Vision)

"תנו להם להיכנס", "כל בני האדם חוקיים". מפגינים בשדה התעופה JFK בניו יורק. (צילום: אמה לואיס/Just Vision)

"כל בני האדם חוקיים". מפגינים בשדה התעופה JFK בניו יורק. (צילום:עדנה בונהום)

"כל בני האדם חוקיים". מפגינים בשדה התעופה JFK בניו יורק. (צילום:עדנה בונהום)

א א א
ועוד הערה לסיום:

הפוסט שקראת עכשיו לא במקרה נמצא פה, בשיחה מקומית. צוות האתר משקיע יום-יום המון מחשבה ועבודה קשה כדי להביא לקוראים שלנו מידע שלא נמצא במקומות אחרים, לפרסם תחקירים ייחודיים, להגיב מהר לאירועים חדשותיים מתגלגלים, ולתת במה לקולות מושתקים בחברה ולפועלות ולפעילים למען שלום, שוויון וצדק חברתי.

כבמה שעושה עיתונות עצמאית אנחנו לא נמצאים בכיס של אף בעל הון, ולא של השלטון. הרבה מהכתיבה באתר נעשה בהתנדבות מלאה. ועדיין, העבודה שלנו עולה כסף. זה זמן עריכה, וזה צילום, תרגום, שירותי מחשוב, ייעוץ משפטי ועוד.

אם כל אחת ואחד ממאות אלפי הקוראים שמגיעים לשיחה מקומית כל שנה יתרום ולו תרומה קטנה – נוכל לעמוד על הרגליים באופן עצמאי לגמרי. אם כל אחד יתמוך בנו בתרומה חודשית צנועה – נוכל לצמוח ולהרחיב את הפעילות שלנו פי כמה.

הצטרפו להצלחה שלנו בשיחה מקומית
תרמו לחיזוק העיתונות העצמאית של שיחה מקומית

לחצו כאן

"ההצבעה היום היא תמרור אזהרה". משמאל: איימן עודה, עאידה תומא סלימאן, עופר כסיף ויוסף עטאונה (אורן זיו)

הנהגת חד"ש שמרה על מקומה אך החברים העבירו מסר: דרוש שינוי

אף שבתום הפריימריז, שלושת חברי הכנסת המכהנים שמרו על מקומם, ההצבעה לוותה במתחים שמקורם בביקורות על הקו המתון של עודה מול הקו של מק"י, ועל עמדותיה של תומא סלימאן בנושאי מגדר. כעת האתגר הוא להוציא את הבוחרים לקלפיות

X

אהבת את הכתבה הזאת?

כדי לעשות עיתונות עצמאית שיחה מקומית צריכה גם את התמיכה שלך. לחץ/י כאן כדי להיות חלק מההצלחה שלנו
donate
silencej89sjf