newsletter
השיחה מגיעה אליך
רוצה לקבל את מיטב הסיפורים של שיחה מקומית ישר למייל? הניוזלטר השבועי שלנו הוא התשובה בשבילך.

צפו: טקס יום הזיכרון המשותף הישראלי-פלסטיני

בטקס קראו יהודים וערבים שאיבדו את קרוביהם בסכסוך להכרה זה בכאבו של זה, ולסיום הכיבוש והמלחמות. צפו כאן בטקס המלא

מאת:

אלפי בני אדם, יהודים וערבים, הגיעו הערב לגני התערוכה בתל אביב, שם התקיים טקס יום הזיכרון המשותף הישראלי-פלסטיני. זו השנה העשירית בה מתקיים הטקס, שמאורגן על ידי הארגונים לוחמים לשלום ופורום המשפחות השכולות. הטקס הועבר כאן בשידור ישיר בעברית וערבית, ועכשיו ניתן למצוא כאן את ההקלטה בשתי השפות.

"אנחנו מבקשים להזכיר שמלחמה אינה גזירת גורל אלא בחירה אנושית", מסרו מלוחמים לשלום. "דווקא ביום הקשה הזה אנחנו קוראים לשני הצדדים להכיר בכאב ובתקווה של אלה החיים מעברה השני של הגדר ולנסות למנוע את המלחמה הבאה".

בטקס הערב נשאו דברים יעלה רענן, מאזן פרג', איריס שגב ויסמין אישתאיה, שאיבדו כולם קרובי משפחה במסגרת הסכסוך. על הבמה הופיעו הערב גם להקת שיראנא, יאיר דלאל ורקפת אמסלם, רננה נאמן ורות דולורס וייס. כמו כן במהלך הטקס הוקרנה הודעת וידאו מטעם הארכיבישוף דזמונד טוטו, גיבור המאבק באפרטהייד בדרום אפריקה וזוכה פרס נובל לשלום, ששלח את תמיכתו למארגני האירוע.

בטקס צפו בשידור חי באירועים מאורגנים במקומות שונים בעולם, ובעיקר במסגרת הקרנה של לוחמים לשלום בבית ג'אלה בגדה המערבית. מארגני טקס יום הזיכרון המשותף מציינים שהם טרם כיסו את עלויות הטקס, ויודו לתרומות – כאן.

צפו: טקס יום הזיכרון המשותף הישראלי-פלסטיני (החלון הראשון בעברית עם תרגום לאנגלית, השני בערבית)

Broadcast live streaming video on Ustream

Broadcast live streaming video on Ustream

בתחילת השבוע ניסה ועד מתיישבי השומרון לחבל בטקס כשפנה לשר הביטחון בבקשה למנוע את כניסתם של המשתתפים הפלסטינים לישראל בטענה שמדובר ב"משפחות מחבלים". זאת על אף שקרוביהם של הדוברים הפלסטינים בטקס כלל לא היו מעורבים בלחימה ונהרגו ע ידי ישראלים על לא עוול בכפם. הוועד ביקש גם להעביר חוק שימנע את קיומם של טקסים ממין זה. פניית עמותת המתנחלים נדחתה, וכמאה משתתפים פלסטינים הגיעו הערב מהשטחים לטקס בתל אביב.

הביקורת על הטקס מגיעה לא רק מצד המתנחלים, אלא גם מהצד הפלסטיני (ושנה שעברה – גם מצד לילך בן דוד באתר זה). "יש לי חברים פלסטינים שכועסים ולא מבינים למה אני תומך באירוע כזה, אבל אני לא מפחד", אומר אחמד סלאח מבית לחם, פעיל בלוחמים לשלום. "אני מאמין שרק דרך כך שהרבה אנשים ישתתפו בפעילות שלנו נוכל לגשר על הפערים בין העמים, והטקס הוא דרך לשכנע כמה שיותר אנשים לקחת חלק".

"האירוע הזה מראה שניתן להכיר את האויבים שלך ולשתף איתם פעולה, שיש עוד מה לעשות כדי לגדל במקום הזה ילדים בדרך שהיא אפשרית", אומרת מיכל הוכברג, רכזת קבוצת תל אביב-שכם בתנועה. "כולנו לקחנו חלק במעגל האלימות. בפעילות אנחנו מראים לאנשים את הצד השני דרך הסיפור האישי שלנו, והטרנספורמציה שעברנו".

חגי מטר סייע בהכנת הפוסט

> במקום טראומה וקורבנות, הגיעה העת לשותפות ולחזון משותף

טקס יום הזיכרון המשותף, תל אביב (אורן זיו / אקטיבסטילס)

טקס יום הזיכרון המשותף, תל אביב (אורן זיו / אקטיבסטילס)

ועוד משהו קטן...

אנחנו ממש שמחים שקראת את הפוסט הזה, ומקווים שמצאת בו עניין. הצוות של שיחה מקומית משקיע מאמצים משמעותיים כדי להביא לקוראות ולקוראים שלנו חדשות, תחקירים, פרשנויות וטורי דעה מגוונים, והכל מתוך מחויבות להתנגדות לכיבוש ולקידום שלום, שוויון וצדק חברתי.

קשה למצוא דברים כמו הפוסט הזה בכלי תקשורת אחרים בארץ, והסיבה שהוא נמצא פה היא שהעיתונות שלנו בשיחה מקומית היא עצמאית וחופשית. אנחנו לא תלויים באף בעל הון, לא במפרסמים ולא בחומות תשלום.

ועדיין, העבודה הרבה שמושקעת בכל פוסט כזה – מתשלום לכותבים, דרך עבודת העורכות והצלמים ועד התשלום לייעוץ משפטי או לשרתים שעליהם יושב האתר – עולה כסף. הדרך הכי טובה להבטיח את היציבות והעצמאות שלנו היא התמיכה של קהילת הקוראות והקוראים באמצעות חברות בשיחה מקומית. ובזה יש לך מקום חשוב.

זה הזמן להיות חברות בשיחה מקומית

לתמיכה – לחצו כאן
תושבת גבעת עמל, לבנה רצבי, בהפגנה ליד ביתו של שר המשפטים גדעון סער, ב-27 בנובמבר 2021 (צילום: אורן זיו)

תושבת גבעת עמל, לבנה רצבי, בהפגנה ליד ביתו של שר המשפטים גדעון סער, ב-27 בנובמבר 2021 (צילום: אורן זיו)

פעילי דיור הפגינו לצד תושבי גבעת עמל: "כולנו בסירה אחת"

תושבי גבעת עמל, שפונו בכוח מבתיהם לפני כשבועיים, הפגינו מול ביתו של שר המשפטים. "אנחנו בטראומה מהפינוי, פירקו את הקהילה, לאנשים אין פתרונות". למחאה הצטרפו גם נשות מאהל המחאה ביפו, אנשי כפר שלם ופעילי דיור ציבורי

X

אהבת את הכתבה הזאת?

כדי לעשות עיתונות עצמאית שיחה מקומית צריכה גם את התמיכה שלך. לחץ/י כאן כדי להיות חלק מההצלחה שלנו
donate
silencej89sjf