newsletter
השיחה מגיעה אליך
רוצה לקבל את מיטב הסיפורים של שיחה מקומית ישר למייל? הניוזלטר השבועי שלנו הוא התשובה בשבילך.

משחקי הרעב בשג'אעיה: ניסוי צה"לי ברחפן שזרק גז מדמיע על מפגינים

במהלך הפגנה בגבול רצועת עזה ערך צה"ל ניסוי בנשק על בני אדם במהלכו רחפן זרק רימוני גז מדמיע על מפגינים. זהו עוד אמצעי שמאפשר לישראל להטיל מצור בשלט רחוק. שלוש הערות

מאת:
השאירו תגובה
א א א

אתמול (שני) התפרסם כי בסוף השבוע האחרון ערך צה"ל בעזה לראשונה ניסוי חי באמצעי חדש לפיזור הפגנות – רחפן שמסוגל להטיל רימוני גז מהאוויר.

בתיעוד של רשת אל מיאדין הלבנונית" נראה כלי טייס לא מאויש כשהוא חג בגובה נמוך ומטיל דבר מה לעבר כמאתיים מפגינים פלסטינים באזור שג'אעיה על גבול רצועת עזה. כשהחפצים שהוטלו פוגעים בקרקע פורצים מהם סילוני גז מדמיע שמבריחים את המפגינים.

על פי הדיווח ב"הארץ" מדובר בניסוי של כלי נשק אווירי שעדיין לא הפך למבצעי.

1.

הדבר הראשון שקפץ לי לראש כשראיתי את הסרטון והתיאורים של כלי הטייס המטיל פצצות על קהל מפגינים היה הסצנה המפורסמת של הפצצת ילדים מהאוויר בסרט "משחקי הרעב". אנחנו עוד לא שם, כמובן, אבל פרסום התיעוד של הפצצת הגז באמצעות רחפן, בהחלט מאפשר לתת דרור לדמיון. ואין ספק שבמלחמה הבאה יזמזמו כמויות עצומות של כלי טייס בלתי מאוישים וקטלניים מעל עזה ויטילו פצצות.

2.

לא מדובר כמובן בפעם הראשונה שצה"ל מנסה כלים ואמצעים לפיזור הפגנות נגד פלסטינים. למעשה – מערכות הנשק שמייצרות התעשיות הבטחוניות הישראליות, הציבוריות והפרטיות, מצליחות כל כך בעולם בזכות מעבדת הניסויים שנקראת השטחים הכבושים.

לכן, על סמך ניסיון העבר, ניתן כבר לחזות את העתיד הצפוי לנשק החדשני: אחרי שיסיים בהצלחה את הניסויים על הפלסטינים, יהפוך ללגיטימי ושגרתי, ואז יקבל הנשק את החותמת "נוסה בשדה הקרב". החותמת הזאת תעלה את ערכו בפני לקוחות ברחבי העולם ותפתח בפניו את השערים לתערוכות נשק ותצוגות. משם, ניתן להניח, הדרך לידי משטרים מפוקפקים ורודניים תהיה קצרה ביותר.

בנוסף כדאי לזכור, רבים מכלי הנשק שהצבא ויצרני הנשק מנסים על מפגינים בשטחים מוצאים את דרכם בסופו של דבר גם לתוך שטחי הקו הירוק. אמצעים לפיזור הפגנות כמו זרנוקי מים ובואש, "צעקה", וגם כדורי ספוג וגומי, רימוני הלם וגז ועוד – מכל אלו טעמו מפגינים מקבוצות שונות גם בתוך המדינה. ניתן לשער שגם אם זה יקח קצת זמן, עוד נראה רחפנים מסוגים שונים גם בהפגנות בתוך ישראל.

3. 

אם עד עכשיו ההצדקה כביכול לשימוש באמצעים לפיזור הפגנות היתה סכנה לשלומם של אנשי כוחות הבטחון או אזרחים, השימוש הנוכחי ברחפן מוכיח שלא כך הדבר – עצם קיום הפגנות הוא עילה מספקת לפיזור אלים שלהן. הרי המפגינים אפילו לא נמצאים בתוך שטח ישראל, הם לא מסכנים אף אחד, החיילים לא בסביבה, ועדיין ישראל מפציצה אותם בגז מדמיע.

לאורך זמן רב התעקש צה"ל להסתיר את העובדה שהרחפנים החביבים שלו לא משמשים רק לצורך צילומים ואיסוף מודיעין. לא עוד. מדובר בנשק קטלני לכל דבר. מתוחכם, מפחיד, ובמובנים מסוימים הנשק האולטימטיבי. זה שמאפשר לנהל מלחמה הרחק הרחק מאחורי מסכים ומקלדות. שעל המוניטור שלו נראות דמויות שהן לא ממש אנושיות.

במקרה הזה החיילים אפילו לא צריכים לנסות לדבר עם המפגינים. להזהיר. להפעיל שיקול דעת. הם יכולים לשבת להם במתקן ממוזג במרחק עשרות קילומטרים משם ולחרוץ גורלות. להפציץ ולצאת להוציא קולה מהמכונה. פשוט וקר. לפגוע באנשים בלי להרגיש אפילו רעד קל בכנף. כך נראה מצור בשלט רחוק.

> מריה מונטסורי: המורה הפמיניסטית שסרבה להצהיר נאמנות לשלטון 

א א א
ועוד הערה לסיום:

הפוסט שקראת עכשיו לא במקרה נמצא פה, בשיחה מקומית. צוות האתר משקיע יום-יום המון מחשבה ועבודה קשה כדי להביא לקוראים שלנו מידע שלא נמצא במקומות אחרים, לפרסם תחקירים ייחודיים, להגיב מהר לאירועים חדשותיים מתגלגלים, ולתת במה לקולות מושתקים בחברה ולפועלות ולפעילים למען שלום, שוויון וצדק חברתי.

כבמה שעושה עיתונות עצמאית אנחנו לא נמצאים בכיס של אף בעל הון, ולא של השלטון. הרבה מהכתיבה באתר נעשה בהתנדבות מלאה. ועדיין, העבודה שלנו עולה כסף. זה זמן עריכה, וזה צילום, תרגום, שירותי מחשוב, ייעוץ משפטי ועוד.

אם כל אחת ואחד ממאות אלפי הקוראים שמגיעים לשיחה מקומית כל שנה יתרום ולו תרומה קטנה – נוכל לעמוד על הרגליים באופן עצמאי לגמרי. אם כל אחד יתמוך בנו בתרומה חודשית צנועה – נוכל לצמוח ולהרחיב את הפעילות שלנו פי כמה.

הצטרפו להצלחה שלנו בשיחה מקומית
תרמו לחיזוק העיתונות העצמאית של שיחה מקומית

לחצו כאן

האיש שרוצה לספח את הגדה נהנה מהמשטר הצבאי השורר בה. נפתלי בנט (צילום: תומר נויברג / פלאש 90)

בנט עלול לגלות שממתקי הכיבוש עושים לו כאב בטן

שר הביטחון הטרי נראה שיכור משלל הסמכויות האזרחיות ששלטון הכיבוש מעניק למפקד הצבאי בשטחים, מאישורי בנייה עד הכרזת שמורות טבע. אבל די מהר יתברר לו שלא די בהבל הפה שלו כדי להקים שכונה או לחסום פעילי שמאל

X

אהבת את הכתבה הזאת?

כדי לעשות עיתונות עצמאית שיחה מקומית צריכה גם את התמיכה שלך. לחץ/י כאן כדי להיות חלק מההצלחה שלנו
donate
silencej89sjf