newsletter
השיחה מגיעה אליך
רוצה לקבל את מיטב הסיפורים של שיחה מקומית ישר למייל? הניוזלטר השבועי שלנו הוא התשובה בשבילך.

"אין הסכם. אנשים יושבים בכלא על בסיס טענה תיאורטית"

לאחר הקריסה של אופציית רואנדה וביטול ההסכם עם האו"ם בעניין מבקשי המקלט, מהדיון בעתירה נגד הגירוש עולה שסימן שאלה מרחף גם מעל אופציית אוגנדה כמדינה הקולטת. כלואי סהרונים עשויים להשתחרר, אך המאבק רחוק מלהסתיים

מאת:
השאירו תגובה
א א א

דיווח ותמונות: אורן זיו

בדיון בבג״ץ שהתקיים אתמול (שלישי) בעתירה שהגישו 119 פעילים נגד מתווה גירוש מבקשי המקלט, קבעו השופטים שכיום אין הסכם עם מדינה שלישית, וכי אם המדינה לא תציג הסכם חדש תוך 5 ימים יהיה עליה לשחרר את הכלואים בסהרונים. עוד קבע בית המשפט כי מכיוון שהעתירה הוגשה לגבי הגירוש לרואנדה, וכעת הגירוש לאוגנדה הוא העומד על הפרק, העותרים יוכלו לעדכן את העתירה במידה יושג הסכם עם אוגנדה, כך שבינתיים העתירה נמחקת.

"במובן חוקתי יש כאן החלטה שפוגעת בכבוד האדם". עו"ד ברק כהן עם סיגל אביבי, ממגישות העתירה וממובילות המאבק נגד גירוש מבקשי המקלט (אורן זיו/אקטיבסטילס)

"איזה בית משפט יכול לאשר דבר כזה?"

"במובן חוקתי יש כאן החלטה שפוגעת בכבוד האדם, שמבקש המקלט יושב ומחכה", טען עו"ד ברק כהן שייצג את העותרים בפתח הדיון. במהלך הדיון, אליו הגיעו צופים רבים ובכללם חלק מהעותרים, פעילים בעד ונגד הגירוש ותושבים מדרום תל אביב, השופטים הקשו לא מעט על נציגת המדינה, עו"ד שוש שמואלי. ניכר היה שהם לא מרוצים מהעובדה שבדיון הקודם, המדינה לא ציינה בפני בית המשפט, ולו באופן חסוי, שמתקיימים מגעים עם האו"ם, משא ומתן מורכב שניתן להניח שלא התחיל בשבועות האחרונים. מאז הדיון הקודם הוכרז הסכם עם האו"ם, בוטל, ולאחר שהמדינה הודתה שההסכם עם רואנדה כמדינה הקולטת קרס – כרגע נראה שעומד על הפרק הסכם עם אוגנדה במקום, הסכם שגם על קיומו הוטל בדיון סימן שאלה גדול.

נשיאת בית המשפט העליון, השופטת אסתר חיות, שאלה את נציגת המדינה: "ברגע הזה, אם אתם מעלים אנשים על מטוס הם לא יקלטו?". עו"ד שמואלי השיבה: "אני לא אומרת אם יקלטו או לא, צריך לטפל בהשלמה כדי שהיועץ המשפטי יקבל את החלטתו הסופית". חיות המשיכה להקשות: "השאלה לא האם המדינה השלישית (הכוונה לאוגנדה, א.ז) בטוחה אלא האם תהיה מוכנה לקלוט בכפייה?". כשנציגת המדינה התמהמה בתשובתה, חיות סיכמה: "כלומר כרגע אין. אנשים נמצאים במעצר".

הפעילה למען גירוש מבקשי המקלט, שפי פז, במהלך הדיון

לאחר כחצי שעה דיון, השופטים ביקשו לשמוע את דעתו של עו"ד כהן על הבקשה של המדינה להציג את ההסכם, או ההתקדמות במגעים, במעמד צד אחד. "אני מסכים שבית המשפט יבדוק את כל הנסיבות", השיב כהן, "אבל העבודה הפשוטה היא שאין הסכם. בני אדם יושבים בכלא על בסיס טענה תאורטית. איזה בית משפט יכול לאשר כזה דבר?"

לאחר הדברים האלה השופטים ביקשו מכולם לצאת האולם, ושמעו את המדינה במעמד צד אחד במשך למעלה משעה. בתום הדיון המדינה ביקשה מבית המשפט עוד 48 שעות כדי שהשליח המיוחד יחזור מאוגנדה עם עדכון להסכם, לדבריהם.

הדיון הראשון בעתירה שהקיים לפני חודש לא זכה להתעניינות רבה, מכיוון שרבים העריכו שלעתירה אין סיכוי, ולכן גם תומכי הגירוש לא הגיעו לדיון. אתמול המצב היה שונה בתכלית. לאחר ההחלטה הדרמטית להקפיא את הגירוש הגיעו לדיון עשרות תומכי גירוש, כולל מספר פעילים של אם תרצו ועוצמה יהודית, ומהצד השני עשרות פליטים ופעילים נגד הגירוש. בפאתי האולם ישב גם מרדכי וענונו. "המדינה מגרשת את מי שלא צריך ולא מגרשת את מי שצריך לגרש", אמר לי בעברית, למרות שבדרך כלל הוא מסרב להתראיין לכלי תקשורת ישראלים. לאחר מכן הוסיף שישמח מאוד אם אחרי כל כך הרבה שנים יאפשרו לו להיות "מגורש" ולעזוב את ישראל, דבר שנמנע ממנו מאז שחררו.

״המדינה מגרשת את מי שלא צריך ולא מגרשת את מי שצריך לגרש״. מרדכי וענונו (מימין) באולם בית המשפט

בטווח הארוך נראה שהמאבק נגד הגירוש חוזר לשטח. כעת, משנראה שאופציות הגירוש בכפייה קורסות אחת אחרי השניה, המדינה עדיין יכולה לגרש מבקשי מקלט "מרצון". דיווחים ברוח זו כבר מתקבלים ממבקשי המקלט הכלואים בסהרונים.

ההסכם עם האו"ם נועד לשים סוף לעשור של חוסר מעמד וודאות- עם מחצית ממבקשי המקלט שהיו אמורים להישאר בישראל ולקבל מעמד ואפשרות לעבוד לקבל חינוך ושרותי בריאות בצורה מסודרת. נראה שביטול המתווה עם האו"ם, ומצד שני ביטול מתווה הגירוש, מצביעים על כוונת המדינה להמשיך ואף להחמיר את ההתעללות הבירוקרטית במבקשי המקלט כדי לאלצם לעזוב "מרצון". התנאים הקשים בתור למשרד הפנים בבני ברק, שכיום הוא היחיד שמקבל אליו מבקשי מקלט, הם דוגמה אחת, ואני בטוח שנראה עוד דרכים יצירתיות שבהן במדינה, אחרי שנכשלה לגרש בכפייה, תנסה "לשכנע" את מבקשי המקלט לעזוב לעתיד לא נודע.

א א א
ועוד הערה לסיום:

הפוסט שקראת עכשיו לא במקרה נמצא פה, בשיחה מקומית. צוות האתר משקיע יום-יום המון מחשבה ועבודה קשה כדי להביא לקוראים שלנו מידע שלא נמצא במקומות אחרים, לפרסם תחקירים ייחודיים, להגיב מהר לאירועים חדשותיים מתגלגלים, ולתת במה לקולות מושתקים בחברה ולפועלות ולפעילים למען שלום, שוויון וצדק חברתי.

כבמה שעושה עיתונות עצמאית אנחנו לא נמצאים בכיס של אף בעל הון, ולא של השלטון. הרבה מהכתיבה באתר נעשה בהתנדבות מלאה. ועדיין, העבודה שלנו עולה כסף. זה זמן עריכה, וזה צילום, תרגום, שירותי מחשוב, ייעוץ משפטי ועוד.

אם כל אחת ואחד ממאות אלפי הקוראים שמגיעים לשיחה מקומית כל שנה יתרום ולו תרומה קטנה – נוכל לעמוד על הרגליים באופן עצמאי לגמרי. אם כל אחד יתמוך בנו בתרומה חודשית צנועה – נוכל לצמוח ולהרחיב את הפעילות שלנו פי כמה.

הצטרפו להצלחה שלנו בשיחה מקומית
תרמו לחיזוק העיתונות העצמאית של שיחה מקומית

לחצו כאן
רוב מוסדות הלימוד החרדיים לא בנויים ללימוד מרחוק. ילדים בבני ברק צופים לרחוב בזמן הסגר הקורונה (צילום: אורן זיו)

רוב מוסדות הלימוד החרדיים לא בנויים ללימוד מרחוק. ילדים בבני ברק צופים לרחוב בזמן הסגר הקורונה (צילום: אורן זיו)

"תודה השם שאין בית ספר". החיים של ילדים חרדים בזמן הקורונה

בלי מחשבים או סמאטרפון, עם יותר מעשר נפשות בדירה, הקורונה מאתגרת את המשפחות החרדיות. אבל מסתבר שמוצאים פתרונות: קווי נייעס, שיעורים והודעות דרך טלפון קווי, סרטונים עם הלכות פסח, והרבה קריאה

X

אהבת את הכתבה הזאת?

כדי לעשות עיתונות עצמאית שיחה מקומית צריכה גם את התמיכה שלך. לחץ/י כאן כדי להיות חלק מההצלחה שלנו
donate
silencej89sjf