newsletter
השיחה מגיעה אליך
רוצה לקבל את מיטב הסיפורים של שיחה מקומית ישר למייל? הניוזלטר השבועי שלנו הוא התשובה בשבילך.

סרק, סרק, סרק

ברי חמיש, שהלך השבוע לעולמו, היה אבי תורת הקונספירציה על רצח רבין. מה זה אומר ששליש מהישראלים לא מאמינים בסיפור הממלכתי על רצח רבין ומביעים חוסר אמון בשלטון ובתקשורת? ולמה אנחנו צריכים קונספירטורים?

מאת:
השאירו תגובה
א א א

כותב אורח: נתן אודנהיימר

בשבוע שעבר נפטר ברי חמיש, איש שהשפיע באופן עמוק על החברה הישראלית ולמרות זאת הוא כמעט ולא מוכר. חמיש הוא מגדולי חוקרי העב"מים והחייזרים שידעה מדינת ישראל, מחברן של תאוריות קשר רבות, אך פאר יצירתו היא הקונספירציה מאחורי רצח רבין שתפסה אחיזה איתנה בציבור הישראלי.

אפשר לבחון תאוריות קונספירציה בשתי דרכים. הראשונה: להתייחס לאמיתות הטענות וההיקשים ולקבוע את רמת אמינותן. יש אנשים שנוטים לבטל במחי יד כל דבר שנשמע כמו קונספירציה ויש כאלו שהרעיון קורץ להם. אבל אם נשים לרגע בצד את המחלוקות בנוגע לאמיתות הטענות, יש דרך נוספת לבחון תאוריות קונספירציה: להתייחס אליהן כרמז לאופן שבו אנשים בוחרים לתאר את היחס שלהם לשלטון ואת האופן בו הם רואים את העולם.

על פי סקרים מהשנה האחרונה, יותר משליש מהישראלים מאמינים באחת הגרסאות של תאוריות הקונספירציה לגבי רצח רבין. 19 אחוז מהישראלים מאמינים שהרוצח מתהלך חופשי, והמספרים רק עולים משנה לשנה. אולי זה אומר משהו על ישראלים?

> התוכים של דובר צה"ל חוטאים לתפקידם כעיתונאים

תאוריות קונספירציה לא רק אצלנו. מי רצח את הנששיא קנדי? (צילום: Walt Cisco, Dallas Morning News)

תאוריות קונספירציה לא רק אצלנו. מי רצח את הנשיא קנדי? (צילום: Walt Cisco, Dallas Morning News)

בואו ניקח צעד אחורה, אפילו שניים, ונדבר על תופעה חברתית דומה לתאוריות קונספירציה: שמועות. לשמועות, כמו לקונספירציות, יש מאפייני התפשטות דומים ותפקיד דומה בחברה. בספר שנקרא "לדבר עם ערפדים", של החוקרת האמריקאית לוסי ווייט, היא מתארת חרושות שמועות ענפה שהחלה במאה התשע עשרה במזרח ומרכז אפריקה על אנשים לבנים שכולאים אנשים שחורים ומשתמשים בדם שלהם. הסיפורים האלו היו פופולריים באזורים רחבים מאוד של אפריקה וחזרו בגרסאות דומות. בחלק מהמקומות הסיפורים היו על אסירים שנתלו הפוך בחלקים משוספים, דמם נוזל לדליים. ווייט נזהרת שלא לומר שהשמועות אינן אמיתיות, אבל באותה עדינות רומזת שגם אין בהכרח להאמין שהדברים אכן קרו. חשוב מכך הוא שהסיפורים האלו מבטאים את האופן בו הקהילות המקומיות שמהן גבתה עדות חשבו על הקולוניאליסטים. המסקנה שלה הייתה כמעט יותר מדי חד משמעית: הם חשבו שהלבנים הם מוצצי דם.

את אותה צורת מחשבה אנחנו צריכים להפעיל גם ביחס לתאוריות קונספירציה בכלל, וזו על רבין בפרט. כלומר, גם אם איננו מאמינים שפרס שלח את יגאל עמיר לרצוח את רבין כמו שאחת מגרסאות התאוריה טוענת, כדאי שנחשוב מה זה אומר ששליש מאוכלוסיית ישראל מאמינה בגרסה כזו או אחרת של הסיפור. מה זה יכול להגיד עלינו? על האופן שבו אנחנו חושבים על השליטים שלנו?

באופן כמעט גורף, ריבוי תאוריות קונספירציות מכל מין וסוג מלמד על חוסר אמון עמוק של הציבור בשלטון ובתקשורת. קהל המאמינים בתאוריות הוא ציבור שקורא עיתונים יום יום וחושב שמשקרים לו בפנים. התרבות תאוריות קונספירציה היא למעשה אחד האינדיקטורים המכריעים למדידת אמון הציבור לא רק בממשלה ובשלטון, אלא גם מידת האמון שלהם בכלים שמדווחים להם על האירועים תוך כדי שהם קורים.

לכן, הדבר הראשון שאפשר ללמוד על כך ששליש מהישראלים לא מאמינים בסיפור הממלכתי על רצח רבין הוא בדיוק את זה: שליש מהישראלים חושבים שמדינת ישראל והתקשורת משקרים כבר שנים, או לפחות מעלימים מידע, בנוגע למה שקרה שם. שליש מהישראלים זה מעל שני מיליון אנשים; זה ארבעים מושבים בכנסת. אמנם לא כולם מאמינים בדיוק באותו דבר, אך זו לא קהילה קטנה, והיא התפתחה בצורה כמעט אורגנית.

> מה עומד מאחורי מינויה של הדוברת החדשה של ליברמן?

יגאל עמיר משחזר את רצח רבין. האם זה קרה באמת? (נתי הרניק/לע"מ)

יגאל עמיר משחזר את רצח רבין. מה מכל זה קרה באמת? (נתי הרניק/לע"מ)

יש כל מיני תאוריות בנוגע למי ירה ברבין, אבל הנפוצה ביותר והמפורסמת ביותר היא מבית מדרשו של ברי חמיש ז״ל. היא מתבססת על מה שהוא קורא לו התנהגות רשלנית של השב״כ, הנוגעת לעובדות לכאורה משונות הקשורות בקליעים, בפצעי הכניסה והיציאה ובכך שמישהו צעק "סרק, סרק, סרק" בזמן הרצח.

אבל התאוריה שלו ממשיכה משם למחוזות נוספים. על פי חמיש, רבין ניסה לערער על הסדר העולמי החדש שמנוהל על ידי מספר מצומצם של חברים ב"מועצה ליחסי חוץ". השלום שרבין ניסה לעשות עם הפלסטינים לא הסתדר להם בתוכניות וההסכמים שלהם עם הערבים, אז הם חיסלו אותו. על יגאל עמיר, הארגון הזה מאיים שלא יפתח את הפה בנוגע לאמת על הרצח, אחרת יתאכזרו למשפחה שלו. את חמיש השב״כ ניסה להרוג פעמיים, כך הוא טוען, עד שהבינו שאם יחוסל זה רק יאשש את התאוריות שהמציא.

יש בתאוריה שלו על רצח רבין המוני פרטים ושאלות ללא תשובות, קליעים, ואת הדף המקופל שנמצא בדש הבגד של רבין עם סימן כניסה אחד בלבד… האינטרנט מוצף בזה ואני ממליץ לכל אחד לבדוק בעצמו מה נראה לו או לה. אני, בכל אופן, לא השתכנעתי.

ככה או ככה, התאוריה רומזת בקווים כלליים לאן ישראלים רבים נוטים פוליטית: הם מאמינים שהאירועים המכוננים במדינה נשלטים על ידי גוף חיצוני שמידת ההיכרות שלנו איתו היא מוגבלת. זו למעשה גישה מאוד פופולרית בעולם היום. ברני סנדרס פחות או יותר אמר לבוחריו שארה״ב נשלטת על ידי כוחות נעלמים, טראמפ רמז לאותו דבר כשאמר פעם שקנה את הילרי, גם באנגליה יש המתייחסים לזה כמגיפה. המזרח התיכון, יש האומרים, הוא קרקע פורייה לתאוריות קשר, ובחלקים נרחבים של העולם הערבי ידוע היטב שהיהודים שולטים בעולם ושישראל הקימה את דעאש.

לנו יש את רצח רבין.

מעל שני מליון איש לא מאמינים לסיפור הרשמי על הרצח שלו. ראש הממשלה יצחק רבין במסיבת עיתונאים בפריז, 1994. (צילום: סער יעקב/לע"מ)

מעל שני מליון איש לא מאמינים לסיפור הרשמי על הרצח שלו. ראש הממשלה יצחק רבין במסיבת עיתונאים בפריז, 1994. (צילום: סער יעקב/לע"מ)

המבקרים של חמיש אמרו שהוא איננו מבין את החברה הישראלית ושסוד כל כך גדול לא יכול להישמר בחברה כל כך קטנה. אח של יגאל עמיר שלל על הסף את תאוריות הקשר. יש מקרים בהם ההסבר הפשוט יותר הוא האמיתי, וייתכן שזה אחד מהם: יגאל עמיר רצח את רבין מפני שרצה לעצור את אוסלו. יש הרבה שאלות שעוד לא ביררנו בנוגע לרצח רבין, אבל מי רצח אותו ומאילו סיבות אנחנו יודעים. ככה או ככה, ההנחה הרווחת בקרב מאות אלפי ישראלים היא הפוכה: יש אפילה בנוגע למה שקרה בנובמבר 1995 שמאז מסתירים מאיתנו.

ברי חמיש ספק המציא, ספק זיהה צורך של אנשים בגרסה אחרת של המציאות מפני שזו שנגולה לפניהם בחדשות לא נראתה אמינה. התאוריה שלו, לפחות בעיני, מופרכת. אבל אם נחשוב עליה קצת כמו סיפורי הערפדים באפריקה, כלומר נראה אותה כמטאפורה, היא בהחלט מזקקת משהו שישראלים רבים כנראה מרגישים לגבי ערוצי החדשות, המפלגות והשרים.

השבוע הוא נפטר, משאיר אחריו מסורת אינטלקטואלית – יש שיגידו פסיכית – שתחייה הרבה אחריו. בראיון לעיתונאי והסופר אלי אשד לפני כמה שנים, תמצת חמיש את מערכת הכוחות בעולם על פי מיטב ידיעתו:

כדור הארץ שלנו כולו נשלט כיום בידי קבוצת רשע אחת ששולטת בארה”ב. זוהי 'המועצה ליחסי חוץ'. בה חברים כל נשיאי ארה"ב בעשורים האחרונים וגם בוש וגם קרי חברים בה. קיסינג'ר הוא אחד המנהיגים… קיסינג'ר בכלל מעוניין בחיסול מדינת ישראל… כולם רצו ישראל בינלאומית כמו שאר העולם… גם הערבים כולם שייכים לניו וורלד אורדר. הערבים גם הם קורבנות בדיוק כמונו. שמעון פרס הוא מרגל של קבוצת בילדלברג ורבין היה מרגל של המועצה ליחסי חוץ ועל כך נסוב כל המאבק ביניהם. בגין היה האיש הכי הגון והכי חופשי שהיה לנו הוא לא היה שייך לאף אחד. יצחק שמיר בכל זה ניסה להיאבק אבל נכנע. שרון הוא מרגל של הסדר העולמי החדש בליכוד.

ברי חמיש היה בהחלט לא שגרתי, אבל הוא נגע בנקודה רגישה אצל ישראלים אחרי רצח רבין, שזעזע עמוקות את החברה הישראלית באופנים שלא הבנו בכלל את הממדים של ההשפעה שלו. לא הכרתי את חמיש, אבל המשפט האחרון מאותו ראיון מסכם בעיני את התרומה שלו להיסטוריה העברית: "אין אף אחד שהוא בעדנו ואת זה אנחנו צריכים להבין".

> הוא היה מענטש, שלא כדאי לפגוש בסמטה חשוכה. פרידה מפואד

נתן אודנהיימר הוא סופר, עיתונאי ומטפס.

א א א
ועוד הערה לסיום:

הפוסט שקראת עכשיו לא במקרה נמצא פה, בשיחה מקומית. צוות האתר משקיע יום-יום המון מחשבה ועבודה קשה כדי להביא לקוראים שלנו מידע שלא נמצא במקומות אחרים, לפרסם תחקירים ייחודיים, להגיב מהר לאירועים חדשותיים מתגלגלים, ולתת במה לקולות מושתקים בחברה ולפועלות ולפעילים למען שלום, שוויון וצדק חברתי.

כבמה שעושה עיתונות עצמאית אנחנו לא נמצאים בכיס של אף בעל הון, ולא של השלטון. הרבה מהכתיבה באתר נעשה בהתנדבות מלאה. ועדיין, העבודה שלנו עולה כסף. זה זמן עריכה, וזה צילום, תרגום, שירותי מחשוב, ייעוץ משפטי ועוד.

אם כל אחת ואחד ממאות אלפי הקוראים שמגיעים לשיחה מקומית כל שנה יתרום ולו תרומה קטנה – נוכל לעמוד על הרגליים באופן עצמאי לגמרי. אם כל אחד יתמוך בנו בתרומה חודשית צנועה – נוכל לצמוח ולהרחיב את הפעילות שלנו פי כמה.

הצטרפו להצלחה שלנו בשיחה מקומית
תרמו לחיזוק העיתונות העצמאית של שיחה מקומית

לחצו כאן

ראש הממשלה, בנימין נתניהו, השר לביטחון פנים, גלעד ארדן, ומפכ"ל המשטרה, רוני אלשייך, בטקס פתיחת תחנת המשטרה בכפר כנא, ב-21 בנובמבר 2017 (צילום: קובי גדעון / לע"מ)

תחקיר: תחנות המשטרה ביישובים הערביים לא מפחיתות את מקרי הרצח

לנוכח הפשיעה הגואה בחברה הערבית, החליטה המשטרה לפתוח תחנות בשורת יישובים ערביים. אלא שהנתונים מציגים תמונה קשה: ברוב היישובים הללו מספר מקרי הרצח לא ירד, ולעתים אף עלה, במקביל לעלייה הכללית. "אין לנו אמון במשטרה, וגם להם אין אמון בנו. הם מתייחסים אלינו כסכנה ביטחונית. העיקר שלא ייפגעו יהודים"

X

אהבת את הכתבה הזאת?

כדי לעשות עיתונות עצמאית שיחה מקומית צריכה גם את התמיכה שלך. לחץ/י כאן כדי להיות חלק מההצלחה שלנו
donate
silencej89sjf