newsletter
השיחה מגיעה אליך
רוצה לקבל את מיטב הסיפורים של שיחה מקומית ישר למייל? הניוזלטר השבועי שלנו הוא התשובה בשבילך.

פעילות דיור ציבורי ולהטב"ק התפרצו לכנסים פוליטיים בת"א

הפעילות קטעו את דברי ראשי המחנה הציוני והבית היהודי במחאה על היעדר פתרונות דיור לנשים עניות ועל הומופוביה

מאת:

צילום ודיווח: יותם רונן וקרן מנור

יום שלישי, 17:00, בית ציוני אמריקה

במקום מתקיים כנס ראשי מפלגות, שאורגן על ידי שדולת הנשים וקואליציית "שותפות", ובמרכזו השאלה מה עשו אותן מפלגות בנוגע לקידום זכויות נשים בישראל, בדגש על שיוויון כלכלי-תעסוקתי.

ראשונים עולים לדבר לבני והרצוג, פמיניסטים מוצהרים (לפחות כך טענו על הבמה), ומתחילים לדבר. את דבריהם קוטעות פעילות הדיור הציבורי שקמות עם שלטים ובאנר. ״אישה ללא קורת גג קבועה היא אישה מוחלשת ואנחנו לא רוצות להיות מוחלשות. אנחנו חזקות, אנחנו נאבקות, ומגיע לנו קול״, מטיחה אתי אגיסון בראשי המחנה הציוני. ״פמיניזם הוא קודם כל סולידריות עם המוחלשות", מוסיפה אחריה רותי לביא. "המאבק של הדיור הציבורי הוא מאבק נגד דיכוי חברתי וכלכלי של נשים. זה לא מאבק של אומללות ונזקקות. זה מאבק של גיבורות הנאבקות על זכותן בתוך מציאות קשה ואיומה ומול מערכת מחלישה ומדכאת".

למרות הניסיונות להמשיך בארוע מתעקשות הפעילות לקבל תשובות. לדרישתה של ספיר סלוצקר-עמראן ״לחכות שנייה ולכבד את הנשים האלו (הפעילות) שהגיעו מרחוק לפה בשביל לדבר״, עונה מנחת הערב ״יש פה קהל שלם שיש לו מצוקה״. ספיר ממשיכה להתעקש לקבל תשובה מה הדוברים הולכים לעשות בנושא הדיור הציבורי. ״צריך לשנות את הקריטריונים לזכאות לדיור ציבורי. ברור. בוודאי. לא הקשבת״, נוזף הרצוג בספיר. זוהי הבטחת הבחירות של המחנה הציוני 2015.

> נולדתי ענייה ואשאר ענייה, אבל על זכותי לבית לא אוותר

פעילות הדיור הציבורי קמות במהלך דברי הרצוג וליבני ממפלגת המחנה הציוני. (קרן מנור/אקטיבסטילס)

פעילות הדיור הציבורי קמות במהלך דברי הרצוג וליבני ממפלגת המחנה הציוני. (קרן מנור/אקטיבסטילס)

רותי לביא (במרכז) דורשת תשובות מראשי המחנה הציוני. (קרן מנור/אקטיבסטילס)

רותי לביא (במרכז) דורשת תשובות מראשי המחנה הציוני. (קרן מנור/אקטיבסטילס)

יום שלישי, 20:00, האנגר 11 בנמל תל אביב

יו״ר הבית היהודי, נפתלי בנט, עומד לדבר בפני קהל, שמורכב בברובו מעולים חדשים, בכנס שאורגן על ידי קרן Am Yisrael. מחוץ לאולם הקימו פעילי להטב״ק מייצג דמוי קבר עטוף בדגלי גאווה, ועליו נרות זכרון וזר פרחים עטוף בסרט שעליו נכתב: ״מילים יכולות להרוג״. פעילות אחרות מסתובבות ומחלקות לנכנסים פליירים עם ציטוטים רבים של חברי המפלגה שכוללים אמירות הומופוביות והתבטאויות קשות נגד חברי הקהילה.

שוטרים שהוזעקו למקום על ידי מארגני הארוע מבקשים מהפעילים לזוז לאזור יותר מרוחק. ספיר (כן, אותה אחת מקודם) מתעקשת שוב. הרי שום דבר לא חוקי נעשה. למרות איומי השוטר במעצר ובשליחת כח יס"מ, הפעילים נשארים גאים. הלחץ מצד מארגני האירוע על המשטרה לשמור על הסדר (כפי שהם מבינים אותו) מורגש. ללא עילת מעצר, מורים השוטרים על הקמת גדר נוספת, הפרדה בין מי שמדברים על גאווה לבין מי שלא מתנצל.

> בנט, מי צריך לפחד אחרי רצח רבין והרצח בברנוער?

ספיר מסבירה לשוטר מה חוקי ומה לא. (קרן מנור/אקטיבסטילס)

ספיר מסבירה לשוטר מה חוקי ומה לא. (קרן מנור/אקטיבסטילס)

בינתיים יושבים פעילים אחרים בתוך הכנס. במהלך נאומו של בנט קמים כעשרה מהם ומניפים את דגלי הגאווה. חלק מהמוחים מוצאים מן האולם בכח בעוד אחרים יוצאים מיוזמתם לאחר שהנאום נקטע לכחמש דקות. הפעולה מתקבלת במחאה מצד חלק מהנוכחים בעוד אחרים מגיבים במחיאות כפיים אוהדות.

פעילות להטב״ק מניפות דגלי גאווה ומוצאות מהאולם. (יותם רונן/אקטיבסטילס)

פעילות להטב״ק מניפות דגלי גאווה ומוצאות מהאולם. (יותם רונן/אקטיבסטילס)

יו״ר הבית היהודי נפתלי בנט נואם במהלך הארוע בנמל תל אביב. (יותם רונן/אקטיבסטילס)

יו״ר הבית היהודי נפתלי בנט נואם במהלך הארוע בנמל תל אביב. (יותם רונן/אקטיבסטילס)

מאבטח בכנס ליד גדר ההפרדה שהקימה המשטרה. (קרן מנור/אקטיבסטילס)

מאבטח עומד בכניסה ליד גדר ההפרדה שהקימה המשטרה. (קרן מנור/אקטיבסטילס)

הפלייר שחילקו פעילות הקהילה מחוץ לכנס בנמל תל אביב

הפלייר שחילקו פעילות הקהילה מחוץ לכנס בנמל תל אביב

שוב מוכיחות הפעילות שהתנגדות אקטיבית לכל מסעות הבחירות, המלאים בהסתה או לפחות בדיבורי סרק, היא כלי חשוב במאבק של אלו שהפוליטיקאים רוצים לדבר מעליהם. אלה הן אותן גיבורות, כפי שהיטיבה לתאר רותי לביא, ״הנאבקות על זכותן בתוך מציאות קשה ואיומה ומול מערכת מחלישה ומדכאת".

> בנט שלח אהבה לחיילים בשלג, וזכה לתגובות של אהבה גאה מגולשים

ועוד משהו קטן...

אנחנו ממש שמחים שקראת את הפוסט הזה, ומקווים שמצאת בו עניין. הצוות של שיחה מקומית משקיע מאמצים משמעותיים כדי להביא לקוראות ולקוראים שלנו חדשות, תחקירים, פרשנויות וטורי דעה מגוונים, והכל מתוך מחויבות להתנגדות לכיבוש ולקידום שלום, שוויון וצדק חברתי.

קשה למצוא דברים כמו הפוסט הזה בכלי תקשורת אחרים בארץ, והסיבה שהוא נמצא פה היא שהעיתונות שלנו בשיחה מקומית היא עצמאית וחופשית. אנחנו לא תלויים באף בעל הון, לא במפרסמים ולא בחומות תשלום.

ועדיין, העבודה הרבה שמושקעת בכל פוסט כזה – מתשלום לכותבים, דרך עבודת העורכות והצלמים ועד התשלום לייעוץ משפטי או לשרתים שעליהם יושב האתר – עולה כסף. הדרך הכי טובה להבטיח את היציבות והעצמאות שלנו היא התמיכה של קהילת הקוראות והקוראים באמצעות חברות בשיחה מקומית. ובזה יש לך מקום חשוב.

זה הזמן להיות חברות בשיחה מקומית

לתמיכה – לחצו כאן
יו"ר הרשות הפלסטינית מחמוד עבאס (אבו מאזן), ברמאללה, ב-5 במאי 2020 (צילום: פלאש90)

יו"ר הרשות הפלסטינית מחמוד עבאס (אבו מאזן), ברמאללה, ב-5 במאי 2020 (צילום: פלאש90)

"אבו מאזן נתן מתנה יקרה מאוד לתעמולה הישראלית"

הדברים שאמר יו"ר הרשות הפלסטינית בגרמניה עוררו סערה רבתי בישראל. בצד הפלסטיני התעורר בעיקר ויכוח פנימי לגבי חשיבות הדיפלומטיה הפלסטינית ומנהיגותו של אבו מאזן

X

אהבת את הכתבה הזאת?

כדי לעשות עיתונות עצמאית שיחה מקומית צריכה גם את התמיכה שלך. לחץ/י כאן כדי להיות חלק מההצלחה שלנו
donate
silencej89sjf