newsletter
השיחה מגיעה אליך
רוצה לקבל את מיטב הסיפורים של שיחה מקומית ישר למייל? הניוזלטר השבועי שלנו הוא התשובה בשבילך.

צפו: הפרקליטות מלמדת חיילים איך לירות במפגינים בלי להיענש

מאת:
השאירו תגובה
א א א

פרקליטות המדינה ומח"ש מסבירים לחיילים ולשוטרי מג"ב איך אפשר להכות מפגינים ולירות בהם בניגוד להוראות מבלי להיענש. איך? באמצעות מחיקת תלונות של מפגינים על אלימות בלתי חוקית שהופנתה כלפיהם ותועדה בווידאו.

הסיפור מתחיל בהפגנה השבועית נגד ההתנחלויות שהתקיימה בכפר נבי סאלח אי אז במאי 2011. כמו כל הפגנה בשטחים הכבושים, גם זו הוגדרה כבלתי חוקית על ידי הצבא, והותקפה על ידי שוטרי מג"ב.

בסרטונים שצולמו במקום על ידי בילאל תמימי וישראל פוטרמן רואים קצין שמורה לשוטר לירות במפגין ישראלי שצועק לשוטרים להרגע, והשוטר אכן יורה בו רימון גז בכינון ישיר בניגוד להוראות השימוש בנשק זה. המפגין נפצע קשות בידו. בחלקים אחרים של הסרטונים שצולמו רואים שוטרים שמכים בכוח מפגינים לא אלימים, אחד מהם שוכב על הרצפה.

חמישה מפגינים הגישו תלונות למח"ש, שסגרה את התיק. ערר שהגיש ארגון "בצלם" לפרקליטות המדינה בשם המפגינים באמצעות עו"ד גבי לסקי נדחה לאחרונה. למעשה, פרקליטות המדינה אומרת לשוטרים ולחיילים שגם אם סרטונים מתעדים אותם תוקפים מפגינים בהתאם לעדות המפגינים, הכחשתם שווה יותר. הקצין שמופיע בסרטון ומכוון את השוטר לירות במפגין פשוט מכחיש שנתן את ההוראה, והשוטר מכחיש שירה, למרות התמונות, למרות הדוחות הרפואיים שהביא המפגין. יצפה נא כל חייל וכל שוטר בסרטון הזה, וילמד מה גבולות האלימות המותרת לו.

בסרט "ההיסטוריה הרשמית", שעוסק בתקופת נפילת הרודנות הצבאית בארגנטינה, מספרת אחת הגיבורות לחברתה על העינויים שעברה בכלא מידי אנשי החונטה. החברה המזועזעת שואלת אותה אם היא הגישה תלונה על היחס שקיבלה. "בפני מי בדיוק אתלונן?", שואלת המעונה-לשעבר. ובפני מי, באמת, אפשר להתלונן?

עוד בנושא:

> אלימות משטרתית והטרדה מינית ככלים לדיכוי מחאה

> מה קורה כשלמשטרת ישראל נמאס מהפגנות שמאל

> צפו: הירי ממנו נהרגו הנערים בביתוניא

א א א
ועוד הערה לסיום:

הפוסט שקראת עכשיו לא במקרה נמצא פה, בשיחה מקומית. צוות האתר משקיע יום-יום המון מחשבה ועבודה קשה כדי להביא לקוראים שלנו מידע שלא נמצא במקומות אחרים, לפרסם תחקירים ייחודיים, להגיב מהר לאירועים חדשותיים מתגלגלים, ולתת במה לקולות מושתקים בחברה ולפועלות ולפעילים למען שלום, שוויון וצדק חברתי.

כבמה שעושה עיתונות עצמאית אנחנו לא נמצאים בכיס של אף בעל הון, ולא של השלטון. הרבה מהכתיבה באתר נעשה בהתנדבות מלאה. ועדיין, העבודה שלנו עולה כסף. זה זמן עריכה, וזה צילום, תרגום, שירותי מחשוב, ייעוץ משפטי ועוד.

אם כל אחת ואחד ממאות אלפי הקוראים שמגיעים לשיחה מקומית כל שנה יתרום ולו תרומה קטנה – נוכל לעמוד על הרגליים באופן עצמאי לגמרי. אם כל אחד יתמוך בנו בתרומה חודשית צנועה – נוכל לצמוח ולהרחיב את הפעילות שלנו פי כמה.

הצטרפו להצלחה שלנו בשיחה מקומית
תרמו לחיזוק העיתונות העצמאית של שיחה מקומית

לחצו כאן
ההיסטוריה היהודית תהיה מוכתמת במה שישראל עשתה בעזה. פלסטינים אחרי הפצצה ברפיח, אפריל 2024 (צילום: עבד רחים ח'טיב / פלאש 90)

ההיסטוריה היהודית תהיה מוכתמת במה שישראל עשתה בעזה. פלסטינים אחרי הפצצה ברפיח, אפריל 2024 (צילום: עבד רחים ח'טיב / פלאש 90)

כן, זה רצח עם

ברוב המקרים של רצח עם, מבוסניה עד נמיביה, מרוואנדה עד ארמניה, מחוללי הרצח אמרו שהם פועלים מהגנה עצמית. העובדה שמה שקורה בעזה לא דומה לשואה, כותב חוקר השואה עמוס גולדברג, לא אומרת שזה לא ג'נוסייד

X

אהבת את הכתבה הזאת?

כדי לעשות עיתונות עצמאית שיחה מקומית צריכה גם את התמיכה שלך. לחץ/י כאן כדי להיות חלק מההצלחה שלנו
silencej89sjf