חוק ההסדרים: נתניהו מנסה לפגוע בעבודה המאורגנת

בהשראת ז'בוטינסקי מנסה ראש הממשלה להכניס בדלת האחורית את חוק בוררות חובה, שנועד לצמצם מאוד את יכולת השביתה, מה שיחליש מאוד את העובדים כולם

מאת:

כותבים אורחים: אמיר בשה ומורן סבוראי

ראש הממשלה בנימין נתניהו לוחץ על שר האוצר משה כחלון להכניס הסדרי בוררות חובה במסגרת חוק ההסדרים הקרוב, כך לפי דיווח באתר גלובס אתמול (שלישי). משמעותה של בוררות חובה היא כרסום ביכולת של ארגוני העובדים לנקוט בצעדים ארגוניים, כלומר להשתמש בנשק השביתה ככלי להביא הישגים לעובדים ולהבטיח את זכויותיהם.

נושא בוררות חובה עלה לראשונה כבר בשנות השלושים של המאה הקודמת. אז הוא היה למוקד הסכסוך שהביא לפילוג בין תנועת הפועלים לבין התנועה הרביזיוניסטית (אמה הורתה של "הליכוד"), לפרישת הרביזיוניסטים מההסתדרות הכללית ולהקמת הסתדרות עובדים נפרדת (הסתדרות העובדים הלאומית). זאב ז'בוטינסקי, מנהיג הציונות הרביזיוניסטית ביקש להישאר יחד עם צאן מרעיתו בין כותלי ההסתדרות הכללית, ואולם התנה את מניעת הפילוג בין היתר ביישום בוררות חובה, הצעה שנדחתה מכל וכל על-ידי דוד בן גוריון.

> המדינה לצלמים שהותקפו על ידי חיילים: סיכנתם את חיי הכוחות

הפגנה של עובדי הנהלת בתי המשפט השובתים, ירושלים (יונתן סינדל / פלאש90)

בורורת חובה היא הפרטה של מערכת המשפט. הפגנה של עובדי הנהלת בתי המשפט השובתים, ירושלים (אילוסטרציה: יונתן סינדל / פלאש90)

במענה להתקפות כלפיו כי הוא מבקש לשבור את העבודה המאורגנת השיב ז'בוטינסקי חד הלשון והכישרון למבקריו במאמר מכונן בעיתון "היום" תחת הכותרת "יאָ, בּרעכען!" ("כן לשבור"), שהתפרסם ב-4.11.1932, כי הוא אינו רוצה לשבור את ההסתדרות, חס ושלום, כדבריו, ואין לו גם כוונה לשבור את העבודה המאורגנת ("פועלים חייבים להיות מאורגנים", הדגיש), אבל סייג כי הוא כן רוצה לשבור את מונופול ההסתדרות בשלטון. בהמשך דבריו התייצב ז'בוטינסקי לצד בעלי ההון והלין על הקשיים הנערמים מולם בשל שביתות של עובדים.

לב הבוררות הוא בהסכמה

בנימין נתניהו, שאביו בן ציון נתניהו היה מזכירו האישי של ז'בוטינסקי, מבקש להצליח היכן שרָבּוֹ של אביו נכשל לפני מעל 80 שנה, ולהביא לפגיעה בכוחם הארגוני של העובדים בישראל.

המחשבה כי ניתן לקיים עבודה מאורגנת ללא זכות שביתה היא מוטעית. רק התארגנות העובדים ועמידתם שכם-אל-שכם מאפשרת איזון מסוים בין כוח המיקוח המוחלש של העובדים לבין כוחו הגדול יותר של המעסיק. רק כשניתנת לעובדים הזכות לפעולה משותפת, ובליבה הזכות לשבות (שכמובן שיש להפעילה במידתיות), יש סיכוי כי ישמע באמת קולם של העובדים ותנתן להם האפשרות להשפיע על מקום העבודה – המקום בו הם נמצאם לא פעם מרבית שעות היום ומשקיעים בו את מיטב מרצם, כשרונם, הידע, והניסיון המקצועי הנרכש שלהם. בשל כך קבעו אמנות בינלאומיות וקבע הדין הישראלי את מעמדה של זכות השביתה כזכות יסוד מעין חוקתית.

הצעת חוק בוררות חובה עלתה כבר ערב כינונה של הממשלה הנוכחית בניסיונו שלא צלח של ראש הממשלה לעגן אותה במסגרת ההסכמים הקואליציוניים. הצעת חוק זו עלתה גם שנתיים קודם לכן ונמוגה, בין  היתר בשל התנגדותם הנחרצת של גורמים שונים, מראשי מערכת המשפט והאקדמיה. אלה הדגישו כי מדובר בהצעה שאינה אלא הפרטה של המערכת השיפוטית – מערכת שנועדה להעניק לאזרחי ישראל את זכות היסוד המוכרת בכל מדינה מודרנית לפתור סכסוכים ללא עלות (למעט אגרה שככלל אינה גבוהה). אם החוק יעבור, תהפוך הבוררות הפרטית והיקרה למסלול עוקף למערכת המשפט. כמו כן ציינו המבקרים כי מדובר אפילו בפגיעה בליבו של הליך הבוררות – שהרעיון המרכזי בו הוא שהוא מתבצע בהסכמה הדדית.

ראוי להמשיך ולשמור על עקרונות אלה, שנועדו להגן עלינו – אזרחים ועובדים – ולהימנע מלקבל את הצעת החוק החדשה.

עו"ד ד"ר מורן סבוראי ועו"ד אמיר בשה הם שותפים במשרד בשה זבידה סבוראי, המתמחה ביחסי עבודה.

> כך משניאה המדינה על הציבור את הדואר כדי להביא להפרטתו

הפגנה של עובדי הנהלת בתי המשפט השובתים, ירושלים (יונתן סינדל / פלאש90)

הפגנה של עובדי הנהלת בתי המשפט השובתים, ירושלים (יונתן סינדל / פלאש90)

ועוד משהו קטן...

אנחנו ממש שמחים שקראת את הפוסט הזה, ומקווים שמצאת בו עניין. הצוות של שיחה מקומית משקיע מאמצים משמעותיים כדי להביא לקוראות ולקוראים שלנו חדשות, תחקירים, פרשנויות וטורי דעה מגוונים, והכל מתוך מחויבות להתנגדות לכיבוש ולקידום שלום, שוויון וצדק חברתי.

קשה למצוא דברים כמו הפוסט הזה בכלי תקשורת אחרים בארץ, והסיבה שהוא נמצא פה היא שהעיתונות שלנו בשיחה מקומית היא עצמאית וחופשית. אנחנו לא תלויים באף בעל הון, לא במפרסמים ולא בחומות תשלום.

ועדיין, העבודה הרבה שמושקעת בכל פוסט כזה – מתשלום לכותבים, דרך עבודת העורכות והצלמים ועד התשלום לייעוץ משפטי או לשרתים שעליהם יושב האתר – עולה כסף. הדרך הכי טובה להבטיח את היציבות והעצמאות שלנו היא התמיכה של קהילת הקוראות והקוראים באמצעות חברות בשיחה מקומית. ובזה יש לך מקום חשוב.

זה הזמן להיות חברות בשיחה מקומית

לתמיכה – לחצו כאן
מנסה להשתמש בדחליל הביטחוני כדי להצדיק את החוק. שרת הפנים איילת שקד (צילום: יונתן זינדל / פלאש 90)

מנסה להשתמש בדחליל הביטחוני כדי להצדיק את החוק. שרת הפנים איילת שקד (צילום: יונתן זינדל / פלאש 90)

נימוקי הביטחון לא יעזרו: חוק האזרחות הוא גזעני

במשך 20 שנה, חוק האזרחות ניצל מפסילה מבג"ץ משום שהוא הוצג כזמני. עכשיו איילת שקד ושמחה רוטמן רוצים להפוך אותו לקבוע. הפתרון הוא חוק שיבחן כל מקרה לגופו

X

אהבת את הכתבה הזאת?

כדי לעשות עיתונות עצמאית שיחה מקומית צריכה גם את התמיכה שלך. לחץ/י כאן כדי להיות חלק מההצלחה שלנו
donate
silencej89sjf