newsletter
השיחה מגיעה אליך
רוצה לקבל את מיטב הסיפורים של שיחה מקומית ישר למייל? הניוזלטר השבועי שלנו הוא התשובה בשבילך.

אלפים הפגינו בערערה נגד הריסות בתים וקראו לארדן להתפטר

אלפי מפגינים צעדו במחאה על המוות המיותר באום אל-חיראן, על ההסתה מצד השר לביטחון פנים ועל הריסות בתים ביישובים ערבים. בשולי ההפגנה פרצו עימותים עם המשטרה, שהשתמשה ברימוני הלם ומי בואש

מאת:
השאירו תגובה
א א א

דיווחו וצילמו: מקבולה נסאר, אורלי נוי, קרן מנור/אקטיבסטילס

למעלה מחמשת אלפים ערבים ויהודים הפגינו אחר הצהריים (שבת) ביישוב ערערה בעקבות האירועים באום אל חיראן השבוע ונגד הריסות בתים. המשטרה נערכה במקום בכוחות מתוגברים שכוללים מאות שוטרים, מכתזיות בואש, סוסים ושלל אמצעים לפיזור הפגנות.

המפגינים דרשו את הפסקת הריסות הבתים בישובים ערביים, ואת פיטוריו של השר לבטחון פנים, גלעד ארדן. המחאה, ביוזמת ועדת המעקב של ערביי ישראל, באה בעקבות מבצע ההריסות באום אל חיראן ,שהסתיים במותו של תושב היישוב שנהרג מירי שוטרים, יעקוב אבו אלקיען, ושל השוטר ארז (עמדי) לוי, שנדרס למוות. המפגינים קראו להקמת ועדת חקירה ממלכתית לבדיקת האירועים שהובילו למות השניים.

> נתיחת אבו אלקיען מרסקת את גרסת המשטרה. ארדן צריך ללכת הביתה

הפגנת מחאה נגד הריסות בתים, ערערה (קרן מנור / אקטיבסטילס)

הפגנת מחאה נגד הריסות בתים, ערערה (קרן מנור / אקטיבסטילס)

כשעתיים לאחר תחילת ההפגנה חסמו מאות מהמפגינים את צומת הכניסה לערערה, והמשטרה השתמשה ברימוני הלם, והשפריצה מי "בואש" מצחינים כדי לפנותם. מספר מפגינים נפצעו. בין הפצועים גם צלם עיתנות שנפגע, לטענת עדי ראיה, כתוצאה מירי של כדור ספוג לעברו, ופונה לבית חולים. כמה מהמפגינים הגיבו בזריקות אבנים.

לדברי יו"ר הרשימה המשותפת, ח"כ איימן עודה, יש צורך בוועדת חקירה "שתחשוף את מסכת האינטרסים והשקרים של נתניהו, ארדן והמשטרה, מעצם ההחלטה לפוצץ את המשא ומתן עם אנשי אום אל חיראן ועד לכל השתלשלות האירועים במהלך הפינוי האלים של הכפר. המשטרה היא האחראית לשפיכות הדמים באום אל חיראן ביום רביעי. השר גלעד ארדן, שלא פיספס אף מיקרופון ביום הפינוי בשביל לשקר, להסית וללבות את הלהבות, חייב להתפטר לאלתר".

שוטרי יס"מ ערוכים על כביש 65 מול המפגינים נגד הריסות בתים בערערה (קרן מנור / אקטיבסטילס)

שוטרי יס"מ ערוכים על כביש 65 מול המפגינים נגד הריסות בתים בערערה (קרן מנור / אקטיבסטילס)

מוקדם יותר היום הגיעו כמאה בני אדם בצומת שוקת שבנגב במחאה על סירוב המשטרה לשחרר את גופתו של אבו אלקיען לקבורה, אלא תחת תנאים דרקוניים ובלתי חוקיים: שהלוויה תיערך בשעות הלילה, ובנוכחות של עד חמישים בני אדם. ארגון עדאלה עתר בשם המשפחה לבג"ץ. נקבע דיון ליום שני הקרוב. כנראה שהלנת המתים, כמו דברים נוספים, זה דבר שמותר לעשות ללא יהודים.

אתמול (שישי) התפרסמו בחדשות עשר ממצאי נתיחת גופתו של אבו אלקיען ומהם עלה כי הוא נורה בברך רגלו הימנית שהיתה מונחת על דוושת הרכב בו נהג, והופקר למוות. על פי ניתוח הסרטונים שתיעדו את האירוע, שפרסמנו כאן לראשונה,שוטרים ירו לעבר רכבו של אבו אלקיען עוד בטרם רכבו האיץ ופגע בשוטרים. עוד פורסם כי גם לאחר שהאירוע הסתיים ואבו אלקיען לא היווה כל סכנה, נמנע ממנו טיפול רפואי, שהיה יכול להציל את חייו, שכן מותו נגרם כתוצאה מאיבוד דם.

> המשטרה מסרבת שחרר את גופתו של יעקוב אבו אלקיען ללא תנאים

הפגנה בערערה בעקבות הריסות הבתים בקלנסווה ובאום אל-חיראן (קרן מנור / אקטיבסטילס)

הפגנה בערערה בעקבות הריסות הבתים בקלנסווה ובאום אל-חיראן (קרן מנור / אקטיבסטילס)

זרנוק משטרתי מתיז מי בואש מצחינים לעבר ההפגנה בערערה (קרן מנור / אקטיבסטילס)

זרנוק משטרתי מתיז מי בואש מצחינים לעבר ההפגנה בערערה (קרן מנור / אקטיבסטילס)

חבר כנסת אחמד טיבי אמר במהלך ההפגנה היום כי: "אלפי המפגינים כאן שולחים מסר ברור מהציבור הערבי לנתניהו וממשלתו: לא נכנע למדינות ההריסה וההסתה. אנחנו רוצים שיח של זכויות, לא שיח של דחפורים, לא שיח של הריסות".

רון גרליץ, מנכ"ל שותף של עמותת סיכוי, שהשתתף היום בהפגנה אמר: "הגעתי לכאן ביחד עם יהודים רבים נוספים כדי להביע סולידריות עם האזרחים הערבים שהממשלה כעת פועלת נגדם. המתקפה הזאת של הממשלה נגד האזרחים הערבים מאיימת על החברה כולה. אנחנו כאן מצטרפים לציבור הערבי בקריאה לממשלה לעצור מיידית הריסות בתים ביישובים הערבים, לשחרר את הגופה של יעקוב אל קיעאן ולפתוח בחקירה עצמאית על מה שקרה באום אל חיראן. ההסתה והאלימות המתמשכת של הממשלה הזאת נגד האזרחים הערבים היא איום על העתיד של כל אזרחי ישראל ובעיקר על מרקם היחסים בין יהודים לערבים, לא מדובר בעניין של האזרחים הערבים בלבד. בסופו של דבר זה יפגע בכולנו".

> יומן מלחמה בתמונות: הריסות בתים ודם באום אל-חיראן

הפגנת מחאה נגד הריסות בתים, ערערה (קרן מנור / אקטיבסטילס)

הפגנת מחאה נגד הריסות בתים, ערערה (קרן מנור / אקטיבסטילס)

א א א
ועוד הערה לסיום:

הפוסט שקראת עכשיו לא במקרה נמצא פה, בשיחה מקומית. צוות האתר משקיע יום-יום המון מחשבה ועבודה קשה כדי להביא לקוראים שלנו מידע שלא נמצא במקומות אחרים, לפרסם תחקירים ייחודיים, להגיב מהר לאירועים חדשותיים מתגלגלים, ולתת במה לקולות מושתקים בחברה ולפועלות ולפעילים למען שלום, שוויון וצדק חברתי.

כבמה שעושה עיתונות עצמאית אנחנו לא נמצאים בכיס של אף בעל הון, ולא של השלטון. הרבה מהכתיבה באתר נעשה בהתנדבות מלאה. ועדיין, העבודה שלנו עולה כסף. זה זמן עריכה, וזה צילום, תרגום, שירותי מחשוב, ייעוץ משפטי ועוד.

אם כל אחת ואחד ממאות אלפי הקוראים שמגיעים לשיחה מקומית כל שנה יתרום ולו תרומה קטנה – נוכל לעמוד על הרגליים באופן עצמאי לגמרי. אם כל אחד יתמוך בנו בתרומה חודשית צנועה – נוכל לצמוח ולהרחיב את הפעילות שלנו פי כמה.

הצטרפו להצלחה שלנו בשיחה מקומית
תרמו לחיזוק העיתונות העצמאית של שיחה מקומית

לחצו כאן
אחמד טיבי בארוע של הרשימה המשותפת בתל אביב, 23 בפברואר 2020 (צילום: אורן זיו)

אחמד טיבי בארוע של הרשימה המשותפת בתל אביב, 23 בפברואר 2020 (צילום: אורן זיו)

היהודים שמצביעים למשותפת: "הם מציעים תקווה"

הרשימה המשותפת קיימה באחרונה אירועים רבים לקהל דובר עברית שבהם השתתפו יותר מאלף איש, וסקר מראה כי שיעור ההצבעה לרשימה עשוי להגיע ל-5% ממצביעי השמאל היהודי. "בשיח של ההסתה, הקול השפוי מגיע דווקא מהמשותפת", אומר צעיר שהצביע כחול לבן בבחירות הקודמות

X

אהבת את הכתבה הזאת?

כדי לעשות עיתונות עצמאית שיחה מקומית צריכה גם את התמיכה שלך. לחץ/י כאן כדי להיות חלק מההצלחה שלנו
donate
silencej89sjf