newsletter
השיחה מגיעה אליך
רוצה לקבל את מיטב הסיפורים של שיחה מקומית ישר למייל? הניוזלטר השבועי שלנו הוא התשובה בשבילך.

תושבי גבעת עמל יפגינו מול עיריית תל אביב

חודש לפינוי בגבעת עמל חלק מהמשפחות עדיין חיות באוהלים על הריסות בתיהן. מחר יפגינו תושבי השכונה בקריאה לראש העיר לקדם הסכם פינוי-פיצוי על פי המתווה שהושג בעבר בין תושבי גבעת עמל א' לאקירוב

מאת:
השאירו תגובה
א א א

חודש עבר מאז הפינוי האחרון של משפחות מבתיהן בגבעת עמל. חלק מהמשפחות, שלא קיבלו פיצוי הולם, עדיין חיות באוהלים על הריסות הבתים בהם גרו כל חייהם. על פי הידוע לתושבים אחרי החגים מתוכננים פינויים של משפחות נוספות.

ביום ראשון בצהרים יפגינו התושבים מול עיריית תל אביב שנותנת יד למהלך שיכניס מיליארדים לידיים פרטיות על גבם של תושבי השכונה שנותרים ללא קורת גג. במקום מתכננים יצחק תשובה ומשפחת כוזהינוף להקים שישה מגדלים לעשירים, בתמיכתה של עיריית תל אביב שבבעלותה כ-130 דירות יוקרה בפרויקט. זאת כאשר הטייקון יצחק תשובה מציע לתושבים פיצוי בסכום זעום, ויקי כוזהינוף לא מכיר בזכותם של התושבים לפיצוי.

התושבים קוראים לראש העיר רון חולדאי להפעיל את סמכותו ולקדם הסכם פינוי-פיצוי לכל התושבים על פי מתווה ההסכם שהושג בין תושבי גבעת עמל א' לאקירוב. בסוף שנות ה-90 פונתה גבעת עמל א' לטובת הקמה של מגדלים שמוכרים היום כמגדלי אקירוב. שם הליך הפינוי נעשה בצורה הוגנת ולשביעות רצון כל הצדדים. אנשי השכונה מדגישים שרוב תושבי גבעת עמל כיום יסכימו להתפנות לפי אותו מתווה.

> שנה בתמונות: תושבי גבעת עמל נאבקים על הבית

כדורי חליף עומד על הריסות ביתו יום לאחר פינוי המשפחה, גבעת עמל, תל אביב, 18 ספטמבר, 2014. קרן מנור/אקטיבסטילס

כדורי חליף עומד על הריסות ביתו יום לאחר פינוי המשפחה, גבעת עמל, תל אביב, 18 ספטמבר, 2014. קרן מנור/אקטיבסטילס

רקע על גבעת עמל

במלחמת 1948 גורשו תושביו הערבים של הכפר ג'מוסין, ובמקומם שוכנו יהודים ששלחה המדינה. תושבי גבעת עמל חיו מאז במקום ללא תשתית מסודרת, כאשר לאורך השנים התחייבה המדינה להקים במקום בניינים ולשכן בהם בין היתר את התושבים. בשנות ה-60 הפריטה המדינה את הקרקע. השנים חלפו, הזכויות על האדמה התגלגלו מיד ליד, וההבטחות של המדינה התפוגגו. הקרקע התגלגלה בסופו של דבר לידיהם הפרטיות של טייקונים המבקשים להקים במקום מגדלי יוקרה.

בשנה האחרונה החל פינויים של תושבי המקום מבתיהם, בסיוע המשטרה ובגיבוי העירייה ותוך שימוש בכוח. חלק גדול מהדיירים יישארו חסרי כל ולא קיבלו פיצויים הולמים או פתרונות דיור חלופיים, וחלקם עדיין שוהים באוהלים בשכונה.

לילי חליף מנסה לחסום את הכניסה לביתה במהלך פינויה, גבעת עמל, תל אביב, 17 ספטמבר, 2014. קרן מנור/אקטיבסטילס

לילי חליף מנסה לחסום את הכניסה לביתה במהלך פינויה, גבעת עמל, תל אביב, 17 ספטמבר, 2014. קרן מנור/אקטיבסטילס

התושבים קוראים להצטרף אליהם להפגנה מול עיריית תל אביב, מחר (ראשון) בשעה שלוש בצהרים. בהזמנה לאירוע הם כתבו:

זהו ענין ציבורי הנוגע לכולנו, עלינו לדרוש מהעירייה לפעול באחריות כלפי תושביה, עלינו להראות לבעלי ההון שפינוי ללא פיצוי לא יתקבל על הדעת במדינת ישראל.

>> כל הסיקור על גבעת עמל בשיחה מקומית

א א א
ועוד הערה לסיום:

הפוסט שקראת עכשיו לא במקרה נמצא פה, בשיחה מקומית. צוות האתר משקיע יום-יום המון מחשבה ועבודה קשה כדי להביא לקוראים שלנו מידע שלא נמצא במקומות אחרים, לפרסם תחקירים ייחודיים, להגיב מהר לאירועים חדשותיים מתגלגלים, ולתת במה לקולות מושתקים בחברה ולפועלות ולפעילים למען שלום, שוויון וצדק חברתי.

כבמה שעושה עיתונות עצמאית אנחנו לא נמצאים בכיס של אף בעל הון, ולא של השלטון. הרבה מהכתיבה באתר נעשה בהתנדבות מלאה. ועדיין, העבודה שלנו עולה כסף. זה זמן עריכה, וזה צילום, תרגום, שירותי מחשוב, ייעוץ משפטי ועוד.

אם כל אחת ואחד ממאות אלפי הקוראים שמגיעים לשיחה מקומית כל שנה יתרום ולו תרומה קטנה – נוכל לעמוד על הרגליים באופן עצמאי לגמרי. אם כל אחד יתמוך בנו בתרומה חודשית צנועה – נוכל לצמוח ולהרחיב את הפעילות שלנו פי כמה.

הצטרפו להצלחה שלנו בשיחה מקומית
תרמו לחיזוק העיתונות העצמאית של שיחה מקומית

לחצו כאן
"אם המגפה תתפשט, פה לא יתנהלו איתנו כמו עם בני ברק - מיד יסגרו את המחסום. זה יהיה אסון". מתנדב במחנה הפליטים שועפאט (צילום: כאמל ג'עברי)

"אם המגפה תתפשט, פה לא יתנהלו איתנו כמו עם בני ברק - מיד יסגרו את המחסום. זה יהיה אסון". מתנדב במחנה הפליטים שועפאט (צילום: כאמל ג'עברי)

מגפה קטלנית בשער והפלסטינים מעבר לגדר בי-ם מופקרים לגורלם

גם בימים כתיקונם הרשויות הישראליות לא מספקות שירותים בשכונות שמעבר לחומת ההפרדה, אבל כיום ההזנחה הזו עלולה להסתיים באסון. באין בדיקות, ציוד רפואי ואפשרויות בידוד, התושבים מתארגנים לעזור לעצמם במקום בו גם הרשות הפלסטינית מנועה מלפעול   

X

אהבת את הכתבה הזאת?

כדי לעשות עיתונות עצמאית שיחה מקומית צריכה גם את התמיכה שלך. לחץ/י כאן כדי להיות חלק מההצלחה שלנו
donate
silencej89sjf