newsletter
השיחה מגיעה אליך
רוצה לקבל את מיטב הסיפורים של שיחה מקומית ישר למייל? הניוזלטר השבועי שלנו הוא התשובה בשבילך.

שביתת עובדי ופורג'ט הופסקה לטובת מו"מ, ההנהלה לא תעסיק שוברי שביתה

עובדי מפעל ופורג'ט באופקים חוזרים לעבוד אחרי עשרה ימי שביתה. העובדים וההנהלה הגיעו להסכמה בבית הדין לעבודה לפיה השביתה תופסק לשבועיים של משא ומתן אינטנסיבי

מאת:
השאירו תגובה
א א א

עשרות עובדי מפעל ופורג'ט השובתים חזרו הבוקר לעבודה ולמשא ומתן עם ההנהלה בעקבות הסכמות אליהן הגיעו עם ההנהלה בדיון בבית הדין לעבודה אתמול (שלישי). העובדים טוענים שההנהלה מתנכלת למי שחזרו לעבודה, ושאם לא תפסיק – יחזרו לשבות. במסגרת הדיון בית הדין הודתה ההנהלה ששכרה מספר עובדים חדשים לאחר תחילת השביתה, ונדרשה על ידי בית הדין להתחייב שעובדים אלה לא יועסקו במקרה של שביתות עתידיות.

העובדים חוזרים לעבודה בתום עשרה ימי שביתה. כפי שתואר כאן בהרחבה לאחרונה, השביתה במפעל באופקים החלה בשל כשלון המשא ומתן להסכם קיבוצי. עובדי המפעל, שמייצר חומרי גלם לייצרני מגבונים לחים, התאגדו במסגרת ההסתדרות ביוני האחרון לאחר שגילו שבעל המפעל, אורי מנצור, תרם מליון שקל להגנתה של שולה זקן. העובדים, שכחצי מהם משתכרים שכר מינימום ושגם הוותיקים שבהם כמעט ולא קיבלו העלאות לאורך השנים, זעמו על כך שהמפעל מפיק רווח נקי של עשרות מליוני שקלים בשנה, והם נאלצים לחיות בדוחק. עם הזמן צמצמו העובדים את דרישותיהם לשתיים בלבד, ומשלא נענו בחיוב לגביהן – פתחו בשביתה.

במהלך השביתה ישבו כשמונים מ-130 עובדי ופורג'ט מחוץ לגדרות המפעל והפגינו מול ההנהלה, שכינתה אותם "טרוריסטים" וסירבה לנהל עמם משא ומתן כל עוד הם שובתים. ועד העובדים וההסתדרות פנו לבית הדין לעבודה בבאר שבע מכיוון שההנהלה שכרה עובדים חדשים במקום השובתים, וזאת בניגוד לחוק. בדיון שהתקיים בבית הדין אתמול טען עו"ד אלעד מורג מטעם ההסתדרות כי ההנהלה גם פוגעת בהתארגנות כשהיא מפעילה לחצים על עובדים שלא להצטרף לשביתה.

> את המאבק הזה עובדי ופורג'ט לא מתכוונים להפסיד

עובדי ופורג'ט השובתים מפגינים מחוץ למפעל החברה באופקים (אורן זיו / אקטיבסטילס)

עובדי ופורג'ט השובתים מפגינים מחוץ למפעל החברה באופקים (אורן זיו / אקטיבסטילס)

עו"ד נחום פיינברג, בא כוח הנהלת המפעל, טען שרק מספר מצומצם של עובדים נשכרו לעבודה לאחר תחילת השביתה, ושיש להנהלה זכות להבהיר לעובדים מה היא טובת המפעל – לרבות עידודם שלא לשבות.

בסוף הדיון הגיעו הצדדים להסכמה, בעידוד השופטת יעל אנגלברג שהם, לפי העובדים יחזרו לעבודה לתקופה של שבועיים, שבמהלכם ינוהלו לא פחות מארבע ישיבות אינטנסיביות של משא ומתן. בזמן זה התחייבו הצדדים של ללחוץ על עובדים להמנע משביתה, או להיפך. עוד נקבע שאם השביתה תתחדש, ההנהלה לא תעסיק את העובדים שנקלטו לאחר תחילת השביתה הקודמת, וכן שדיון נוסף בתיק יתקיים בעוד שבועיים.

אלא שלטענת אלי קבולי, יו"ר ועד העובדים, אתמול בערב והבוקר התחילה ההנהלה במסכת של התנכלויות קטנות לעובדים ששבתו, כגון שינוי שעות עבודה והחלפת משמרות, וזאת למרות שבית הדין הורה על חזרה לשגרת העבודה כפי שהייתה לפני השביתה. "בעקבות המחאה שלנו התקשר אלי בלילה המנכ"ל ואמר שלא ישנו שום דבר", אומר קבולי הבוקר. "אנחנו ממשיכים לעבוד, אבל אם ימשיכו בהתנכלויות לא נהסס להפסיק את העבודה כבר היום. הם קלטו פה למעלה מארבעים עובדים בזמן השביתה, וזה לגמרי לא לגיטימי, אבל הדברים עוד יתבררו".

עוד לדברי קבולי, בימים האחרונים, מאז פרסום הכתבה האחרונה בשיחה מקומית, גברה ההתעניינות הציבורית במאבקם של עובדי ופורג'ט, ונציגים מכמה מפלגות יצרו קשר והביעו תמיכה במאבק.

> שביתה בגטו קרית גת: יוצאי אתיופיה נאבקים במרכז הקליטה

א א א
ועוד משהו קטן...

אנחנו ממש שמחים שקראת את הפוסט הזה, ומקווים שמצאת בו עניין. הצוות של שיחה מקומית משקיע מאמצים משמעותיים כדי להביא לקוראות ולקוראים שלנו חדשות, תחקירים, פרשנויות וטורי דעה מגוונים, והכל מתוך מחויבות להתנגדות לכיבוש ולקידום שלום, שוויון וצדק חברתי.

קשה למצוא דברים כמו הפוסט הזה בכלי תקשורת אחרים בארץ, והסיבה שהוא נמצא פה היא שהעיתונות שלנו בשיחה מקומית היא עצמאית וחופשית. אנחנו לא תלויים באף בעל הון, לא במפרסמים ולא בחומות תשלום.

ועדיין, העבודה הרבה שמושקעת בכל פוסט כזה – מתשלום לכותבים, דרך עבודת העורכות והצלמים ועד התשלום לייעוץ משפטי או לשרתים שעליהם יושב האתר – עולה כסף. הדרך הכי טובה להבטיח את היציבות והעצמאות שלנו היא התמיכה של קהילת הקוראות והקוראים באמצעות חברות בשיחה מקומית. ובזה יש לך מקום חשוב.

זה הזמן להיות חברות בשיחה מקומית

לתמיכה – לחצו כאן
ההצלחה של הרשימה המשותפת חיונית לדמוקרטיה. חברי המשותפת חוגגים את ניצחונם בבחירות האחרונות (אוליביה פיטוסי / פלאש 90)

ההצלחה של הרשימה המשותפת חיונית לדמוקרטיה. חברי המשותפת חוגגים את ניצחונם בבחירות האחרונות (אוליביה פיטוסי / פלאש 90)

אסור שהמשותפת תתפרק. למען הפלסטינים וגם למען היהודים

בתור יהודי המצביע למשותפת, אני קורא לה לשמור על אחדותה. אבל מה שחשוב הוא לא רק לשמור על המסגרת, אלא גם לנצל אותה לחיזוק הדמוקרטיה, להחלשת הימין, להישגים לציבור הערבי ולהנחת בסיס לשותפות יהודית ערבית שוויונית  

X

אהבת את הכתבה הזאת?

כדי לעשות עיתונות עצמאית שיחה מקומית צריכה גם את התמיכה שלך. לחץ/י כאן כדי להיות חלק מההצלחה שלנו
donate
silencej89sjf