newsletter
השיחה מגיעה אליך
רוצה לקבל את מיטב הסיפורים של שיחה מקומית ישר למייל? הניוזלטר השבועי שלנו הוא התשובה בשבילך.

תחקירנית יש דין: "מתנחלים חמושים איימו עלי, רעדתי מפחד"

ניג'מה חג'אזי הגיעה למקום עם אחד מבעלי הקרקע, כששני מתנחלים עם רובי אם 16 דרשו מהם לתת תעודות זהות ואת הטלפונים שלהם. מתנחל אחר דרש מהם לצאת, וטען כי "זה השטח הפרטי שלי". לאחר האירוע, הגישה חג'אזי תלונה במשטרה. מהמשטרה נמסר: "נפתחה חקירה"

מאת:

מתנחלים חמושים איימו על תחקירנית ארגון יש דין ועל חקלאי פלסטיני בכפר בידיא שבגדה המערבית. החמושים דרשו מהשניים למסור תעודת זהות ולעזוב את המקום, אף שמדובר בשטח פלסטיני.

מתנחל חמוש מבקש מתחקירנית יש דין תעודת זהות, ב-25 בפברואר 2020 (צילום: ניג'מה חג'אזי)

מתנחל חמוש מבקש מתחקירנית יש דין תעודת זהות, ב-25 בפברואר 2020 (צילום: ניג'מה חג'אזי)

האירוע התרחש ביום חמישי בשבוע שעבר, כאשר תחקירנית השטח של יש דין, ניג'מה חג'אזי, הגיעה עם חקלאי מהכפר בידיא כדי לקחת נקודת ציון ולצלם את השטח החקלאי שבבעלות משפחתו, שעליו מנסים להשתלט מתנחלים.

חג'אזי סיפרה אחרי המקרה: "זה תיק אדמות שאנחנו מטפלים בו. בהתחלה לקחנו נקודת ציון ולא היה שם אף אחד. עזבנו, אבל חזרנו עוד פעם כדי לצלם את הפלישה החקלאית – כולל קונטיינר שהציבו שם מתנחלים. כשעלינו בהר רצו אלינו שני מתנחלים, כל אחד עם רובה אם 16. לא ידעתי מה לעשות, זו פעם ראשונה שאני במצב כזה. החקלאי שהיה אתי אמר לי לא לברוח. התרחקנו קצת ואז הם דרכו את הנשק ועצרנו, כי פחדנו שיפגעו בנו, הרמתי ידים".

על פי עדותה של חג'אזי, בשלב הזה מתנחל אחד נצמד אליה והשני לחקלאי. "הם היו במרחק של פחות ממטר מאתנו, שאלו 'מי אתם ומה אתם עושים פה?' בערבית, ואמרו שניתן את הטלפונים ותעודות הזהות. רציתי להתקשר כדי לבקש סיוע, אבל הם איימו נשק שאוריד את הטלפון. רעדתי ומהפחד לא אמרתי כלום, לא בערבית ולא בעברית".

עוד מספרת חג'אזי: "המתנחל אמר לי 'תצאו מכאן, זה הבית שלי', כשהוא מכוון את הנשק. ואז היה לי אומץ ואמרתי לו 'תוריד את הנשק, אני רוצה לצאת אבל אתה לא נותן לי'". לדבריה, המתנחל החל ללוות אותה לכיוון הרכב, ואז לפי עדותה ראה שמדובר ברכב עם לוחית רישוי ישראלית. "אז הוא התחיל לדבר בקול נמוך יותר. הסברתי לו שאני בארגון זכויות אדם ושאני כאן עם בעל האדמה, אבל הוא אמר שאנחנו משקרים, שפלשנו לבית שלו".

בשלב הזה חג'אזי מספרת כי המתנחל השני הכה את החקלאי הפלסטיני בעזרת נשקו. כשהם התקדמו לכיוון האוטו, דרשו המתנחלים מהם תעודות זהות. החקלאי הפלסטיני נתן את התעודה שלו למתנחלים, שלקחו אותה. גם כאשר השניים ישבו במכוניתם וניסו לצאת, המתנחלים עמדו משני צדי הרכב עם נשקיהם.

למקום הגיעו עוד שלושה מתנחלים, שחסמו עם רכב חקלאי את מכוניתה של חג'אזי. גם הם דרשו את תעודת הזהות שלהם, ורק לאחר שבדקו שוב את תעודת הזהות של הפלסטיני איפשרו להם לעזוב. "כל דבר שאגיד לא יתאר מה שהרגשתי באותו זמן, כשהנשק דרוך לעברי והמתנחל השני נותן מכות עם הרובה, ואין מי שיגן עלינו. היינו לבד שם בשדה", אמרה חג'אזי.

למרות ניסיונות המתנחלים למנוע את תיעוד האירוע, הצליחה חג'אזי לצלם מהמכונית את חילופי הדברים עם אחד מהם, שביקש את תעודת הזהות שלה. בהמשך לשאלתה אם הוא רבש"צ (רכז ביטחון שוטף צבאי), הוא ענה: "אני מחזיק בשטח", והוסיף: "זה השטח הפרטי שלי". לאחר מכן טען המתנחל כי לא "דרש" תעודת זהות, אלא רק "ביקש", ואמר שאם יש בעיות "שיפנו למשטרה, למינהל, למת"ק (מינהלת תיאום וקישור) למי שצריך".

לאחר האירוע הגישה חג'אזי תלונה במשטרה. פנינו לדוברות המשטרה לבקשת תגובה לגבי חקירת האירוע, ונפרסם אותה כשתתקבל.

במקום שבו אירעה התקרית, מתנחלים ירו ופצעו שני חקלאים פלסטינים ביולי 2020. אז כמה מתנחלים חמושים פתחו בירי לעבר חקלאים שעבדו באדמתם בשטח חקלאי המרוחק כקילומטר וחצי מצפון לכפר בידיא.

בשטח נמצאות כמה חלקות של עצי זית ועצים אחרים בבעלות של פלסטינים מבידיא ומכפרים אחרים בסביבה. תושבים פלסטינים מדגישים שמדובר באדמות פלסטיניות פרטיות, המרוחקות מההתנחלויות הסמוכות. בתחילת יולי תקפו מתנחלים שני פלסטינים באותו מקום, איימו עליהם בנשק ואמרו להם כי יהרגו "כל פלסטיני שיגיע" לשם.

ועוד משהו קטן...

אנחנו ממש שמחים שקראת את הפוסט הזה, ומקווים שמצאת בו עניין. הצוות של שיחה מקומית משקיע מאמצים משמעותיים כדי להביא לקוראות ולקוראים שלנו חדשות, תחקירים, פרשנויות וטורי דעה מגוונים, והכל מתוך מחויבות להתנגדות לכיבוש ולקידום שלום, שוויון וצדק חברתי.

קשה למצוא דברים כמו הפוסט הזה בכלי תקשורת אחרים בארץ, והסיבה שהוא נמצא פה היא שהעיתונות שלנו בשיחה מקומית היא עצמאית וחופשית. אנחנו לא תלויים באף בעל הון, לא במפרסמים ולא בחומות תשלום.

ועדיין, העבודה הרבה שמושקעת בכל פוסט כזה – מתשלום לכותבים, דרך עבודת העורכות והצלמים ועד התשלום לייעוץ משפטי או לשרתים שעליהם יושב האתר – עולה כסף. הדרך הכי טובה להבטיח את היציבות והעצמאות שלנו היא התמיכה של קהילת הקוראות והקוראים באמצעות חברות בשיחה מקומית. ובזה יש לך מקום חשוב.

זה הזמן להיות חברות בשיחה מקומית

לתמיכה – לחצו כאן
ארונו של מייקל לוין, שנהרג במלחמת לבנון השנייה, מובא לקבורה בהר הרצל בירושלים, ב-3 באוגוסט 2006 (צילום: יוסי זמיר / פלאש90)

ארונו של מייקל לוין, שנהרג במלחמת לבנון השנייה, מובא לקבורה בהר הרצל בירושלים, ב-3 באוגוסט 2006 (צילום: יוסי זמיר / פלאש90)

יום של תחושת כישלון שלא הצלחנו לעצור מלחמות מיותרות

בילדותי יום הזיכרון היה בעיני יום של עצב טהור. התחושה הזאת התחלפה בזעם על כל כך הרבה מוות מיותר במלחמות על כלום ושום דבר. המסגרת הפוליטית הבאה שתקום בשמאל חייבת להיות כזאת שתתייצב מיד נגד עוד מלחמה מיותרת, בלי תהיות ובלי ספקות

X

אהבת את הכתבה הזאת?

כדי לעשות עיתונות עצמאית שיחה מקומית צריכה גם את התמיכה שלך. לחץ/י כאן כדי להיות חלק מההצלחה שלנו
donate
silencej89sjf