מאוכזבים מהציונות? יש גם דרך אחרת

החלום הציוני הולך ונגוז. לא בגלל מה שהוא עשה לפלסטינים, אלא בגלל עליית הימין המשיחי. אם אתם יהודים ומודאגים מהתפנית המדאיגה של הציונות, תדעו שיש פה מי שכבר הרבה זמן בונים מאבק על חברה שוויונית ודמוקרטית

מאת:
השאירו תגובה
א א א

תם עידן הציונות. אולי הגיע הזמן לסגור את הפרק הזה בספר ההיסטוריה של העם היהודי. התנועה הציונות עשתה את שלה, והגיע הזמן לפרק את המפלצת הסרטנית הזו לפני שיהיה מאוחר.

אתם, כן אתם, בני דודינו היהודים, הקמתם מדינה בדרך הכי מעוולת ועקומה שאפשר לתאר. אי אפשר להסתיר את העם הפלסטיני יותר ואת מה שעבר עליו. ההלם של העולם ממאורעות מלחמת העולם השנייה, והמחטף ההיסטורי של הקמת ישראל בעקבותיה, התחילו לאבד משמעות. יחד עם כל מה שממשלות ישראל הציוניות עושות לפלסטינים – המשך הכיבוש, המצור על עזה, התפשטות ההתנחלויות, האלימות והגזענות הגואה – אי אפשר להמשיך כך יותר.

אני חייבת להתוודות כאן, למרות הקושי הכרוך בכך, שאני כמעט-כמעט נפרדתי תודעתית מהחלום למדינת פלסטין עם רוב ערבי פלסטיני, שהייתה יכולה להישאר פה אחרי המנדט הבריטי. מדינת חלום אשר הוחלפה בכוח במדינת ישראל, בה אני ומיליון פלסטינים הפכנו למיעוט. לי ברור שיש פה שני עמים, בחלקת אלוהים הזאת. עם אחד שהוא שלי, הוא יליד הארץ, והעם האחר, בן הדוד, שחלקו היה פה מדורי דורות ורוב רובו נחת כאן מכל רחבי תבל.

הפלסטינים המובסים השלימו עם המצב והתנהגו יחסית באיפוק כלפי הפולשים והצבא שלהם. הנכבה הפלסטינית פיזרה את העם שלי, ולמרות שבני משפחתי נמצאים כרגע במחנות פליטים באירופה, לאחר שנעקרו ממחנות הפליטים הקודמים שלהם בעקבות המלחמה בסוריה – אני ורוב בני עמי, אני משערת, מוכנים לחיות אתכם יחד, עם העם היהודי, במקום אחד בו נהיה שווים, על בסיס ערכים של חירות, דמוקרטיה ושוויון.

אני רוצה שתבינו עד כמה זה לא פשוט, ועד כמה זה כרוך בהרבה שיח, סליחות, עשיית צדק, ותיקון עוולות מהעבר. אבל אני מאמינה שזה באמת אפשרי, ובני אדם עשו את זה בעבר, אחרי מאבקים רבים רוויי דם בדרום אפריקה, אירלנד, בוסנייה ועוד.

> להיות סוהר דרוזי בכלא הדרים ולהבין שאתה פלסטיני

מתנחלים עם דגלים צועדים בתוך סיור שוברים שתיקה בחברון (אורן זיו / אקטיבסטילס)

מתנחלים עם דגלים צועדים בתוך סיור שוברים שתיקה בחברון (אורן זיו / אקטיבסטילס)

כך ששאלת היכולת והביצוע היא פתירה. נשארה לנו השאלה של הרצון: האם הגיע זמן שהיהודים ייפרדו מחלום מדינת הלאום הנקי של העם היהודי? לא הגיע הזמן להשליך לעזאזל את התיאוריה הגזענית של טהרת הדם ועליונות היהודים על שאר בני אדם?

האירוניה בסיפור העם היהודי היא שלא הפלסטינים חיבלו במפעל הציוני, אלא הימין הדתי-לאומי הוא שכבש לכם את המדינה שחלמתם להקים. אם לא שמתם לב, עכשיו גם לכם, צאצאי הדור המייסד, אין יותר את ישראל, ההיא הציונית, הליברלית והדמוקרטית שנדמה לכם שהייתה קיימת באמת. אין אותה יותר. אולי אפילו כבר לא גם בחלומות שלכם. זה כואב, אני יודעת.

אבל במעמד חגיגי קשה והיסטורי זה אני רוצה להציע לכם במקום להילחם על חלום העבר, שלא התגשם: בואו תתמקדו בחלק של "להיות עם חופשי בארצנו", ותוותרו על "ארץ ציון ירושלים". אתם בדרך להיות עבדים של היהדות הדתית-לאומית. כל הסממנים מובילים למשטר יהודי-דתי טוטליטארי שלא סופר אתכם. אז במקום להתאבל בעקבות הכישלון החרוץ וליילל "לקחו לנו את המדינה" – בואו תתעשתו ותתחילו לחפש שותפים אחרים למאבק השחרור שלכם מנרדפות. קומו לתכנית חלופית מותאמת לזמן ולמצב באזור.

זה השלב שבו מי שהבין את המסר שאי אפשר לחיות בשלום עם הפיקציה "יהודית ודמוקרטית" אמור לעשות את הבחירה הבלתי נמענת וללכת איתה עד הסוף. לנו ברור מה רוצים בימין של היום: בית מקדש, מבנה של אבנים ירושלמיות יפות שאפשר יהיה להתפלל בתוכן ולחגוג את המלך והריבונות הנחשקים של העם היהודי. זה מה שהם רוצים. מדינה יהודית-הלכתית משיחית נטו. לא ברור מה התכניות של הימין לעם הפלסטיני, אבל ההתחלה של בנית ממלכת היהודים לא מבשרת טוב כלפינו, וגם לא כלפיכם.

אז אני שואלת אתכם, כל היהודים שלא בדיוק רוצים מדינת הלכה ומלחמה: מה אתם רוצים באמת?

הפוסט פורסם גם באנגלית באתר 972+

> עונת הציד: למה ברור שמטרת המעצרים היא כלל מתנגדי הכיבוש

א א א
ועוד הערה לסיום:

הפוסט שקראת עכשיו לא במקרה נמצא פה, בשיחה מקומית. צוות האתר משקיע יום-יום המון מחשבה ועבודה קשה כדי להביא לקוראים שלנו מידע שלא נמצא במקומות אחרים, לפרסם תחקירים ייחודיים, להגיב מהר לאירועים חדשותיים מתגלגלים, ולתת במה לקולות מושתקים בחברה ולפועלות ולפעילים למען שלום, שוויון וצדק חברתי.

כבמה שעושה עיתונות עצמאית אנחנו לא נמצאים בכיס של אף בעל הון, ולא של השלטון. הרבה מהכתיבה באתר נעשה בהתנדבות מלאה. ועדיין, העבודה שלנו עולה כסף. זה זמן עריכה, וזה צילום, תרגום, שירותי מחשוב, ייעוץ משפטי ועוד.

אם כל אחת ואחד ממאות אלפי הקוראים שמגיעים לשיחה מקומית כל שנה יתרום ולו תרומה קטנה – נוכל לעמוד על הרגליים באופן עצמאי לגמרי. אם כל אחד יתמוך בנו בתרומה חודשית צנועה – נוכל לצמוח ולהרחיב את הפעילות שלנו פי כמה.

הצטרפו להצלחה שלנו בשיחה מקומית
תרמו לחיזוק העיתונות העצמאית של שיחה מקומית

לחצו כאן
פעילי שמאל בהפגנה נגד ראש הממשלה, בנימין נתניהו, אחרי הכרזת היועמ"ש על הגשת כתב האישום נגדו, בכיכר הבימה בתל אביב, ב-23 בנובמבר 2019 (צילום: תומר נויברג / פלאש90)

להתפטר? להיפך! פעילי שמאל בהפגנה נגד ראש הממשלה, בנימין נתניהו, אחרי הכרזת היועמ"ש על הגשת כתב האישום נגדו, בכיכר הבימה בתל אביב, ב-23 בנובמבר 2019 (צילום: תומר נויברג / פלאש90)

אנחנו כל-כך מרוכזים בצדק, ששכחנו שצריך גם לנצח

הימין מוכן להעמיד בראשו איש מושחת? שיבושם לו. זה לא העניין שלנו, השמאל. אנחנו צריכים להתרכז במטרה אחת ויחידה: לנצח. ואת זה קל יותר לעשות עם נתניהו בראשות הימין

X

אהבת את הכתבה הזאת?

כדי לעשות עיתונות עצמאית שיחה מקומית צריכה גם את התמיכה שלך. לחץ/י כאן כדי להיות חלק מההצלחה שלנו
שיחה מקומית תלויה בך. תרמו עכשיו
תרמו עכשיו
silencej89sjf