newsletter
השיחה מגיעה אליך
רוצה לקבל את מיטב הסיפורים של שיחה מקומית ישר למייל? הניוזלטר השבועי שלנו הוא התשובה בשבילך.

כך מאיים הסכם הרוטציה על קיומה של הרשימה המשותפת

המחלוקת בין חד"ש לבל"ד סביב פרשנות הסכם הרוטציה ברשימה המשותפת אינה מלחמת בני אור בבני חושך, ולכל צד טיעונים תקפים משלו. מה שברור הוא שהוויכוחים המתמשכים בין המפלגות לא מסייעים ליציבותה של הרשימה, המתקיימת כעת בעיקר בזכות מאמציו של איימן עודה

מאת:
השאירו תגובה
א א א

הרשימה המשותפת סוערת בימים אלו סביב מימוש הסכם הרוטציה במפלגה, שאמור להכניס לרשימה ח"כ נוסף לבל"ד על חשבון חד"ש, וח"כ נוסף לרע"מ על חשבון תע"ל. חבריי נדב פרנקוביץ' ואורלי נוי תיארו כאן באופן מדויק את המחלוקת בין חד"ש לבל"ד על ניתוח מהות ההסכם, שעלולה להביא לאי קיום הרוטציה – שדורשת כעת, לאחר התפטרותו הכפויה של באסל גטאס, התפטרות של שני ח"כים מכהנים ומשיכת מועמדות של שלושה אחרים.

בחודשים האחרונים מתקיים משא ומתן בין המפלגות, והצדדים מדברים על "פתרון יצירתי" שיאפשר את השבת הסדר הרעוע על כנו, ולא יאיים על קיומה של הרשימה המשותפת – כפי שעלול ויכוח כזה לגרום. למען הגילוי הנאות אציין שאני חבר חד"ש, אך יש לציין בהקשר הזה כי המחנאות והסיעות הפנימיות התוססים בתוך בל"ד וחד"ש גורמים לחלק מחברי הכנסת שלא לאמץ בהכרח את האינטרס של מפלגתם לגבי מימוש או אי מימוש הסכם הרוטציה.

> האם חד"ש תטרפד את הרוטציה ברשימה המשותפת?

אז מי חייב למי ומה?

ראשית צריך להקדים ולומר שכל הנימה שמתייחסת להסכם בין גופים פוליטיים כאילו מדובר במלחמת בני האור מול בני החושך היא שגויה. חד"ש, וגם בל"ד, הן מפלגות בעלות בידול אידאולוגי מובהק שמצליחות לשמר את ההבדלים ביניהן גם תחת המטרייה של הרשימה המשותפת, על אף ניסיונות הימין לתייג את כולן באותה חבורה. ההחלטה האמיצה לרוץ תחת רשימה אחת לא הופכת אותן למפלגה אחת, והמנדט שהן קיבלו מהבוחר כולל את המשימה להתעקש על האינטרסים של כל מפלגה ומפלגה. הוויכוח הזה לא שונה מוויכוח על רוטציות במפלגות אחרות, ואם התנאים שהשתנו בשטח מאפשרים לאחת המפלגות להגדיל או לשמר את כוחה על חשבון האחרת – כך ראוי.

שנית, הטענה שעולה כאילו ההסכם הוא מהותי – ולא נוגעת לזהותו של ח"כ כזה או אחר, היא נכונה אמנם אך מופנית לשני הצדדים. כפי שחד"ש נצמדת לעניין השמי המוזכר בהסכם (נציג הדרוזים אבו מערוף מחד"ש יתפטר לטובת אזברגה מבל"ד, שיהיה נציג נוסף לנגב) – בל"ד נצמדת לתאריך הרוטציה, ובוחרת שלא לראות בהתפטרותו של גטאס חלק משאלת חלוקת המושבים בין המפלגות.

האמת נמצאת באמצע: הסכם הרוטציה הוא בין מפלגות ולא בין פרסונות, אך הוא חוזה עם תנאים ברורים של מה כל אחד נותן ומה הוא מקבל. ברגע שהתנאים משתנים, ראוי שהחוזה ייפתח מחדש.

טענה אחת כנגד מימוש ההסכם נוגעת לצעדיו של ח"כ לשעבר באסל גטאס. גטאס אמנם התפטר בעל כורחו, אך לטענת חד"ש (בתגובתה לאורלי ונדב) הוא עשה זאת מבלי להתייעץ עם הרשימה המשותפת. הבחירה של גטאס לעשות זאת, תוך שהוא יודע שהסכם רוטציה מונח על השולחן, היא תרגיל פוליטי שמנסה לשמר את כוחה של בל"ד ולדאוג שעל אף פיטוריו לא היא תשלם את המחיר על כך. הרי ברור לכולם, אני מניח, שאם גטאס היה מתפטר אחרי שהסכם הרוטציה היה יוצא לפועל – מי שהיתה מפסידה נציג זו בל"ד, ואף אחד לא היה יכול לדרוש את משיכת מועמדותם של מועמדי חד"ש ותע"ל כדי שניבין אבו רחמון תיכנס לכנסת. על פי מקורבי גטאס, הוא התפטר בגלל החשש שייעשה שימוש תקדימי בחוק ההדחה – אך בחירתו לעשות כך מבלי לתאם עם נציגי שאר הסיעות לאור הסכם הרוטציה, פותחת פתח לביטול ההסכם.

> "ישראל היום" מלשין לארדן על יהודיה שמתנגדת לכיבוש ונכנסה לישראל

לא מלחמת בני אור בבני חושך. יו"ר חד"ש, איימן עודה, ויו"ר בל"ד, ג'מאל זחאלקה (יונתן זינדל/פלאש90)

הפיל בחדר

הטענה השנייה נגד מימושו של ההסכם פשוטה, ונוגעת לשאלת המחיר שגדל מאז. המחיר שנקבע בעת הסכם הרוטציה הוא ח"כ תמורת ח"כ, בעוד המחיר אותו דורשת כעת בל"ד לשלם הוא ח"כ ואופציה לח"כ עבור ח"כ. האופציה לח"כ היא ריאלית, אפשרית, במיוחד בכנסת הנוכחית בה נכנסו "מועמדים ברשימות ההמתנה" בכל רשימות הבית למעט מרצ. לזה צריך להוסיף שהמקום הבא ברשימה אחרי אבו רחמון שייך גם הוא לבל"ד (לאה צמל), מה שכאמור מעניק לבל"ד כעת יותר (אולי כפול) מאשר הובטח לה. חד"ש התחייבה לשלם מחיר מסוים – אך כעת המחיר שונה. הטיעון הזה, להבדיל מהטענה אותה השמיעו חלק מאנשי חד"ש לפיה ההתחייבות היא פרסונלית ולא בין מפלגתית – וממילא בעת שח"כ אזברגה נכנס לכנסת פקע ההסכם – היא טענה צודקת, מה שהופך את הסכם הרוטציה לתלוי ברצון טוב של חד"ש, ובו בלבד.

מהצד מביט בדיון גם מי שיזם את השיח אודות ביטול הסכם הרוטציה – חבר הכנסת אחמד טיבי מתע"ל, שעל פי הדיווחים השונים מעוניינת גם הוא באי קיום הסכם הרוטציה. להבדיל מחד"ש, אין קשר בין המחויבות של תע"ל להתפטרותו של ח"כ אוסמה סעדי לטובת ח"כ נוסף לרע"מ – סעיד אלחרומי (15), אך למרות זאת נמנעת הסיעה להכריז כי תקיים את ההסכם. בראיון (בשלוש דקות האחרונות) ברדיו א-שמס מעמת ג'קי חורי את ח"כ סעדי עם הטענות הללו, אך הוא התחמק מתשובה, וסירב להתחייב כי יקיים את ההסכם. עם זאת, בתגובתו של ח"כ אחמד טיבי לשיחה מקומית הוא אמנם אמר כי ימלא אחר הסכם הרוטציה, אך בחר שלא להשיב על השאלה כיצד הוא מפרש את ההסכם – כמו חד"ש או כמו בל"ד.

אך הדיון הזה מפספס את הפיל האמיתי שבחדר: הסיכון שהוויכוח הזה בין שתי המפלגות יוביל לפירוק הרשימה המשותפת. מאז הוקמה מחוסר ברירה, נקלעת המפלגה שוב ושוב לריבים בין חד"ש לבל"ד. בעוד בחד"ש רואים בבל"ד גורם מתסיס, שחבריה ששים אלי קרב מול חד"ש ולא מפספסים הזדמנות לעקוץ ולפגוע בה (כמו לדוגמה הטור המתוקשר של גטאס השבוע, שהעניק רוח גבית לגורמים המבקשים שלא לקיים את ההסכם) – בבל"ד מאשימים את חדש בעמידה על הגדר מול השתלחות הימין והמרכז הפוליטי בחברי המפלגה, בעיקר בעת מעצרו של גטאס. עושה רושם שיו"ר הרשימה המשותפת, איימן עודה, הוא היחיד שעובד בשביל לשמור את הרשימה המשותפת מאוחדת, לצד חברי הכנסת של רע"מ – ובלי סיוע מהשאר, שנהנים לצפות מהיציע ולחכך ידיים בהנאה.

> אין שום דבר אנטישמי בהחלטת אונסק"ו בעניין חברון

א א א
ועוד הערה לסיום:

הפוסט שקראת עכשיו לא במקרה נמצא פה, בשיחה מקומית. צוות האתר משקיע יום-יום המון מחשבה ועבודה קשה כדי להביא לקוראים שלנו מידע שלא נמצא במקומות אחרים, לפרסם תחקירים ייחודיים, להגיב מהר לאירועים חדשותיים מתגלגלים, ולתת במה לקולות מושתקים בחברה ולפועלות ולפעילים למען שלום, שוויון וצדק חברתי.

כבמה שעושה עיתונות עצמאית אנחנו לא נמצאים בכיס של אף בעל הון, ולא של השלטון. הרבה מהכתיבה באתר נעשה בהתנדבות מלאה. ועדיין, העבודה שלנו עולה כסף. זה זמן עריכה, וזה צילום, תרגום, שירותי מחשוב, ייעוץ משפטי ועוד.

אם כל אחת ואחד ממאות אלפי הקוראים שמגיעים לשיחה מקומית כל שנה יתרום ולו תרומה קטנה – נוכל לעמוד על הרגליים באופן עצמאי לגמרי. אם כל אחד יתמוך בנו בתרומה חודשית צנועה – נוכל לצמוח ולהרחיב את הפעילות שלנו פי כמה.

הצטרפו להצלחה שלנו בשיחה מקומית
תרמו לחיזוק העיתונות העצמאית של שיחה מקומית

לחצו כאן
גם מנהיגים ניאו-ליברלים מובהקים אינם יכולים להתנגד לדרישה להציל את הקורבנות עכשיו. צוות רפואי בהדסה מתכונן לטיפול בחולה קורונה (צילום: יוסי זמיר / פלאש 90)

גם מנהיגים ניאו-ליברלים מובהקים אינם יכולים להתנגד לדרישה להציל את הקורבנות עכשיו. צוות רפואי בהדסה מתכונן לטיפול בחולה קורונה (צילום: יוסי זמיר / פלאש 90)

לעזאזל התועלתנות: להציל חיים בכל מחיר, עכשיו

לצעדי הבידוד החברתי ולסגרים שהוטלו על מיליארדי אנשים ברחבי בעולם יש מחירים כבדים, אך רוב הציבור מעדיף לתמוך בהם ולציית להם. הדבר מלמד על קדימותו המובנית של העיקרון המוסרי להתגייס כמעט אינסטנקטיבית להצלת חיים מיידית. יש שיאמרו כי זו תמצית האנושיות

X

אהבת את הכתבה הזאת?

כדי לעשות עיתונות עצמאית שיחה מקומית צריכה גם את התמיכה שלך. לחץ/י כאן כדי להיות חלק מההצלחה שלנו
donate
silencej89sjf