newsletter
השיחה מגיעה אליך
רוצה לקבל את מיטב הסיפורים של שיחה מקומית ישר למייל? הניוזלטר השבועי שלנו הוא התשובה בשבילך.

חוק ההסדרים: נתניהו מנסה לפגוע בעבודה המאורגנת

בהשראת ז'בוטינסקי מנסה ראש הממשלה להכניס בדלת האחורית את חוק בוררות חובה, שנועד לצמצם מאוד את יכולת השביתה, מה שיחליש מאוד את העובדים כולם

מאת:
השאירו תגובה
א א א

כותבים אורחים: אמיר בשה ומורן סבוראי

ראש הממשלה בנימין נתניהו לוחץ על שר האוצר משה כחלון להכניס הסדרי בוררות חובה במסגרת חוק ההסדרים הקרוב, כך לפי דיווח באתר גלובס אתמול (שלישי). משמעותה של בוררות חובה היא כרסום ביכולת של ארגוני העובדים לנקוט בצעדים ארגוניים, כלומר להשתמש בנשק השביתה ככלי להביא הישגים לעובדים ולהבטיח את זכויותיהם.

נושא בוררות חובה עלה לראשונה כבר בשנות השלושים של המאה הקודמת. אז הוא היה למוקד הסכסוך שהביא לפילוג בין תנועת הפועלים לבין התנועה הרביזיוניסטית (אמה הורתה של "הליכוד"), לפרישת הרביזיוניסטים מההסתדרות הכללית ולהקמת הסתדרות עובדים נפרדת (הסתדרות העובדים הלאומית). זאב ז'בוטינסקי, מנהיג הציונות הרביזיוניסטית ביקש להישאר יחד עם צאן מרעיתו בין כותלי ההסתדרות הכללית, ואולם התנה את מניעת הפילוג בין היתר ביישום בוררות חובה, הצעה שנדחתה מכל וכל על-ידי דוד בן גוריון.

> המדינה לצלמים שהותקפו על ידי חיילים: סיכנתם את חיי הכוחות

הפגנה של עובדי הנהלת בתי המשפט השובתים, ירושלים (יונתן סינדל / פלאש90)

בורורת חובה היא הפרטה של מערכת המשפט. הפגנה של עובדי הנהלת בתי המשפט השובתים, ירושלים (אילוסטרציה: יונתן סינדל / פלאש90)

במענה להתקפות כלפיו כי הוא מבקש לשבור את העבודה המאורגנת השיב ז'בוטינסקי חד הלשון והכישרון למבקריו במאמר מכונן בעיתון "היום" תחת הכותרת "יאָ, בּרעכען!" ("כן לשבור"), שהתפרסם ב-4.11.1932, כי הוא אינו רוצה לשבור את ההסתדרות, חס ושלום, כדבריו, ואין לו גם כוונה לשבור את העבודה המאורגנת ("פועלים חייבים להיות מאורגנים", הדגיש), אבל סייג כי הוא כן רוצה לשבור את מונופול ההסתדרות בשלטון. בהמשך דבריו התייצב ז'בוטינסקי לצד בעלי ההון והלין על הקשיים הנערמים מולם בשל שביתות של עובדים.

לב הבוררות הוא בהסכמה

בנימין נתניהו, שאביו בן ציון נתניהו היה מזכירו האישי של ז'בוטינסקי, מבקש להצליח היכן שרָבּוֹ של אביו נכשל לפני מעל 80 שנה, ולהביא לפגיעה בכוחם הארגוני של העובדים בישראל.

המחשבה כי ניתן לקיים עבודה מאורגנת ללא זכות שביתה היא מוטעית. רק התארגנות העובדים ועמידתם שכם-אל-שכם מאפשרת איזון מסוים בין כוח המיקוח המוחלש של העובדים לבין כוחו הגדול יותר של המעסיק. רק כשניתנת לעובדים הזכות לפעולה משותפת, ובליבה הזכות לשבות (שכמובן שיש להפעילה במידתיות), יש סיכוי כי ישמע באמת קולם של העובדים ותנתן להם האפשרות להשפיע על מקום העבודה – המקום בו הם נמצאם לא פעם מרבית שעות היום ומשקיעים בו את מיטב מרצם, כשרונם, הידע, והניסיון המקצועי הנרכש שלהם. בשל כך קבעו אמנות בינלאומיות וקבע הדין הישראלי את מעמדה של זכות השביתה כזכות יסוד מעין חוקתית.

הצעת חוק בוררות חובה עלתה כבר ערב כינונה של הממשלה הנוכחית בניסיונו שלא צלח של ראש הממשלה לעגן אותה במסגרת ההסכמים הקואליציוניים. הצעת חוק זו עלתה גם שנתיים קודם לכן ונמוגה, בין  היתר בשל התנגדותם הנחרצת של גורמים שונים, מראשי מערכת המשפט והאקדמיה. אלה הדגישו כי מדובר בהצעה שאינה אלא הפרטה של המערכת השיפוטית – מערכת שנועדה להעניק לאזרחי ישראל את זכות היסוד המוכרת בכל מדינה מודרנית לפתור סכסוכים ללא עלות (למעט אגרה שככלל אינה גבוהה). אם החוק יעבור, תהפוך הבוררות הפרטית והיקרה למסלול עוקף למערכת המשפט. כמו כן ציינו המבקרים כי מדובר אפילו בפגיעה בליבו של הליך הבוררות – שהרעיון המרכזי בו הוא שהוא מתבצע בהסכמה הדדית.

ראוי להמשיך ולשמור על עקרונות אלה, שנועדו להגן עלינו – אזרחים ועובדים – ולהימנע מלקבל את הצעת החוק החדשה.

עו"ד ד"ר מורן סבוראי ועו"ד אמיר בשה הם שותפים במשרד בשה זבידה סבוראי, המתמחה ביחסי עבודה.

> כך משניאה המדינה על הציבור את הדואר כדי להביא להפרטתו

הפגנה של עובדי הנהלת בתי המשפט השובתים, ירושלים (יונתן סינדל / פלאש90)

הפגנה של עובדי הנהלת בתי המשפט השובתים, ירושלים (יונתן סינדל / פלאש90)

א א א
ועוד הערה לסיום:

הפוסט שקראת עכשיו לא במקרה נמצא פה, בשיחה מקומית. צוות האתר משקיע יום-יום המון מחשבה ועבודה קשה כדי להביא לקוראים שלנו מידע שלא נמצא במקומות אחרים, לפרסם תחקירים ייחודיים, להגיב מהר לאירועים חדשותיים מתגלגלים, ולתת במה לקולות מושתקים בחברה ולפועלות ולפעילים למען שלום, שוויון וצדק חברתי.

כבמה שעושה עיתונות עצמאית אנחנו לא נמצאים בכיס של אף בעל הון, ולא של השלטון. הרבה מהכתיבה באתר נעשה בהתנדבות מלאה. ועדיין, העבודה שלנו עולה כסף. זה זמן עריכה, וזה צילום, תרגום, שירותי מחשוב, ייעוץ משפטי ועוד.

אם כל אחת ואחד ממאות אלפי הקוראים שמגיעים לשיחה מקומית כל שנה יתרום ולו תרומה קטנה – נוכל לעמוד על הרגליים באופן עצמאי לגמרי. אם כל אחד יתמוך בנו בתרומה חודשית צנועה – נוכל לצמוח ולהרחיב את הפעילות שלנו פי כמה.

הצטרפו להצלחה שלנו בשיחה מקומית
תרמו לחיזוק העיתונות העצמאית של שיחה מקומית

לחצו כאן
המשטרה מעכבת את צלם "הארץ" אוהד צויגנברג בהפגנה מול מעון ראש הממשלה בבלפור בירושלים, ב-8 באוגוסט 2020 (צילום: אוליבייה פיטוסי / פלאש90)

המשטרה מעכבת את צלם "הארץ" אוהד צויגנברג בהפגנה מול מעון ראש הממשלה בבלפור בירושלים, ב-8 באוגוסט 2020 (צילום: אוליבייה פיטוסי / פלאש90)

העיתונאים בישראל בסכנה. נדרשת חקיקה כדי להגן עליהם

ההסתה של ראש הממשלה הובילה בשבועות האחרונים לאלימות נגד עיתונאים שמסקרים הפגנות. אך מה שמתרחש היום לנגד עינינו הוא שיאו של תהליך ארוך שנים, שבמסגרתו מנסה נתניהו להלך אימים על התקשורת ולפגוע בחופש העיתונות

X

אהבת את הכתבה הזאת?

כדי לעשות עיתונות עצמאית שיחה מקומית צריכה גם את התמיכה שלך. לחץ/י כאן כדי להיות חלק מההצלחה שלנו
donate
silencej89sjf