סרבן הגיוס הפסיק את שביתת הרעב, טוען להתעללות מצד סוהרים

לאחר שהכריז על שביתת רעב בתחילת כליאתו החמישית הודיע אודי סגל כי יחזור לאכול. לדברי עורכת דינו סוהרים התעללו בו, השפילו אותו ואיימו עליו

מאת:
השאירו תגובה
א א א

סרבן הגיוס אודי סגל הפסיק את שביתת הרעב וחזר לאכול, לדבריו בעקבות התעללות שספג מצד סוהרים בכלא שש. ביום חמישי האחרון נכלא סגל בפעם החמישית בשל סירובו להתגייס מטעמי מצפון, והכריז על שביתת רעב במחאה על הכליאות החוזרות ונשנות.

אלא שמאז שהגיע לכלא ספג יחס משפיל מצד סוהרים שהוביל אותו אתמול (שבת) להודיע על סיום השביתה – כך לפי עורכת דינו מטעם ארגון "פרופיל חדש", רואן אגברייה. לפי דיווחה של אגברייה, סגל הושם באגף הבידוד, בתא עם חלונות פרוצים, שם מנעו ממנו להחזיק ספרים, לרבות ספרי קודש, ודרשו ממנו לשבת על המיטה בתא אך ורק עם ידיים על הברכיים.

עוד לפי הדיווח, סגל נדרש במהלך סוף השבוע לצאת לחצר לפחות ארבע פעמים, כשבאחת מהן נדרש לעשות פעילות פיזית מאומצת במשך כארבעים דקות, ובאחרות הורו לו לבהות בנקודה על קיר במשך כארבעים דקות. במשך כל הזמן הזה, וגם בתאו, סוהרים איימו עליו ודרשו שיסיים את שביתת הרעב. לדברי אגברייה, הסוהרים אמרו לסגל שהוא פוגע במשפחה שלו, שימנעו ממנו לפגוש את עורכת דינו, וכן ש"אנחנו יכולים לעשות לך כל דבר ולהעלות אותך למשפט כי אין לך עדים".

בסופו של דבר החליט סגל להפסיק את שביתת הרעב ביום שבת. לאגברייה אמר כי הפסיק לשבות בשל ההתעללות שספג וכן בכלל ש"זה הפך למאבק כוחות, ואני לא מעוניין להוכיח את הכוח שלי, או ה'גבריות' בשפתם, זו מהות הסירוב שלי".

בהצהרה שפרסם ביום חמישי האחרון אמר אודי סגל בין השאר כי "אני לא מוכן לקחת חלק בשלילת החירויות של הפלסטינים. אני לא מוכן לתרום למצב שבו ארבעה מיליון פלסטינים חיים בשטחים תחת משטר שהם לא בחרו בו".

זה אינו הדיווח הראשון על יחס של התעללות והשפלה מצד סוהרים באגף הבידוד בכלא שש. גם הסרבן החרדי אוריאל פררה, שבתחילת כליאתו סרב ללבוש מדים, דיווח על יחס משפיל מצד סוהרי הבידוד. בתקופה האחרונה גם סרבן הגיוס עומר סעד סבל מהיחס בכלא, שם חלה ולדבריו לא זכה לטיפול ראוי, עד שאושפז במצב רפואי קשה ושוחרר עקב כך מהצבא.

מדובר צה"ל נמסר בתגובה: "החייל התקבל בבסיס כליאה 396 בתאריך 30 באוקטובר 2014, בגין נפקדות. החייל אינו שובת רעב ומטופל על ידי סגל בסיס הכליאה. כמו כן, החייל יצר קשר עם הוריו ועורך דינו".

הפוסט פורסם גם באנגלית באתר 972+.

> סרבנים אידיאולוגים, סרבנות אפורה, ומי שלא יכולים לסרב

אודי סגל לפני הכניסה ללשכת הגיוס בחיפה, שם סירב להתגייס. (צילום: מוריאל רוטמן-זכר)

אודי סגל לפני הכניסה ללשכת הגיוס בחיפה, שם סירב להתגייס. (צילום: מוריאל רוטמן-זכר)

 

המאמר התפרסם גם אנגלית במגזין 972+

א א א
ועוד משהו קטן...

אנחנו ממש שמחים שקראת את הפוסט הזה, ומקווים שמצאת בו עניין. הצוות של שיחה מקומית משקיע מאמצים משמעותיים כדי להביא לקוראות ולקוראים שלנו חדשות, תחקירים, פרשנויות וטורי דעה מגוונים, והכל מתוך מחויבות להתנגדות לכיבוש ולקידום שלום, שוויון וצדק חברתי.

קשה למצוא דברים כמו הפוסט הזה בכלי תקשורת אחרים בארץ, והסיבה שהוא נמצא פה היא שהעיתונות שלנו בשיחה מקומית היא עצמאית וחופשית. אנחנו לא תלויים באף בעל הון, לא במפרסמים ולא בחומות תשלום.

ועדיין, העבודה הרבה שמושקעת בכל פוסט כזה – מתשלום לכותבים, דרך עבודת העורכות והצלמים ועד התשלום לייעוץ משפטי או לשרתים שעליהם יושב האתר – עולה כסף. הדרך הכי טובה להבטיח את היציבות והעצמאות שלנו היא התמיכה של קהילת הקוראות והקוראים באמצעות חברות בשיחה מקומית. ובזה יש לך מקום חשוב.

זה הזמן להיות חברות בשיחה מקומית

לתמיכה – לחצו כאן
"חשב שאסור לערבב את 'העברים הטהורים, עם מה שהוא הגדיר כיהודי המזרח. ארתור רופין (צילום: אברהם מלבסקי/ ארכיון קק"ל)

"חשב שאסור לערבב את 'העברים הטהורים, עם מה שהוא הגדיר כיהודי המזרח. ארתור רופין (צילום: אברהם מלבסקי/ ארכיון קק"ל)

ארתור רופין והקופסה השחורה של הציונות

בספר חדש טוען החוקר איתן בלום כי ארתור רופין, שהקים ביפו את "המשרד הארצישראלי"  ב-1908, השפיע על הציונות הרבה יותר מהרצל, ולא לטובה. כגזען וקולוניאליסט, אומר בלום בראיון ל"שיחה מקומית", הוא עיצב את הציונות עד היום

X

אהבת את הכתבה הזאת?

כדי לעשות עיתונות עצמאית שיחה מקומית צריכה גם את התמיכה שלך. לחץ/י כאן כדי להיות חלק מההצלחה שלנו
donate
silencej89sjf