newsletter
השיחה מגיעה אליך
רוצה לקבל את מיטב הסיפורים של שיחה מקומית ישר למייל? הניוזלטר השבועי שלנו הוא התשובה בשבילך.

מטרת חוק הלאום: לנתק את זכויות הפלסטינים על הארץ

האמת נחשפת: לא הפלסטינים הם שמסרבים להכיר בישראל, אלא להיפך – ממשלת נתניהו אינה מוכנה להכיר בהם

מאת:
השאירו תגובה
א א א

כותב אורח: אילן ברוך

בנאום בר-אילן (יוני 2009) קבע נתניהו כי "הקשר של העם היהודי לארץ-ישראל נמשך יותר מ-3500 שנה. זכותנו להקים את מדינתנו כאן, בארץ-ישראל, נובעת מעובדה אחת פשוטה: זוהי מולדתו של העם היהודי, כאן נצרבה זהותנו….

"אבל צריך גם כאן לומר את האמת: בלב חבלי המולדת היהודית חי היום ציבור גדול של פלסטינים. אנחנו לא רוצים למשול בהם, לא לנהל את חייהם ולא לכפות עליהם את הדגל שלנו או את התרבות שלנו. בחזון השלום שלי חיים בארץ הקטנה שלנו שני עמים חופשיים זה בצד זה, בשכנות טובה ובכבוד הדדי".

הטקסט הזה נוסח בקפידה. גלומה בו התפישה הלאומנית הישראלית, התובעת את הזכות הילידית על ארץ-ישראל ליהודים בלבד, ומתייחסת לפלסטינים כאל "ציבור גדול" החי על אדמת היהודים.

הגישה הזו עומדת בניגוד לתפיסה הבינלאומית ולהיגיון הפשוט, שקובעים שללא קשר לשאלת הזכות היהודית על הארץ, הפלסטינים הם מיעוט ילידי. "הצהרת בלפור" מ-1917, המסמך המכונן שפתח בפני התנועה הציונית את האפשרות להכות שורש מדיני בארץ-ישראל, קובע כי "ממשלת הוד מלכותו רואה בעין יפה הקמת בית לאומי לעם היהודי בפלסטיין (בנרטיב שלנו, ארץ-ישראל)… בתנאי ש… לא לפגוע בזכויות האזרחיות והדתיות של עדות לא-יהודיות". בלפור היה ער לשאיפות בהנהגה הציונית לזיקה בלעדית לארץ הקודש ומראש חסם אותן.

נתניהו מנסה להחדיר את תביעתו לבלעדיות יהודית באמצעים שונים. קודם ליוזמת קרי ובמהלכה, תבע ראש הממשלה מהנשיא הפלסטיני הכרה בישראל כמדינת הלאום של העם היהודי. מדינאים, משקיפים ופרשנים הביעו כלפי עבאס קוצר רוח. וכי איזה נזק ייתכן לענין הפלסטיני אם יכיר מנהיגם בישראל כמדינת הלאום של העם היהודי?

את התשובה לשאלה זו נתונה בנאום נתניהו בכנסת, בנוכחות ראש ממשלת בריטניה, דויד קמרון, במרץ האחרון. בתגובה לקריאת ביניים מהאולם של ח"כ עיסאווי פריג' (מרצ) אמר נתניהו: "שיבת-ציון הביאה להגירה מאסיבית (של ערבים) לארץ המתחדשת והנבנית. אנחנו רוצים שלום עם שכנינו הפלסטינים, אך כדי ששלום זה ייכון על הפלסטינים להכיר בקשר ההיסטורי של העם היהודי עם מולדתו ארץ-ישראל וזכויותיו בה".

> חוק הלאום מתוכנן נגד ערבים ויפגע גם בדוברי רוסית שאינם יהודים

בנימין נתניהו (חיים צח / לע"מ)

תובע בלעדיות. בנימין נתניהו (חיים צח / לע"מ)

על פי נתניהו, פלסטינים שהם ואבותיהם נולדו בארץ (וגם אם היגרו אליה, זה קרה שנים ארוכות לפני קום המדינה), קרובים יותר למעמד של מהגרי עבודה מאשר לזה של בני הארץ. הזכות הזו שמורה ליהודים בלבד. "אין פה שאלה של נרטיבים, יש פה אמת הסטורית אחת", סיכם ראש הממשלה.

חוק יסוד: "ישראל מדינת הלאום של העם היהודי" (המכונה חוק הלאום) מתקדם צעד נוסף בכיוון זה ופוסל מראש כל דיון באפשרות לשותפות עם הפלסטינים החיים בישראל, בפלסטין או בניכר, בזכות הילידית על הארץ. הצעת החוק מעניקה בעלות על הארץ ליהודים בלבד ולפלסטינים זכויות אזרח או תושב. בכך המדינה שוללת מהם שוויון זכויות מלא. את מה שלא השיג במשא ומתן, מבקש נתניהו לכפות באמצעות הפרלמנט.

היעלה על הדעת שיקום ביום מן הימים מנהיג פלסטיני שיהיה מוכן לתהליך מדיני במו"מ עם מי שמתכחש לזיקתו הילידית על הארץ? האם ייתכן שמנהיג ערבי כלשהו יהיה מוכן לקיים מו"מ עם ממשלה בישראל המתכחשת לזכותם של הפלסטינים לזיקה ילידית בארצם? זהו חלום באספמיה. אלו אינם הפלסטינים שמסרבים להכיר בישראל, אלא להפך: נתניהו שאינו מכיר בזכויותיהם.

הצעת החוק מתכחשת במתכוון לעובדה שממשלת ישראל טרם נגעה באתגר המדיני והמוסרי העליון: השכנת שלום בין שני הנרטיבים, הישראלי/עברי/יהודי מזה והפלסטיני מזה. גישתו של נתניהו מחייבת מאבק נצחי. הפיוס יתבע מאתנו הכרה הדדית בזכות הילידית של שני העמים על הארץ וחלוקתה לשתי מדינות לאום.

אילן ברוך, שגריר ישראל לשעבר בדרום אפריקה, הוא יועצה המדיני של ראשת מרצ, זהבה גלאון

> בלי הצגות ובלי מסכות: למה אני בעד חוק הלאום

א א א
ועוד הערה לסיום:

הפוסט שקראת עכשיו לא במקרה נמצא פה, בשיחה מקומית. צוות האתר משקיע יום-יום המון מחשבה ועבודה קשה כדי להביא לקוראים שלנו מידע שלא נמצא במקומות אחרים, לפרסם תחקירים ייחודיים, להגיב מהר לאירועים חדשותיים מתגלגלים, ולתת במה לקולות מושתקים בחברה ולפועלות ולפעילים למען שלום, שוויון וצדק חברתי.

כבמה שעושה עיתונות עצמאית אנחנו לא נמצאים בכיס של אף בעל הון, ולא של השלטון. הרבה מהכתיבה באתר נעשה בהתנדבות מלאה. ועדיין, העבודה שלנו עולה כסף. זה זמן עריכה, וזה צילום, תרגום, שירותי מחשוב, ייעוץ משפטי ועוד.

אם כל אחת ואחד ממאות אלפי הקוראים שמגיעים לשיחה מקומית כל שנה יתרום ולו תרומה קטנה – נוכל לעמוד על הרגליים באופן עצמאי לגמרי. אם כל אחד יתמוך בנו בתרומה חודשית צנועה – נוכל לצמוח ולהרחיב את הפעילות שלנו פי כמה.

הצטרפו להצלחה שלנו בשיחה מקומית
תרמו לחיזוק העיתונות העצמאית של שיחה מקומית

לחצו כאן
רועי כהן, נשיא לשכת ארגוני העצמאיים במהלך מחאת העצמאיים בתל אביב, בהתארגנות ליאצה בשיירה לכנסת, 30 במרץ 2020 (צילום: אורן זיו)

רועי כהן, נשיא לשכת ארגוני העצמאיים במהלך מחאת העצמאיים בתל אביב, בהתארגנות ליאצה בשיירה לכנסת, 30 במרץ 2020 (צילום: אורן זיו)

העובדים יוצאים למאבק: רשת ביטחון מלאה לכולם, עכשיו

על רקע המשבר הכלכלי החמור המאיים על כלל העובדים במשק ולאור המענה המגומגם שמציע האוצר, במיוחד לעובדים העצמאיים - ארגוני העובדים, פעילים חברתיים וחברי אופוזיציה דורשים מהממשלה להתחייב למענה הולם, בהתאם לצעדים שנקטו ממשלות ברחבי העולם

X

אהבת את הכתבה הזאת?

כדי לעשות עיתונות עצמאית שיחה מקומית צריכה גם את התמיכה שלך. לחץ/י כאן כדי להיות חלק מההצלחה שלנו
donate
silencej89sjf