עד מתי יידרשו הפלסטינים לשלם את החשבון של השואה?

מי שעומד בראש מדינה כובשת, שבה מפגינים נגד חתונת ערבי עם יהודייה, מדינה שהגזענות גואה בה, לא יכול להטיף מוסר לאחרים. נתניהו תפסיק לנפנף בשואה בכל צומת פוליטית ותפתח ספר, אנחנו לא היינו אז באירופה

מאת:

בבוקרו של יום היסטורי לעם הפלסטיני, כאשר הקהילייה הבינלאומית למדה שאין לחכות לעם ישראל שיכיר בזכותם של השכנים לעצמאות, בחר נתניהו להטיף מוסר לאירופה וללמד את האחרים לקח שהוא בעצמו לא הפנים. צודק נתניהו. באמת שיש כאלה שלא למדו דבר! אבל לא על אדמת אירופה, אלא פה במדינה הזאת. הגיע הזמן לשים את הכל על השולחן ולדבר על הקשר בין הפלסטינים והשואה.

שנים הנמכנו פרופיל וכערבים נמנענו מלהתמודד עם זה. הקפדנו לא לצעוק "נאצים" בהפגנות נגד הכיבוש והריסת בתים וביום האדמה, כשאנחנו מתנגדים לדיכוי ולגזענות נגד הערבים פה. כי לנו אסור לגעת בפצע ההוא, זה רגיש מאד ליהודים, הנכס הבלתי ניתן לערעור. אנחנו הערבים היינו ועדיין רגישים, חלשים, מובסים וכן – מפחדים שמא נואשם בלקיחת חלק או אפילו בהזדהות עם הזוועה שהייתה אז באירופה.

אבל ח'לס. די. לא עוד. אני לא מוכנה יותר לשאת את החטא הגדול על כתפיי. אי אפשר לעשות בנו הכול, כמעט שבעים שנים, ולהתחבא מאחורי הסדין השחור של היסטורית יהודי אירופה.

ראש ממשלה, במדינה שהגזענות גואה בה ומרימה ראש בכל פינה בחסות השלטון שלו, לא יכול להטיף מוסר לאחרים, כאשר בכל עיר שנכבשה ב-1948 – בלוד, בעכא, ביאפא – יש שכונה שקוראים לה "הגטו" שרומזת לעיר העתיקה בה נכלאו התושבים הפלסטינים. אתה, אדוני, אל תדבר על למידת לקח.

במדינה בה כל הצעת חוק מבית היוצר הגזעני שלך נודפת ריח של שנאה והפחדה מ"הערבים" – אל תדבר על למידת לקח. כאשר אלפי פלסטינים מתחילים את יומם בשתים וחצי בלילה, כגוש בשר שנדחף בכיוון אחד בשרוול שעומד חייל בקצהו, רק כדי לעבוד ולחזור באותו מסלול בערב – אל תדבר על לקח.

כאשר בקיץ אחד רצחת אלפי פלסטינים חפים מפשע, אותה אום מוחמד מעזה שארבעה מבניה נרצחו בחוף הים לא חושבת שלמדת לקח. במקום בו שורפים בתי ספר שילדים ערבים ויהודים לומדים בהם יחד, במקום בו מפגינים נגד חתונת ערבי עם יהודייה, לא נלמד לקח.

תפסיק כבר לנפנף בכל הזדמנות בשואה האיומה של היהודים מאירופה בכל צומת בקרירה הפוליטית שלך. לך תפתח ספר היסטוריה ותלמד שאנחנו לא נכחנו באירופה אז, ובטח לא לקחנו חלק בתוכנית אנטישמית.

מליון וחצי עזתים שכלואים כבר שבע שנים לא יעשו לך שואה נוספת, גם אם רשום באמנה של חמאס בסעיף שש "השמדת מדינת היהודים". גם לא איראן, כאשר מדינתך הדמוקרטית היא המחזיקה היחידה בפצצת אטום במזרח התיכון.

ממך אדוני אני לא מצפה יותר לשום דבר. אני בונה על העם שילמד את הלקח ויבחר לשנות את הנתיב של הקטר שדוהר אל התהום. גם אם זה מעשה נועז ומפחיד, זאת האפשרות היחידה כרגע.

הפוסט פורסם גם באנגלית באתר 972+

> צפו: כך נראים פועלים לא נראים

ועוד משהו קטן...

אנחנו ממש שמחים שקראת את הפוסט הזה, ומקווים שמצאת בו עניין. הצוות של שיחה מקומית משקיע מאמצים משמעותיים כדי להביא לקוראות ולקוראים שלנו חדשות, תחקירים, פרשנויות וטורי דעה מגוונים, והכל מתוך מחויבות להתנגדות לכיבוש ולקידום שלום, שוויון וצדק חברתי.

קשה למצוא דברים כמו הפוסט הזה בכלי תקשורת אחרים בארץ, והסיבה שהוא נמצא פה היא שהעיתונות שלנו בשיחה מקומית היא עצמאית וחופשית. אנחנו לא תלויים באף בעל הון, לא במפרסמים ולא בחומות תשלום.

ועדיין, העבודה הרבה שמושקעת בכל פוסט כזה – מתשלום לכותבים, דרך עבודת העורכות והצלמים ועד התשלום לייעוץ משפטי או לשרתים שעליהם יושב האתר – עולה כסף. הדרך הכי טובה להבטיח את היציבות והעצמאות שלנו היא התמיכה של קהילת הקוראות והקוראים באמצעות חברות בשיחה מקומית. ובזה יש לך מקום חשוב.

זה הזמן להיות חברות בשיחה מקומית

לתמיכה – לחצו כאן
משפחה פלסטינית בבית להיא שבצפון הרצועה התעוררה לבית מוצף לאחר לילה של גשמים כבדים. (צילום: מוחמד זאנון)

משפחה פלסטינית בבית להיא שבצפון הרצועה התעוררה לבית מוצף לאחר לילה של גשמים כבדים. (צילום: מוחמד זאנון)

בתמונות: הצפות קשות בעזה בעקבות הגשמים הכבדים

הגשמים הרבים שירדו במהלך סוף השבוע הציפו את הרצועה ואילצו עשרות משפחות לעזוב את בתיהן. עיריית נוסייראת קראה לתושבים המתגוררת בקרב שפך ואדי עזה לנקוט במשנה זהירות או להתפנות מהבתים, לאחר שישראל פתחה את הסכר בוואדי

X

אהבת את הכתבה הזאת?

כדי לעשות עיתונות עצמאית שיחה מקומית צריכה גם את התמיכה שלך. לחץ/י כאן כדי להיות חלק מההצלחה שלנו
donate
silencej89sjf