newsletter
השיחה מגיעה אליך
רוצה לקבל את מיטב הסיפורים של שיחה מקומית ישר למייל? הניוזלטר השבועי שלנו הוא התשובה בשבילך.

שלושה סרבני גיוס מטעמי מצפון נשפטו למאסר

עידו רמון, אפי דרשנר ויחיאל נחמני נכלאו בפעם הראשונה, וכנראה לא האחרונה. רמון מסרב להתגייס בגלל מדיניות הצבא בשטחים. דרשנר הוא אנרכיסט, ונחמני הוא פציפיסט

מאת:
השאירו תגובה
א א א

שלושה סרבני מצפון, יחיאל נחמני, עידו רמון ואפי דרשנר, נשפטו לעונשי מאסר לאחר שהתייצבו בבקו"ם וסירבו להתגייס לצבא. רמון נשפט לפני שבוע לתקופת מאסר ראשונה של שבעה ימים בכלא שש והשתחרר אתמול, נחמני נשפט היום (שלישי) לתקופת מאסר של עשרה ימים ודרשנר נשפט גם הוא היום – ל-14 ימים. השלושה צפויים לסרב שוב, ושוב להכלא ולהשפט, וחוזר חלילה לתקופה לא ידועה.

לפי מדיניות צה"ל, סרבני גיוס מטעמי מצפון זכאים לפטור משירות צבאי אך ורק אם הם פציפיסטים מוחלטים, שמתנגדים לכל סוג של אלימות בכל מצב שהוא. רמון הצהיר שהסיבה העיקרית לסירובו היא הכיבוש הישראלי בשטחים, לצד התנגדות כללית לאלימות, בעוד שסירובו של נחמני נובע בעיקר מעקרונות של אי-אלימות מוחלטת וממשנתו של מהטמה גנדי. מדובר צה"ל לא נמסרה תגובה לדברים.

בהצהרה שפורסמה באתר "הטלוויזיה החברתית" הודיע רמון, החתום על "מכתב הסרבניות 2014" עם כליאתו כך: "איני מאמין בתפיסה שכוח ומלחמה יובילו לתוצאה אחרת מהרג וסבל, לא כל שכן צבא המתיימר להגן ומשמש כלי בידי פוליטיקאים תאבי דם, המכנה עצמו 'הצבא המוסרי בעולם' ומחזיק מיליוני אנשים תחת כיבוש, תוך הפרת זכויותיהם הבסיסיות ביותר".

בהצהרה שפרסם בפייסבוק כתב נחמני שהוא לא מוכן להצטרף למערכת שבה הערך העליון הוא כוח הזרוע, וכי הוא מודע לכך שהוא נמצא במיעוט קטן הן בין הישראלים וכן בקרב העמים הסובבים אותנו, ואף על פי כן – הוא איתן בדעותיו. לדבריו, היו אלה כתביו של מהטמה גנדי שגרמו לו לשינוי עמוק ביחס לאלימות ולשנאה.

"הרעיון בתמצית הוא להפעיל כוחות אקטיביים של הנשמה (אהבה, עצמה ועמידה איתנה) מול כל גילוי שנאה ואלימות, כאשר המאבק העיקרי הוא לשיכוך השנאה והאלימות שבתוכי", כתב. בהמשך הוסיף נחמני כי האתגר שלו בכלא יהיה למצוא דרך להתגבר על השנאה למערכת הצבאית ולסוהריו ולמצוא דרך לאהוב גם אותם. "אני ארצה לאהוב אותם כי הם בני אדם ותמיד נשאר משהו בהוויה שלהם שהוא עמוק יותר מכל ההתנהגות שלהם, מה שמעניק לי את התקווה שהם יכולים להשתנות".

בשנה האחרונה ישבו בכלא לתקופות ממושכות סרבני המצפון אוריאל פררה, עומר סעד ואודי סגל, וזאת בנוסף לתקופות כליאה קצרות של מספר חרדים סרבני התייצבות בלשכות הגיוס. עוד בשנה האחרונה זכו לתהודה רבה הצהרות הסירוב של אנשי יחידת 8200, שתיארו איך השתמשו בסחיטה נגד חפים מפשע כחלק משירותם, והקריאה לסירוב של בוגרי בית הספר למדעים ואמנויות.

> היום נפל לי האסימון: לא אוכל להתגייס לצבא

א א א
ועוד הערה לסיום:

הפוסט שקראת עכשיו לא במקרה נמצא פה, בשיחה מקומית. צוות האתר משקיע יום-יום המון מחשבה ועבודה קשה כדי להביא לקוראים שלנו מידע שלא נמצא במקומות אחרים, לפרסם תחקירים ייחודיים, להגיב מהר לאירועים חדשותיים מתגלגלים, ולתת במה לקולות מושתקים בחברה ולפועלות ולפעילים למען שלום, שוויון וצדק חברתי.

כבמה שעושה עיתונות עצמאית אנחנו לא נמצאים בכיס של אף בעל הון, ולא של השלטון. הרבה מהכתיבה באתר נעשה בהתנדבות מלאה. ועדיין, העבודה שלנו עולה כסף. זה זמן עריכה, וזה צילום, תרגום, שירותי מחשוב, ייעוץ משפטי ועוד.

אם כל אחת ואחד ממאות אלפי הקוראים שמגיעים לשיחה מקומית כל שנה יתרום ולו תרומה קטנה – נוכל לעמוד על הרגליים באופן עצמאי לגמרי. אם כל אחד יתמוך בנו בתרומה חודשית צנועה – נוכל לצמוח ולהרחיב את הפעילות שלנו פי כמה.

הצטרפו להצלחה שלנו בשיחה מקומית
תרמו לחיזוק העיתונות העצמאית של שיחה מקומית

לחצו כאן

במקום דגל, רבים בציונות הדתית רואים בכפייה הדתית אבן נגף ביחסים בין הדת לאזרחים היהודים. ראשי "ימינה" במערכת הבחירות בספטמבר (צילום: בן דורי / פלאש 90)

הציונות הדתית מתפצלת, רק הסיפוח מחבר בין חלקיה

הטלנובלה שליוותה את הקמת ימינה ברגע האחרון ממש משקפת את המחלוקת העמוקה בין חרד"לים וליברלים בציונות הדתית. המכנה המשותף היחיד הוא הימין המדיני. מעבר לו, מסתתרת תהום עמוקה

X

אהבת את הכתבה הזאת?

כדי לעשות עיתונות עצמאית שיחה מקומית צריכה גם את התמיכה שלך. לחץ/י כאן כדי להיות חלק מההצלחה שלנו
donate
silencej89sjf