newsletter
השיחה מגיעה אליך
רוצה לקבל את מיטב הסיפורים של שיחה מקומית ישר למייל? הניוזלטר השבועי שלנו הוא התשובה בשבילך.

מאסר רביעי לסרבנית המצפון; תרצה 54 ימי מחבוש

יסמין ריצ'י יהב, בת 18 ממבשרת ציון, נשלחה ל-20 ימי מחבוש נוספים בשל סירובה לשרת בצבא. בהצהרה שפירסמה עם כניסתה לכלא כתבה: "אני מקווה שהצעד שלי יתרום לתהליך של שינוי תודעתי שיוביל בסופו של דבר לחיפוש פתרון שוויוני וצודק לישראלים ופלסטינים"

מאת:
השאירו תגובה
א א א

הצבא גזר 20 ימי מחבוש נוספים על סרבנית המצפון יסמין ריצ'י-יהב, בת 18 ממבשרת ציון. בתום תקופת הכליאה השלישית שלה, תרצה ריצ'י-יהב במצטבר 54 ימי מחבוש, בשל סירובה להתגייס לצבא על רקע מדיניות הכיבוש בשטחים.

ריצ'י-יהב מלווה על-ידי מסרבות – רשת סרבנות פוליטית המחברת מכתבי, יוזמות וקבוצות סירוב מהשנים האחרונות לפעולה משותפת. הרשת תומכת בסרבני וסרבניות מצפון שבוחרות לא להתגייס לצבא, תוך מודעות והתייחסות להיבטים המגדריים שמביא עמו גיוס החובה. הרשת פועלת בשיתוף ובסיוע תנועת יש גבול.

סרבנית המצפון יסמין ריצ'י-יהב (צילום: מתוך עמוד הפייסבוק של מסרבות)

סרבנית המצפון יסמין ריצ'י-יהב (צילום: מתוך עמוד הפייסבוק של מסרבות)

בהצהרה שפירסמה ריצ'י-יהב לפני כניסתה לכלא בפעם הראשונה כתבה: "כולנו חווינו ילדות שהוכתמה בלחימה ושנאה, וכולנו גדלנו במציאות שבה הודרכנו לפחד ולהרחיק את עצמנו מהצד השני. אבל אני מאמינה שיש דרך נוספת להתמודד עם המציאות המורכבת שבה אנחנו חיים. דבר זה דורש דיון על אלטרנטיבות, כבוד הדדי ורצון לשינוי. בנוסף, אני מאמינה שהאחריות לקדם את השינוי נופלת על הדור הצעיר בישראל. אני מקווה שהסירוב שלי יתרום למאבק לבניית עתיד שהוא לא רק בטוח יותר למדינת ישראל, אלא גם מעורר גאווה ומאופיין בסובלנות וחמלה.

"בכוונתי לסרב בתקווה לקדם שיח יותר פתוח וביקורתי, בפרט בקרב הנוער, לגבי התפקיד המתמשך של הצבא ביישום מדיניות הכיבוש. אני מקווה שהצעד שלי יתרום, ולו במעט, לתהליך של שינוי תודעתי שיוביל בסופו של דבר לחיפוש פתרון שוויוני וצודק לישראלים ופלסטינים".

ריצ'י-יהב נכלאה ב- 21 באוגוסט, אז הכריזה לראשונה על סירובה להתגייס לצבא. מאז נשפטה ונכלאה לארבע תקופות כליאה שונות.

ב-28 באוגוסט שוחררה סרבנית המצפון מאיה ברנד-פיגנבאום בפטור שניתן לה על ידי ועדת מצפון, אחרי 25 ימי מחבוש. עשרה ימים קודם לכן שוחרר סרבן המצפון רומן לוין לאחר 82 ימים בבידוד. רומן נכלא לראשונה בפברואר כשסירב להמשיך לשרת בצבא לאחר ששירת במשך כשנה וחצי כנהג ביחידת התובלה.

א א א
ועוד הערה לסיום:

הפוסט שקראת עכשיו לא במקרה נמצא פה, בשיחה מקומית. צוות האתר משקיע יום-יום המון מחשבה ועבודה קשה כדי להביא לקוראים שלנו מידע שלא נמצא במקומות אחרים, לפרסם תחקירים ייחודיים, להגיב מהר לאירועים חדשותיים מתגלגלים, ולתת במה לקולות מושתקים בחברה ולפועלות ולפעילים למען שלום, שוויון וצדק חברתי.

כבמה שעושה עיתונות עצמאית אנחנו לא נמצאים בכיס של אף בעל הון, ולא של השלטון. הרבה מהכתיבה באתר נעשה בהתנדבות מלאה. ועדיין, העבודה שלנו עולה כסף. זה זמן עריכה, וזה צילום, תרגום, שירותי מחשוב, ייעוץ משפטי ועוד.

אם כל אחת ואחד ממאות אלפי הקוראים שמגיעים לשיחה מקומית כל שנה יתרום ולו תרומה קטנה – נוכל לעמוד על הרגליים באופן עצמאי לגמרי. אם כל אחד יתמוך בנו בתרומה חודשית צנועה – נוכל לצמוח ולהרחיב את הפעילות שלנו פי כמה.

הצטרפו להצלחה שלנו בשיחה מקומית
תרמו לחיזוק העיתונות העצמאית של שיחה מקומית

לחצו כאן
משבר האקלים, אילוסטרציה (צילום: pikist)

משבר האקלים, אילוסטרציה (צילום: pikist)

אין תשובה אחת למשבר האקלים. זה לא אומר שהכל אבוד

תשומת הלב הציבורית כמעט לא מופנית כיום למשבר שמעמיד את העתיד של כולנו בסימן שאלה, אך אנחנו נכנסים לתקופה קריטית לשינוי המגמה, ואסור להרפות מהנושא. על אף הביקורת, גם משמאל, על ה"גרין ניו דיל", נראה שהתפיסה הזאת יכולה בהחלט לקדם אותנו לפתרונות ממשיים

X

אהבת את הכתבה הזאת?

כדי לעשות עיתונות עצמאית שיחה מקומית צריכה גם את התמיכה שלך. לחץ/י כאן כדי להיות חלק מההצלחה שלנו
donate
silencej89sjf