newsletter
השיחה מגיעה אליך
רוצה לקבל את מיטב הסיפורים של שיחה מקומית ישר למייל? הניוזלטר השבועי שלנו הוא התשובה בשבילך.

בג"ץ אישר את חוק "נכסי מחרימים". ביתו של המסרב לעשות מנגל יוחרם

עוד אישר בג"ץ את הסעיף בחוק הקובע כי בכל קנייה בסופר נחויב לבזבז לא פחות מ-20 אחוז על מוצרי התנחלויות, ופירט את רשימת המוצרים ממנה חובה לקנות. השופט גרוניס: "רשימות מכולת אינן מתכון להתאבדות לאומית". סאטירה

מאת:
השאירו תגובה
א א א

בג"ץ אישר אמש את חוק "נכסי מחרימים". החוק, שחוקק בשלוש קריאות בזק ביום היחיד שהכנסת עבדה בו בחודשים האחרונים, קובע כי אדם ממוצע שימנע ביום העצמאות (היום) מעשיית מנגל, עם דגש על אלו ממוצא ערבי אך לא רק, ביתו יעבור לאפוטרופוס הכללי בבחינת "נפקד הוא מהפארקים הלאומיים".

החוק קובע בנוסף כי בכל קניית מצרכים בסופרמארקט השכונתי על האדם לבזבז סכום שלא יפחת משיעור של 20% מהסל המשפחתי על מוצרי התנחלויות בכלל וג'ינג'ר תקוע בפרט. אם אין ברשותו של אותו אדם בית והוא/היא גר/ה בשכירות, אז חוזהו יותר במיידי ו/או יתנו לאוזלת היד של הממשלה לעשות את שלה כד שמחירי הדיור יהיו גבוהים מדי והוא/היא תיזרק בכל מקרה.

יחד עם זאת פסל בג"ץ את סעיף "איילת שקד" המוסיף כי גם ביתם של בני-משפחה ומכרים יעבור לאפוטרופוס.

הטבעונים יאכלו פטריות, אבל מתקוע

השופט העליון רובינישטיין נימק "אמנם במקרה דנן מדובר בפגיעה מסוימת בחירותם של אזרחי ישראל, אך אליבא דכולי עלמא, תות ענח אמון, לאחר שקם לתחייה, המולך בארץ מצרים, זומם דרך מה שמכונה בז'רגון BDS 'הבה נתחכמה לו' להצמית מחדש את בני ישראל והם נמצאים בסכנה ממשית להישלח לעבודת כפייה במצרים". השופט עמית החרה החזיק אחריו: "מדובר באנטישמיות חדשה והכחשת השואה,שהרי מי שלא עושים מנגל בטח עסוקים בציון הנכבה שלא הייתה באותו היום". והשופט לשעבר גרוניס סיכם יפה "רשימות מכולת אינן מתכון להתאבדות לאומית".

בהחלטתם ציינו השופטים כי בניגוד לחרם על ערבים, מזרחים, להט"ב, נכים ושאר לא נורמטיביים  – שלא הייתה להם בעיה משפטית איתו עת אשרו את חוק ועדות הקבלה (רק אתמול פורסם כי משפחה ערבית לא התקבלה לגור ביישוב כי סירבה לעשות מנגל ביום עצמאות), חרם על יהודים לא נחמדים בכניסה לארץ, או חרם על עסקים ערבים – הרי שצליית בשר ביום העצמאות בכלל וכזה שנרכש בבשר השומרון בע"מ בפרט הינם מעמודי התווך של החברה בישראל ונכסי צאן הברזל שלה. "למה חזרנו לארץ אבותינו אחרי אלפיים שנה אם לא בשביל לדכא עם אחר, האם לקח השואה לא נלמד?" הטעימו השופטים.

עוד הוסיפו כי הפגיעה בחופש הפרט במקרה הזה קטנה בהרבה מזו של חוק האזרחות למשל האוסר על תושבי ישראל להתחתן עם תושבי הגדה המוחזקת ולחיות בארץ שאישרו לאחרונה, או מזו של עצורים מינהליים המוחזקים בכלא לתקופה בלתי מוגבלת ללא אישומים, כמו גם קטנה מהחופש של אותן חיות לא להיאכל. עם זאת החריגו השופטים טבעונים מהחלטה הזו, ולגביהם הוחלט כי במנגל יותר להם לצלות פטריות פורטבלו אשר נרכשו בפטריות תקוע.

> בג"ץ על הקוראים לחרם על הכיבוש: פרעונים, טרוריסטים, מכחישי שואה

ממנגלים (צילום: Lior Bakalu פליקר CC BY-NC-SA 2.0)

ממנגלים (צילום: Lior Bakalu פליקר CC BY-NC-SA 2.0)

כמו כן הוחלט בהרכב המורחב כי הניסוח לחוק רחב מדי ולכן הוסיפו רשימה מוצרים מהם כל אזרח יהיה חייב לכוש כ-20% ממרכולתו. ואלו הם:

ענבי ערבה, קלופים – אזור תעשייה אדומים, תמרים – תומר, פטריות תקוע, אורגניקה – חמרה, תבליני גלעד – אלון מורה, תבליני נתנאל – אזור תעשייה ברקן, תבליני שמש – קרני שומרון, שמן זית ארץ גשור – גשור, שדה בר- נוקדים, ביצי הרדוף – איתמר, ביצי כפר מפעלי מזון איכות – ברקן, פון בק – ברקן, סלטי שמיר – אזור תעשייה ברקן, שימורי מוטולה- אזור תעשייה עמנואל, אחוה-אחדות – אזור תעשייה ברקן, טחינה אורגנית הרדוף – אזור תעשייה ברקן, מחלבת שדה בר – נוקדים, בית טבע אניס – איתמר, גבינות נמרוד – נמרוד, מעדני שרפ – אלון מורה, העשן של גכט – אלון מורה, בשר השומרון בע"מ – קרני שומרון, משחטת עוף הבירה – אזור תעשייה אדומים, יקבי הכורמים – אזור תעשייה אדומים, יקבי תל-ארזה – אזור תעשייה אדומים, יקב תקוע – תקוע, יקבי גוש עציון – אפרת, יקבי חברון – אזור תעשייה קריית ארבע, ייקבי ציון – אזור תעשייה אדומים, תה עדנים – עופרה, לואיזה – אלון מורה, פומרנץ מיצים – מבוא חורון, סופר דרינק – אזור תעשייה עטרות, אקו אלפא – אזור תעשייה ברקן, א.ל. 5 כוכבים – אזור תעשייה ברקן. אופנהיימר – אזור תעשייה עטרות, של-גל פילסבורי – אזור תעשייה עטרות, בייגל את בייגל – אזור תעשייה ברקן, ריקו אמפנדס – רימונים, מאפיית שיפון – נווה דניאל, עבאדי – אזור תעשיה עטרות, מיה – אזור תעשייה אדומים, דגי אדומים – אזור תעשייה אדומים, ינון – אלפי מנשה, תבואות בר – אזור תעשייה ברקן, טחינה אורגנית הרדוף – אזור תעשייה ברקן, לנקרי – קרני שומרון, טופו טעים – אלפי מנשה.

צילום: ג'ון בראון. סופרמארקט אי שם בבאר שבע.

צילום: ג'ון בראון. סופרמארקט אי שם בבאר שבע.

בשמאל שוברים את הכלים, בימין מברכים

בשמאל ביקרו קשות את ההחלטה אך ציינו כי יש לקבל את הכרעת הרוב הדמוקרטית, למרות שכלל אינה דמוקרטית, והציעו פתרונות בדמות שורת מתכונים ג'ינגר מרצפן בארומת לימון – זנגוויל,  ממרח חצילים עם שומשום וג'ינג'ר ,טופו בג'ינג'ר ולימון,  גזר עם ג'ינג'רדג סלמון ברוטב תפוז-ג'ינג'רמרק עדשים בג'ינג'ר ותפוזים. מנכ"ל 'שלום עכשיו' העלה צילום עצמי שלו (סלפי) עושה מנגל והסביר כי למרות שהוא מתנגד לרעיון, פקודות הן פקודות ואנחנו חיים בחברה דמוקרטית.

לעומת זאת בארגוני הימין ברכו על ההחלטה וציינו כי שוב השמאל המתנשא התגלה במערומיו. "הטענות כי בוחרי הימין מצביעים בניגוד לאינטרסים שלהם שוב הוכחו כלא נכונות. הם דווקא פועלים מתוך רציונל צרוף מבית מדרשה של איין ראנד", מסרו גורמים בימין, והסבירו כי "כעת צפוי כי בתים רבים מאוד באזורי ביקוש גבוהים כגון בתל אביב יעברו לאפוטרופוס וכך תהיה ירידה משמעותית במחירי הדיור שתקל מאד על תושבי הפריפריה, שיוכלו סופסוף לעבור לגור במקום עם פרנסה סבירה במחירים שפויים".

בארגוני הימין מוסרים עוד כי הם התכוננו לפסיקת בג"ץ, וכי אותם פקחים מהתנחלויות אשר התייצבו בקלפיות הערביות ביום הבחירות לצורכי הרתעה, יסתובבו במהלך היום ברחבי תל אביב והכפרים הערביים ויצלמו משתמטים היושבים בבתי קפה או פשוט עוסקים בענייניהם, במקום לעסוק בצליית חיות בפארקים המיועדים לכך. ראו הוזהרתם. עוד מסרו כי בג"ץ הם חבורה של שמאלנים מניאקים.

> סאטירה: מחרימים את בוב דילן – מצילים את המדינה

א א א
ועוד הערה לסיום:

הפוסט שקראת עכשיו לא במקרה נמצא פה, בשיחה מקומית. צוות האתר משקיע יום-יום המון מחשבה ועבודה קשה כדי להביא לקוראים שלנו מידע שלא נמצא במקומות אחרים, לפרסם תחקירים ייחודיים, להגיב מהר לאירועים חדשותיים מתגלגלים, ולתת במה לקולות מושתקים בחברה ולפועלות ולפעילים למען שלום, שוויון וצדק חברתי.

כבמה שעושה עיתונות עצמאית אנחנו לא נמצאים בכיס של אף בעל הון, ולא של השלטון. הרבה מהכתיבה באתר נעשה בהתנדבות מלאה. ועדיין, העבודה שלנו עולה כסף. זה זמן עריכה, וזה צילום, תרגום, שירותי מחשוב, ייעוץ משפטי ועוד.

אם כל אחת ואחד ממאות אלפי הקוראים שמגיעים לשיחה מקומית כל שנה יתרום ולו תרומה קטנה – נוכל לעמוד על הרגליים באופן עצמאי לגמרי. אם כל אחד יתמוך בנו בתרומה חודשית צנועה – נוכל לצמוח ולהרחיב את הפעילות שלנו פי כמה.

הצטרפו להצלחה שלנו בשיחה מקומית
תרמו לחיזוק העיתונות העצמאית של שיחה מקומית

לחצו כאן

ילדים ליד מחשב (צילום: Lucélia Ribeiro, CC BY-SA 2.0)

הפתעה: הילדים היום נדרשים ליכולות קריאה גבוהות בהרבה מהוריהם

מבחני פיזה הם מיותרים מכיוון שהשפעתם העקיפה על בתי הספר היא רעה. אך יש להם יתרון גדול בכך שהם מציבים סטנדרטים גבוהים ומוצדקים לבדיקת מיומנויות הקריאה של התלמידים. אם מערכת החינוך היתה מנוהלת מקצועית ולא פוליטית, היה אפשר להשיג התקדמות זהה גם בלעדיהם

X

אהבת את הכתבה הזאת?

כדי לעשות עיתונות עצמאית שיחה מקומית צריכה גם את התמיכה שלך. לחץ/י כאן כדי להיות חלק מההצלחה שלנו
donate
silencej89sjf