newsletter
השיחה מגיעה אליך
רוצה לקבל את מיטב הסיפורים של שיחה מקומית ישר למייל? הניוזלטר השבועי שלנו הוא התשובה בשבילך.

"הסיפוח הוא העמקת הכיבוש. גם אם ייכשל, הכיבוש יישאר"

פעילת זכויות האדם עו"ד גבי לסקי סבורה שסיפוח יחמיר את מצבם של הפלסטינים, יהפוך את האפרטהייד לרשמי ויחסל את מדינת ישראל כמדינה דמוקרטית. אך גם אם הסיפוח יבוטל בסוף, "צריך להיזהר לא להפוך את הכיבוש לנורמלי". פרויקט שיחות על הסיפוח

מאת:
השאירו תגובה
א א א

איך ישפיע הסיפוח, אם יקרה, על מצבם של הפלסטינים בשטח? גבי לסקי, עו"ד המתמחה בנושא חופש המחאה, סבורה שסיפוח יוביל להגברת החיכוך היומיומי בין פלסטינים לחיילים, שנוכחותם בשטח תגבר.

"הסיפוח ייצור מערכת משפט של אפרטהייד, שיהיו בה פלסטינים נעדרי זכויות". עו"ד גבי לסקי

"הסיפוח ייצור מערכת משפט של אפרטהייד, שיהיו בה פלסטינים נעדרי זכויות". עו"ד גבי לסקי

לסקי מייצגת מפגינים ופעילים פוליטיים, ובהם פלסטינים שנעצרו במהלך המאבק העממי בגדה המערבית נגד הגדר וההתנחלויות. בין השאר, ייצגה גם את עהד תמימי, שריצתה שמונה חודשי מאסר אחרי שסטרה לחייל. לסקי ייצגה גם מפגינים רבים שנעצרו ונשפטו במחאות בתוך ישראל. היא חברה במרצ מיום היווסדה, חברת הנהלת המפלגה וכיהנה במועצת העיר תל אביב-יפו מטעמה.

לסקי טוענת כי מהלך של סיפוח יוביל לגזל של קרקעות חקלאיות, לסגירת כבישים ולהצבת מחסומים – ולכן ייאלץ את הפלסטינים להיאבק בהגבלות החדשות גם בבית המשפט. לדבריה, גם אם הסיפוח לא ייצא בסופו של דבר לפועל, הכיבוש עדיין קיים, ו"אסור לתת לסיפוח להפוך את הכיבוש לנורמלי".

עם זאת, לדבריה, "ההחלטה לבצע סיפוח היא אולי ההחלטה הרעה ביותר שאפשר להעלות על הדעת. מבחינה מוסרית מדובר בפגיעה בזכויות אדם, בפגיעה בכלכלה הפלסטינית ובפגיעה ביחסים הבינלאומיים של ישראל. היחידים שירוויחו ממהלך כזה הם קבוצה מאוד מצומצמת של מתנחלים משיחיים, שמוכנים להקריב את המדינה למען חלומות ההתפשטות שלהם.

יומן סיפוח (צילום: אורן זיו)

"כולנו בני ערובה של אותה מחשבה קולוניאלית משחיתה. מי שלא שומע את כל הקולות מירדן וממדינות אירופה הוא לא רק טיפש, הוא גם רשע, והמשך קיומה של מדינת ישראל לא נמצא בראש מעייניו. הסיפוח יוביל לסיום המדינה, לפחות כמדינה דמוקרטית".

אז איך אפשר למנוע את הסיפוח המיועד?

"בשלב הזה, כשמדובר על המשך הסכסוך לדורות, אנחנו צריכים לגרום לכך שהרוב היהודי בחו"ל ישפיע על הממשלה. יש הרבה קולות בקרב יהדות התפוצות שמתנגדים לסיפוח. יהיה לגיטימי גם לפנות לערכאות בינלאומיות כדי לעצור את הסיפוח. בנוסף, אחד הדברים החשובים הוא שיתוף ערבי-יהודי, שישמיע קול אחד חזק וברור, בין אם זה בכנסת או מחוצה לה, נגד הסיפוח".

ואם לא מצליחים למנוע את המהלך, מה יהיה? ומה עושים?

"לספח זו פעולה מאוד פשוטה. ראש הממשלה, בנימין נתניהו, יכול לכנס ישיבת ממשלה בלי להזיז אף טנק ואף גדר, אפילו בלי הצבעה בכנסת, ולהכריז על הסיפוח. אף שגם שר הביטחון, בני גנץ, וגם שר החוץ, גבי אשכנזי, אמרו שעל הסיפוח להיות 'אחראי', פשוט אין דבר כזה. כל מהלך חד צדדי הוא מתכון לאסון ולפגיעה בזכויות. אם אנשי כחול לבן שנבחרו על ידי הקולות של אלה שמתנגדים לסיפוח ייתנו את ידם למהלך הזה, הם לא רק ייקחו חלק בפגיעה בישראלים ובפלסטינים, הם גם מסיימים את הקריירה הפוליטית שלהם לדעתי.

"מה יוצר הסיפוח מעבר לכיבוש? הוא מונע אפשרות של קיום מדינה פלסטינית בת קיימא, עם רצף טריטוריאלי ויכולת משילות אמיתית. זה מנוגד להסכמים שישראל חתמה עליהם – הסכם אוסלו והסכם השלום עם ירדן. הסיפוח גם ייצור מציאות מאוד עמוקה של אפרטהייד.

"בנוסף, גזל של אדמות מוביל לפגיעה בזכויות אדם של מיליוני אנשים. זה פוגע בהגדרתם העצמית, בחופש התנועה שלהם, בחופש הכניסה והיציאה. על פי המפות, יוקמו מחסומים רבים בכניסות וביציאות של כפרים וערים. אפילו יריחו תהיה סגורה מכל הצדדים.

סיפוח יפגע בזכויות של הפלסטינים. פלסטינים ממתינים לדיון בבית המשפט בעופר (צילום: אורן זיו)

סיפוח יפגע בזכויות של הפלסטינים. פלסטינים ממתינים לדיון בבית המשפט בעופר (צילום: אורן זיו)

"מבחינה ביטחונית זה אסון לישראל. סיפוח מייצר גבול ארוך יותר מכל הגבולות של ישראל ביחד, שאינו בר הגנה. פגיעה בשלום עם ירדן מצמצמת את גבול הביטחון איתם. הכוונה היא הרי לא לפנות שום מתנחל, ולהשאיר חלק מההתנחלויות בתוך השטח הפלסטיני, כך שכדי להגיע אליהן צריך ליווי צבאי, מה שיהפוך את החיילים לנהגים הפרטיים של המתנחלים במקום. וזה עוד בלי להזכיר את העלות הכספית המטורפת של המהלך והחנק הכלכלי שהוא ייצור לתושבים הפלסטינים".

בתוך עורכת דין, את מעריכה שמהלך של סיפוח ישפיע על הייצוג המשפטי של הפלסטינים באזורים שיסופחו?

"המהלך ייצור מערכת משפט של אפרטהייד, שיהיו בה פלסטינים נעדרי זכויות. זה המצב גם היום, רק שהוא ייהפך רשמי. בגלל המגבלות השונות שיוטלו בעקבות הסיפוח, ייקחו לפלסטינים עוד קרקעות, ייאסרו על תנועה בכבישים מסוימים, ייסגרו שטחי חקלאות – כל מה שקורה היום תחת הכיבוש יתעצם באופן ניכר.

"כבר היום, עם הגדר, אנשים לא יכולים לצאת לשטחים חקלאיים, וכניסות לכפרים סגורות – מה שמחייב פלסטינים לעשות סיבובים של עשרות קילומטרים כדי להגיע לביתם שנמצא במרחק של כמה דקות נסיעה.

"בנוסף, בשטח גם יהיו הרבה יותר חיילים, מה שבהכרח יוביל להתעצמות של העימות וחיכוך יומיומי עם הצבא, ולמציאות פגיעה יותר עבור הפלסטינים. נתניהו אמר שמי שיסופח לא יקבל אזרחות, ובכך ייווצר בעצם עוד מעמד, בדומה למה שקורה במזרח ירושלים, שפותח פתח לגירוש ומתן של פחות זכויות ופחות שירותים מצד אחד, ומהצד השני מניעה מהרשות הפלסטינית לספק לאנשים האלה את אותם שירותים".

ואם הסיפוח לא ייצא בסוף אל הפועל, איך תיראה המציאות?

"אחד הדברים שצריך לזכור כשמדברים על סיפוח הוא שיש כבר כיבוש, ואסור להפריד ביניהם. הסיפוח הוא העמקת הכיבוש והכשרתו. גם אם הוא לא ייצא אל הפועל, זה לא אומר שמה שנשאר הוא חוקי, שהוא לא מהווה גזל או שזה לא אפרטהייד.

"צריך להיזהר לא להפוך את הכיבוש לנורמלי אם הסיפוח יבוטל. נכון, המצב יכול להיות יותר גרוע, אבל אסור לקבל את המצב הקיים, ולחשוב שאם נצליח לבטל את הסיפוח זו תהיה הצלחה".

א א א
ועוד הערה לסיום:

הפוסט שקראת עכשיו לא במקרה נמצא פה, בשיחה מקומית. צוות האתר משקיע יום-יום המון מחשבה ועבודה קשה כדי להביא לקוראים שלנו מידע שלא נמצא במקומות אחרים, לפרסם תחקירים ייחודיים, להגיב מהר לאירועים חדשותיים מתגלגלים, ולתת במה לקולות מושתקים בחברה ולפועלות ולפעילים למען שלום, שוויון וצדק חברתי.

כבמה שעושה עיתונות עצמאית אנחנו לא נמצאים בכיס של אף בעל הון, ולא של השלטון. הרבה מהכתיבה באתר נעשה בהתנדבות מלאה. ועדיין, העבודה שלנו עולה כסף. זה זמן עריכה, וזה צילום, תרגום, שירותי מחשוב, ייעוץ משפטי ועוד.

אם כל אחת ואחד ממאות אלפי הקוראים שמגיעים לשיחה מקומית כל שנה יתרום ולו תרומה קטנה – נוכל לעמוד על הרגליים באופן עצמאי לגמרי. אם כל אחד יתמוך בנו בתרומה חודשית צנועה – נוכל לצמוח ולהרחיב את הפעילות שלנו פי כמה.

הצטרפו להצלחה שלנו בשיחה מקומית
תרמו לחיזוק העיתונות העצמאית של שיחה מקומית

לחצו כאן
אין עיסה שהוא לא בוחש בה. מוחמד בן זאיד עם נשיא ארה"ב, דולנד טראמפ (דוברות הבית הלבן)

אין עיסה שהוא לא בוחש בה. מוחמד בן זאיד עם נשיא ארה"ב, דולנד טראמפ (דוברות הבית הלבן)

כדאי לשליט האמירויות ללמוד מהעבר: רומן עם ישראל נידון לכישלון

מוחמד בן זאיד הוא מנהיג עם שאיפות מרחיקות לכת. כעת הוא מנסה לבסס את מעמדו באמצעות קשריו עם ישראל, אלא שההיסטוריה מראה שהתקרבות לישראל היא מתכון לכישלון עבור כל מדינה ערבית, ורעל לאזור כולו  

X

אהבת את הכתבה הזאת?

כדי לעשות עיתונות עצמאית שיחה מקומית צריכה גם את התמיכה שלך. לחץ/י כאן כדי להיות חלק מההצלחה שלנו
donate
silencej89sjf