כ-300 מפגינים פלסטינים וישראלים מחו נגד מאחז חדש בגדה

המפגינים ניסו להגיע אל המאחז המונע מתושבי כפר מאלכ להגיע אל אדמותיהם, אולם הצבא הכריז על האזור שטח צבאי סגור. "אם זה שטח צבאי סגור, איך המתנחל גר שם" שאלו המפגינים

מאת:
השאירו תגובה
א א א

כשלוש מאות פלסטינים וישראלים הפגינו היום (שישי) נגד מאחז חדש, שהוקם על אדמות הכפר מאלכ בגדה המערבית. המאחז הוקדם לפני כחודש, לא רחוק מההתנחלות כוכב השחר, ומונע בפועל מאנשי הכפרים הסמוכים לעבד את אדמתם באזור.

מפגינים מתנועת ״לוחמים לשלום״, כשבעים ישראלים ופלסטינים, קיימו את המחאה שלהם מחוץ לכפר, ואילו תושבי הכפר ופעילים בוועדות העממיות, כמאתיים במספר, הגיעו מכיוון הכפר. הצבא חסם את המפגינים משני הצדדים ומנע מהם להיפגש ולנטוע עצים בסמוך למאחז. במהלך פיזור ההפגנה, הצבא עשה שימוש בגז מדמיע, רימוני הלם ומי "בואש". לפחות שני מפגינים נפצעו. השימוש בגז מדמיע גרם לכמה שריפות קוצים באיזור.

"עכשיו אנחנו חוששים שהמתנחלים יתנכלו לכפר". מפגינות בכפר מאלכ מול הצבא היום 16.8.19 (צילום: אורן זיו / אקטיבסטילס)

"עכשיו אנחנו חוששים שהמתנחלים יתנכלו לכפר". מפגינות בכפר מאלכ מול הצבא היום 16.8.19 (צילום: אורן זיו / אקטיבסטילס)

המפגינים הפלסטינים שהגיעו מכיוון הכפר עמדו מול הג'יפים הצבאיים, שחסמו את הגישה לאדמות החקלאיות בסמוך למאחז. חלק מהמפגינים התיישבו על הקרקע וסירבו לעזוב את המקום בעודם מנופפים בדגלי פלסטין.

מול המפגינים שהגיעו מחוץ לכפר הצבא עשה שימוש ב"בואש", תותח מים היורה מים מצחינים, וגז מדמיע. מפגין אחד נפצע ברגלו ממטול גז מדמיע שפגע בו ישירות והוא פונה לבית החולים. שוטר מג"ב היכה את תולי פלינט, המוביל הישראלי של "לוחמים לשלום", בעזרת קת של רובה בפניו ופצע אותו.

כמו בכל הפגנה בשטחים הכבושים, הצבא הציג צו שטח צבאי סגור ואיים לעצור מפגינים אם לא יעזבו את המקום. "הטקטיקה היא להרחיב את ההתנחלות בעזרת הצבא", אמר אוסמה עליוואת מ"לוחמים לשלום". "אם זה שטח צבאי סגור, איך המתנחל יושב שם?" עליוואת אמר כי מדובר באדמות השייכות לתושבי הכפר מאלכ, שעליהן התיישב מתנחל לפני חודש, הציב אוהל, הביא חיות והשתלט על המקום. "רצינו להגיע למקום, לנטוע עצים ולדרוש ממנו לצאת מאדמות הכפר, אבל הצבא, במקום לתת לנו לעבור, פיזר אותנו בכוח בטענה שזה שטח צבאי".

המפגינים הישראלים והפלסטינים רצו להיפגש באמצע הדרך, הצבא מנע מהם. ההפגנה היום בכפר מאלכ 16.8.19 (צילום: אורן זיו / אקטיבטילס)

המפגינים הישראלים והפלסטינים רצו להיפגש באמצע הדרך, הצבא מנע מהם. ההפגנה היום בכפר מאלכ 16.8.19 (צילומים: אורן זיו / אקטיבטילס)

נתן לנדאו מ"לוחמים לשלום" סיפר שהכוונה היתה שהמפגינים הישראלים והפלסטינים ייפגשו באמצע. "ברגע שעמדנו על כביש אלון וחסמנו אותו לכמה דקות, הצבא התחיל לזרוק רימוני הלם וגז ולהשתמש בהרבה אלימות כלפי מי שהיה שם", סיפר לנדאו, שהיה בצד ה"ישראלי" של ההפגנה. לנדאו אומר שמדובר בשיטה להרחיב התנחלויות. "אחרי שקם מאחז, הצבא מגיע, אחרי זה מביאים קראוונים, ואז קו מים וחשמל ואז מלבינים את המאחז, וזה צעד לקראת סיפוח מכוון", הוא הוסיף.

"המאחז החדש נועד לחסום את הגישה שלנו לאדמות", סיפר עבד אל פתח חמאייל, תושב הכפר. "הוא מצטרף למאחז הבלאדים שקיים בצד השני. אם הוא (המתנחל שהקים את המאחז א.ז) ינצח, והוא לא, הוא ייקח את כל האזור הזה", אמר חמאייל בהצביעו על הגבעות שבסמוך לכפר. הוא סיפר שכעת חוששים בכפר מהתגברות אלימות של מתנחלים. "לפני כמה חודשים המתנחלים באו כמו גנבים בלילה ופגעו במסגד", אמר חמאייל, "מאז שהוקם המאחז החדש, אף אחד לא יכול להגיע לאדמות שלו באזור".

המאחז החדש שהוקם על אדמות כפר מאלכ הוא לא הראשון בסביבה. מאחז "הבלאדים", כאמור, הוקם לפני כמה שנים, ואף שהמינהל הורס אותו מפעם לפעם, הוא משנה מיקום וממרר את חיי הפלסטינים. בשנה שעברה דיווחנו כאן ב"שיחה מקומית" על מאחז שנבנה ונהרס שוב ושוב סמוך לקהילת רועים פלסטינים על כביש אלון, צפון מזרחית לכוכב השחר.

במקביל, התקיימה היום בכפר קדום שליד שכם ההפגנה השבועית בדרישה לפתוח את דרך הגישה הראשית לכפר שנסגרה על ידי הצבא. ההפגנה היתה גדולה מהרגיל, לאחר שאחד ממנהיגי הכפר, מוראד שתווי, נעצר ביום חמישי שעבר על ידי הצבא, שפשט על ביתו באישון לילה. הצבא נכנס לכפר בצהריים עוד לפני ההפגנה, וברגע שזו החלה ירה גז מדמיע לעבר המפגינים.

א א א
ועוד הערה לסיום:

הפוסט שקראת עכשיו לא במקרה נמצא פה, בשיחה מקומית. צוות האתר משקיע יום-יום המון מחשבה ועבודה קשה כדי להביא לקוראים שלנו מידע שלא נמצא במקומות אחרים, לפרסם תחקירים ייחודיים, להגיב מהר לאירועים חדשותיים מתגלגלים, ולתת במה לקולות מושתקים בחברה ולפועלות ולפעילים למען שלום, שוויון וצדק חברתי.

כבמה שעושה עיתונות עצמאית אנחנו לא נמצאים בכיס של אף בעל הון, ולא של השלטון. הרבה מהכתיבה באתר נעשה בהתנדבות מלאה. ועדיין, העבודה שלנו עולה כסף. זה זמן עריכה, וזה צילום, תרגום, שירותי מחשוב, ייעוץ משפטי ועוד.

אם כל אחת ואחד ממאות אלפי הקוראים שמגיעים לשיחה מקומית כל שנה יתרום ולו תרומה קטנה – נוכל לעמוד על הרגליים באופן עצמאי לגמרי. אם כל אחד יתמוך בנו בתרומה חודשית צנועה – נוכל לצמוח ולהרחיב את הפעילות שלנו פי כמה.

הצטרפו להצלחה שלנו בשיחה מקומית
תרמו לחיזוק העיתונות העצמאית של שיחה מקומית

לחצו כאן

שישה מבני משפחת אבו חלימה נשרפו למוות מפגיעת פצצת זרחן ב-2009, בהם תינוקת בת שנה (צילום: מוחמד אל-באבא)

הדנ"א של הכיבוש

האלימות וטיוחה, שני הסלילים השזורים זה בזה. הנה הם לפניכם: 30 מקרים, מקרה אחד מכל שנה מאז הקמת בצלם ב-1989. 30 מקרים מתוך אלפים, קצה הקרחון

X

אהבת את הכתבה הזאת?

כדי לעשות עיתונות עצמאית שיחה מקומית צריכה גם את התמיכה שלך. לחץ/י כאן כדי להיות חלק מההצלחה שלנו
שיחה מקומית תלויה בך. תרמו עכשיו
תרמו עכשיו
silencej89sjf