ביהמ"ש הצבאי: המשפט נגד עהד תמימי ייסגר בפני הציבור והתקשורת

למרות בקשתה של עהד תמימי לנהל את הדיון לעיני הציבור והתקשורת החליט בית המשפט הצבאי בעופר לסגור את הדלתות. עו"ד גבי לסקי, המייצגת את תמימי, טענה נגד חוקיות הכיבוש והלגיטימיות של בית המשפט הצבאי

מאת:

מאת: אורן זיו

עשרות רבות של עיתונאים וצלמים, דיפלומטים ותומכים הגיעו היום לפתיחת הדיונים במשפטה של עהד תמימי בת ה-17 מנבי סאלח. עם כניסתה לאולם צעק אביה, באסם תמימי: "תהיי חזקה עהד", מה שגרם לסוהרים להוציא אותה מהאולם ולהכניס אותה שוב, בניסיון להראות שוב מי כאן מנהל את העניינים.

למרות בקשתה של עהד תמימי, באמצעות עורכת דינה גבי לסקי, לנהל את משפטה בדלתיים פתוחות, החליט השופט לסגור את הדלתות, וכל הנוכחים פרט לבני משפחתה של תמימי נותרו בחוץ. מאוחר יותר היום צפוי להתקיים הדיון הראשון גם במשפטה של אמה של עהד, נרימאן תמימי.

הדיונים בעניינים של קטינים מתנהלים בדרך כלל בדלתיים סגורות, במטרה להגן על הקטין. במקרה זה, טענה עו"ד לסקי, כי ההגנה הטובה ביותר על הקטינה היא ניהול הדיון לאור היום, לעיני הציבור. משמעות ההחלטה של בית המשפט הצבאי היא כי לא ניתן יהיה לפרסם פרוטוקול של הדיונים או לתאר מה התרחש בין כתלי בין המשפט המסוגר. לסקי מתכוונת לעתור נגד ההחלטה.

בהצהרה שנתנה לאחר החלטת השופט על סגירת הדלתות אמרה לסקי כי: "בית המשפט מבין שהמשפט של עהד מעורר עניין בקרב אנשים מחוץ לבית המשפט, שאנשים מבינים שהזכויות שלה מופרות ושהמשפט שלה כלל לא אמור להתקיים. לכן הדרך להרחיק את הסיפור מעיני האנשים היא לסגור את הדלתות".

> בין הכסף והפחד: דיווח מיוחד מדרך המכשולים של הפליטים ברואנדה

באסם תמימי ועו"ד גבי לסקי לאחר הדיון הראשון במשפטה של עהד תמימי. 13 בפברואר 2018, בית המשפט הצבאי בעופר (אורן זיו / אקטיבסטילס)

באסם תמימי ועו"ד גבי לסקי לאחר הדיון הראשון במשפטה של עהד תמימי. 13 בפברואר 2018, בית המשפט הצבאי בעופר (אורן זיו / אקטיבסטילס)

אביה של עהד, באסם תמימי, שוחח עם כלי התקשורת בתום הדיון. בשל ההחלטה לנהל את הדיון בדלתיים סגורות הוא נמנע מלתאר מה התרחש בפנים. תמימי אמר: "אנחנו צריכים את האנשים ואת הקהל איתנו כדי לראות מה קורה, כיוון שאנחנו לא סומכים על בית המשפט הזה, ולא סומכים על המערכת הזאת. אנחנו מפחדים שיקרה משהו לעהד ולאמא שלה. אחותי מתה בתוך אחד מבתי המשפט האלה. בגלל זה אני דואג ואני צריך את האנשים והתקשורת איתנו בפנים".

לאחר הדיון אמרה לסקי ל"שיחה מקומית": "ההחלטה הזאת היא החלטה חמורה, מאחר והדלתיים הסגורות נועד כדי להגן על הקטין ולא על בית המשפט. כאשר ההורים והנערה עצמה רוצים וחשוב להם שיהיו דלתיים פתוחות הרי שההחלטה לסגור היא לא כדי להגן על עהד אלא כדי להגן על בית המשפט מפני העין הציבורית".

בנוגע לניהול המשפט עצמו אמרה לסקי: "טענו היום טענות מקדמיות נגד הלגיטימיות של הכיבוש ושל בית המשפט הזה. התייחסנו גם לסעיפי האישום, לכך שמדובר בכתב אישום מנופח ולא מידתי ושהוא מצביע בכמה חלקים גם על אפליה חמורה. התביעה צריכה להשיב לטענות האלו תוך שבועיים".

עוד אמרה לסקי: "אנחנו באופן חד משמעי לא השבנו לאישום, למרות שבית המשפט חייב את המתורגמן להקריא לעהד את כתב האישום, וזה בגלל שלא קיבלנו את חומר החקירה, ואנחנו לא נשיב לאישום עד שלא כל החומר יהיה בידינו".

> מנכ"ל בצלם: "התכניות לעקור קהילות פלסטיניות בגדה הן פשע מלחמה"

עהד תמימי בדיון הראשון במשפטה בבית המשפט הצבאי בעופר. 13 בפברואר 2018. (אורן זיו / אקטיבסטילס)

עהד תמימי בדיון הראשון במשפטה בבית המשפט הצבאי בעופר. 13 בפברואר 2018. (אורן זיו / אקטיבסטילס)

עהד תמימי מואשמת במספר מקרים של תקיפה ובהסתה. היא מוחזקת במעצר מאז ה-19 בדצמבר, אז פרצו לביתה באישון לילה חיילים חמושים במצלמות דובר צה"ל. זה היה מעצר ראווה בעקבות תשומת הלב שתפס סרטון ששידרה אמה, נרימאן, בפייסבוק לייב בו נראתה עהד מנסה לגרש חיילים מחצר ביתה כשהיא צועקת, דוחפת וסוטרת לאחד מהם, כשהשניים נמנעים מלהגיב באלימות השגרתית ולכן חטפו ביקורת על חולשתם.

אתמול פרסמו עשרות שחקנים, ספורטאים מוסיקאים, כותבים, ואקטיביסטים מובילים, חברי הקבוצה האמריקאית, Dream Defenders, שבסיסה בפלורידה, קריאה לשחרורה של עהד תמימי. בין החותמים גם אנג'לה דייוויס, השחקנים ג'סי ווילאמס, דני גלובר, ורוזריו דוסון, זוכת פרס פוליצר אליס ווקר, קורנל ווסט, שחקן הפוטבול מייקל בנט ועוד.

הדיון הבא במשפטה של עהד יתקיים באמצע מרץ.

> סרבני גיוס בדרך לכלא הצבאי: "חלק מתנועה של שינוי"

ועוד משהו קטן...

אנחנו ממש שמחים שקראת את הפוסט הזה, ומקווים שמצאת בו עניין. הצוות של שיחה מקומית משקיע מאמצים משמעותיים כדי להביא לקוראות ולקוראים שלנו חדשות, תחקירים, פרשנויות וטורי דעה מגוונים, והכל מתוך מחויבות להתנגדות לכיבוש ולקידום שלום, שוויון וצדק חברתי.

קשה למצוא דברים כמו הפוסט הזה בכלי תקשורת אחרים בארץ, והסיבה שהוא נמצא פה היא שהעיתונות שלנו בשיחה מקומית היא עצמאית וחופשית. אנחנו לא תלויים באף בעל הון, לא במפרסמים ולא בחומות תשלום.

ועדיין, העבודה הרבה שמושקעת בכל פוסט כזה – מתשלום לכותבים, דרך עבודת העורכות והצלמים ועד התשלום לייעוץ משפטי או לשרתים שעליהם יושב האתר – עולה כסף. הדרך הכי טובה להבטיח את היציבות והעצמאות שלנו היא התמיכה של קהילת הקוראות והקוראים באמצעות חברות בשיחה מקומית. ובזה יש לך מקום חשוב.

זה הזמן להיות חברות בשיחה מקומית

לתמיכה – לחצו כאן
מציג את הסיפור הפלסטיני באופן שטחי. מתוך הסרט "אמירה" (צילום מסך מטריילר הסרט "אמירה"

מציג את הסיפור הפלסטיני באופן שטחי. מתוך הסרט "אמירה" (צילום מסך מטריילר הסרט "אמירה"

זרעים של בלגן: הסרט הירדני שהרגיז את הפלסטינים

בגיל 16 מגלה אמירה, גיבורת הסרט שנבחר לייצג את ירדן באוסקר, שהיא לא בתו של אסיר פלסטיני אלא של הסוהר שלו. אבל הפרובוקציה לא עובדת, ואפשר להבין למה הפלסטינים מבקשים להחרים את הסרט

X

אהבת את הכתבה הזאת?

כדי לעשות עיתונות עצמאית שיחה מקומית צריכה גם את התמיכה שלך. לחץ/י כאן כדי להיות חלק מההצלחה שלנו
donate
silencej89sjf