newsletter
השיחה מגיעה אליך
רוצה לקבל את מיטב הסיפורים של שיחה מקומית ישר למייל? הניוזלטר השבועי שלנו הוא התשובה בשבילך.

עציר מנהלי השובת רעב 63 ימים מאושפז ב"סורוקה"

סאמי ג'נאזרה שובת במחאה על מעצרו המנהלי כבר תשעה שבועות ואיבד 25 ק"ג ממשקלו. שני עצירים מנהליים נוספים שובתים רעב 33 ימים כל אחד. נכון לסוף אפריל ישראל החזיקה 678 בני אדם בבתי הכלא בלא שהוכחה אשמתם

מאת:
השאירו תגובה
א א א

שלושה עצירים מנהליים מנהלים כעת שביתת רעב במחאה על כליאתם ללא משפט. הוותיק מביניהם, סאמי ג'נאזרה, שובת רעב מאז ה-3 למרץ, 63 ימים ברציפות, והוא מוחזק אזוק למיטתו ברגליו ובידו בבית החולים סורוקה שבבאר שבע. שני העצירים המנהליים הנוספים ששובתים רעב הם פואד עאצי ואדיב מפארג'ה, והם החלו להחזיר את ארוחותיהם לפני 33 ימים.

ג'נאזרה, בן 43 ממחנה הפליטים אל פוואר, נשוי ואב לשלושה ילדים, שוקל היום 47 ק"ג אחרי ששקל כ-72 ק"ג בעת מעצרו. הוא נעצר ב-15 לנובמבר 2015, ומאז מוחזק בכלא ללא משפט וללא אפשרות להגן על עצמו. ג'נאזרה בילה עד כה בסך הכל מעל תשע שנים בכלא הישראלי.

שירות בתי הסוהר, מונה את מספר ימי שביתת הרעב של ג'נזארה באופן שונה: לגרסתם, מישהו ראה את ג'נאזרה אוכל משהו בשעה שהובל לבית המשפט ביום ה-35 לשביתתו, ולכן החליטו "לאפס" את מניין הימים, ולהתייחס להמשך שביתתו כשביתה חדשה לחלוטין. מאז טולטל ג'נאזרה בין מספר בתי כלא, לטענת עורכי דינו על מנת לשבור את שביתתו. הוא התמוטט בתאו בכלא קציעות, הועבר לסורוקה, משם לכלא "אלה", חזרה לסורוקה, חזרה לתא הבידוד שלו, שוב הרעה במצב, ושוב חזרה לבית החולים, שם הוא מוחזק עד היום.

> לעציר המנהלי הצעיר ביותר בישראל מלאו רק 16 שנים

איור של סאמי ג'נאזרה

איור של סאמי ג'נאזרה

על פי מועדון האסיר הפלסטיני, כשהועבר ג'נאזרה השבוע בחזרה לבית החולים, הוא סרב להיות אזוק במיטתו בשתי רגליו ובידו השמאלית, אז הותקף על ידי הסוהרים במיטת בית החולים, הוכה, ונאזק. לטענת מועדון האסיר, ועדת האתיקה של בית החולים סורוקה, שהיא השלב הראשון בתהליך אישור ההזנה בכפיה, התכנסה השבוע לדון בעניינו.

שובתי רעב הועברו לבידוד

העציר המנהלי פואד עאצי, בן 30, תושב בית לקיה, החל לשבות רעב לפני 33 ימים, ואתמול הוא הועבר מכלא "אלה" לתא בידוד בכלא "מגידו" שבצפון. העציר המנהלי אדיב מפארג'ה, בן 29, גם הוא תושב בית לקיה, וגם הוא החל לשבות רעב לפני 33 ימים. מפארג'ה הועבר אתמול לתא בידוד בכלא "גלבוע". על פי נהלי שב"ס, הם צפויים להיות מועברים בקרוב לבתי חולים אזרחיים.

יש לציין כי בנוסף לשלושת העצירים המנהליים שובתי הרעב, יש גם אסיר פלסטיני נוסף, מוחמד אלקוואסמה, שגם שהוא שובת רעב כבר 13 ימים במחאה על החלטת שב"ס להעבירו מכלא שקמה שליד אשקלון.

על פי נתוני שירות בתי הסוהר הנכונים לתחילת השבוע הנוכחי ומובאים באדיבות ארגון "בצלם", 678 בני אדם מוחזקים כעת בבתי הכלא הישראלים בצו מנהלי ללא משפט.

מדובר צה"ל נמסרה בהמשך לפנייתנו בנוגע למעצרו המנהלי של ג'נאזרה תגובה לקונית לפיה "מעצר מנהלי הוא אמצעי שתכליתו למנוע פגיעה בביטחון האזור. על פי מידע מודיעיני חסוי שהוצג לבית המשפט, פעילותו של סאמי ג׳נאזרה יוצרת סיכון בטחוני בשל קשריו לאמצעי לחימה ומעורבותו בפעילות בטחונית עדכנית. מעצרו המנהלי נעשה בהתאם לדין וכאמצעי אחרון מאחר שלא נמצאה אפשרות אחרת לנטרול הסכנה הנשקפת ממנו".

בקשה לתגובה נשלחה גם לבית החולים סורוקה בו מוחזק ג'נאזרה, והיא תפורסם כאן אם וכאשר תתקבל.

> מתרבים הסימנים: הירי במחסום קלנדיה היה הוצאה להורג או רצח

א א א
ועוד הערה לסיום:

הפוסט שקראת עכשיו לא במקרה נמצא פה, בשיחה מקומית. צוות האתר משקיע יום-יום המון מחשבה ועבודה קשה כדי להביא לקוראים שלנו מידע שלא נמצא במקומות אחרים, לפרסם תחקירים ייחודיים, להגיב מהר לאירועים חדשותיים מתגלגלים, ולתת במה לקולות מושתקים בחברה ולפועלות ולפעילים למען שלום, שוויון וצדק חברתי.

כבמה שעושה עיתונות עצמאית אנחנו לא נמצאים בכיס של אף בעל הון, ולא של השלטון. הרבה מהכתיבה באתר נעשה בהתנדבות מלאה. ועדיין, העבודה שלנו עולה כסף. זה זמן עריכה, וזה צילום, תרגום, שירותי מחשוב, ייעוץ משפטי ועוד.

אם כל אחת ואחד ממאות אלפי הקוראים שמגיעים לשיחה מקומית כל שנה יתרום ולו תרומה קטנה – נוכל לעמוד על הרגליים באופן עצמאי לגמרי. אם כל אחד יתמוך בנו בתרומה חודשית צנועה – נוכל לצמוח ולהרחיב את הפעילות שלנו פי כמה.

הצטרפו להצלחה שלנו בשיחה מקומית
תרמו לחיזוק העיתונות העצמאית של שיחה מקומית

לחצו כאן
מדיניות הבידול אינו מהלך ביטחוני, אלא מעשה עם מטרה מדינית-דמוגרפית. משפחה פלסטינית במעבר ארז (צילום: פלאש 90)

מדיניות הבידול אינו מהלך ביטחוני, אלא מעשה עם מטרה מדינית-דמוגרפית. משפחה פלסטינית במעבר ארז (צילום: פלאש 90)

רוצים להבין איך ייראה הסיפוח? תסתכלו על מה שקורה בעזה

אף שגם בהסכמים שישראל חתומה עליהם, רצועת עזה והגדה המערבית הן יחידה אחת, ישראל עשתה כל שביכולתה כדי להפריד ביניהן ולאמלל את תושבי עזה. סיפוח הגדה יוכל לאפשר לישראל לעשות את זה גם שם

X

אהבת את הכתבה הזאת?

כדי לעשות עיתונות עצמאית שיחה מקומית צריכה גם את התמיכה שלך. לחץ/י כאן כדי להיות חלק מההצלחה שלנו
donate
silencej89sjf