newsletter
השיחה מגיעה אליך
רוצה לקבל את מיטב הסיפורים של שיחה מקומית ישר למייל? הניוזלטר השבועי שלנו הוא התשובה בשבילך.

כרוניקה של טיוח: כך הריגת שני נערים התגלגלה להסדר טיעון על רשלנות

שני נערים נורו למוות מאש חיה בניגוד לנהלים כשלא סיכנו איש. אחרי נסיונות טיוח בכל הדרגים נאלצה הפרקליטות להגיש כתב אישום נגד שוטר מג"ב בן דרי על הריגת אחד מהם, אבל הניחה את התשתית שהובילה השבוע להסדר טיעון

מאת:

פרקליטות המדינה עומדת בקרוב לחתום על הסדר טיעון עם בן דרי, שוטר מג"ב שעומד למשפט על הריגתו של הנער נאדים נאוורה בביתוניא במאי 2014. לפי ההסדר השוטר לשעבר יואשם בגרימת מוות ברשלנות במקום הריגה. בהתאם, עונשו צפוי להיות סמלי, אולי אפילו רק עבודות שירות. לפי העסקה, כתב האישום יתוקן ויכתב בו כי כדור חי "השתרבב" למחסניתו של דרי, מחסנית בה היו אמורים להיות בה תרמילים חסרי קליע.

ב.-15.5.2014 נורו ונהרגו מוחמד סלאמה, 16, ונדים נווארה, 17, באירועי מחאה לציון יום הנכבה מחוץ לכלא עופר ליד ביתוניא. השניים נורו כשהם לא מאיימים על אף אחד ואין סביבם אפילו זריקות אבנים, סלאמה אף נורה בגבו. בצה"ל טענו כי הנערים נורו בכדורי גומי במסגרת הפרת סדר אלימה ושר הביטחון משה יעלון אמר שנשקפה לחיילים סכנה. באתר וואינט הגדילו לעשות והוסיפו כי "נבדק אם חמושים פלסטינים ביצעו ירי מאזור קלנדיה". אך עד מהרה, הודות לתיעוד התקרית במצלמות אבטחה ולנתיחת גופתו של נווארה, התבררו טענות צה"ל כלא נכונות וכי הנערים נהרגו מירי חי.

> תזכורת על הרג הנערים בביתוניא: צה"ל, שקרים ווידאוטייפ

פינוי הנער נדים נווארה שנורה למוות, ביתוניא 15.5.14 (סאמר נזאל)

פינוי הנער נדים נווארה שנורה למוות, ביתוניא 15.5.14 (סאמר נזאל)

מה שמפתיע במקרה הזה הוא לא ההורדה הדרמטית בחומרת האישום, אלא העובדה, שהיא בגדר כמעט נס, שהתיק בכלל הבשיל לידי כתב אישום מלכתחילה למרות ניסיונות טיוח של צה"ל. אלה כללו בין היתר תחקיר של מח"ט בנימין בו נטען כי לא נורתה אש חיה באירוע. אך שני סרטונים תיעדו את הירי, והפריכו את הטענות שלא נורתה אש חיה, ואת הטענות שנשמעו בזמנו שהסרטון הראשון שיצא מפוברק.

לרוע המזל של השוטר בן דרי, הצבא והפרשנים הצבאיים שהדהדו את הטענות לזיוף – רשת CNN פירסמה סרטון שהראה בבירור את החיילים יורים ומאששת את האותנטיות של הסרטון הראשון. היחידים שהמשכיו לטעון כי מדובר בסרטון מזוייף הם אתר NRG מבית "מקור ראשון" בכתבה מביכה מה-23.5, שבה "מומחה לפרשת א-דורה", אחד ד"ר יהודה דוד, טען שהסרטון מזוייף כי חיילי צה"ל לא יורים סתם כך באנשים. עוד הוסיף ה"מומחה" כי "לאדם שנפגע מכדור של היי-ולוסיטי [מהירות גבוהה] אין רפלקס כזה [כפי שנראית הפגיעה באדם שבצילום]. הפגיעה גורמת להלם מיידי. להערכתי הפגוע לא מסוגל להפעיל רפלקס הגנתי – להושיט ידיים לבלימת הנפילה. אין דבר כזה. הדין זהה אם זו פגיעת ראש, חזה או בטן. דעתי היא שזה בימוי מוחלט, שמטרתו היא דמוניזציה של צה"ל ומדינת ישראל". שגריר ישראל בארה"ב דאז והיום חה"כ מייקל אורן, ניסה לטעון ב-CNN כי הנערים אולי כלל לא נהרגו. בניגוד אליו, כל מי שחי במציאות הבין כי מאמצי הטיוח כשלו.

לאן נעלם הנער השני?

למרות כל זה החקירה לא הצליחה למצוא את היורה (מבין שני שוטרים שירו באותו יום), עד אשר בהצטרפות מקרים נדירה התברר כי הקליע נעצר בספר שהיה בתיק בית הספר של נאוורה ונמצא על ידי אביו. באמצעות הקליע ניתן היה לזהות את הנשק וכך גם את היורה. השילוב של התיעוד מכמה זוויות והימצאות הקליע אצל הפלסטינים חייבו את הגשת כתב האישום. אבל הטיוח לא נגמר שם, והמאמצים נשאו פרי שהבשיל בימים אלו.

הסרטון שתיעד את מות הנערים (הירי הראשון בדקה 00:48, השני בדקה 01:27)

לא הייתה רשלנות בירי שהרג את נדים נווארה. באותה תקרית, כאמור, נהרג גם הנער מוחמד סלאמה, בדיוק באותו המקום וכמה דקות אחרי נאוורה. פרט מידע זה נעדר בדיווחים על הסדר הטיעון. גם הרג זה מתועד. כמה דקות אחר-כך נעשה ניסיון להרוג נער נוסף בן 14 בירי חי בחזהו, והוא נפצע קשה. את תיק סלאמה הפרקליטות סגרה מחוסר ראיות. את השני כלל לא חקרה. גם כאן מדובר בירי חי בוודאות, שכן ממרחק כמו זה שבו בוצע הירי אין שום דרך שכדור גומי יחדור לגוף, ועל אחת כמה וכמה הוא אינו קטלני. אף על פי כן, מכיוון שלא נערכה נתיחה בגופתו של סלאמה ולא נאספו קליעים מהירי בו – הוא לא הוזכר בכתב האישום נגד דרי.

זהו בעצם האין-אקדח שהיא הניחה על השולחן בדרך להסדר. ההתעלמות ממקרים אלו, אשר סביר להניח שהיו מצביעים על רצח ונסיון רצח נוספים, היא שסללה את הדרך להסדר הטיעון. מה שהיה צריך להיות כתב אישום על רצח כפול הפך עכשיו לרשלנות אגבית.

הטיעון שהכדור החי "השתרבב" למחסנית של כדורי גומי הוא אבסורד בכל מקרה. את המחסניות לא הכין השוטר בן דרי, אלא עשו זאת בנשקיית הגדוד. העדים מהנשקייה טענו שבדקו אותם, כך שאם מישהו אשם בכך שכדור חי "השתרבב" לתוך המחסנית לפני האירוע – הרי שזה הם. אבל אותם כמובן שלא מעמידים לדין, דבר האומר דרשני.

בנוסף, גם אם בן דרי חשב שהוא יורה כדורי גומי, לפי הצילומים הירי לא היה חוקי. סלאמה למשל נורה בגבו, ושני הנערים נורו למוות כשלא עשו דבר ולא איימו על איש. אבל הכי חשוב: כפי שהסברתי, כוחות הביטון ירו לפחות שלוש פעמים כדורים חיים. גם אם קיים סיכוי קלוש שכדור בעל קליע בודד "השתרבב" למסנית, הרי ששלושה כאלו רצופים זה כבר כמעט בלתי אפשרי. גם לא סביר במיוחד שבשני רובים של שני שוטרים שונים "השתרבבו" כדורים חיים.

החתול והשמנת

אבל החקירה הוטלה על היחידות הכושלות ביותר בישראל, מצ"ח ומחוז ש"י של המשטרה, המתהדרות באחוזי כישלון של מעל לתשעים אחוז (נכון לשנים שקדמו ל-2012), כאשר מדובר בעבירות נגד פלסטינים. לולא הפלסטינים עצמם דאגו לחקירה במקרה הזה – באמצעות הנתיחה ואיסוף הקליע בספר של נווארה – הרי שהרצח כלל לא היה מגיע לכתב אישום.

> תיק החקירה על הירי באחים בקלנדיה: הפלסטינית נורתה מאחור

הלווית נדים סיאם נווארה, רמאללה (יותם רונן / אקטיבסטילס)

הלווית נדים סיאם נווארה, רמאללה (יותם רונן / אקטיבסטילס)

גם כך, בחקירה לא בדקו את התרמילים (בהם מן הסתם היה ניתן למצוא את טביעות אצבעותיו של דרי), וגם לא את הקליעים שרצחו את את סלאמה ואת הנער הנוסף. לכן ניתן לטעון ש"השתרבב" כדור אחד, למרות שדרי כנראה ירה בשלושת הנערים. במסגרת החקירה בכלל לא נאספו ראיות בזירה, וכך יכל עו"ד ציון אמיר, פרקליטו של דרי, לאורך שעות בדיונים פשוט לכתוש את הפרקליטות, אשר ביצעה את תפקידה בהצגה ועשתה רושם של חוסר אונים כללי.

זהו לא התיק היחיד שהמערכת דואגת לדלל עד כדי חוסר משמעות. בקרוב סביר להניח שיסגר תיק נוסף בו שני חיילי חטיבה 188 ירו בעורפו של הנער סמיר עוואד הפצוע בבודרוס בינואר 2013. לפי הערכות, הפרקליטות תחתום על עסקת טיעון עמם שלא תכלול מאסר. זאת לאחר שהואשמו ב"שימוש פזיז בנשק", למרות שהירי היה מכוון וכלל פגיעות רבות, לרבות ירייה קטלנית בעורף.

השקט התקשורתי ממנו נהנים שני המקרים – ההרג בביתוניא וההרג בבודרוס – ועשרות נוספים, לצד היעדר ביקורת ציבורית על הסדר שערורייתי, הופכים הרג מכוון ומתועד של שני נערים כמעט להערת אגב. הסדר זה הוא עוד עדות לכך שרשויות החקירה והמשפט בישראל אינן מסוגלות להתמודד עם פשעי חיילי צה"ל נגד פלסטינים. פשעים כאלה לא זוכים לייצוג נאות מצד המדינה או אפילו למראית עין של הליך הוגן.

> עשרות תושבי הבקעה פונו מבתיהם השבוע לטובת אימונים צבאיים

אנחנו המומות ומזועזעים, דואגות ומפוחדים מאירועי התקופה האחרונה.

בימים כאלה יש מי שדורשים מעיתונות "לבחור צד". הצד שבחרנו ברור: אנחנו עומדים לצד כל מי שאיבדו את יקיריהם במלחמה הזו; לצד כל מי שנאלצו לנוס על נפשם ולהותיר אחריהם בית; לצד כל מי שחרדים לחייהם ולחיי משפחתם ואהוביהם, בישראל, בעזה ובגדה המערבית.

בימים אלה, אנחנו מרגישות ומרגישים שקולנו, הקול של פלסטינים וישראליות נגד הכיבוש ולמען שלום צודק, ביטחון וחירות לכל, חשוב מתמיד. הסיפורים החשובים שלא מסוקרים בתקשורת המיינסטרים רבים מספור, אך משאבינו מוגבלים. בעזרתך נוכל להביא לציבור הולך וגדל סיפורים כמו זה שקראת עכשיו, ולהציע את הניתוח, ההקשר, והסיקור הנחוצים כל כך, במיוחד בתקופה הקשה והדרמטית הזו. הדרך הכי טובה להבטיח את היציבות והעצמאות שלנו היא התמיכה של קהילת הקוראות והקוראים באמצעות חברות בשיחה מקומית.

זה הזמן להיות חברות בשיחה מקומית

לתמיכה – לחצו כאן
ההיסטוריה היהודית תהיה מוכתמת במה שישראל עשתה בעזה. פלסטינים אחרי הפצצה ברפיח, אפריל 2024 (צילום: עבד רחים ח'טיב / פלאש 90)

ההיסטוריה היהודית תהיה מוכתמת במה שישראל עשתה בעזה. פלסטינים אחרי הפצצה ברפיח, אפריל 2024 (צילום: עבד רחים ח'טיב / פלאש 90)

כן, זה רצח עם

ברוב המקרים של רצח עם, מבוסניה עד נמיביה, מרוואנדה עד ארמניה, מחוללי הרצח אמרו שהם פועלים מהגנה עצמית. העובדה שמה שקורה בעזה לא דומה לשואה, כותב חוקר השואה עמוס גולדברג, לא אומרת שזה לא ג'נוסייד

X

אהבת את הכתבה הזאת?

כדי לעשות עיתונות עצמאית שיחה מקומית צריכה גם את התמיכה שלך. לחץ/י כאן כדי להיות חלק מההצלחה שלנו
silencej89sjf