newsletter
השיחה מגיעה אליך
רוצה לקבל את מיטב הסיפורים של שיחה מקומית ישר למייל? הניוזלטר השבועי שלנו הוא התשובה בשבילך.

מאות הפגינו בנבי סאלח בקריאה לשחרור בנות משפחת תמימי

כוחות צבא ניסו למנוע מהמפגינים גישה לכפר, וירו על ההפגנה גז מדמיע ומי בואש. מפגינים פלסטינים וישראלים קראו יחד לסיום הכיבוש ולשחרור העצורות מהכפר

מאת:
השאירו תגובה
א א א

כשלוש מאות מפגינות ומפגינים, פלסטינים וישראלים, צעדו היום בצהריים (שבת) בהפגנת מחאה נגד הכיבוש בכפר נבי סאלח בגדה המערבית. ההפגנה התמקדה בדרישה לשחרר את בנות משפחת תמימי, עהד ואמה נרימאן, וכן את פעילי הוועדות העממיות האחרים שנעצרו על ידי ישראל בשבועות האחרונים.

לצד תושבי נבי סאלח, בין המפגינים היו ח"כ איימן עודה, חבר המועצה המחוקקת הפלסטינית מוסטפא ברגותי, יו"ר ועדת המעקב, מוחמד ברכה, וחברת הפרלמנט האירופי לשעבר לואיזה מורגנטיני. כן הגיעו למקום פעילי הוועדות העממיות של מעסרה, בלעין, נעלין, קדום, חברון ומקומות אחרים ברחבי הגדה, פעילי אנרכיסטים נגד הגדר, לוחמים לשלום ותעאיוש.

> רוצים לסייע במאבק נגד גירוש הפליטים? זה מה שאפשר לעשות

ח"כ איימן עודה בהפגנה בכפר נבי סאלח (אורן זיו / אקטיבסטילס)

ח"כ איימן עודה בהפגנה בכפר נבי סאלח (אורן זיו / אקטיבסטילס)

כוחות צבא חסמו את הכניסה הראשית לכפר משעת בוקר מוקדמת, אך פעילים הצליחו להגיע אליו בדרכים עוקפות. המפגינים התכנסו במרכז הכפר וצעדו דרכו כשבתחילה מובילה את ההפגנה שורה של נשים, כסמל להנהגה הנשית הבולטת ביישוב, אך בהמשך עקפו אותן קבוצת גברים (אולי באופן סמלי לא פחות).

על גבעה המשקיפה על מעיין של נבי סאלח – שההשתלטות עליו מצד מתנחלים היא שהציתה את המחאה העממית בכפר – התקיימה עצרת עם נאומים. משם ירדו כמה צעירים לעימותים קצרים עם החיילים ששמרו על המעיין, והחיילים הגיבו בגז מדמיע שנורה גם לעבר העצרת הרחוקה.

בשלב השני צעדו המפגינים חזרה דרך הכפר לעבר מחסום הכניסה על הכביש הראשי. החיילים קיבלו את פניהם במטחים מסיביים של עשרות רימוני גז בדקה ובשיגור משאית "בואש", ונענו באבנים שזרקו כמה מהמפגינים. אחרי עוד כשעה של עימותים באותו אזור הסתיימה ההפגנה.

> הגירוש הוא חורבן הבית השלישי שלנו, תושבי דרום ת"א

חברת הפרלמנט האירופי, לואיזה מורגנטיני (מימין), עם שלט לשחרור נרימאן תמימי (אורן זיו / אקטיבסטילס)

חברת הפרלמנט האירופי לשעבר, לואיזה מורגנטיני (מימין), עם שלט לשחרור נרימאן תמימי (אורן זיו / אקטיבסטילס)

"הגעתי היום לכפר נבי סאלח כדי לקרוא יחד עם התושבים לשחרור עהד תמימי ונרימאן תמימי, הגיבורות שנאבקות בידיים חשופות נגד הכיבוש האכזר", אמר בהפגנה ח"כ עודה. "שמחתי לראות פה קבוצה גדולה של יהודים ישראלים, שמבינים היטב שעם שמשעבד עם אחר לא יכול להיות עם חופשי. ושהמאבק לסיום הכיבוש הוא אינטרס עליון של שני העמים".

תושבי הכפר נבי סאלח נהגו להפגין נגד הכיבוש, ההתנחלויות ונגד גזל המעיין שלהם כל שבוע במשך שנים, עד תחילת 2017. בעקבות ההצהרה של דונלד טראמפ בעניין ירושלים יצאו התושבים שוב להפגין. בהפגנה שהתקיימה לפני כחודש נורה ונפצע קשה בראשו הילד מוחמד תמימי (15).

מיד אחרי הירי ניסתה קרובת משפחתו, עהד תמימי, לגרש חיילים מחצר ביתה, בסרטון שזכה לתפוצה מסיבית בישראל ובעולם, וכמה ימים לאחר מכן – היא נעצרה. עהד תמימי יושבת במעצר קרוב לחודש, וכך גם אמה, שנעצרה יום אחרי בתה. לאחרונה הוגשו נגד השתיים כתבי אישום בגין תקיפת קצין והסתה ברשתות החברתיות. מאז מעצרה הפכה עהד לסמל בינלאומי של המאבק הפלסטיני נגד המשטר הצבאי הישראלי, הכיבוש, ההתנחלויות ומעצר של ילדים ופעילי מאבק עממי על ידי ישראל.

> לחיות בעזה בין המתים

מטח של עשרות רימוני גז מדמיע על אדמות נבי סאלח (אורן זיו / אקטיבסטילס)

מטח של עשרות רימוני גז מדמיע על אדמות נבי סאלח (אורן זיו / אקטיבסטילס)

מאות הפגינו בכפר נבי סאלח למען שחרור פעילי המאבק העממי הכלואים (אורן זיו / אקטיבסטילס)

מאות הפגינו בכפר נבי סאלח למען שחרור פעילי המאבק העממי הכלואים (אורן זיו / אקטיבסטילס)

א א א
ועוד הערה לסיום:

הפוסט שקראת עכשיו לא במקרה נמצא פה, בשיחה מקומית. צוות האתר משקיע יום-יום המון מחשבה ועבודה קשה כדי להביא לקוראים שלנו מידע שלא נמצא במקומות אחרים, לפרסם תחקירים ייחודיים, להגיב מהר לאירועים חדשותיים מתגלגלים, ולתת במה לקולות מושתקים בחברה ולפועלות ולפעילים למען שלום, שוויון וצדק חברתי.

כבמה שעושה עיתונות עצמאית אנחנו לא נמצאים בכיס של אף בעל הון, ולא של השלטון. הרבה מהכתיבה באתר נעשה בהתנדבות מלאה. ועדיין, העבודה שלנו עולה כסף. זה זמן עריכה, וזה צילום, תרגום, שירותי מחשוב, ייעוץ משפטי ועוד.

אם כל אחת ואחד ממאות אלפי הקוראים שמגיעים לשיחה מקומית כל שנה יתרום ולו תרומה קטנה – נוכל לעמוד על הרגליים באופן עצמאי לגמרי. אם כל אחד יתמוך בנו בתרומה חודשית צנועה – נוכל לצמוח ולהרחיב את הפעילות שלנו פי כמה.

הצטרפו להצלחה שלנו בשיחה מקומית
תרמו לחיזוק העיתונות העצמאית של שיחה מקומית

לחצו כאן
הפגנה נגד השחיתות במהלך פתיחת משפטו של נתניהו, מחוץ למעון ראש הממשלה בירושלים (צילום: אורן זיו)

הפגנה נגד השחיתות במהלך פתיחת משפטו של נתניהו, מחוץ למעון ראש הממשלה בירושלים (צילום: אורן זיו)

"בלי ההפגנות, נתניהו היה מצליח להתחמק ממשפט"

כ-1,000 איש מקבוצות המאבק בשחיתות הפגינו ליד מעון ראש הממשלה הרשמי בבלפור, ורבים מהם אמרו כי ללא המאבק הממושך לא היה מוגש כתב אישום. נתניהו מצדו ניצל את ההזדמנות למפגן כוח ולדחיפת המסר כי לא הוא אלא כל מצביעי הימין עומדים למשפט, שאותו הדהדו גם רבים מתומכיו

X

אהבת את הכתבה הזאת?

כדי לעשות עיתונות עצמאית שיחה מקומית צריכה גם את התמיכה שלך. לחץ/י כאן כדי להיות חלק מההצלחה שלנו
donate
silencej89sjf