newsletter
השיחה מגיעה אליך
רוצה לקבל את מיטב הסיפורים של שיחה מקומית ישר למייל? הניוזלטר השבועי שלנו הוא התשובה בשבילך.

אליפות העולם בשכחה למרחקים קצרים

באיזה קלות ומהירות כולם – פוליטיקאים, עיתונאים והציבור כולו – שוכחים את עזה. למה זה בכלל חשוב לדבר על עוד ילדה בת חמש שמתה מעבר לחומה?

מאת:
השאירו תגובה
א א א

עוד לא עברו שבועיים מסופו של מבצע צוק איתן, וכאילו לא הייתה עזה מעולם. הפוליטיקאים המשיכו הלאה למלחמות התקציב ולפתיחת שנת הלימודים, העיתונים חוגגים מחדש את פרשות הרפז וגואל רצון, וכולם-כולם עוקבים בדריכות אחרי דאע"ש וקמפיין הלחימה החדש של ארה"ב.

אף אחד, לעומת זאת, לא מציין למשל שאתמול מתה עוד ילדה פלסטינית בת חמש בעזה. הוריה של רחפאת אבו-ג'מעה מתו מהפצצה בזמן המלחמה, כמו גם עוד לפחות 24 מבני משפחת אבו-ג'מעה שנפגעו בהפצצה אחת, והילדה גססה לאיטה ולבדה זמן רב. לפי סוכנות מען, אבו-ג'מעה היא פצועת המלחמה השלישית שנפטרה בשבוע האחרון בעזה, אבל בישראל אף אחד לא יודע על זה. לא שדיברו יותר מדי על ההרוגים בעזה בזמן המלחמה, אבל למה אי אפשר לדווח עכשיו, כשהתותחים כבר לא רועמים?

עוד לא מדווח בתקשורת על הדייגים הפלסטינים ששוב נעצרים על ידי חיל הים, על המשבר החמור במים שגורם לכך ש-75 אחוז מתושבי עזה זוכים בגישה למים רק אחת לארבעה עד חמישה ימים, וגם זה לשעות בודדות, על זרימת הביוב לים של עזה (ושלנו) בשל קריסת מערכות החשמל והביוב, או על עשרות אלפי העקורים שאין להם לאן לשוב. עזה, המצור עליה, חמאס, התושבים – הכל נשכח. היה כלא היה.

> מסקנות חקירת צוק איתן כבר כאן

הריסות עזה, אחרי המלחמה (אן פאק / אקטיבסטילס)

הריסות עזה, אחרי המלחמה (אן פאק / אקטיבסטילס)

ואם לא יהיה שינוי דרמטי, כך זה יימשך. ממשלת ישראל, ככל הנראה, לא עומדת להסיר את המצור. היא גם לא עומדת לפתוח במשא ומתן עם ממשלת האחדות הפלסטינית על הסכם שלום של קבע. הממשלה עסוקה בעיקר בהשתלטות על קרקעות נוספות, בריב עם בג"ץ על זכותה לא להרוס התנחלויות שנבנו באופן לא חוקי על קרקע פלסטינית בבעלות פרטית, ובהעברת תקציבים מוגדלים להתנחלויות פחות – נגיד – מאשר ליישובי עוטף עזה.

ומה אמורים תושבי עזה לעשות עכשיו? הנה, רציתם שקט? יש שקט. אף רקטה לא נורתה מאז הפסקת האש. אף חוליה לא תקפה מהים או ממנהרת טרור. רציתם בניית אמון? הנה – בניית אמון. בזמן שילדות ממשיכות למות בעזה והמצור חונק והכלכלה בקרשים ואין מים ואין בתים ואין הסרת מצור ואין תוכנית שיקום ממשית ואין עתיד ואין כלום – שקט.

עד הפעם הבאה. הרי אם נמשיך לא לדבר על עזה כל עוד שלא יורים משם, אם נמשיך לתת ל-1.8 מיליון בני אדם שנמצאים שם, כאן, פשוט לגווע לאיטם בתוך הכלא הענק שבנינו עבורם, אז הירי יתחדש. בסוף החודש או בעוד שנה, אבל יתחדש. ואם לא ירי, מנהרות, ואם לא מנהרות אז יהיה משהו אחר. ואז נגיד שהם פושעים ומה קרה שהם יורים וכבר הגענו להפסקת אש אז למה הם מתקיפים ואין ברירה והפעם באמת צריך להראות להם מה זה.

זה דבר אחד שהפוליטיקאים אדישים, או שהציבור לא מתעניין, אבל חובתם המקצועית של עיתונאים היא לעסוק בעזה עכשיו יותר מתמיד, להסביר מה קורה שם ממש עכשיו. אם לא בשביל שום דבר אחר – אז כדי לתת הקשר למלחמה הבאה.

הפוסט פורסם גם באנגלית באתר 972+.

הריסות עזה, אחרי המלחמה (אן פאק / אקטיבסטילס)

מחכים אחרי המלחמה (אן פאק / אקטיבסטילס)

א א א
ועוד הערה לסיום:

הפוסט שקראת עכשיו לא במקרה נמצא פה, בשיחה מקומית. צוות האתר משקיע יום-יום המון מחשבה ועבודה קשה כדי להביא לקוראים שלנו מידע שלא נמצא במקומות אחרים, לפרסם תחקירים ייחודיים, להגיב מהר לאירועים חדשותיים מתגלגלים, ולתת במה לקולות מושתקים בחברה ולפועלות ולפעילים למען שלום, שוויון וצדק חברתי.

כבמה שעושה עיתונות עצמאית אנחנו לא נמצאים בכיס של אף בעל הון, ולא של השלטון. הרבה מהכתיבה באתר נעשה בהתנדבות מלאה. ועדיין, העבודה שלנו עולה כסף. זה זמן עריכה, וזה צילום, תרגום, שירותי מחשוב, ייעוץ משפטי ועוד.

אם כל אחת ואחד ממאות אלפי הקוראים שמגיעים לשיחה מקומית כל שנה יתרום ולו תרומה קטנה – נוכל לעמוד על הרגליים באופן עצמאי לגמרי. אם כל אחד יתמוך בנו בתרומה חודשית צנועה – נוכל לצמוח ולהרחיב את הפעילות שלנו פי כמה.

הצטרפו להצלחה שלנו בשיחה מקומית
תרמו לחיזוק העיתונות העצמאית של שיחה מקומית

לחצו כאן
הפגנה נגד השחיתות במהלך פתיחת משפטו של נתניהו, מחוץ למעון ראש הממשלה בירושלים (צילום: אורן זיו)

הפגנה נגד השחיתות במהלך פתיחת משפטו של נתניהו, מחוץ למעון ראש הממשלה בירושלים (צילום: אורן זיו)

"בלי ההפגנות, נתניהו היה מצליח להתחמק ממשפט"

כ-1,000 איש מקבוצות המאבק בשחיתות הפגינו ליד מעון ראש הממשלה הרשמי בבלפור, ורבים מהם אמרו כי ללא המאבק הממושך לא היה מוגש כתב אישום. נתניהו מצדו ניצל את ההזדמנות למפגן כוח ולדחיפת המסר כי לא הוא אלא כל מצביעי הימין עומדים למשפט, שאותו הדהדו גם רבים מתומכיו

X

אהבת את הכתבה הזאת?

כדי לעשות עיתונות עצמאית שיחה מקומית צריכה גם את התמיכה שלך. לחץ/י כאן כדי להיות חלק מההצלחה שלנו
donate
silencej89sjf