newsletter
השיחה מגיעה אליך
רוצה לקבל את מיטב הסיפורים של שיחה מקומית ישר למייל? הניוזלטר השבועי שלנו הוא התשובה בשבילך.

מתנחלים ירו ופצעו שני חקלאים פלסטינים ליד בידיא

לפי תחקירן "יש דין", המתנחלים דרשו מחקלאים פלסטינים לעזוב את אדמותיהם, הם סירבו ובמקום התפתח עימות. אחד הפלסטינים פצוע קשה. אתרי ימין: עשרות פלסטינים ניסו "לעשות לינץ" במתנחלים שערכו סיור במקום

מאת:
השאירו תגובה
א א א

שני חקלאים פלסטינים נפצעו אחר הצהריים (ראשון) לאחר שמתנחלים פתחו באש ליד הכפר בידיא בגדה המערבית.

שוטרים וחיילים בוחנים נשק באירוע בו מתנחלים ירו בפלסטינים ליד הכפר בידיא, 5 ביולי 2020 (צילום: שריה דיאמנט\פלאש 90)

שוטרים וחיילים בוחנים נשק באירוע בו מתנחלים ירו בפלסטינים ליד הכפר בידיא, 5 ביולי 2020 (צילום: שריה דיאמנט/ פלאש 90)

על פי תחקירן של ארגון ש דין, בשעות אחר הצהריים קבוצה של כעשרה מתנחלים הגיעה לאזור חקלאי בסמוך לכפר בידיא, לא רחוק מההתנחלות מעלה שומרון. לפי התחקירן, הם היו מלווים בכלבים וחלקם נשאו נשק. המתנחלים דרשו מחקלאים פלסטינים שעבדו באדמתם לעזוב את המקום. לאחר שהחקלאים, שעבדו באדמות הפרטיות שלהם, סירבו לעזוב, התפתח ויכוח בין הצדדים. חקלאים הזעיקו את ראש עיריית בידיא, שהגיע לאזור יחד עם חקלאים פלסטינים נוספים.

במהלך האירוע המתנחלים פתחו בירי אש חיה לעבר החקלאים. כתוצאה מהירי נפגעו שני פלסטינים: פצוע בשנות ה-20 לחייו שנפגע מירי באזור פלג גופו העליון וברגל ופונה במצב קשה לבית חולים בסלפית ולאחר מכן לבית החולים רפידיה בשכם; ופצוע נוסף, בן 52, שנפצע בבטן מירי ופונה לבית החולים בילינסון.

"מדובר גבעה הנמצאת צפונית מערבית מבידיא, שמשקיפה על כל השטח", סיפר תחקירן יש דין. לדבריו, באותו אזור הועלה באש לפני כמה חודשים מחסה לבעלי חיים במסגרת "תג מחיר". "היום בסביבות שלוש וחצי-ארבע, הגיעו מתנחלים וניסו לגרש שלושה חקלאים. הם לא הסכימו, הזעיקו עזרה, והגיעו עוד 20 עד 30 איש. כשהמתנחלים ראו את התושבים (הפלסטינים), התחיל בלגן והם השתמשו בנשק, פצעו שניים ושחררו כלבים".

הפצוע הפלסטיני מתקרית הירי ליד בידיא מקבל טיפול (צילום באדיבות עיריית בידיא)

הפצוע הפלסטיני מתקרית הירי ליד בידיא מקבל טיפול (צילום באדיבות עיריית בידיא)

לדברי התחקירן, ״המתנחלים שמו עין  על הגבעה הזו, אולי להקים מאחז. בינתיים אין להם כלום. אין אוהל. אבל הם מסתכלים על המקום". התחקירן דחה את טענות המתנחלים כאילו מדובר ב"מארב" מתוכנן מצד הפלסטינים. "מה יש להם לחפש שם?", הוא תוהה. "תמיד אחרי שיורים ופוצעים פלסטינים, יש להם הרבה הסברים למה הם ירו״ .

באתרי ימין, תוארה כאמור תמונה שונה לגמרי של האירועים. לפי התיאורים באתרים האלה, עשרות עד מאה פלסטינים ניסו לבצע ״לינץ׳״ במתנחלים שהגיעו לסיור במקום שבו אמורה לקום בעתיד העיר החרדית  "דורות עלית". על פי המתנחלים, פלסטינים שהגיעו בכמה כלי רכב למקום החלו להתעמת עם המתנחלים. המתנחלים דיווחו על ארבעה פצועים קל. באתרי הימין נכתב כי לאור "ניסיונות השתלטות" של הפלסטינים, בקרוב תוצב שמירה במקום.

בתיעוד ממקום האירוע של סוכנות פלאש 90, נראים חיילים ושוטרים בוחנים נשק אוטומטי שמחזיק אזרח ישראלי שייתכן ששימש לירי. כמו כן, נראים חיילים מעבירים למתנחל כלב, שייתכן ששימש לתקיפה באירוע.

א א א
ועוד הערה לסיום:

הפוסט שקראת עכשיו לא במקרה נמצא פה, בשיחה מקומית. צוות האתר משקיע יום-יום המון מחשבה ועבודה קשה כדי להביא לקוראים שלנו מידע שלא נמצא במקומות אחרים, לפרסם תחקירים ייחודיים, להגיב מהר לאירועים חדשותיים מתגלגלים, ולתת במה לקולות מושתקים בחברה ולפועלות ולפעילים למען שלום, שוויון וצדק חברתי.

כבמה שעושה עיתונות עצמאית אנחנו לא נמצאים בכיס של אף בעל הון, ולא של השלטון. הרבה מהכתיבה באתר נעשה בהתנדבות מלאה. ועדיין, העבודה שלנו עולה כסף. זה זמן עריכה, וזה צילום, תרגום, שירותי מחשוב, ייעוץ משפטי ועוד.

אם כל אחת ואחד ממאות אלפי הקוראים שמגיעים לשיחה מקומית כל שנה יתרום ולו תרומה קטנה – נוכל לעמוד על הרגליים באופן עצמאי לגמרי. אם כל אחד יתמוך בנו בתרומה חודשית צנועה – נוכל לצמוח ולהרחיב את הפעילות שלנו פי כמה.

הצטרפו להצלחה שלנו בשיחה מקומית
תרמו לחיזוק העיתונות העצמאית של שיחה מקומית

לחצו כאן
משרד החינוך "מרוויח" ככל שסל הסיוע לתלמידים בחינוך המיוחד קטן. טקס חילופי השרים במשרד החינוך בין רפי פרץ ליואב גלנט (צילום: אוליביה פיטוסי / פלאש 90)

משרד החינוך "מרוויח" ככל שסל הסיוע לתלמידים בחינוך המיוחד קטן. טקס חילופי השרים במשרד החינוך בין רפי פרץ ליואב גלנט (צילום: אוליביה פיטוסי / פלאש 90)

מחקר חדש: משרד החינוך מתעמר בהורים בחינוך המיוחד

חוקרים ממכללת בית ברל בחנו את היחס בוועדות הזכאות שמפעיל משרד החינוך להורים בחינוך המיוחד. ההורים עוברים חוויה מכאיבה, נאמר במחקר, ומרגישים שהם צריכים להילחם על ילדיהם. "מעניין אותם תקציב, לא טובת הילד", אומרת אחת האימהות

X

אהבת את הכתבה הזאת?

כדי לעשות עיתונות עצמאית שיחה מקומית צריכה גם את התמיכה שלך. לחץ/י כאן כדי להיות חלק מההצלחה שלנו
donate
silencej89sjf