newsletter
השיחה מגיעה אליך
רוצה לקבל את מיטב הסיפורים של שיחה מקומית ישר למייל? הניוזלטר השבועי שלנו הוא התשובה בשבילך.

השותקים והמתעלמים, ידיכם שפכו את הדם הזה

המשטרה שמתעלמת, בתי המשפט שמרחמים על אנסים ומסתפקים בצווי הרחקה דמיוניים, הרבנות שכובלת עגונות גם מול אלימות, הרווחה שמזניחה ומשרד החינוך שמפקיר. אתם אשמים. נאומה של תמר בן דוד בתה של אביטל רוקח ז"ל בהפגנה הערב בירושלים

מאת:
השאירו תגובה
א א א

מאת: תמר בן דוד

שנתיים, תשעה חודשים ושלושה-עשר ימים עברו מאז הרצח של אמי האהובה אביטל רוקח.
בשנתיים, תשעה חודשים ושלושה-עשר הימים הללו נרצחו מעל חמישים נשים נוספות. כל כמה שאני מנסה, כל כמה שכל רצח כזה הוא כמו אגרוף חזק לבטן, אני לא זוכרת את כולן. מדי פעם, איכשהו, נחרטים להם שמות ופנים – סוהא מנצור, אילנה כהן, אנסטסיה רוסנוב.

אבל למרות המספרים המחרידים ולמרות השמות והפנים, שבתרבות שלנו מהווים איזה משהו קדוש לכאורה, כל מקרה ממשיך לעמוד לגופו. כל פעם מחדש מדווחים האם הכתובת הייתה על הקיר, האם זה רצח על רקע רומנטי או על רקע כבוד המשפחה (התשובה טמונה כמובן במוצא של הנרצחת), מה היו הגורמים לרצח והאם המשטרה עשתה כמיטב יכולתה או לא.

> למה הוא לא רצח קודם את עצמו?

מיצג מחאה בהפגנה בתל אביב נגד רצח נשים הערב (צילום: תומר נויברג, פלאש90)

מיצג מחאה בהפגנה בתל אביב נגד רצח נשים הערב (צילום: תומר נויברג, פלאש90)

אם כבר כולכן פה, אתן יודעות שהמשטרה לא עשתה כמיטב יכולתה. אתן יודעות שרבות מדי מעשרות הנשים האלה התלוננו במשטרה ועשו הן בעצמן, כל אחת כמיטב יכולתה, כדי לשמור על חייה ועל נפשה. בחלק מהפעמים – כמו במקרה של אמא שלי – גם על ילדיה.

זו השתיקה של כל האנשים שם למעלה ופקידיהם שמאפשרת את מדיניות הפרד ומשול הזו, בה רוצח אחד הוא משוגע, השני בכלל רומיאו כי הרג גם את עצמו והשלישי פשוט פלסטיני, או אתיופי, או גרוזיני כמו "אבא" שלי – אז מה הפלא שהוא רצח אותה?

למול הרפש הזה, אני רוצה שנאמר חזק וברור – ידיכם שפכו את הדם הזה. משטרת ישראל, המפכ"ל יוצא השב"כ רוני אלשיך והשר לביטחון פנים גלעד ארדן, שממשיכים לדפוק בכל הכח מיעוטים אתניים, מתנגדי משטר וסטלנים, אבל שותקים לנוכח אלימות מגדרית ומינית אפילו בתוך המערך המשטרתי – ידיכם שפכו את הדם הזה.

בתי משפט השלום, המחוזיים והעליון, ששואלים נאנסות אם הן נהנו מזה, שמרחמים על אנסים בני טובים ושמפקירים נשים כמו אמא שלי לצווי הרחקה דמיוניים על האקסים הרצחניים שלהן – ידיכם שפכו את הדם הזה. הרבנות ואנשי הדת האחרים שמשתפים פעולה עם העינוי המתמשך של נשים עגונות, גם כאשר מדובר במערכות יחסים אלימות – ידיכם שפכו את הדם הזה. משרד הרווחה, שנכשל שוב ושוב באיתור מצבי מצוקה קיצוניים ומשרד החינוך שמתייחס לחינוך מיני ומגדרי שוויוני כלוקסוס שולי לעומת משוואות טריגונומטריות – ידיכם שפכו את הדם הזה.

ולכל הגברים שסביבנו – קול דמי אחיותיי זועקים אליכם מן האדמה. תפסיקו לרצוח אותנו ולהתעלל בנו, תפסיקו לחשוב על מונוגמיה רכושנית ואלימה בתור רומנטיקה, תפסיקו לחשוב שמישהי חייבת להיות כלי הקיבול, הרחם או הכוס השימושי שלכם. תפסיקו כבר.

לנשים ולאחרות שיצאו מהבית הערב – בואו נמשיך לתמוך אחת בשניה, בחמלה ובמאבק, בדמעות ובזעקה גדולה, ללא סייג וללא כניעה להפרד ומשול. מה נעשה אחת בלי השניה?

תודה שאתן כאן.

תמר בן דוד היא אשה קווירית ירושלמית, בתה של אביטל רוקח ז"ל.

> המשימה הקשה שלנו: מאבק פלסטיני-יהודי משותף נגד רצח נשים

א א א
ועוד הערה לסיום:

הפוסט שקראת עכשיו לא במקרה נמצא פה, בשיחה מקומית. צוות האתר משקיע יום-יום המון מחשבה ועבודה קשה כדי להביא לקוראים שלנו מידע שלא נמצא במקומות אחרים, לפרסם תחקירים ייחודיים, להגיב מהר לאירועים חדשותיים מתגלגלים, ולתת במה לקולות מושתקים בחברה ולפועלות ולפעילים למען שלום, שוויון וצדק חברתי.

כבמה שעושה עיתונות עצמאית אנחנו לא נמצאים בכיס של אף בעל הון, ולא של השלטון. הרבה מהכתיבה באתר נעשה בהתנדבות מלאה. ועדיין, העבודה שלנו עולה כסף. זה זמן עריכה, וזה צילום, תרגום, שירותי מחשוב, ייעוץ משפטי ועוד.

אם כל אחת ואחד ממאות אלפי הקוראים שמגיעים לשיחה מקומית כל שנה יתרום ולו תרומה קטנה – נוכל לעמוד על הרגליים באופן עצמאי לגמרי. אם כל אחד יתמוך בנו בתרומה חודשית צנועה – נוכל לצמוח ולהרחיב את הפעילות שלנו פי כמה.

הצטרפו להצלחה שלנו בשיחה מקומית
תרמו לחיזוק העיתונות העצמאית של שיחה מקומית

לחצו כאן

יו"ר ועדת הכספים ח"כ משה גפני וסגן שר הבריאות ח"כ יעקב ליצמן מיהדות התורה (צילום: יונתן זינדל / פלאש90)

היבא יזבק שורפת את הגשר האחרון של השמאל החרדי

עבור ש"ס, שקיומה כיום תלוי בהיצמדות לנתניהו ולגוש הימין, הבחירה לתמוך בפסילתה של יזבק היתה קלה. ביהדות התורה המצב מורכב יותר, כשדגל התורה הליטאית עדיין מתלבטת אם להותיר זכר לפרגמטיות החרדית של פעם

X

אהבת את הכתבה הזאת?

כדי לעשות עיתונות עצמאית שיחה מקומית צריכה גם את התמיכה שלך. לחץ/י כאן כדי להיות חלק מההצלחה שלנו
donate
silencej89sjf