newsletter
השיחה מגיעה אליך
רוצה לקבל את מיטב הסיפורים של שיחה מקומית ישר למייל? הניוזלטר השבועי שלנו הוא התשובה בשבילך.

מה עומד מאחורי מינויה של הדוברת החדשה של ליברמן?

בשנה האחרונה פועלת ברחוב הרוסי תנועת מחאה "עצמאית". לצידה פועל מכון מחקר שלא מוכן לחשוף את המחקרים שלו. עד כה הכחישו המעורבים כל קשר לליברמן, אבל עכשיו הוא ממנה לדוברת משרד הבטחון לתקשורת הרוסית את אחת הנשים המרכזיות בתנועה

מאת:
השאירו תגובה
א א א

בשקט בשקט, בצורה לא אופיינית לנפשות המעורבות ובלי מסיבות עיתונאים, מינה שר הביטחון אביגדור ליברמן דוברת חדשה למשרדו שתהיה ממונה על העבודה מול התקשורת דוברת הרוסית. מדובר בד"ר אלינה ברדץ'-יאלוב. השם הזה בטח לא נשמע מוכר לאנשים שמחוץ לביצה הרוסית בישראל, אבל מי שחי בתוך הביצה הזאת לא יכול שלא להתייחס למינוי הזה.

עד למינויה לתפקיד החדש היתה ברדץ'-יאלוב דמות מרכזית בפעילות של "תורת ישראל הרוסית" – שמסמך הייסוד שלה מסביר, בין היתר, כי "הקוד הגנטי של יהודי ברה"מ לשעבר מיוחד במינו ושונה מזה של שאר הישראלים. מדינת ישראל היא ביסודה פרויקט של יהודי רוסיה".

"תורת ישראל הרוסית" צצה ברחוב הרוסי קצת אחרי הבחירות של 2015 כ"תנועת מחאה" ששואפת להעלות לסדר היום הציבורי נושאים חשובים לציבור דוברי הרוסית בישראל. אולם למרות הניסיונות להציג חזות עממית ועצמאית, כל הסימנים העידו על קשר חזק בין התנועה החדשה לבין ליברמן, כפי שנחשף בתחקיר שפרסמתי באפריל האחרון כאן בשיחה מקומית.

> תחקיר: מי עומד מאחורי התנועה שמכינה את הרחוב הרוסי לבחירות הבאות?

ממכון מחקר שמסרב לפרסם את המחקרים שלו, היישר ללשכת שר הבטחון ליברמן (הדס פרוש/פלאש 90)

ממכון מחקר שמסרב לפרסם את המחקרים שלו, היישר ללשכת שר הבטחון ליברמן (הדס פרוש/פלאש 90)

התנועה, יחד עם אתר חדשות ידידותי למפלגה ועם "מכון מחקר" מסתורי שהוקם לצדה, החלה לארגן הפגנות וכנסים לציבור הרוסי ולהיפגש עם ראשי מפלגות בכנסת בתור נציגות "אותנטית" של הרחוב הרוסי. ומה המסר העיקרי שלה? שהציבור הרוסי צריך מנהיג חזק שיציל אותו.

עד כה כל אנשי הארגונים הללו, ובכללם גם ברדץ'-יאלוב הכחישו נמרצות כל קשר לישראל ביתנו. למשל בכתבה שפורסמה במאי האחרון ב'מקור ראשון' הגיבה ברדץ'-יאלוב לטענה ש"המכון לחקר ישראל הרוסית" הוא זרוע מבצעת של אביגדור ליברמן: "כדי להיות זרוע מבצעת צריך לקבל משהו בתמורה, ואין דבר כזה… אין שום קשר בין המכון לליברמן. אנחנו על-מפלגתיים ונפגשנו עם נציגי כל המפלגות. כשהם עשו דברים שאהבנו כתבנו בעדם, כשלא אהבנו כתבנו נגדם". אז איך אפשר להסביר עכשיו את הדילוג הקליל לעבודה עם יו"ר ישראל ביתנו?

לצד התנועה הוקם כאמור גם "המכון לחקר ישראל הרוסית", במסגרתו הועסקה ד"ר ברדץ'-יאלוב כאחראית על הפקת הידע על ציבור דוברי הרוסית, והיא זו שחתומה על המחקרים שפרסם המכון. אולם בעוד שנתונים מתוך המחקרים האלה מצוטטים באופן תדיר על ידי "תורת ישראל הרוסית", ככל הידוע אף אחד מעולם לא ראה את המחקרים עצמם. כל פניה לתנועה, שלי ושל אחרים, כדי לקבל פרטים על מכון המחקר וכל בקשה לראות ה"מחקרים" במלואם נתקלו בסירוב. מבדיקה חוזרת שערכתי גם עכשיו מול משרד המשפטים עולה כי אין ולא נרשם מעולם גוף בשם "המכון לחקר ישראל הרוסית". כעת לא נותר אלא לתהות האם מכון המחקר ו"המחקרים" בכלל קיימים.

> כך בערב קיצי אחד גילינו שעדיין יש תקווה לפתרון שתי המדינות

אירוע של המכון לחקר ישראל הרוסית בנושא דור 1.5. (אדי ז'נסקר)

אירוע של המכון לחקר ישראל הרוסית בנושא דור 1.5. (אדי ז'נסקר)

ובכל זאת, התקשורת הרוסית בישראל החליטה בצורה מאוד לא אופיינית עבורה לא לעדכן את הקוראים על כך שמי שהיתה פעילה ב"תורת ישראל הרוסית" עברה לעבוד תחת הבוס הגדול של הרחוב הרוסי. האם התקשורת מיישרת עם בקשת המפלגה להשתיק את המינוי? הרי ב"תורת ישראל" עשו כל מאמץ כדי להסביר שמדובר בתנועת מחאה ציבורית עצמאית שאינה קשורה למפלגה כזו או אחרת.

רק אתר אחד בחר להפר את השתיקה הרועמת בתקשורת הרוסית בישראל. כתבה אחת שפורסמה באתר ישראל-אינפו הוציאה לרחבי הרשת החברתית את כלבי השמירה המפלגתיים הרגילים היודעים להטיל רפש בכל מה ומי שלא מיישר קו עם המפלגה.

כך למשל, חברה הטוב של ברדץ'-יאלוב, אלכס גולדנשטיין המקורב לליברמן ואף נחשד בפלילים בפרשת פאינה קירנשבאום, פרסם בפייסבוק פוסט משתלח נגד "הדבילים" שהעזו להעלות שאלות אודות הכלים המקצועיים בהם מצוידת הדוברת החדשה. בינתיים הפוסט נמחק אבל על אותם ה"דבילים" שהעזו להעלות שאלות ניתן למנות אנשי תקשורת ידועים ומוערכים ובכללם עיתונאית בכירה לשעבר שעובדת כיום כדוברת באחד ממשרדי הממשלה.

פנינו לד"ר אלינה ברדץ'-יאלוב בבקשת תגובה, אולם זו לא נתקבלה עד למועד פרסום הפוסט. היא תובא כאן אם וכאשר תתקבל.

> ביחידה הצבאית הממונה על החיים האזרחיים בשטחים לא מדברים ערבית

א א א
ועוד הערה לסיום:

הפוסט שקראת עכשיו לא במקרה נמצא פה, בשיחה מקומית. צוות האתר משקיע יום-יום המון מחשבה ועבודה קשה כדי להביא לקוראים שלנו מידע שלא נמצא במקומות אחרים, לפרסם תחקירים ייחודיים, להגיב מהר לאירועים חדשותיים מתגלגלים, ולתת במה לקולות מושתקים בחברה ולפועלות ולפעילים למען שלום, שוויון וצדק חברתי.

כבמה שעושה עיתונות עצמאית אנחנו לא נמצאים בכיס של אף בעל הון, ולא של השלטון. הרבה מהכתיבה באתר נעשה בהתנדבות מלאה. ועדיין, העבודה שלנו עולה כסף. זה זמן עריכה, וזה צילום, תרגום, שירותי מחשוב, ייעוץ משפטי ועוד.

אם כל אחת ואחד ממאות אלפי הקוראים שמגיעים לשיחה מקומית כל שנה יתרום ולו תרומה קטנה – נוכל לעמוד על הרגליים באופן עצמאי לגמרי. אם כל אחד יתמוך בנו בתרומה חודשית צנועה – נוכל לצמוח ולהרחיב את הפעילות שלנו פי כמה.

הצטרפו להצלחה שלנו בשיחה מקומית
תרמו לחיזוק העיתונות העצמאית של שיחה מקומית

לחצו כאן
שוטרים עוצרים פעיל בח'אן אל אחמר, 5.7.18. המחאות ימשיכו בסוף השבוע (צילום: אורן זיו/אקטיבסטילס)

להתארגן ולפעול מבלי להקריב את עצמנו, או אחד את השנייה. שוטרים עוצרים פעיל בח'אן אל אחמר, 5.7.18. המחאות ימשיכו בסוף השבוע (צילום: אורן זיו/אקטיבסטילס)

השמאל והאתוס ההרסני של ההקרבה העצמית

רק אחרי שנשחקתי עד דק בפעילות פוליטית הבנתי שתנועות שמוכנות להיאבק לא חייבות לקדש אתוס של הקרבה. במקומו הן צריכות ליצור סביבה שדואגת לכל מי שרוצה לקחת חלק במאבק, מוקירה את אלו שמסכנים את עצמם ודואגת להם לאחר מכן

X

אהבת את הכתבה הזאת?

כדי לעשות עיתונות עצמאית שיחה מקומית צריכה גם את התמיכה שלך. לחץ/י כאן כדי להיות חלק מההצלחה שלנו
donate
silencej89sjf