newsletter
השיחה מגיעה אליך
רוצה לקבל את מיטב הסיפורים של שיחה מקומית ישר למייל? הניוזלטר השבועי שלנו הוא התשובה בשבילך.

ניסיון הצתה בבית הספר הדו-לשוני בירושלים

בבית הספר, בו לומדים יחד ערבים ויהודים, נמצאו כתובות: "כהנא צדק", ו"אין דו קיום עם סרטן". לפחות כיתה אחת נשרפה כליל והוצתה ערימת ספרים. בשבועות האחרונים היה הדו-לשוני מוקד להתקפת התקשורת

מאת:

בית הספר הדו לשוני בירושלים, שהיה מוקד להתקפות מהתקשורת בימים האחרונים, עבר הערב ניסיון הצתה. במקום נמצאו כתובות כגון: "כהנא צדק", ו"אין דו קיום עם סרטן". כיתה אחת נשרפה כליל ואחרת נשרפה חלקית,  והוצתה ערימת ספרים. אין נפגעים.

לפני כשבועיים פורסמה כתבה בערוץ הראשון בה הוצגו תלמידי בית הספר כמעוז של תמיכה בטרור, לאחר שכתב הערוץ ראיין תלמידים שהגיעו לבית הספר בחולצות שחורות, ביום מותו של יאסר עראפת. הכתב חיבר בין החולצות השחורות, לבין דאע"ש ושלל איומים אחרים. אולם כפי שהבהירה מורה מבית הספר התלמידים הגיעו לבושים בחולצות שחורות מתוך החלטה משותפת למחות נגד האלימות המתגברת מסביב.

 > איך הפך כתב ערוץ 1 את ביה"ס הדו-לשוני לתא תומך טרור

כתובות מחוץ לבית הספר הדו לשוני בירושלים לאחר ניסיון הצתה (צילום: כבאות ירושלים)

כתובות מחוץ לבית הספר הדו לשוני בירושלים לאחר ניסיון הצתה (צילום: כבאות ירושלים)

הורים רבים לתלמידי בית הספר הגיעו הערב למקום, והחלו להכין מרחבי לימוד חלופיים לתלמידים שכיתותיהם נפגעו בשריפה. ההורים תולים שלטים דוגמת "יהודים וערבים מסרבים להיות אויבים", שיקבלו את פני התלמידים מחר בתחילת יום הלימודים. מחר (ראשון) בשעה שמונה בבוקר תתקיים בכניסה לבית הספר משמרת תמיכה בתלמידי וצוות בית הספר.

בבית הספר הדו לשוני לומדים ילדים יהודים וערבים, ממערב ומזרח ירושלים, שמנסים לקיים אי של שפיות בימים של שנאה ואלימות. בית הספר הוא חלק מעמותת יד ביד שמפעילה חמישה בתי ספר דו לשוניים בישראל, בהם לומדים כאלף ומאתיים תלמידים ערבים ויהודים, ומלמדים כמאתיים מורים ומורות.

לאחרונה רוססו כתובות נאצה גזעניות בבית הספר. בתגובה כתבו התלמידים על הקיר: שותפות, אהבה, אחווה. מאז התגברות האלימות והענישה הקולקטיבית כלפי תושבי שכונות ירושלים המזרחית, נאלצים חלק מהתלמידים לחזור לבתיהם דרך מחסומים וענני גז. מתחילת השנה התבקשו התלמידים בזמנים מתוחים שלא להגיע לעת עתה עם חולצות שנושאות את סמל בית הספר כי עלולים לתקוף אותם ברחוב.

 > אחרי האחווה בביה"ס הדו-לשוני, ילדיי חוזרים למצור בעיסאוויה

כתובות מחוץ לבית הספר הדו לשוני בירושלים לאחר ניסיון הצתה (צילום: כבאות ירושלים)

כתובות מחוץ לבית הספר הדו לשוני בירושלים לאחר ניסיון הצתה (צילום: כבאות ירושלים)

שולי דיכטר, מנכ"ל עמותת יד ביד המפעילה את ביה"ס, מסר הערב: "זו איננה ההתנכלות הראשונה לבית הספר ולמפעל של השותפות האזרחית שלנו. גם אם יצליחו ללכלך את קירות בית הספר לא יצליחו להחריב את המפעל . מלבד גינוי חריף והבעות תמיכה אנו מזמינים את כל הציבור בישראל להצטרף אלינו לבניית שותפות אזרחית בין יהודים וערבים בישראל".

גם שר החינוך שי פירון הגיב לאירוע הקשה: "מדובר במקרה אלים, נפשע ונתעב שיש בו כדי לפגוע ולערער את יסודות הדמוקרטיה הישראלית. העובדה שמדובר בהצתה של מסגרת חינוכית הדוגלת בדו-קיום מהווה פגיעה קשה במרקם היחסים בין יהודים וערבים. המקרה חמור שבעתיים בעיקר על רקע העובדה שמבצעי הפשע בחרו לפגוע בבטן הרכה של החברה הישראלית, בגן, בו לומדים ילדים רכים ותמימים. אני קורא למשטרת ישראל לפעול באופן מידי וללא כל שהות כדי למצות את הדין עם הפושעים המתועבים".

אנחנו המומות ומזועזעים, דואגות ומפוחדים מאירועי התקופה האחרונה.

בימים כאלה יש מי שדורשים מעיתונות "לבחור צד". הצד שבחרנו ברור: אנחנו עומדים לצד כל מי שאיבדו את יקיריהם במלחמה הזו; לצד כל מי שנאלצו לנוס על נפשם ולהותיר אחריהם בית; לצד כל מי שחרדים לחייהם ולחיי משפחתם ואהוביהם, בישראל, בעזה ובגדה המערבית.

בימים אלה, אנחנו מרגישות ומרגישים שקולנו, הקול של פלסטינים וישראליות נגד הכיבוש ולמען שלום צודק, ביטחון וחירות לכל, חשוב מתמיד. הסיפורים החשובים שלא מסוקרים בתקשורת המיינסטרים רבים מספור, אך משאבינו מוגבלים. בעזרתך נוכל להביא לציבור הולך וגדל סיפורים כמו זה שקראת עכשיו, ולהציע את הניתוח, ההקשר, והסיקור הנחוצים כל כך, במיוחד בתקופה הקשה והדרמטית הזו. הדרך הכי טובה להבטיח את היציבות והעצמאות שלנו היא התמיכה של קהילת הקוראות והקוראים באמצעות חברות בשיחה מקומית.

זה הזמן להיות חברות בשיחה מקומית

לתמיכה – לחצו כאן

לא רק את תפיסת הגאולה הנחיל הרצי"ה לממשיכי דרכו העכשוויים, אלא גם, ואולי בעיקר, את טשטוש הגבולות המוסריים. שר האוצר בצלאל סמוטריץ' מבקר באוהל משפחות שכולות בירושלים, 3 ביוני 2024 (צילום: חיים גולדברג / פלאש90)

מעבר לטוב ולרע

התיאולוגיה של הרב צבי יהודה הכהן קוק טשטשה באופן רדיקלי את הגבולות בין חילול השם לקידוש השם, בין שואה לתקומה, בין טוב לרע. עכשיו תלמידיו נמצאים בשיא כוחם ומיישמים את הטשטוש בשטח. תיקון מאוחר לליל שבועות

X

אהבת את הכתבה הזאת?

כדי לעשות עיתונות עצמאית שיחה מקומית צריכה גם את התמיכה שלך. לחץ/י כאן כדי להיות חלק מההצלחה שלנו
silencej89sjf