הסערה הבאה: שלילת קצבאות ילדים לערבים שלא יעשו בר מצווה

הצעת חוק חדשה של מירי רגב נועדה לחייב את כל אזרחי המדינה לעשות בת או בר מצווה לילדיהם. לבני: מדובר באסון, אך לא אפרוש מהממשלה. דנון: צריך אכיפה נוקשה. ריבלין ודיסקין מתנגדים בשם השמאל הקיצוני. סאטירה

מאת:
השאירו תגובה
א א א

הצעת חוק שצפוייה לעורר מחלוקות רבות תונח על שולחן ועדת השרים לחקיקה ביום ראשון הקרוב. לפי ההצעה קצבת הילדים תישלל מילדים ערבים שלא יחגגו את הגיעם לגיל מצוות כהלכה. בתזכיר החוק מודגש כי ההצעה תתרום לא רק לאופיה היהודי של המדינה אלא בעיקר לזה הדמוקרטי, כי מהותה של דמוקרטיה היא כפייה של רצונות הרוב על המיעוט ללא תכלית ראויה, וזהו המדד לחוזקה.

יוזמת החוק חה"כ מירי רגב (ליכוד) מסבירה כי לא ייתכן שבמדינה יהודית יסתובבו ברחובות ילדים בגילאי 12-13 שלא עשו בר מצווה, שהרי זה הזוי כי ערבים יהנו מכל הזכויות שיש ליהודים (ואף מעבר לכך) אך לא יהיו בעלי חובות דומות. "למה שרק ילדים יהודים יוכרחו להביך עצמם בשירה בפומבי בדיוק כשקולם מתחלף, וצלקות נפשיות דומות לא יושתו על ילדי הערבים??" היא קובלת.

לטענתה מדובר בקידוש השם, לא פחות. רגב מוסיפה כי פנתה לוועדת האתיקה שתבדוק האם ח"כ חנין זועבי ערכה בת-מצווה, והודיעה שאם לא היא תדרוש את סילוקה מהכנסת לאלתר. עם זאת מזהירה רגב כי כל  נער פלסטיני שייתפס מיידה סוכריות לעבר נער הבר מצווה יכלא ל-20 שנה. לפי ההצעה ילדים דרוזים יהיו פטורים מכניסה לעול המצוות במידה ויתחייבו להתגייס למג"ב עם הגיעם לגיל החוקי לכך.

> בחירות 2015: ניהול הסכסוך מכתיב את החיים הפוליטיים בישראל

מירי רגב כדוברת צה"ל (לע"מ, CC BY NC SA 2.0)

כן בר מצווה, לא לזריקת סוכריות. מירי רגב (לע"מ, CC BY NC SA 2.0)

המערכת הפוליטית סוערת

כצפוי, הדעות בוועדת השרים חלוקות. השרה ציפי ליבני הצהירה כי החוק הוא סוף דרכה של הציונות וצפוי להביא לחורבן אזורי, ולכן תעשה ככל יכולתה לחסום אותו ולא תתן ידה למהלך פרימייריס בזוי שכזה. עם זאת, הדגישה שרת המשפטים כי לא ראוי לפרוש מהממשלה בשל דבר לא עקרוני כחורבן אזורי. השר לפיד החרה החזיק אחריה ואמר בדיוק אותו דבר, אך באופן מעט חמור סבר יותר וכסילי במידה.

ראש הממשלה מצידו אמר כי הגיעה השעה לעגן בחוק את האמת כי ישראל הינה מדינת העם היהודי בלבד ורק לו זכויות לאומיות בארץ ישראל מאז ומתמיד, עוד מימי היבוסים בואכה הממלוכים, והרי מה הטעם במדינה יהודית אם היא לא מחילה את הריבונות על ילדים ערבים. בהיותה מדינה יהודית, לטענת נתניהו, חיוני כי אופיה יעוגן בעבותות ברזל בספר חוקיה. לשם כך הביא ראש הממשלה סימוכין מאת מורו ורבו זאב ז'בוטינסקי:

אינני סבור שחוקתה של איזו מדינה תכיל סעיפים מיוחדים המבטיחים במפורש את אופיה ה'לאומי'. סבורני כי סימן טוב הוא לחוקה, אם נמעט. למצוא בה סעיפים כאלה.
– 'מלאו הבטחתכם או הסתלקו מן המנדט', נאומים

"מי שלא רוצה לעשות בר-מצווה מוזמן לעבור לעזה, לא נעמוד בדרכו", המשיך נתניהו, ובסוף דבריו חזר לצטט את מורו:

הנני מתגאה בהשתייכותי לאותה קבוצה שניסחה את תכנית הלסינגפורס, זו התכנית של זכויות לאומיות לכל העמים החיים בתוך מדינה אחת. בעריכת תכנית זו הגינו לא רק ביהודים, אלא בכל העמים בכל מקומות שבתם; ויסודה של התכנית הוא שיווי זכויות מוחלט. הנני מוכן להשבע בשמנו ובשם צאצאינו שלא נפר לעולם שיווי זכויות זה, ולא נעשה נסיון לדחוק את רגליו של מישהו. כפי שהקורא רואה, הרי זה 'אני מאמין' האומר כולו שלום.
– 'על קיר הברזל', זאב ז'בוטינסקי, עמ' 253

חברי הכנסת דני דנון ואופיר אקוניס (ליכוד) יצאו בהצהרה משותפת הדורשת להחמיר בענישה הקולקטיבית על ילדים שלא יעשו בר מצווה, ומצד שני להכריח את כל הילדים היהודים לערוך את הבר\בת-מצווה בהר הבית.

תגובות בשמאל

בשמאל כמובן מיהרו לגנות את הצעת החוק. לפי דוברי השמאל הציוני הצעת החוק בפני עצמה חשוכה, אך חמור מכך עלולה להיות תחילתו של מדרון חלקלק אשר ייתכן בי בסופו בעתיד הרחוק אזרחים ערבים יימצאו מופלים בזכויותיהם. כך למשל ביום מן הימים רוח החוק החדש עלולה להביא לחקיקה נגד איחוד משפחות ערביות, קבלה ליישובים קהילתיים וזכויות פוליטיות, ולמציאות בה קיימת אפלייה נגד ערבים בהקצאת קרקעות, הליכי תכנון, דחיקת רגליהם מהנגב, אי-הקמה של עיר לציבור הערבי 66 שנים, אפליה בקבלת מלגות, קושי במציאת דירות להשכרה, קבלה לשירות הציבורי, ואף הריגתם על ידי המשטרה. לאחר מכן פרסום ההצהרה מיהרו הדוברים לסכור את דלתות האורווה הריקה.

בשמאל הרדיקלי הרלוונטי אף היו נחרצים מכך. הנשיא ריבלין כתב בפייסבוק כי מדובר בחוק מצער. המגיבים אליו לא היו מרוצים, בלשון המעטה. המגיבה איילת שקד טענה כי בידה תמונות המראות כי אמא שלו ערביה ולובשת כאפייה.

בקצה העוד יותר שמאלי-רדיקלי טענו יובל דיסקין וכל ראשי השירות לשעבר האחראים לעינויים, הוצאות להורג המוניות, כליאת מאות אלפים ובאופן כללי לשגשוג האפרטהייד – כי החוק הוא אלים, לא דמוקרטי, ועלול להצית גל אלימות.

סקרי עומק שנערכו בימים האחרונים מראים כי הציבור היהודי חצוי אף הוא לגבי החוק. כ-59 אחוז תומכים בחוק כי זה ברור שהוא דופק ערבים, לטענתם, אך 40 אחוז מתנגדים לו כי זה קצת מגעיל אותם שערבים גם יעשו בר מצווה. אחוז אחד מהמשיבים עוד לא החליטו באיזה צד הם.

* סאטירה

> אוטובוס ושמו תשוקה

א א א
ועוד הערה לסיום:

הפוסט שקראת עכשיו לא במקרה נמצא פה, בשיחה מקומית. צוות האתר משקיע יום-יום המון מחשבה ועבודה קשה כדי להביא לקוראים שלנו מידע שלא נמצא במקומות אחרים, לפרסם תחקירים ייחודיים, להגיב מהר לאירועים חדשותיים מתגלגלים, ולתת במה לקולות מושתקים בחברה ולפועלות ולפעילים למען שלום, שוויון וצדק חברתי.

כבמה שעושה עיתונות עצמאית אנחנו לא נמצאים בכיס של אף בעל הון, ולא של השלטון. הרבה מהכתיבה באתר נעשה בהתנדבות מלאה. ועדיין, העבודה שלנו עולה כסף. זה זמן עריכה, וזה צילום, תרגום, שירותי מחשוב, ייעוץ משפטי ועוד.

אם כל אחת ואחד ממאות אלפי הקוראים שמגיעים לשיחה מקומית כל שנה יתרום ולו תרומה קטנה – נוכל לעמוד על הרגליים באופן עצמאי לגמרי. אם כל אחד יתמוך בנו בתרומה חודשית צנועה – נוכל לצמוח ולהרחיב את הפעילות שלנו פי כמה.

הצטרפו להצלחה שלנו בשיחה מקומית
תרמו לחיזוק העיתונות העצמאית של שיחה מקומית

לחצו כאן
יו"ר צעירי העבודה: ""אנחנו עוד לא יודעים בדיוק מי היו אחראים, אבל ברור לנו שאלה לא היו רק אחיות ובודדים, היתה פה עוולה מערכתית". יום המודעות לחטיפת ילדי תימן מזרח ובלקן. 21 ביוני 2018 (שירז גרניבאום / אקטיבסטילס)

המדינה הגדירה את הילדים כ"עלומים", כלומר ילדים שנלקחו ע"י הממסד ומותם הוכרז, אף שאין קבר. יום המודעות לחטיפת ילדי תימן מזרח ובלקן. (צילום: שירז גרינבאום / אקטיבסטילס)

התרגילים של המדינה למנוע פיצוי ממשפחות ילדי תימן

במקום לדון במשותף בתביעה של משפחות שילדיהן נלקחו ע"י הממסד ונעלמו, הפרקליטות ביקשה לפצל את התיקים. המחוזי אישר, ומחר המשפחות מגיעות לעליון. "מחכים שהדור הראשון והשני של המשפחות ימותו", הם אומרים

X

אהבת את הכתבה הזאת?

כדי לעשות עיתונות עצמאית שיחה מקומית צריכה גם את התמיכה שלך. לחץ/י כאן כדי להיות חלק מההצלחה שלנו
שיחה מקומית תלויה בך. תרמו עכשיו
תרמו עכשיו
silencej89sjf