newsletter
השיחה מגיעה אליך
רוצה לקבל את מיטב הסיפורים של שיחה מקומית ישר למייל? הניוזלטר השבועי שלנו הוא התשובה בשבילך.

תהלוכות אל-אקצא בשישי: אלפים הפגינו בירושלים המזרחית ובגדה

יום קודם קראו מנהיגי חמאס לצאת בתהלוכות בעקבות המתיחות ההולכת וגוברת סביב מסגד אל-אקצא. כוחות הביטחון הישראלים והפלסטינים הגיבו בכוח, ורבים נפצעו. עיתונאי בין העצורים

מאת:
השאירו תגובה
א א א

כותבת אורחת: יעל ערבה

בצהרי יום שישי התעוררה הגדה, לאחר שנענתה לקריאות לצאת בתהלוכות ניצחון לכיוון אל אקצא כתגובה למה שמכונה התוקפנות הישראלית באל אקצא בימים האחרונים. התהלוכות דוכאו באלימות, הן על ידי כוחות פלסטינים, והן על ידי כוחות ישראלים.

בשבועות האחרונים אנו עדים לשורה של מעשי פרובוקציה בהר הבית, ולהסלמה גוברת סביב מסגד אל –אקצא. האזור הפך לזירת לחימה ממש כשרימונים נזרקו אל תוך המסגד, ועימותים אלימים פרצו בין פלסטינים לכוחות הביטחון הישראלים באזור המסגד עקב הגבלות רבות שהוטלו על מתפללים במהלך חג הקורבן.

> מאות הפגינו נגד כניסת פעילי ימין למסגד אל אקצא

שוטרים חוסמים מפגינים מלהיכנס למסגד אל אקצא (אקטיבסטילס)

שוטרים חוסמים מפגינים מלהיכנס למסגד אל אקצא בשבוע שעבר (אקטיבסטילס)

בשבוע שעבר מנעו כוחות הבטחון הישראלים את כניסתם של מתפללים מתחת לגיל 50 להר הבית. בתגובה אמר מנהיג החמאס איסמעיל רדואן שהחיכוכים הגוברים והנמשכים באל אקצא יובילו לתבערה. ביום שישי האחרון, המחאה החלה להתפשט לכל רחבי הגדה ובכלל זה בירושלים המזרחית. לאחר שצעירים ברחבי הגדה ובירושלים נענו לקריאות לצאת לתהלוכות.

בנאום שצוטט ברשתות התקשורת הפלסטיניות אמר הנשיא אבו מאזן, כי יש לאסור את כניסת מתנחלים ויהודים להר הבית, וכי על המוסלמים להגן על המסגד הקדוש להם. "זה המקדש שלנו… אין להם שום זכות להיכנס ולחלל אותו", אמר עבאס.

אירועי יום שישי חרגו ממסגרת ההפגנות השבועיות המסורתיות, לאחר שיום קודם לכן מנהיגי חמאס מקומיים קראו לצעירים פלסטינים לצאת להפגנות יום השישי. חאלד משעל, קרא למנגנוני הבטחון ברשות הפלסטינית, שלא להפריע למהלך ההפגנות המתוכננות. אולם בקשתו לא נענתה וכוחות הבטחון הפלסטינים עצרו את התהלוכות בכוח, תוך שהם מכים באלימות מפגינים וחלקם אף נעצרו.

גם כוחות הבטחון הישראלים, דיכאו בכוח את ההפגנות. במוקדים אחדים נרשם שיתוף פעולה בשטח בין כוחות הביטחון הפלסטינים והישראלים. בין הפצועים גם עיתונאית.

> "יש רומנטיזציה של היכולת להתעמת עם אלימות"

מתפללים בוואדי ג'וז לאחר שהמשטרה סגרה את העיר העתיקה (אורן זיו/אקטיבסטילס)

מתפללים בוואדי ג'וז לאחר שהמשטרה סגרה את העיר העתיקה (אורן זיו/אקטיבסטילס)

עימותים נרשמו בבית לחם, וואדי ג'וז, שכם, ראס אל עמוד, עיסוואיה, מחסום קלנדיה, מחנה עופר ובמקומות נוספים ברחבי הגדה. ברמאללה הותקפה תהלוכה שיצאה מהמסגד הגדול בבירה ונערכו גם בה מעצרים של מנהיגי חמאס ובכלל זה של סעיד אבו-עבדו, שנעצר במארב שהוקם מראש, עוד בטרם הגעתו למסגד. הפגנות התקיימו גם בכפרים בילעין, קדום ואחרים. מאות הפגינו גם בעזה.

בשכם התפרסו מאות אנשי כוחות בטחון ברחבי העיר ומנעו מהתהלוכה להתקדם, למרות שעל פי דיווחים פלסטינים המפגינים ניסו להימנע מהיתקלויות עם כוחות הבטחון והסתפקו בקריאת סיסמאות נגד הכובש הציוני ותוקפנותו באל-אקצא. עדים ספרו כי כוחות הבטחון הפלסטינים התגרו במפגינים בכוונה, היכו אותם קשות וירו כדורי גומי וגז מדמיע לעבר המפגינים. גם כאן חלקם נעצרו. ציוד צילום הוחרם על ידי כוחות הבטחון והעיתונאי טאריק אבו זיאד מתחנת הטלוויזיה הלוויינית אל אקצא המזוהה עם חמאס נעצר.

> הוכח בשדה הקרב: קמפיין חדש מבקש לחשוף את תעשיית הנשק בישראל

הפגנה בבילעין (צילום: אחמד אל-באז/אקטיבסטילס)

הפגנה בבילעין (צילום: אחמד אל-באז/אקטיבסטילס)

הפגנת חמאס שנערכה בחברון שינתה את מסלולה מספר פעמים כדי לא להיתקל בכוחות הבטחון, אולם דוכאה באופן אלים במיוחד. מחסומים הוצבו בעיר וליד המסגד. העימותים בחברון היו מול כוחות הבטחון הישראלים וכשאלה הסתיימו הם נמשכו מול כוחות הביטחון הפלסטינים.

ההפגנות סולידריות התקיימו גם בערים אחרות ברחבי העולם ובהן: עמאן, קהיר ובומביי, אך התקשורת בישראל נמנעה מלסקר ולדווח עליהם.

 יעל ערבה היא עיתונאית ויוצרת סרטים דוקומנטרים.

א א א
ועוד הערה לסיום:

הפוסט שקראת עכשיו לא במקרה נמצא פה, בשיחה מקומית. צוות האתר משקיע יום-יום המון מחשבה ועבודה קשה כדי להביא לקוראים שלנו מידע שלא נמצא במקומות אחרים, לפרסם תחקירים ייחודיים, להגיב מהר לאירועים חדשותיים מתגלגלים, ולתת במה לקולות מושתקים בחברה ולפועלות ולפעילים למען שלום, שוויון וצדק חברתי.

כבמה שעושה עיתונות עצמאית אנחנו לא נמצאים בכיס של אף בעל הון, ולא של השלטון. הרבה מהכתיבה באתר נעשה בהתנדבות מלאה. ועדיין, העבודה שלנו עולה כסף. זה זמן עריכה, וזה צילום, תרגום, שירותי מחשוב, ייעוץ משפטי ועוד.

אם כל אחת ואחד ממאות אלפי הקוראים שמגיעים לשיחה מקומית כל שנה יתרום ולו תרומה קטנה – נוכל לעמוד על הרגליים באופן עצמאי לגמרי. אם כל אחד יתמוך בנו בתרומה חודשית צנועה – נוכל לצמוח ולהרחיב את הפעילות שלנו פי כמה.

הצטרפו להצלחה שלנו בשיחה מקומית
תרמו לחיזוק העיתונות העצמאית של שיחה מקומית

לחצו כאן
המשטרה מעכבת את צלם "הארץ" אוהד צויגנברג בהפגנה מול מעון ראש הממשלה בבלפור בירושלים, ב-8 באוגוסט 2020 (צילום: אוליבייה פיטוסי / פלאש90)

המשטרה מעכבת את צלם "הארץ" אוהד צויגנברג בהפגנה מול מעון ראש הממשלה בבלפור בירושלים, ב-8 באוגוסט 2020 (צילום: אוליבייה פיטוסי / פלאש90)

העיתונאים בישראל בסכנה. נדרשת חקיקה כדי להגן עליהם

ההסתה של ראש הממשלה הובילה בשבועות האחרונים לאלימות נגד עיתונאים שמסקרים הפגנות. אך מה שמתרחש היום לנגד עינינו הוא שיאו של תהליך ארוך שנים, שבמסגרתו מנסה נתניהו להלך אימים על התקשורת ולפגוע בחופש העיתונות

X

אהבת את הכתבה הזאת?

כדי לעשות עיתונות עצמאית שיחה מקומית צריכה גם את התמיכה שלך. לחץ/י כאן כדי להיות חלק מההצלחה שלנו
donate
silencej89sjf