newsletter
השיחה מגיעה אליך
רוצה לקבל את מיטב הסיפורים של שיחה מקומית ישר למייל? הניוזלטר השבועי שלנו הוא התשובה בשבילך.

מחאה נגד אלימות כלפי הקהילה הטרנסית: "מלים הורגות"

ההפגנה, שנקבעה לציון שנה לדקירתה של צעירה טרנסית בדרום ת"א, נערכה ימים ספורים לאחר דקירת נער ליד "בית דרור" בעיר. "נולדתי לחברה שלא קיבלה אותי מהרגע הראשון", סיפרה פעילה טרנסית בחברה הערבית, "אבל גם בת"א אני לא מוגנת"

מאת:
השאירו תגובה
א א א

תחת הסיסמא ״נלחמות על החיים, יוצאים לרחובות!" צעדו הערב (ראשון) כאלפיים מפגינות ומפגינים בתל אביב במחאה על אלימות כלפי להט"בים ונגד טרנספוביה.

המפגינות התכנסו בשדרות וושינגטון בתל אביב, שם לפני שנה הותקפה אישה טרנסית, וצעדו לשדרות רוטשילד. הם קראו "טרנסית נדקרת, הממשלה שותקת", "אני הומו ערבי, אלוהים אוהב אותי" ו"רפי פרץ אל תדאג, עוד נראה אותך בדראג". המפגינות מחו על ניסיון הרצח של נער תושב טמרה, שקרוב משפחתו דקר אותו מחוץ ל"בית דרור" בשכונת התקווה בתל אביב ביום שישי האחרון.

"הדקירה היא שיא של אלימות פוליטית מהכנסת, הממסד הדתי והרשויות המקומית". הפגנה נגד טרנספוביה היום בתל אביב (צילום: אורן זיו)

"הדקירה היא שיא של אלימות פוליטית מהכנסת, הממסד הדתי והרשויות המקומית". הפגנה נגד טרנספוביה היום בתל אביב (צילום: אורן זיו)

הצעדה נערכת בשבוע שבו מציינת הקהילה עשר שנים לרצח בבר נוער וארבע שנים לרצח שירה בנקי במצעד הגאווה בירושלים. המסורת של צעדת מחאה נגד טרנספוביה החלה בשנה שעבר לאחר  דקירתה של מאיה חדד, אשה טרנסית, בשכונת פלורנטין בתל אביב.

יעל סיני, מנהלת "בית דרור", אמרה כי הדקירה של אחד הנערים השוהה בבית ביום שישי הוא "מקרה קיצוני של אלימות קשה, אבל הוא לא חוויית האלימות היחידה, שפוגשים הנערים. הם מסתובבים במרחב הציבורי בו כותבים שאנחנו לא נורמליים. ההשפעה של השנאה הזאת היא אדירה. אנחנו עושים ועושות כדי שיהיה להם מקום בטוח ב'בית דרור', אבל אנחנו לא רוצים לסגור אותם בארבע קירות. הדקירה היא אחד מרגעי השיא של האלימות הפוליטית, שחברי קהילה סובלים מהכנסת, מהממסד הדתי ומהרשויות המקומיות. אני מקווה שבעתיד לא יהיה צורך ב'בית דרור', אבל עד אז אנחנו נהיה כאן".

לילה בלילאת, בת 27, פעילה טרנסית בחברה הערבית, סיפרה: "נולדתי לתוך חברה שלא קיבלה אותי מהרגע הראשון. חברה שהשתמשה כלפיי באלימות, ששמה לי רגליים. ברחתי לתל אביב, אבל הלחץ הכלכלי והבדידות הפילו אותי לידיים הלא נכונות ונגררתי לעולם אפל של ניצול מיני וסמים. מחוסר ברירה נאלצתי לשוב למשפחה, שם כפו עליי לחזור 'להיות רגיל', נלקחתי לבדיקות ולטיפולים אצל מכשפות ואנשי דת. ברחתי שוב לתל אביב, שיקמתי את עצמי באמצעות ארגונים נפלאים כמו 'טרנסיות ישראל' ו'המרכז הגאה' והייתי בטוחה שהרע כבר מאחוריי, ואז הגיע יום שישי והחזיר אותי ברגע לאחור. עצוב לי שאפילו במקום שברחתי אליו אנחנו עדיין צריכים להילחם על הזכות להיות מוגנים ומוגנות. המקרה גרם לי להבין שלברוח זה לא הפתרון, ותל אביב לא תמנע מהילד או הילדה הבאים להיפגע. היום אני זועקת – די כבר! נמאס להיות אזרחית סוג ז, אנחנו לא מטרות מהלכות ואנחנו לא שק חבטות! לא נפסיק עד שכל מי ששונה יתקבל ויהיה אהוב בלי שאף אחד יפגע בו".

אושר בנד, תלמידת תיכון טרנסית מאשקלון שסיפורה התפרסם השנה בזכות מאבקה נגד טרנסופוביה במערכת החינוך, סיפרה שסבלה מיחס מזלזל ואלימות פיזית והמילולית מחבריה לבית הספר רק משום שהיא נערה טרנסג'נדרית. "אני לא חושבת שהבעיה היא חוסר מודעות, אלא פשוט חוסר יכולת לקבל את השונה", אמרה בנד. "עד עכשיו הסיוטים  בלילה לא מאפשרים לי לישון. המציאות הזאת חייבת להשתנות. אף ילד או ילדה, נער או נערה, לא צריכים לחוות קשיים בחייהם על סמך מגדרם או נטייתם המינית. כשאני הותקפתי, הקהילה התאחדה ובאה לתמוך בי. אז אני כאן כדי להגיד תודה ולנהוג בדיוק כפי שנהגו כלפי. אנחנו לא לבד, ולא נהיה לעולם".

"נמאס להיות אזרחיות סוג ז, אנחנו לא מטרות מהלכות ואנחנו לא שק חבטות", המפגינים בצעדה נגד אלימות כלפי להט"בים ונגד טרנספוביה היום בתל אביב (צילומים: אורן זיו)

"נמאס להיות אזרחיות סוג ז, אנחנו לא מטרות מהלכות ואנחנו לא שק חבטות", המפגינים בצעדה נגד אלימות כלפי להט"בים ונגד טרנספוביה היום בתל אביב (צילומים: אורן זיו)

"חברי כנסת וטוקבקיסטים הפכו לרשות השופטת והמבצעת, המילים הורגות", אמרה לינוי, מנחת האירוע. "הדקירה בשנה שעברה חיבלה בביטחון של כולנו. הצעדה השנה מתקיימת בצל פשע שנאה נוסף נגד הקהילה מחוץ ל'בית דרור'. רצינו לצעוד לכבוד על ההישגים של הקהילה הטרנסית מהשנה האחרונה, אבל המציאות היכתה בפנים".

בצעדה השתתפו חברי הכנסת סתיו שפיר, מיכל רוזין, ניצן הורוביץ ועופר כסיף. ח״כ כסיף (חד"ש) אמר כי "בלתי נסבל שגם ב-2019, אחרי הפיגוע בברנוער ורצח שירה בנקי, אנו פוגשים באלימות קשה נגד אנשים מקהילת הלהט"ב. תפקידנו הוא להדביר את השנאה על רקע מיני ומגדרי, כשם שיש להדביר שנאה וגזענות מכל סוג שהוא".

א א א
ועוד הערה לסיום:

הפוסט שקראת עכשיו לא במקרה נמצא פה, בשיחה מקומית. צוות האתר משקיע יום-יום המון מחשבה ועבודה קשה כדי להביא לקוראים שלנו מידע שלא נמצא במקומות אחרים, לפרסם תחקירים ייחודיים, להגיב מהר לאירועים חדשותיים מתגלגלים, ולתת במה לקולות מושתקים בחברה ולפועלות ולפעילים למען שלום, שוויון וצדק חברתי.

כבמה שעושה עיתונות עצמאית אנחנו לא נמצאים בכיס של אף בעל הון, ולא של השלטון. הרבה מהכתיבה באתר נעשה בהתנדבות מלאה. ועדיין, העבודה שלנו עולה כסף. זה זמן עריכה, וזה צילום, תרגום, שירותי מחשוב, ייעוץ משפטי ועוד.

אם כל אחת ואחד ממאות אלפי הקוראים שמגיעים לשיחה מקומית כל שנה יתרום ולו תרומה קטנה – נוכל לעמוד על הרגליים באופן עצמאי לגמרי. אם כל אחד יתמוך בנו בתרומה חודשית צנועה – נוכל לצמוח ולהרחיב את הפעילות שלנו פי כמה.

הצטרפו להצלחה שלנו בשיחה מקומית
תרמו לחיזוק העיתונות העצמאית של שיחה מקומית

לחצו כאן
חיילים יורים גז מדמיע במהלך ההפגנה השבועית נגד הכיבוש וההתנחלויות בכפר קדום שבגדה המערבית (צילום: אורן זיו)

חיילים יורים גז מדמיע במהלך ההפגנה השבועית נגד הכיבוש וההתנחלויות בכפר קדום שבגדה המערבית (צילום: אורן זיו)

חיילים בקדום לישראלים: "אחרי החוק של בנט בקרוב לא תהיו פה יותר"

משלחת גדולה מהרגיל של מפגינים ישראלים הגיעה היום להתריס מול תוכנית צווי ההרחקה של שר הביטחון. מנגד, החיילים השתמשו באלימות רבה מהרגיל ואף איימו על צלמים. פעילים בכפר: תוכנית טראמפ לא תנתק אותנו מהאדמה - נמשיך להתנגד

X

אהבת את הכתבה הזאת?

כדי לעשות עיתונות עצמאית שיחה מקומית צריכה גם את התמיכה שלך. לחץ/י כאן כדי להיות חלק מההצלחה שלנו
donate
silencej89sjf