newsletter
השיחה מגיעה אליך
רוצה לקבל את מיטב הסיפורים של שיחה מקומית ישר למייל? הניוזלטר השבועי שלנו הוא התשובה בשבילך.

כך גירשנו את בנצי גופשטיין ופעילי להב"ה מתל אביב

פעילי להב"ה נערכו למבצע לשמירה על טוהר הגזע בלב תל אביב. קבוצת פעילות נגד גזענות חיכתה להם ומנעה מהם לרדת מהאוטובוס. היו שני עצורים ופצוע אחד, אבל זה הרגיש ממש טוב

מאת:
השאירו תגובה
א א א

כותבת אורחת: מעין דק

אתמול (חמישי) בלילה הגיעו עשרות פעילים ופעילות להתנגד לגזענות ולפשיזם במרכז תל אביב. הפעילים התארגנו בניסיון מוצלח למדי למנוע את המבצע הלילי, שבמסגרתו תכננו חברי להב"ה להבעיר "את הלהב"ה גם בתל אביב", בהובלתו של בנצי גופשטיין.

בהזמנה שפרסמו אנשי להב"ה מראש הם קראו להצטרף לשיעור לימוד בירושלים, ולאחריו לנסיעה למבצע מאורגן ראשון בתל אביב, ברחוב אלנבי. מטרת המבצע: להסביר על חשיבות השמירה מפני התבוללות ולסרוק אזורים מועדים להתבוללות. המבצע נועד להפיץ את בשורת טוהר הגזע גם בלב אזור הבילוי של תל אביב (אמנם ההתייחסות לאלנבי כמוקד הבילוי המרכזי של העיר היא מעט אנכרוניסטית, אבל מילא).

כבר כמה חודשים שכנופיות להב"ה מסתובבות בירושלים באלימות, ומדי פעם יוצאות למבצעים מיוחדים בערים נוספות כמו בת ים, פתח תקווה, וכמובן לחתונה המתוקשרת של מורל ומחמוד, אבל זו הפעם הראשונה שבה הם מגיעים בצורה מאורגנת כל כך לתל אביב.

הגענו למקום כחמישים איש ואישה מקבוצות פעילות שונות. התקרבנו למקום המפגש שפורסם מראש ונעמדנו שם כדי לראות מה יקרה. באזור היו כעשרים פעילי להב"ה שחיכו לאוטובוס מירושלים (ונתקע בדרך, מה שבכל זאת נותן קצת שמחה בלב).

כשהאוטובוס הגיע הוא נחסם בהצלחה על ידי הפעילים שבאו להתנגד לקבוצת הגזענים. מספר קטן של פעילי להב"ה הצליחו לרדת מהאוטובוס, מופתעים מאד מקבלת הפנים שחיכתה להם. לא נראה לי שיצא לי לראות ככה את הפנים של בנצי גופשטיין לפני כן. לא כך הם מתקבלים בירושלים, ואולי אם הם היו יורדים ומסתובבים ברחובות היו להם תומכים. אבל הם פשוט לא יכלו לרדת מהאוטובוס.

> לפעמים התבוללות היא דרך לשמור על הזהות היהודית

עוצרים את להב"ה בתל אביב (מעין דק)

עוצרים את להב"ה בתל אביב (מעין דק)

כמה מאנשיהם ירדו ותקפו באלימות את המפגינים האנטי פשיסטיים, ולאחר מספר מהלומות הדדיות כוחות יס"מ הגיעו לדחוק את פעילי להב"ה חזרה לחור האוטובוס ממנו באו תוך שהם מלווים בקריאות: "הפשיזם לא יעבור", ו"בנצי הביתה". באותו הזמן ניסו פעילי להב"ה לשיר את השירים המוכרים שלהם: "מוות לשמאלנים", "ערבי תיזהר – אחותי זה לא הפקר", וכל שאר הנעימות המוכרות. על כך ענינו: "לא אחותך!"

האמת? גברנו עליהם בווליום. ובכלל, מי שנתן את הטון הפעם לא היו פעילי הימין הגזעני. בין אם אלה אותם פעילים שתקפו אותנו בהפגנות נגד המלחמה ובין אם לא, אתמול בשונה מחלק מהפעמים בקיץ ללא ספק ידנו הייתה על העליונה. ודוגרי, זה מרגיש טוב.

בסופו של דבר כוחות היס"מ דחפו אחורה את הפעילים והפעילות שבאו למחות נגד הפצת טוהר הגזע ואף עצרו שניים באלימות, שניהם אמורים להשתחרר בקרוב.

ההיתקלות הייתה אלימה ברגעי שיא (גם עם פעילי הפשיזם וגם עם המשטרה) אך לא אלימה כפי שהייתה יכולה להיות אילו היו מצליחים לרדת מהאוטובוס. פעילי להב"ה זרקו דברים מהאוטובוס, נאמר לי שאלה היו שברי בקבוקים ומאחד מהם נפצע פעיל.

לאחר שגורשו בבושת פנים, לפחות הפעם, המשיך האוטובוס לנמל תל אביב שם הסתובבו הפעילים וחילקו פלאיירים גזעניים בעוד המשטרה מסתובבת סביבם. אחרי זמן קצר הם עלו חזרה לאוטובוס ועזבו את המקום. משמח אגב לספר כי באזור חולקו גם פלאיירים בהם נכתב-:"משמרות טוהר הגזע מסתערות על תל אביב הלילה. תל אביב אומרת – לכו תחפשו. הגזענות שלכם לא תנצח".

בנצי גופשטיין העלה בעמוד הפייסבוק שלו תמונת "פוטו אופ" גנרית של קבוצה עם חולצות להב"ה ושלטים וכתב: כבשנו את תל אביב. אף מילה על הכישלון החרוץ ועל האוטובוס שבקושי הצליח לעמוד בצד הכביש, על הגירוש מתל אביב.

עוצרים את להב"ה בתל אביב (מעין דק)

עוצרים את להב"ה בתל אביב (מעין דק)

אולי חלק זוכרות את הסיפורים והתמונות של אלפי אנשים שמנעו בגופם הפגנה ניאו-נאצית בברלין. דוגמאות כאלה יש בעוד הרבה מקומות. מבחינתי כמי שבחרה להגיע אתמול למפגן האנטי-גזעני הזה, אין ספק שחסימה של אירועים כאלה והתארגנויות גזעניות ופשיסטיות צריכה לתת לנו השראה. אין שום סיבה שניתן לפלוגות טוהר הגזע להשליט טרור ברחובות. לא בתל אביב, לא בירושלים, לא ביפו, לא בחיפה ולא בכלל.

מעין דק היא רכזת שותפה של קואליציית נשים לשלום 

א א א
ועוד הערה לסיום:

הפוסט שקראת עכשיו לא במקרה נמצא פה, בשיחה מקומית. צוות האתר משקיע יום-יום המון מחשבה ועבודה קשה כדי להביא לקוראים שלנו מידע שלא נמצא במקומות אחרים, לפרסם תחקירים ייחודיים, להגיב מהר לאירועים חדשותיים מתגלגלים, ולתת במה לקולות מושתקים בחברה ולפועלות ולפעילים למען שלום, שוויון וצדק חברתי.

כבמה שעושה עיתונות עצמאית אנחנו לא נמצאים בכיס של אף בעל הון, ולא של השלטון. הרבה מהכתיבה באתר נעשה בהתנדבות מלאה. ועדיין, העבודה שלנו עולה כסף. זה זמן עריכה, וזה צילום, תרגום, שירותי מחשוב, ייעוץ משפטי ועוד.

אם כל אחת ואחד ממאות אלפי הקוראים שמגיעים לשיחה מקומית כל שנה יתרום ולו תרומה קטנה – נוכל לעמוד על הרגליים באופן עצמאי לגמרי. אם כל אחד יתמוך בנו בתרומה חודשית צנועה – נוכל לצמוח ולהרחיב את הפעילות שלנו פי כמה.

הצטרפו להצלחה שלנו בשיחה מקומית
תרמו לחיזוק העיתונות העצמאית של שיחה מקומית

לחצו כאן
שוטרים לצד מכוניתו של יעקוב אבו אלקיאען, ביום האירוע באום אלחיראן (צילום: אקטיבסטילס)

שוטרים לצד מכוניתו של יעקוב אבו אלקיאען, ביום האירוע באום אלחיראן (צילום: אקטיבסטילס)

הפצוע מאום אלחיראן גסס, שוטרים וצוות רפואי לא עזרו

תיעוד מצולם וכתוב המתפרסם לראשונה חושף תמונה חמורה מאירועי אום אלחיראן: רופאה וחובש עמדו במרחק מטרים ספורים מתושב הכפר שנורה ולא סייעו לו, ושוטרים חשבו כבר מהרגע הראשון שלא מדובר בפיגוע. עתירה של הוועד נגד עינויים ועדאלה: לפתוח מחדש את החקירה

X

אהבת את הכתבה הזאת?

כדי לעשות עיתונות עצמאית שיחה מקומית צריכה גם את התמיכה שלך. לחץ/י כאן כדי להיות חלק מההצלחה שלנו
donate
silencej89sjf