newsletter
השיחה מגיעה אליך
רוצה לקבל את מיטב הסיפורים של שיחה מקומית ישר למייל? הניוזלטר השבועי שלנו הוא התשובה בשבילך.

כנס השמאל הישראלי בעיני דוברי הרוסית

בכנס השמאל האחרון נעדר קולם של דוברי הרוסית בישראל המונים קרוב ל 20% מכלל הציבור בישראל. זאת הדרך של השמאל להרחיב את השיח וליצור קשר עם החברה הישראלית?

מאת:
השאירו תגובה
א א א

בכנס של "שלום עכשיו" רצו המארגנים ליצור שיח עם קבוצות נוספות באוכלוסיה. "השמאל בתוך עצמו הוא גר?" הם קראו לזה. חצי בשאלה חצי באמירה. ואז פירטו עוד קצת: "האם השמאל מדיר קהלים או קהלים מדירים את השמאל? איך מגיעים ללב החברה הישראלית?" סוף סוף הבין השמאל שהוא כבר לא מרכז העולם, לא לב "החברה הישראלית", וזה הישג חשוב בפני עצמו.

אבל האם הוא באמת מתכוון לצאת מהמקום הנוח שלו בצפון תל אביב ולהגיע לפריפריה הגיאוגרפית? עצם העובדה שהכנס התחיל בשעה 8:30 בבוקר בתל אביב מלמד שהתשובה היא כנראה לא, כי תושב ירוחם לא יוכל להגיע לשם. ומה לגבי הפריפריה החברתית של ישראל? עצם זה שהשמאל לא מבין שיש אנשים שגרים בשכונות, לא יודעים איך לסגור את החודש ורעבים ללחם, ושאי אפשר לדבר איתם על שלום כל עוד הם רעבים, מלמד שהתשובה גם כאן היא לא. ומה עם דוברי הרוסית, שאותם שואל השמאל "למה אתם לא רוצים שלום?" פעם אחר פעם אבל לא מחכה לשמוע את התשובה? גם בהם השמאל לא מעוניין. לפחות לא עכשיו.

השמאל לא רואה, כי אף אחד מהנציגים של אותן הקבוצות לא לקח חלק בפאנל שעסק בהרחבת השיח לקבוצות נוספות בחברה. דוברי הרוסית היום הם 17% מהאוכלוסייה ולמרות זאת אף נציג דובר רוסית לא הוזמן לפאנל. עצם הקיום שלהם הוזכר פעם אחת בלבד במהלך כל הדיון.

אפשר לתת כותרות יפות לפאנלים ולהמשיך לעשות את מה שהשמאל יודע לעשות – לדבר. אבל הגיע הזמן לצאת מבועה, להגיע לכרמיאל ולאשדוד, לדבר עם האנשים במקום לדבר על האנשים. במקום לנהל כנסים ולהגיע למסקנה שאם אין פה דוברי רוסית כנראה שהם מדירים אותנו, הגיע הזמן לשאול "מה עשינו כדי שהם יהיו פה? מה אנחנו מוכנים לעשות כדי שהם יבואו?" (רמז: התשובה היא לא כנסים, לשם דוברי רוסית לא יבואו).

אז כן, בכנס האחרון למדנו שוב שהשמאל בתוך עצמו גר, איפשהו ברמת אביב ג' (או באיגלו), מדבר על במקום לדבר עם.

א א א
ועוד הערה לסיום:

הפוסט שקראת עכשיו לא במקרה נמצא פה, בשיחה מקומית. צוות האתר משקיע יום-יום המון מחשבה ועבודה קשה כדי להביא לקוראים שלנו מידע שלא נמצא במקומות אחרים, לפרסם תחקירים ייחודיים, להגיב מהר לאירועים חדשותיים מתגלגלים, ולתת במה לקולות מושתקים בחברה ולפועלות ולפעילים למען שלום, שוויון וצדק חברתי.

כבמה שעושה עיתונות עצמאית אנחנו לא נמצאים בכיס של אף בעל הון, ולא של השלטון. הרבה מהכתיבה באתר נעשה בהתנדבות מלאה. ועדיין, העבודה שלנו עולה כסף. זה זמן עריכה, וזה צילום, תרגום, שירותי מחשוב, ייעוץ משפטי ועוד.

אם כל אחת ואחד ממאות אלפי הקוראים שמגיעים לשיחה מקומית כל שנה יתרום ולו תרומה קטנה – נוכל לעמוד על הרגליים באופן עצמאי לגמרי. אם כל אחד יתמוך בנו בתרומה חודשית צנועה – נוכל לצמוח ולהרחיב את הפעילות שלנו פי כמה.

הצטרפו להצלחה שלנו בשיחה מקומית
תרמו לחיזוק העיתונות העצמאית של שיחה מקומית

לחצו כאן
ילד לומד בכפר בדואי בלתי מוכר (צילום: סברין אבו כף, פורום דו קיום)

ילד לומד בכפר בדואי בלתי מוכר (צילום: סברין אבו כף, פורום דו קיום)

עתירה דחופה לבג"ץ: לחבר את התלמידים הערבים בנגב ללמידה מרחוק

יותר מ-50 אלף תלמידים ב-48 כפרים אינם מחוברים לחשמל ולאינטרנט, ומאז שהופסקו הלימודים הם נותרו מנותקים לגמרי. בעתירה נטען כי חוסר אפשרותם להתחבר ללמידה מרחוק פוגע אנושות בזכותם לחינוך שווה, וצפוי להגדיל את הפערים בינם לבין יתר בני גילם

X

אהבת את הכתבה הזאת?

כדי לעשות עיתונות עצמאית שיחה מקומית צריכה גם את התמיכה שלך. לחץ/י כאן כדי להיות חלק מההצלחה שלנו
donate
silencej89sjf