newsletter
השיחה מגיעה אליך
רוצה לקבל את מיטב הסיפורים של שיחה מקומית ישר למייל? הניוזלטר השבועי שלנו הוא התשובה בשבילך.

ישראלי דרס פלסטינים ונמלט. לא הוטל סגר על ההתנחלות הסמוכה

פיגוע שני ביומיים: בהרצליה נדקר עובד עירייה ערבי על ידי יהודי שצעק "מוות לערבים"; בגדה דרס מתנחל ארבעה פלסטינים ונמלט לקרני שומרון. על הרצליה לא הוטל סגר, ובקרני שומרון לא נערכו חיפושים מבית לבית. בתחילת החודש, כשניב אסרף ביים את חטיפתו באזור חברון, זה נראה אחרת

מאת:
השאירו תגובה
א א א

שני פיגועים אירעו בשבוע האחרון וכלי התקשורת לא עצרו את לוח השידורים ולא עברו לשידורי חדשות מסביב לשעון. גם לא הוטל סגר על האזורים מהם יצאו המפגעים, לא הוקפצו אלפי חיילי מילואים, ולא נערכו עשרות מעצרים מנהליים. חיילים במסכות שחורות ונשקים שלופים לא פשטו מבית לבית והרסו חפצים, ואפילו מחסומים לבדיקת רכבים ותעודות לא הוקמו.

גם לאחר שנעצרו המפגעים, בני משפחותיהם הקרובים והרחוקים, כמו גם אנשים שאי פעם הכירו אותם, לא הובאו למעצר. אף חבר כנסת לא דרש מוות למחבלים, או את המינימום – הריסת בתי משפחותיהם.

אתמול, ערב יום הזיכרון, סמוך לזמן הצפירה, פגע מתנחל ברכבו בארבעה פלסטינים בדרך הראשית של הכפר נבי אליאס, הסמוך לקלקיליה. הנהג הפוגע ברח מהמקום להתנחלות קרני שומרון, והסגיר את עצמו מאוחר יותר למשטרה. הוא לא עצר להגיש עזרה לארבעת הפצועים, בהן שתי נשים בהריון, שנפגעו באורח בינוני וקל. על פי עדויות הפלסטינים מדובר היה בדריסה מכוונת. הנהג הפוגע טען מאוחר יותר כי מדובר בתאונה וכי לא עצר מאחר וחשש, וכי לאחר שהגיע למקום "בטוח" התקשר למשטרה ודיווח על האירוע. כאמור, לא הוטל סגר על קרני שומרון, ואף מתנחל לא הודה בחקירה מטלטלת בפשע שלא ביצע.

יום קודם לכן (שני), בהרצליה, פשע שנאה נוסף. פועל ניקיון ערבי, עובד עיריית הרצליה, נדקר ברחוב על ידי יהודי ונפצע קל בכתפו. התוקף צעק "מוות לערבים" לפני שדקר את הפועל, ונמלט מהמקום. רק שעתיים מאוחר יותר נעצר החשוד במעשה שהסתתר בקרבת מקום. מאוחר יותר הוא הודה בחקירה כי החליט לדקור את מנקה הרחובות מאחר וזיהה כי הוא ערבי. גם במקרה זה לא נערכו פשיטות מדירה לדירה בבניינים הסמוכים, לא נעצרו עשרות אנשים, ולא נחסמו כל הכניסות והיציאות מהעיר הרצליה.

בתחילת החודש קיבלה המשטרה דיווח על העלמותו של ניב אסרף באזור חברון. אז ערוצי התקשורת כן עברו לשידורים חיים. למרות שמלכתחילה הסיפור היה נראה מפוקפק, למקום הוקפצו כוחות עצומים של צבא שהגיבו באלימות והענישו קולקטיבית את כל הפלסטינים הקרובים לאזור: הם הטילו מיד סגר על היישובים הסמוכים, החלו לעבור מבית לבית ולבצע מעצרים, ואף גרמו לאחד העצורים להודות בפשע שלא ביצע. כל זה כתוצאה ממה שהסתבר מאוחר יותר כחטיפה מבויימת.

מעניין שמבחינה בטחונית לא היה צורך בכל הפעולות האלימות בהן נוקט צה"ל כדרך שגרה בשטחים הכבושים כאשר יש חשד לאירוע על רקע לאומני. כי כשצה"ל משתולל במצבים כאלה בשטחים הוא לא עושה את זה כדי לשמור על הביטחון, אלא כדי לנקום. כדי להעניש. להבהיר לכל הפלסטינים שהם כולם אותו דבר, להבהיר להם למי יש את הכוח.

> אלפי אזרחים בעזה יוצאים במחאה: "בלתי אפשרי לחיות כאן"

א א א
ועוד הערה לסיום:

הפוסט שקראת עכשיו לא במקרה נמצא פה, בשיחה מקומית. צוות האתר משקיע יום-יום המון מחשבה ועבודה קשה כדי להביא לקוראים שלנו מידע שלא נמצא במקומות אחרים, לפרסם תחקירים ייחודיים, להגיב מהר לאירועים חדשותיים מתגלגלים, ולתת במה לקולות מושתקים בחברה ולפועלות ולפעילים למען שלום, שוויון וצדק חברתי.

כבמה שעושה עיתונות עצמאית אנחנו לא נמצאים בכיס של אף בעל הון, ולא של השלטון. הרבה מהכתיבה באתר נעשה בהתנדבות מלאה. ועדיין, העבודה שלנו עולה כסף. זה זמן עריכה, וזה צילום, תרגום, שירותי מחשוב, ייעוץ משפטי ועוד.

אם כל אחת ואחד ממאות אלפי הקוראים שמגיעים לשיחה מקומית כל שנה יתרום ולו תרומה קטנה – נוכל לעמוד על הרגליים באופן עצמאי לגמרי. אם כל אחד יתמוך בנו בתרומה חודשית צנועה – נוכל לצמוח ולהרחיב את הפעילות שלנו פי כמה.

הצטרפו להצלחה שלנו בשיחה מקומית
תרמו לחיזוק העיתונות העצמאית של שיחה מקומית

לחצו כאן
לפי ההערכות, 70 אחוז ממבקשי המקלט פוטרו או הוצאו לחל"ת. מבקש מקלט בדרום תל אביב (צילום: אורן זיו)

לפי ההערכות, 70 אחוז ממבקשי המקלט פוטרו או הוצאו לחל"ת. מבקש מקלט בדרום תל אביב (צילום: אורן זיו)

"צריך לסייע להם". פסיקה של רב לטובת מבקשי המקלט

הרב גולן אלוף, שהיה ממקורביו של הרב יוסף, נשאל האם ראוי לשחרר את כספי הפיקדון של מבקשי המקלט על רקע משבר הקורונה.  "אסור לאפשר מצב נורא כזה מבני אדם", הוא ענה

X

אהבת את הכתבה הזאת?

כדי לעשות עיתונות עצמאית שיחה מקומית צריכה גם את התמיכה שלך. לחץ/י כאן כדי להיות חלק מההצלחה שלנו
donate
silencej89sjf