עדות: המתנחל הורה, חיילים עיכבו בעל אדמה שמתנחלים פלשו אליה

באפריל השנה מתנחלים בנו בריכה על אדמה פרטית של פלסטיני בגדה. אחרי שהמנהל האזרחי הרס את הבריכה, המתנחלים הקימו אותה מחדש. בעל האדמה ומתנדבי "יש דין" שהגיעו היום למקום לתעד את עבודתם עוכבו ע"י הצבא

מאת:
השאירו תגובה
א א א

צה"ל ממשיך להגן על מתנחלים שפלשו לאדמות פרטיות של פלסטיני מדיר איסתיא ובנו בהן בריכה באופן לא חוקי, ועיכב היום במשך שלוש שעות את בעל האדמה ושני מתנדבים שהגיעו לבחון את המצב בשטח.

"יהיה בסדר". חיילים על אדמותיו של עאמר אבו חיג'לה, לפני שעוכב (צילום: עאמר אבו חיג'לה)

"יהיה בסדר". חיילים על אדמותיו של עאמר אבו חיג'לה, לפני שעוכב (צילום: עאמר אבו חיג'לה)

"שיחה מקומית" דיווחה על הקמת הבריכה הלא חוקית באדמותיו של עאמר אבו חיג'לה באפריל השנה, ואחר כך על הריסת הבריכה בידי המנהל האזרחי בחודש יולי. אולם על פי דיווחים מהשטח, הבריכה נבנתה מחדש ומתנחלים מהתנחלות יקיר הסמוכה משתמשים בה.

ניג'מה חיג'זי, תחקירנית שטח של ארגון "יש דין", מספרת כי היום היא הגיעה יחד עם אבו חיג'לה ומתנדב נוסף מהארגון כדי לצלם את העבודות שנעשו לחידוש הבריכה ולקחת נקודות ציון. בדרך לשטח, מספרת חיג'זי, הם נתקלו באנשי מג"ב, אולם הם נתנו להם לעבור.

donate

כשהגיעו למקום, הם ראו שהבריכה אכן נבנתה מחדש ונראה שנעשה בה שימוש. לדבריה, דקות ספורות אחרי שהגיעו למקום, הופיע במקום הרבש"ץ של התנחלות יקיר, אדם בשם יאיר, והורה להם לעזוב את השטח. יצוין כי הבריכה נמצאת קרוב מאוד לשער בגדר המקיפה את יקיר.

"עאמר הראה לו ניירות של המנהל האזרחי שקובעים שהאדמה שלו ושהבריכה נהרסה כי נבנתה באופן לא חוקי", מספרת חיג'זי, "אבל הרבש"ץ אמר לנו: צאו מכאן, יעצרו אותכם'".

אחרי שעשו את עבודתם בשטח, חזרו אבו חיג'לה ואנשי "יש דין" לכיוון המכונית שלהם. "לפני שהגענו למכונית, ירדו שלושה חיילים מג'יפ, אמרו לנו לזרוק את תעודות הזהות על האדמה והודיעו לנו שזה שטח צבאי סגור", העידה חיג'זי. לדבריה, הם הוחזקו בתוך המכונית שלהם במשך כשעתיים וחצי או שלוש שעות. בשלב מסוים החיילים אמרו להם שהיא והמתנדב יכולים לעזוב, ואילו אבו חיג'לה יישאר אתם, אולם הם סירבו ובסופו של דבר כולם שוחררו.

חיג'זי העידה ששמעה את הרבש"ץ אומר לחיילים לעצור אותם, והחיילים ענו לו: "יהיה בסדר".

ליאור עמיחי, מנכ"ל יש דין: "עיכוב של צוות יש דין ובעל אדמות פלסטיני ע"י חיילים בשטח, בזמן שמתנחלים חזרו לבנות באדמה שלו, הוא דוגמה למשטר האפרטהייד כולו. הניסיונות של מתנחלים להשתלט על האדמות של עאמר חוזרים פעם אחר פעם. במקום לעצור את הפושעים ולהגן על בעל האדמה, חיילים בשטח מקבלים הוראות ממתנחלים ובקלות בלתי נסבלת מעכבים אדם חף מפשע ופעילי זכויות אדם שסייעו לו. משטר האפרטהייד פועל בשירות גזלנים ואנחנו ביש דין נמשיך לתעד ולסייע לאנשים שנפגעים מהמשטר הזה."

מדוברות הצבא נמסר בתגובה:

"בשל ריבוי אירועי חיכוך שהתרחשו לאחרונה בשטחו של מעיין הצמוד ליישוב יקיר, הוצא מטעמים ביטחוניים צו שטח צבאי סגור ביחס למרחב המדובר על ידי מפקד החטיבה המרחבית, אשר חל הן על פלסטינים והן על ישראלים.

היום הגיעו תושבים פלסטינים וישראלים לשטח הסגור. כוח צבאי שהוזעק למקום עיכב אותם בנקודה בשל חשד להפרת צו הסגירה. לאחר בירור זהותם ונסיבות הגעתם לנקודה, הם שוחררו תוך זמן קצר".

נוכח תגובת הצבא, מן הראוי להדגיש כי במקום אין מעיין אלא בריכה שבנו המתנחלים והם ממלאים אותה במים שהם מקבלים מחברת מקורות.

הבריכה בדיר איסתיא

הבריכה בדיר איסתיא (צילום: עאמר אבו חיג'לה)

א א א
ועוד משהו קטן...

אנחנו ממש שמחים שקראת את הפוסט הזה, ומקווים שמצאת בו עניין. הצוות של שיחה מקומית משקיע מאמצים משמעותיים כדי להביא לקוראות ולקוראים שלנו חדשות, תחקירים, פרשנויות וטורי דעה מגוונים, והכל מתוך מחויבות להתנגדות לכיבוש ולקידום שלום, שוויון וצדק חברתי.

קשה למצוא דברים כמו הפוסט הזה בכלי תקשורת אחרים בארץ, והסיבה שהוא נמצא פה היא שהעיתונות שלנו בשיחה מקומית היא עצמאית וחופשית. אנחנו לא תלויים באף בעל הון, לא במפרסמים ולא בחומות תשלום.

ועדיין, העבודה הרבה שמושקעת בכל פוסט כזה – מתשלום לכותבים, דרך עבודת העורכות והצלמים ועד התשלום לייעוץ משפטי או לשרתים שעליהם יושב האתר – עולה כסף. הדרך הכי טובה להבטיח את היציבות והעצמאות שלנו היא התמיכה של קהילת הקוראות והקוראים באמצעות חברות בשיחה מקומית. ובזה יש לך מקום חשוב.

זה הזמן להיות חברות בשיחה מקומית

לתמיכה – לחצו כאן
הפגנה נגד אלימות כלפי נשים בכיכר הבימה בתל אביב, ב-22 בספטמבר 2020 (צילום: תומר נויברג / פלאש90)

הפגנה נגד אלימות כלפי נשים בכיכר הבימה בתל אביב, ב-22 בספטמבר 2020 (צילום: תומר נויברג / פלאש90)

השוטר שהטיף מוסר לוופא הוא התגלמות האדון הקולוניאליסטי

"אל תלמדי אותי את העבודה שלי", אמר השוטר לאישה שסובלת מאלימות כמה ימים לפני שנרצחה, והדגים את התנהלות המשטר שמפקיר את הנשים הפלסטיניות בפרט ואת החברה הפלסטינית בכללה. אך למרות הייאוש, אנו נמשיך לחיות וללמד את כולם אילו חיים מגיעים לנו באמת

X

אהבת את הכתבה הזאת?

כדי לעשות עיתונות עצמאית שיחה מקומית צריכה גם את התמיכה שלך. לחץ/י כאן כדי להיות חלק מההצלחה שלנו
donate
silencej89sjf