newsletter
השיחה מגיעה אליך
רוצה לקבל את מיטב הסיפורים של שיחה מקומית ישר למייל? הניוזלטר השבועי שלנו הוא התשובה בשבילך.

מרפיח עד ביירות: הפלסטיניות יוצאות למאבק באלימות נגד נשים

طالعات-טאלעאת-יוצאות, יוזמה של נשים פלסטיניות, מארגנת ביום חמישי הפגנות ב-11 מוקדים שונים בישראל ומחוצה לה, תחת הכותרת "אין מולדת חופשיה בלי נשים חופשיות". בעמוד הפייסבוק של היוזמה נכתב: "אנחנו יוצאות לרחובות ונושאות על כתפינו את נושא שחרור הנשים"

מאת:
השאירו תגובה
א א א

طالعات-טאלעאת-יוצאות – יוזמה חדשה של נשים פלסטיניות וערביות, מפגינה בקול רם נגד אלימות נגד נשים – תופעה שרק גדלה והולכת בחברה הפלסטינית. או שאנחנו פשוט שומעים עליה יותר מכיוון שנשים מעזות יותר היום לדבר על התופעה, לאחר שנמאס להן לטאטא אותה מתחת לשטיח, נמאס להן לשתוק.

ביום חמישי הקרוב תתקיים הפגנה ראשונה מסוגה של היוזמה "טאלעאת" ב-11 מוקדים שונים. ההפגנה הראשונה תתקיים בעיר רפיח ברצועת עזה ב-11 בבוקר. בהמשך תתקיים הפגנה בעיר רמאללה בשעה חמש בערב. בחמש וחצי יתקיימו הפגנות במזרח ירושלים, בכפר אלגש גוש חלב ובברלין. בשש תתקיים הפגנה בחיפה. בשבע בערב יתקיימו הפגנות ביפו, בנצרת, בטייבה, בעראבה ובביירות.

אזהרה: אלימות משפחתית
"אמא? אמא? מה אתה עושה כאן? תע… תעזוב אותי. תעזוב אותי. אמא. תצא החוצה"

ההפגנות יתקיימו תחת הכותרת "אין מולדת חופשייה בלי נשים חופשיות". המארגנות מציינות כי מתחילת השנה נרצחו 28 נשים פלסטיניות על ידי קרוב משפחתן, בין אם זה אב, אח או בעל.

היוזמות מתארגנות כבר יותר מארבעה חודשים. דף הפייסבוק שמוקדש למחאה נפתח באמצע מאי, ורק בשבועיים האחרונים התחיל להפיץ את ההודעה על ההפגנה הראשונה. כיום יש לו יותר מ-3,000 עוקבים.

בהצהרת הכוונות של היוזמות נכתב כי ההתארגנות באה למחות על "הרצח של אסראא ג'ריב ו-28 נשים פלסטיניות, ורצח של נשים לבנוניות, סוריות, ופליטות פלסטיניות רבות שנרצחו בדם קר. החברה הפטריאכלית לא מבדילה בין הגוף שלנו לבין זכותנו לחיות. אנחנו רוצות להילחם ולהתנגד לאלימות היומיומית ולבנות גשר של סולידריות. אנחנו יוצאות לרחובות ב-26 לחודש, ונושאות על כתפינו את נושא שחרור הנשים.

"המסר שלנו: ביטחון וכבוד לנשים הפלסטיניות. פלסטין היא לא רק בעיית הנשים, אלא היא עניין מהותי בלב השיח הפוליטי. בפעילות למען השחרור הפלסטיני, אין מולדת חופשייה בלי נשים חופשיות".

בעמוד של ההפגנה בביירות נאמרו דברים דומים, אבל עם תוספת: "אנחנו יוצאות נגד הגזענות והאפליה שהפלסטינים סובלים ממנה בלבנון. אנחנו יוצאות על מנת לבנות חברה פלסטינית בטוחה בגלות ומכילה לכל בני המשפחה. אנחנו יוצאות על מנת לבנות גשרים פלסטיניים-לבנוניים, נגד האלימות והרצח של נשים, נגד הפטריאכליות בלבנון ובכל מקום, נגד הכיבוש ונגד האימפריאליזם".

היוזמות קראו לנשים לצאת להפגין, והזמינו אותן לשנות את תמונות הפרופיל שלהן בפייסבוק לטאלעאת. באופן מפתיע, גברים פלסטינים רבים הצטרפו ליוזמה והחליפו גם הם את תמונת הפרופיל שלהם.

א א א
ועוד הערה לסיום:

הפוסט שקראת עכשיו לא במקרה נמצא פה, בשיחה מקומית. צוות האתר משקיע יום-יום המון מחשבה ועבודה קשה כדי להביא לקוראים שלנו מידע שלא נמצא במקומות אחרים, לפרסם תחקירים ייחודיים, להגיב מהר לאירועים חדשותיים מתגלגלים, ולתת במה לקולות מושתקים בחברה ולפועלות ולפעילים למען שלום, שוויון וצדק חברתי.

כבמה שעושה עיתונות עצמאית אנחנו לא נמצאים בכיס של אף בעל הון, ולא של השלטון. הרבה מהכתיבה באתר נעשה בהתנדבות מלאה. ועדיין, העבודה שלנו עולה כסף. זה זמן עריכה, וזה צילום, תרגום, שירותי מחשוב, ייעוץ משפטי ועוד.

אם כל אחת ואחד ממאות אלפי הקוראים שמגיעים לשיחה מקומית כל שנה יתרום ולו תרומה קטנה – נוכל לעמוד על הרגליים באופן עצמאי לגמרי. אם כל אחד יתמוך בנו בתרומה חודשית צנועה – נוכל לצמוח ולהרחיב את הפעילות שלנו פי כמה.

הצטרפו להצלחה שלנו בשיחה מקומית
תרמו לחיזוק העיתונות העצמאית של שיחה מקומית

לחצו כאן
חיילים יורים גז מדמיע במהלך ההפגנה השבועית נגד הכיבוש וההתנחלויות בכפר קדום שבגדה המערבית (צילום: אורן זיו)

חיילים יורים גז מדמיע במהלך ההפגנה השבועית נגד הכיבוש וההתנחלויות בכפר קדום שבגדה המערבית (צילום: אורן זיו)

חיילים בקדום לישראלים: "אחרי החוק של בנט בקרוב לא תהיו פה יותר"

משלחת גדולה מהרגיל של מפגינים ישראלים הגיעה היום להתריס מול תוכנית צווי ההרחקה של שר הביטחון. מנגד, החיילים השתמשו באלימות רבה מהרגיל ואף איימו על צלמים. פעילים בכפר: תוכנית טראמפ לא תנתק אותנו מהאדמה - נמשיך להתנגד

X

אהבת את הכתבה הזאת?

כדי לעשות עיתונות עצמאית שיחה מקומית צריכה גם את התמיכה שלך. לחץ/י כאן כדי להיות חלק מההצלחה שלנו
donate
silencej89sjf