newsletter
השיחה מגיעה אליך
רוצה לקבל את מיטב הסיפורים של שיחה מקומית ישר למייל? הניוזלטר השבועי שלנו הוא התשובה בשבילך.

פרופסור שעבד עם נאס"א יושב במעצר מנהלי בגלל "הסתה ברשתות חברתיות"

האסטרו-פיזיקאי עימאד ברגותי, שמלמד באוניברסיטת אל-קודס, נעצר לפני שבועיים ומוחזק ללא משפט. מדענים בעולם קוראים לאיחוד האירופי להתנות את היחסים המדעיים עם ישראל בשחרורו

מאת:

שלושה מדענים בעלי שם, מצרפת, בריטניה ובלגיה פנו שלשום (רביעי) לקרלוס מואדס, הנציב למחקר מדע וחדשנות של האיחוד האירופי, וקראו לו להתערב למען שחרורו של המדען הנודע עימאד ברגותי, שנעצר בידי ישראל בצו מנהלי.

"אנו קוראים לך להפגין את המחויבות שלך לצדק על ידי התעקשות כי ישראל תמלא אחר התחייבויותיה לאיחוד האירופי על פי ההסכמים ולהשתמש בכל האמצעים העומדים לרשותך כדי לוודא שישראל מכבדת התחייבויות אלו", כתבו השלושה, ששלחו את המכתב גם לבכירים נוספים באיחוד האירופי, ביניהם שרת החוץ של האיחוד האירופי פדריקה מוגריני, לנציגי שגרירויות שונות ולאנשי הקהילה המדעית ברחבי העולם.

[עדכון, 11 במאי]: על הפניה שיזמו וניסחו השלושה חתמו עד כה מעל ל-300 חברי אקדמיה מרחבי העולם, ביניהם גם כאלה המלמדים באוניברסיטאות ישראליות.

ילדים, עיתונאים, ליצן ועכשיו גם מדען – כולם פלסטינים כמובן – יושבים בכלא הישראלי ללא אישום וללא משפט. בסוף אפריל עצרה ישראל את עימאד ברגותי, פרופסור בעל שם עולמי לאסטרו-פיסיקה מאוניברסיטת אל-קודס, שעבד בעבר גם בפרויקטים של נאס"א, במחסום צבאי באזור נבי סלאח. שמונה ימים מאוחר יותר הוא נשלח לשלושה חודשי מעצר מנהלי, מבלי שהוצגו בפניו עד עכשיו כתב אישום או הוכחות למעשים המצדיקים מאסר.

> עציר מנהלי ששובת רעב 63 ימים מאושפז בסורוקה

זו לא הפעם הראשונה בה מושם פרופ' ברגותי במעצר מנהלי. בדצמבר 2014 עצר הצבא את ברגותי כשביקש לחצות את הגבול לירדן כדי להשתתף בפגישה של האגודה הערבית לאסטרונומיה ומדעי החלל שהתקיימה באיחוד האמירויות. גם אז הוצא נגדו צו מעצר מנהלי, וכמו מאות פלסטינים אחרים בכל רגע נתון, הוא נכלא בלי לדעת מהם האישומים או הראיות נגדו. בעקבות לחץ בינלאומי של ארגוני זכויות אדם התעוררה אז הקהילה האקדמית בעולם והפעילה לחץ כבד על ישראל לשחררו. ואכן, 47 ימים לאחר שנעצר, בצעד לא שגרתי, שוחרר ברגותי ממעצרו המנהלי בעקבות ערעור שהוגש בעניינו, והוא שב לעבודתו ולמשפחתו.

מחברי הפניה השבוע הדגישו כי לישראל יש גישה לתוכניות המחקר והחדשנות של האיחוד האירופי כאילו הייתה חברה באיחוד – גישה שישראל מנצלת במלואה. אולם, מזכירים השלושה, השתתפות בתוכניות אלו כפופה לעמידה בתנאים שונים הקשורים בכיבוד של זכויות יסוד. כך למשל מציינים השלושה כי סעיף 2 בהסכם שיתוף הפעולה בין ישראל לאיחוד קובע כי "היחסים בין הצדדים חייבים להיות מושתתים על כיבוד זכויות אדם ועקרונות הדמוקרטיה המנחים את מדיניות הפנים והחוץ". המעצר האחרון של ברגותי, כך הם טוענים, מהווה הפרה חמורה של רוח ההסכם, ולכן על האיחוד לעשות שימוש בסמכותו כדי לוודא שהרשויות בישראל משחררות אותו ממעצרו.

המדענים החתומים על המכתב – המתמטיקאי הצרפתי ממוצא נורבגי פרופסור איוון אקלנד, פרופסור אמריטוס ג'ונתן רוזנהד מלונדון סקול אוף אקונומיקס, פרופסור הרמן דה ליי מאוניברסיטת גנט בבלגיה – הם פעילים מוכרים בארגונים הפועלים למען זכויות הפלסטינים.

"מידע חסוי"

בראיונות לאחר מעצרו המנהלי הקודם טען ברגותי כי נעצר בשל התנגדותו לכיבוש ובגלל שנראה בתמונה בפייסבוק כשהוא לבוש צעיף ירוק של חמאס בעצרת של התנועה. באוגוסט 2014, בעיצומה של המתקפה הישראלית בעזה והלחימה מול חמאס, צולם ברגותי כשהוא מדבר בעצרת של חמאס שנערכה במרכז העיר רמאללה וקורא לפלסטינים בשטחי הגדה המערבית "לאחוז בנשק ולהגן על בתיהם".

מדובר צה"ל נמסר בתגובה כי "על פי מידע מודיעיני חסוי שהוצג לבית המשפט, עימאד ברגותי הוא פעיל חמאס, המעורב בפעילות נגד ביטחון האזור ומעורב גם בהסתה ברשתות החברתיות. מעצרו המנהלי נעשה בהתאם לדין וכאמצעי אחרון מאחר שלא נמצאה אפשרות אחרת לנטרול הסכנה הנשקפת ממנו".

אי אפשר שלא לתמוה על התשובה הזאת. אם ברגותי פרסם פוסטים מסיתים ברשתות החברתיות – הרי שאפשר להעמיד אותו למשפט על כך, כמו שנעשה לאינספור צעירים פלסטינים או למשוררת דארין טאטור. אבל הצבא בחר שלא להציג את החומרים בפני בית המשפט ולאפשר לברגותי להתמודד עמם. מעניין למה.

> פיגוע פייסבוק: כך מנסה הצבא להוכיח שסטטוס הוא עילה למעצר

כלא עופר, צילום מבחוץ. (יותם רונן/ אקטיבסטילס)

כלא עופר, צילום מבחוץ. (יותם רונן/ אקטיבסטילס)

ועוד משהו קטן...

אנחנו ממש שמחים שקראת את הפוסט הזה, ומקווים שמצאת בו עניין. הצוות של שיחה מקומית משקיע מאמצים משמעותיים כדי להביא לקוראות ולקוראים שלנו חדשות, תחקירים, פרשנויות וטורי דעה מגוונים, והכל מתוך מחויבות להתנגדות לכיבוש ולקידום שלום, שוויון וצדק חברתי.

קשה למצוא דברים כמו הפוסט הזה בכלי תקשורת אחרים בארץ, והסיבה שהוא נמצא פה היא שהעיתונות שלנו בשיחה מקומית היא עצמאית וחופשית. אנחנו לא תלויים באף בעל הון, לא במפרסמים ולא בחומות תשלום.

ועדיין, העבודה הרבה שמושקעת בכל פוסט כזה – מתשלום לכותבים, דרך עבודת העורכות והצלמים ועד התשלום לייעוץ משפטי או לשרתים שעליהם יושב האתר – עולה כסף. הדרך הכי טובה להבטיח את היציבות והעצמאות שלנו היא התמיכה של קהילת הקוראות והקוראים באמצעות חברות בשיחה מקומית. ובזה יש לך מקום חשוב.

זה הזמן להיות חברות בשיחה מקומית

לתמיכה – לחצו כאן
תושבת גבעת עמל, לבנה רצבי, בהפגנה ליד ביתו של שר המשפטים גדעון סער, ב-27 בנובמבר 2021 (צילום: אורן זיו)

תושבת גבעת עמל, לבנה רצבי, בהפגנה ליד ביתו של שר המשפטים גדעון סער, ב-27 בנובמבר 2021 (צילום: אורן זיו)

פעילי דיור הפגינו לצד תושבי גבעת עמל: "כולנו בסירה אחת"

תושבי גבעת עמל, שפונו בכוח מבתיהם לפני כשבועיים, הפגינו מול ביתו של שר המשפטים. "אנחנו בטראומה מהפינוי, פירקו את הקהילה, לאנשים אין פתרונות". למחאה הצטרפו גם נשות מאהל המחאה ביפו, אנשי כפר שלם ופעילי דיור ציבורי

X

אהבת את הכתבה הזאת?

כדי לעשות עיתונות עצמאית שיחה מקומית צריכה גם את התמיכה שלך. לחץ/י כאן כדי להיות חלק מההצלחה שלנו
donate
silencej89sjf