newsletter
השיחה מגיעה אליך
רוצה לקבל את מיטב הסיפורים של שיחה מקומית ישר למייל? הניוזלטר השבועי שלנו הוא התשובה בשבילך.

ברוכים הבאים לווסטוורלד של הליכוד

לא משנה עד כמה ינסו לחזק את מצג השווא הליברלי שלה, ועד כמה פופולרית היא והמנהיג העומד בראשה: מפלגה שדוגלת בהפרדה אנושית על בסיס מוצא אינה לגיטימית

מאת:

ווסטוורלד היא סדרת מדע בדיוני שעוסקת בפארק שעשועים עתידני המאוכלס בבובות, רובוטים דמויי אדם, המשמשים כאביזרים להגשמת מאווייהם (החולניים, כמובן שהחולניים) של המבקרים בו. בווסטוורלד אין מעצורים של מוסר וחוק האופייניים לחברות בני אדם.

עבור תנועת הליכוד, ישראל הופכת להיות פארק השעשועים הזה. יש בה שני מחנות בלבד: אורחים בעלי כסף וכוח, ותושבים שאינם בני אדם אמיתיים, והם נמצאים שם רק כדי לאפשר לאורחים, דלי מוחין אך עתירי עוצמה פוליטית, להגשים את משאלות ליבם (החולניות, כמובן שהחולניות).

אם אתה לא ימני במובן הנחות, האלים והבור אתה לא שייך לקבוצת האורחים, ודמך, כבודך ורכושך מותרים לאורחים. אתה בובת ניסויים, ותכלית קיומך היא השתתפות בניסוי שנועד להמחיש איך אתה מגיב להשפלה ופחד. לשלטון הולך ומשתגע.

אמנם אם אתה ערבי מדינת ישראל לא הכירה בך כאדם מעולם ומעמדך לא השתנה באופן משמעותי תחת שלטון הליכוד, אבל אם אתה יהודי שחשב אי פעם שאפשר לראות רק אנשים מקבוצה אחת כבובות ניסוי, ולא חשב שהתפיסה הסדיסטית הזאת תפרוש את כנפיה המצחינות גם מעליו, ובכן: ברוך בואך לפארק השעשועים של הליכוד והבית היהודי.

> עשרות תושבי בקעת הירדן פונו מבתיהם השבוע לטובת אימונים צבאיים

נתניהו, ביטן, רגב ובנט. פארק השעשועים של הליכוד והבית היהודי (יונתן סינדל/פלאש90)

נתניהו, ביטן, רגב ובנט. פארק השעשועים של הליכוד והבית היהודי (יונתן סינדל/פלאש90)

אגדת מפא"י

אגדת מפא"י אומרת: פעם שלטו אשכנזים רעים וחמדנים, דיכאו את כולם. עכשיו נחזיר לכל מי שמזכיר אותם, או לכל מי שבא לנו, כי אז עשו לנו, ולכן זה רק הגיוני שעכשיו נעשה.

ואני רוצה להציע הבדל ברור מאוד להבחנה בין שלטון מפא"י לשלטון הליכוד וספיחיו: מפא"י טיפחה כוח פוליטי, פעמים רבות מוגזם ומשחית, מתוך תפיסה תרבותית רחבה של חברה מתקדמת וצודקת של יהודים בארצם ההיסטורית, בשנים מלאות אתגרים קשים ביותר לכינונה של חברה כזו. הליכוד מטפח כוח פוליטי לשם כוח פוליטי, בשנים בהן ישראל שוכנת לבטח. האידיאולוגיה שלו היא כוח, והפרקטיקה שלו היא חוצפה והתפרעות והשפלה מתמדת של מי שאינם משתייכים למחנה.

זו אפילו לא בעיקר תפיסת העולם המוצהרת של הליכודניק התורן שמרתיחה – הרי הם מקפידים לומר לפרוטוקול שהם בעד דמוקרטיה, ולא מתכוונים למנוע מערבים זכות בחירה, ונגד פגיעה אגבית בחפים מפשע. זו ההתנהלות. האווירה. תחושת ההכל מותר, ושום דבר לא יוכל לעצור אותנו, ואנחנו מחזיקים במקל הגדול עכשיו, מי יתעסק איתנו.

הליכוד לעולם לא יוכל להיות מפא"י, מפני שאין לו את כוח האדם והחזון התרבותי והמוסרי שהניע את מפא"י. יש לו תאוות כוח חולנית וספסליו מאויישים בדמויות עם אפיל עברייני וסדיסטי. הרי היום דוד לוי לא היה יכול לשהות יותר מדקותיים במחיצתם, והם היו כנראה משליכים אותו לכלבים כמושתל של הקרן החדשה ומשת"פ של השמאל העולמי בזמן שלוקח לכתוב סטטוס. בדיוק כמו שהם עושים לבני בגין, ועשו למרידור וציפי לבני, וימשיכו לעשות עד שלא יישאר אף אדם בליכוד שלא נשמע כמו מאפיונר שמאיים בשם הבוס שלו. גילה גמליאל, מאחרונת הנורמטיביים במחנה הזה, כבר תיכף לא מוצאת שם את מקומה. אולי זה בגלל שהיא לא מזרחית מספיק, מי יודע.

אגדת הלגיטימיות של הליכוד

זה לא משנה כמה אנשים מצביעים לזה, וזה לא משנה כמה פופולרי המנהיג שעומד בראש תנועה כזו: מפלגה שדוגלת בהפרדה אנושית על בסיס מוצא אינה לגיטימית. במובן הזה העובדה שהליכוד הפך להתגלמות גסה של שכרון כוח היא תוצאה בלתי נמנעת של שגעון ארץ ישראל השלמה של דור ושניים אחורה.

מרגע שהליכוד קשר את עצמו לתנועת ההתנחלות, שהיא תנועת ההשפלה והדיכוי של הפלסטינים, תוך שימוש בתנ"ך כמשרד יחסי ציבור, לא תהיה לו תקנה עד שהוא יישבר לגמרי. חוסר המוסריות הבסיסי המונח בבסיס האתוס שלו ימשיך להרחיק ממנו את הדוד לוים והדן מרידורים שלו, וימשיך להיות אבן שואבת לדוד ביטנים ומירי רגבים, עד לקריסה הבלתי נמנעת.

זה לא משנה כמה אנשים חושבים את זה, בטעות או בתום לב: תפיסת העולם הבסיסית ביותר של הימין הישראלי של זמננו היא מפגע מוסרי משחית ומושחת. אסור להעניק לה כל סוג של לגיטימציה. גם אם נשארת המתנגד או המתנגדת האחרונים.

ומילה אחת על הקבוצות שמנסות לתקן את הליכוד מבפנים, או להמשיך לתחזק את מצג השווא הליברלי (המילה הזו פשוט קורעת בהקשר של הליכוד, האמת) שלו: זה לא יעבוד יותר ממה שאיפור של גוויה מרקיבה יהפוך אותה לדייט סביר ולגיטימי. הליכוד גזר את גורלו במו ידיו כשהחליט שהפלסטינים אינם בני אדם, ולפיכך זה בסדר להתנחל בקרבם ולמשול בהם כאילו היו עדר בקר. ההרכב האנושי שאנחנו רואים היום בליכוד הוא גלגולו הבלתי נמנע של רעיון העוועים הזה.

מפלגות וארגונים שרוצים להתחרות בליכוד צריכים ללמוד את הלקח הזה היטב: אם הם לא רוצים להפוך למשהו שנראה ונשמע כמו ארגון פשיעה לבלתי מבריקים בעליל הם צריכים לאייש את שורותיהם באנשים שגם בזמן מתקפה בלתי פוסקת, גם כשזה לא פופולרי בעליל, ואפילו בזמן שליצן כמו דונלד טראמפ עומד בראש המעצמה החזקה בעולם, לא מסכימים לשום נורמליזציה של הכיבוש.

ההתנגדות לכיבוש, שביסודה הכרה באנושיותם של הפלסטינים ובמוגבלות של אתוס דתי עתיק בעולם המודרני, ההתנגדות הזו זה הבסיס היחיד – היחיד – לישראל אחרת.

או התנגדות ברורה לכיבוש – או ישראל שהיא ווסטוורלד של הימין הסדיסטי. וצריך לבחור.

* הפוסט פורסם גם באנגלית באתר 972+.

> כרוניקה של טיוח: כך הריגת שני נערים התגלגלה להסדר טיעון על רשלנות

אנחנו המומות ומזועזעים, דואגות ומפוחדים מאירועי התקופה האחרונה.

בימים כאלה יש מי שדורשים מעיתונות "לבחור צד". הצד שבחרנו ברור: אנחנו עומדים לצד כל מי שאיבדו את יקיריהם במלחמה הזו; לצד כל מי שנאלצו לנוס על נפשם ולהותיר אחריהם בית; לצד כל מי שחרדים לחייהם ולחיי משפחתם ואהוביהם, בישראל, בעזה ובגדה המערבית.

בימים אלה, אנחנו מרגישות ומרגישים שקולנו, הקול של פלסטינים וישראליות נגד הכיבוש ולמען שלום צודק, ביטחון וחירות לכל, חשוב מתמיד. הסיפורים החשובים שלא מסוקרים בתקשורת המיינסטרים רבים מספור, אך משאבינו מוגבלים. בעזרתך נוכל להביא לציבור הולך וגדל סיפורים כמו זה שקראת עכשיו, ולהציע את הניתוח, ההקשר, והסיקור הנחוצים כל כך, במיוחד בתקופה הקשה והדרמטית הזו. הדרך הכי טובה להבטיח את היציבות והעצמאות שלנו היא התמיכה של קהילת הקוראות והקוראים באמצעות חברות בשיחה מקומית.

זה הזמן להיות חברות בשיחה מקומית

לתמיכה – לחצו כאן
עיד הדאלין על הריסות ביתו בכפר אום אל ח'יר (צילום: אורן זיו)

עיד הדאלין על הריסות ביתו בכפר אום אל ח'יר (צילום: אורן זיו)

"תיעדתי הרבה הריסות בחיי. את הריסת ביתי לא הייתי מסוגל לצלם"

ביתו של הצלם, האקטיביסט והאמן עיד הדאלין באום אל ח'יר – כפר בדרום הר חברון שההתנחלות כרמל מקיפה כמעט מכל הכיוונים – נהרס בסוף יוני. "אני לא אוהב להכניס לראש של הבנות שלי מילים גדולות כמו גזענות ואפרטהייד, אבל זאת המציאות"

X

אהבת את הכתבה הזאת?

כדי לעשות עיתונות עצמאית שיחה מקומית צריכה גם את התמיכה שלך. לחץ/י כאן כדי להיות חלק מההצלחה שלנו
silencej89sjf