newsletter
השיחה מגיעה אליך
רוצה לקבל את מיטב הסיפורים של שיחה מקומית ישר למייל? הניוזלטר השבועי שלנו הוא התשובה בשבילך.

ניסיון הצתה בבית הספר הדו-לשוני בירושלים

בבית הספר, בו לומדים יחד ערבים ויהודים, נמצאו כתובות: "כהנא צדק", ו"אין דו קיום עם סרטן". לפחות כיתה אחת נשרפה כליל והוצתה ערימת ספרים. בשבועות האחרונים היה הדו-לשוני מוקד להתקפת התקשורת

תרגום:

בית הספר הדו לשוני בירושלים, שהיה מוקד להתקפות מהתקשורת בימים האחרונים, עבר הערב ניסיון הצתה. במקום נמצאו כתובות כגון: "כהנא צדק", ו"אין דו קיום עם סרטן". כיתה אחת נשרפה כליל ואחרת נשרפה חלקית,  והוצתה ערימת ספרים. אין נפגעים.

לפני כשבועיים פורסמה כתבה בערוץ הראשון בה הוצגו תלמידי בית הספר כמעוז של תמיכה בטרור, לאחר שכתב הערוץ ראיין תלמידים שהגיעו לבית הספר בחולצות שחורות, ביום מותו של יאסר עראפת. הכתב חיבר בין החולצות השחורות, לבין דאע"ש ושלל איומים אחרים. אולם כפי שהבהירה מורה מבית הספר התלמידים הגיעו לבושים בחולצות שחורות מתוך החלטה משותפת למחות נגד האלימות המתגברת מסביב.

 > איך הפך כתב ערוץ 1 את ביה"ס הדו-לשוני לתא תומך טרור

כתובות מחוץ לבית הספר הדו לשוני בירושלים לאחר ניסיון הצתה (צילום: כבאות ירושלים)

כתובות מחוץ לבית הספר הדו לשוני בירושלים לאחר ניסיון הצתה (צילום: כבאות ירושלים)

הורים רבים לתלמידי בית הספר הגיעו הערב למקום, והחלו להכין מרחבי לימוד חלופיים לתלמידים שכיתותיהם נפגעו בשריפה. ההורים תולים שלטים דוגמת "יהודים וערבים מסרבים להיות אויבים", שיקבלו את פני התלמידים מחר בתחילת יום הלימודים. מחר (ראשון) בשעה שמונה בבוקר תתקיים בכניסה לבית הספר משמרת תמיכה בתלמידי וצוות בית הספר.

בבית הספר הדו לשוני לומדים ילדים יהודים וערבים, ממערב ומזרח ירושלים, שמנסים לקיים אי של שפיות בימים של שנאה ואלימות. בית הספר הוא חלק מעמותת יד ביד שמפעילה חמישה בתי ספר דו לשוניים בישראל, בהם לומדים כאלף ומאתיים תלמידים ערבים ויהודים, ומלמדים כמאתיים מורים ומורות.

לאחרונה רוססו כתובות נאצה גזעניות בבית הספר. בתגובה כתבו התלמידים על הקיר: שותפות, אהבה, אחווה. מאז התגברות האלימות והענישה הקולקטיבית כלפי תושבי שכונות ירושלים המזרחית, נאלצים חלק מהתלמידים לחזור לבתיהם דרך מחסומים וענני גז. מתחילת השנה התבקשו התלמידים בזמנים מתוחים שלא להגיע לעת עתה עם חולצות שנושאות את סמל בית הספר כי עלולים לתקוף אותם ברחוב.

 > אחרי האחווה בביה"ס הדו-לשוני, ילדיי חוזרים למצור בעיסאוויה

כתובות מחוץ לבית הספר הדו לשוני בירושלים לאחר ניסיון הצתה (צילום: כבאות ירושלים)

כתובות מחוץ לבית הספר הדו לשוני בירושלים לאחר ניסיון הצתה (צילום: כבאות ירושלים)

שולי דיכטר, מנכ"ל עמותת יד ביד המפעילה את ביה"ס, מסר הערב: "זו איננה ההתנכלות הראשונה לבית הספר ולמפעל של השותפות האזרחית שלנו. גם אם יצליחו ללכלך את קירות בית הספר לא יצליחו להחריב את המפעל . מלבד גינוי חריף והבעות תמיכה אנו מזמינים את כל הציבור בישראל להצטרף אלינו לבניית שותפות אזרחית בין יהודים וערבים בישראל".

גם שר החינוך שי פירון הגיב לאירוע הקשה: "מדובר במקרה אלים, נפשע ונתעב שיש בו כדי לפגוע ולערער את יסודות הדמוקרטיה הישראלית. העובדה שמדובר בהצתה של מסגרת חינוכית הדוגלת בדו-קיום מהווה פגיעה קשה במרקם היחסים בין יהודים וערבים. המקרה חמור שבעתיים בעיקר על רקע העובדה שמבצעי הפשע בחרו לפגוע בבטן הרכה של החברה הישראלית, בגן, בו לומדים ילדים רכים ותמימים. אני קורא למשטרת ישראל לפעול באופן מידי וללא כל שהות כדי למצות את הדין עם הפושעים המתועבים".

ועוד משהו קטן...

אנחנו ממש שמחים שקראת את הפוסט הזה, ומקווים שמצאת בו עניין. הצוות של שיחה מקומית משקיע מאמצים משמעותיים כדי להביא לקוראות ולקוראים שלנו חדשות, תחקירים, פרשנויות וטורי דעה מגוונים, והכל מתוך מחויבות להתנגדות לכיבוש ולקידום שלום, שוויון וצדק חברתי.

קשה למצוא דברים כמו הפוסט הזה בכלי תקשורת אחרים בארץ, והסיבה שהוא נמצא פה היא שהעיתונות שלנו בשיחה מקומית היא עצמאית וחופשית. אנחנו לא תלויים באף בעל הון, לא במפרסמים ולא בחומות תשלום.

ועדיין, העבודה הרבה שמושקעת בכל פוסט כזה – מתשלום לכותבים, דרך עבודת העורכות והצלמים ועד התשלום לייעוץ משפטי או לשרתים שעליהם יושב האתר – עולה כסף. הדרך הכי טובה להבטיח את היציבות והעצמאות שלנו היא התמיכה של קהילת הקוראות והקוראים באמצעות חברות בשיחה מקומית. ובזה יש לך מקום חשוב.

זה הזמן להיות חברות בשיחה מקומית

לתמיכה – לחצו כאן
שר האוצר, אביגדור ליברמן, במסיבת עיתונאים בירושלים, ב-17 באוגוסט 2022 (צילום: יונתן זינדל / פלאש90)

שר האוצר, אביגדור ליברמן, במסיבת עיתונאים בירושלים, ב-17 באוגוסט 2022 (צילום: יונתן זינדל / פלאש90)

האוצר משתלט על החינוך, ומסכן את עתיד המדינה

המשא ומתן על שכר המורים רחוק מלהיות רק מאבק על כסף. זהו מאבק על צביונה החברתי העתידי של ישראל. אם יתממש חזונו של משרד האוצר, במערכת החינוך יישארו רק מורים חלשים, ובתי הספר שמשרתים אוכלוסיות מוחלשות יישארו מאחור

X

אהבת את הכתבה הזאת?

כדי לעשות עיתונות עצמאית שיחה מקומית צריכה גם את התמיכה שלך. לחץ/י כאן כדי להיות חלק מההצלחה שלנו
donate
silencej89sjf