newsletter
השיחה מגיעה אליך
רוצה לקבל את מיטב הסיפורים של שיחה מקומית ישר למייל? הניוזלטר השבועי שלנו הוא התשובה בשבילך.

צה"ל, שקרים, ווידיאוטייפ: כרוניקת ביתוניא

מאז הירי בביתוניא שהרג שני נערים מחליף דובר צה"ל גרסאות כל פעם ששקריו הקודמים נחשפים. איך נראים השקרים, למה התקשורת ממשיכה לקנות את זה, ומתי כבר יוציאו את החקירות מידי הצבא?

מאת:

נתחיל עם כמה עובדות שהולכות לאיבוד בבליל השקרים שדובר צה"ל מפיץ מאז התקרית:

  • שני הנערים נדים סיאם נווארה ומוחמד סלאמה מתו.
  • קיים תיעוד של רגע הריגתם, התיעוד הזה אותנטי ומוצלב עם תיעוד נוסף.
  • הם נהרגו מירי, אף אחד מהם לא מהווה איום על היורים ברגע הריגתם.
  • חיילי צה"ל הם החמושים היחידים שנצפו בסביבה, ומתועדים יורים לעבר נדים סיאם נווארה.

יום חדש, מעשיית תעמולה חדשה

מרגע הירי בשני הנערים בבתוניא בצהרי יום ה-15.5 דובר צה"ל החל במסע תעמולה בלתי נגמר בלי סיבה נראית לעין. את הציבור הישראלי ההרג לא מטריד, ובעולם דובר צה"ל הוא מזמן לא גורם רלוונטי.

גם יחסית לסטנדרטים הרעועים שלו (אפשר להתרשם מהם בפוסט בבלוג o139 שמראה חלק מהשקרים מהשנים האחרונות) שקרי ביתוניא הם יוצאי דופן. צה"ל עוסק מאז ה-15.5 בהפצת שקרים שיטתית שמטרתה לטייח את הרג הנערים. בכל פעם שנחשף תיעוד שלא דרך דובר צה"ל, הוא הראה כי ההודעה העדכנית של דובר צה"ל שקרית ואילץ אותם לתקנה, וזאת רק כדי לגלות ששוב מדובר בהודעה שקרית עם היחשפו של תיעוד נוסף. להלן רשימת השקרים וניסיונות הטיוח של הדוברות בתמיכה ועידוד ולפעמים הובלה של התקשורת הישראלית.

> "הסרטון ערוך באופן מגמתי" – על העלאת הסף המתמדת לאמת מהשטחים

15.5 שני הנערים נהרגים, צה"ל מפרסם הודעה סטנדרטית כי המקרה בבדיקה ומוסיף כי נבדק חשד כי הנערים נורו בכלל על ידי פלסטינים, ובכל מקרה הם נורו בהפרת סדר ולא בוצע ירי בניגוד לפקודות.

19-20.5 סרטון חושף כי שני הנערים נהרגו כשהם לא מהווים איום על חיילי צה"ל. שר הביטחון מודיע כי הסרטון ערוך, למרות שלא ראה אותו, וכי החיילים ירו כי היו בסכנת בסכנת חיים. צה"ל מודיע כי הסרטון ערוך ומגמתי. באותה שעה כבר היה אפשר לקבל את הסרטון המלא בטלפון אחד, כמו שאני עשיתי למשל.

שליחי צה"ל בתקשורת מנסים לקעקע את אמינותו. ערוץ 2, שבימים כתיקונם לא נמנע מהפצת שמועות לא מבוססות סנסציונות דוגמת האיידס בקריית גת, פתאום הופכים למטילי ספק עיתונאי מהמעלה הראשונה. רוני דניאל "שואל" האם אלו בכלל הנערים שנהרגו, דבר שאפשר לברר בקלות עם הצלבת צילומי סטילס מאותם רגעים, צילומים שיש בשפע. אלון בן דוד מצהיר את המשפט הסתום כי מעכשיו "נראה פעם בשבוע סרטון כזה שמתפרסם".

שר הביטחון משקר

21-22.5 לאחר שהסרטון הופץ בכל העולם וגרר דרישה של האו"ם ומזכירות המדינה האמריקאית לחקירה "גורם ביטחוני בכיר", המצוטט בחדשות 10 על ידי אור הלר, טוען כי בסבירות גבוהה הסרטון מפוברק. טענה דומה התפרסמה ב"הארץ" ובכלי תקשורת נוספים. בכולם נטען כי למחרת יוצג תחקיר צה"ל המראה זאת. ברור שמדובר בשקר. צילומי סטילס ועדים רבים מעידים על האותנטיות של הסרטון, אך צה"ל מנסה כאן להפוך את העניין ל"מילה שלנו מול שלהם" וכך להטיל ספק.

לרוע מזלם השקר מתגלה כבר למחרת כאשר רשת CNN מפרסמת סרטון המראה בבירור את החיילים יורים ומאשר את האותנטיות של הסרטון הראשון. מיותר לציין ששום תחקיר צה"לי לא הוצג באותו היום. היחידים שממשיכים לטעון כי מדובר בסרטון מזוייף הם "מעריב" בכתבה מביכה מה-23.5 בו "מומחה לפרשת א-דורה" טוען שהסרטון מזוייף כי חיילי צה"ל לא יורים סתם כך באנשים, ושגריר ישראל בארה"ב לשעבר מייקל אורן שמנסה לטעון ב-CNN כי הנערים אולי כלל לא נהרגו.

28.5 "הארץ" חושף כי אחד היורים בניגוד לפקודות הוא חייל ממערך התקשורת. שעה אחר-כך Ynet מפרסם את תגובת דובר צה"ל הבאה:

תחקיר האירוע ביום הנכבה העלה כי [החייל] ירה שני כדורי גומי לעבר קיר של מבנה במטרה להבריח את מפרי הסדר בתקרית. החייל ביקש ממפקד הכוח של מג"ב את נשקו המכיל התקן מיוחד לירי כדורי גומי, לאחר שעות שבהן ביצע משימה שאינה נחשבת למבצעית.

שני שקרים בתגובה הזאת. ראשית החייל לא ירה בכדי להבריח מפירי סדר, תיעוד מצלמת אבטחה מספר אחת מראה בבירור כי לא הייתה הפרת סדר באותו זמן במקום. שנית, החייל לא ירה לעבר קיר, הוא ירה במכוון לעבר נערים וחובש המפנים פצוע קריטי שזמן קצר לאחר מכן יהפוך להרוג. צמד התמונות הבאות, שצולמו על ידי הצלם סאמר נאזל, מראות זאת בבירור:

ירי ביום הנכבה. קרדיט:Samer Nazzal

ירי ביום הנכבה. צילום: סאמר נאזל

בתמונה למעלה אפשר לראות את כדור הגומי בעת מעופו בעת פינוי נאוורה. התמונה למטה מראה כי לא מדובר בסימן בדלת. כך גם מעיד נאזל, והירי מתאים לתיעוד ה-CNN שבו נצפה היורה ב-2:04 וכאן אפשר לצפות בסנכרון כשהייריה נשמעת ב0:44. בתמונה להלן אפשר להתרשם מנקודת המבט של היורה. ירי "הפחדה" לעבר הקיר לעולם לא יכול היה להגיע לכיוון הפצוע. :

זווית היורים. קרדיט: שרית מיכאלי, דוברת בצלם.

זווית היורים. קרדיט: שרית מיכאלי, דוברת בצלם.

השקר כאן לא בא לחפות על אחריותם של חיילי צה"ל להרג הנערים – הרי ברור שהירי של החייל הזה הגיע לאחר הפגיעה הקטלנית – אלא פשוט על העובדה כי מדובר בירי שפל לעבר פצוע ומפניו. החייל, אגב נענש בעבודות רס"ר, ומפקדו שהשאיל לו את נשקו לצורך הפגת שעמומו בירי בבני-אדם כספורט כלל לא הוענש.

בשנה האחרונה צה"ל ייחצן לא מעט את יחידות מערך התקשורת הנלוות לכוחות הנלחמים לפי תיזת "הכיבוש הוא אחלה, הבעיה שלו היא יחסי ציבור". בכתבה בגלובס מאפריל האחרון נכתב עליהם "הקרב האמתי שלהם הוא נגד הזמן – לספק את התיעוד המצולם לפני שיופץ הספין של הצד השני".

במקרה הזה ה"ספין" של הצד השני (והשלישי) הופץ מזמן. אז קדימה לקרב האמיתי: תיעוד נוסף יעזור מאד לפתור את השאלות המעטות שעוד נותרו פתוחות. האם יש סיבה שהתיעוד של צה"ל לא מופץ בהתאם ליעודו? צה"ל בעצמו חשף את קיומן של יחידות התעמולה הללו, אז על מה מכסים צווי איסור הפרסום בעניין?

חקירה כאמצעי טיוח

ניסיון העבר מלמד כי חקירת צה"ל לא תוביל למציאת האחראים להרג הנערים. זה המצב גם במקרים שקיים בהם תיעוד נרחב כמו במקרה הזה, או כמו במקרה ההרג של באסם אבו-רחמה בבילעין ב-2009, שתועד בשלושה סרטוני וידאו אך החקירה נסגרה. כך גם במקרים בהם קיימות ראיות חזקות, דוגמת הכדור החי בראשו של אוסייד קאדוס בעיראק בורין בהרג מ-2010 למרות טענות צה"ל לירי גומי, ושחקירת הריגתו והריגת בן דודו נמשכת כבר יותר מארבע שנים. עשרות מקרים נוספים ניתן למצוא כאן.

אך גם אם נתעלם ממסכת השקרים, איך אפשר לצפות לחקירה בלתי תלויה כששר הביטחון, הממונה על החוקרים ואחראי לקידום מפקדיהם, מצהיר מראש, א-פריורי כי החיילים פעלו כשורה (שקר) וכי הראיות לא אמינות (שקר)? החוקרים אמורים לאסוף עדויות המציגות את מפקדם כשקרן?

לכן המסקנה ברורה אם החקירה תישאר בידי מצ"ח האחראיים להרג הנערים לעולם לא יתנו את הדין. יעברו שנים והתיק יסגר מסיבה כלשהי.

החקירה מיועדת למנוע מערכאות בינלאומיות לבדוק את פעולות המשטר הצבאי בגדה ולסמן לחייליו את רמת ההרג המקובלת מעבר לפקודות, ומטרתה דה פקטו היא להעניק חסינות להרג ממוסד. אולי מישהו יקריא פעם עדות אנונימית של חייל ששמע אותם מתגאים, או אחר יגיש מועמדות לתוכנית ריאליטי ויספר איך הרג נער, ככה כאנקדוטה, אבל הם הרי בסדר כי החקירה האובייקטיבית קבעה ככה, לא?

באנר 47 שנות כיבוש לתוך פוסט

אנחנו המומות ומזועזעים, דואגות ומפוחדים מאירועי התקופה האחרונה.

בימים כאלה יש מי שדורשים מעיתונות "לבחור צד". הצד שבחרנו ברור: אנחנו עומדים לצד כל מי שאיבדו את יקיריהם במלחמה הזו; לצד כל מי שנאלצו לנוס על נפשם ולהותיר אחריהם בית; לצד כל מי שחרדים לחייהם ולחיי משפחתם ואהוביהם, בישראל, בעזה ובגדה המערבית.

בימים אלה, אנחנו מרגישות ומרגישים שקולנו, הקול של פלסטינים וישראליות נגד הכיבוש ולמען שלום צודק, ביטחון וחירות לכל, חשוב מתמיד. הסיפורים החשובים שלא מסוקרים בתקשורת המיינסטרים רבים מספור, אך משאבינו מוגבלים. בעזרתך נוכל להביא לציבור הולך וגדל סיפורים כמו זה שקראת עכשיו, ולהציע את הניתוח, ההקשר, והסיקור הנחוצים כל כך, במיוחד בתקופה הקשה והדרמטית הזו. הדרך הכי טובה להבטיח את היציבות והעצמאות שלנו היא התמיכה של קהילת הקוראות והקוראים באמצעות חברות בשיחה מקומית.

זה הזמן להיות חברות בשיחה מקומית

לתמיכה – לחצו כאן
מעטפות הצבעה בבחירות לרשויות המקומיות בפברואר 2024 (צילום: יונתן זינדל / פלאש90)

מעטפות הצבעה בבחירות לרשויות המקומיות בפברואר 2024 (צילום: יונתן זינדל / פלאש90)

האדישות לבחירות המוניציפליות עלולה לעלות לנו ביוקר

נראה שלציבור הכללי אין כוח להתעסק עכשיו בענייני חנייה או חינוך. אבל עד כמה שזה נשמע דמיוני, קיים חשש ממשי שבשבוע הבא נקום למציאות פוליטית חשוכה אפילו יותר מהנוכחית

X

אהבת את הכתבה הזאת?

כדי לעשות עיתונות עצמאית שיחה מקומית צריכה גם את התמיכה שלך. לחץ/י כאן כדי להיות חלק מההצלחה שלנו
silencej89sjf