newsletter
השיחה מגיעה אליך
רוצה לקבל את מיטב הסיפורים של שיחה מקומית ישר למייל? הניוזלטר השבועי שלנו הוא התשובה בשבילך.

בחקירת הרג הנערים בביתוניא אין חדש, ולא במקרה

ארבעה חודשים חלפו מאז ההרג בביתוניא, שנחשף בזכות מצלמות אבטחה במקום שמאז הוחרמו. למרות שהחקירה אמורה להיות פשוטה, בצבא מושכים את הזמן

מאת:
השאירו תגובה
א א א

ב-15.5 נהרגו בדם קר הנערים מוחמד אבו ט'אהר, 16, ונדים סיאר נווארה, 17, בביתוניא. כזכור, למרות שקרים שהופצו על ידי צה"ל, האירוע תועד מכמה זוויות וברור מעבר לכל ספק כי הנערים נורו על בדם קר לא עוול בכפם.

היום, כמעט ארבעה חודשים אחרי המקרה, האשמים עדיין חופשיים. בתיהם לא נהרסו, 4,000 דונם של אדמה ישראלית לא נגנבו לטובת תשובה ציונית הולמת, ולא בוצעו מעצרים המוניים בצה"ל. בנושא החקירה צה"ל מסרב למסור פרטים, ובפרט לענות על השאלה האם בוצעה בדיקה בלסיטית פשוטה של נשקי החיילים הספורים (פחות מעשרה), שעמדו בזווית סבירה לירי בנערים, מול כדור ה-5.56 מ"מ שהוצאה מגופת נדים נווארה. בדיקה כזו אמורה לקחת לכל היותר יום, ובסבירות גבוהה אמורה לספק את זהות הרוצח לכאורה. למעט שפיטתו לעבודות צבאיות של חייל דובר צה"ל שירה במפגינים במקום מתוך שעמום, לא ידוע על תהליכי שפיטה אחרים בתיק.

מעקב אחר החקירות הללו הוא קריטי. בתחילת השבוע "בצלם" ו"יש דין" פרסמו הודעה משותפת המסבירה את אי הסכמתם לשיתוף פעולה עם צה"ל בנושא חקירות פשעי מלחמה ב"צוק איתן", בכך שמגנון החקירות הצה"לי הוא מנגנון טיוח דה-פקטו של הריגתם. אחד המכשירים המרכזיים לטיוח הזה הוא עיכוב רב שנים בחקירות, לכל הפחות עד שהחיילים משתחררים משירות חובה, מה שהופך את שפיטתם לקשה יותר (שנה לאחר השחרור החוק הצבאי כבר לא חל עליהם). כך גם הזמן הרב שחולף בתואנות שונות של "חקירה מורכבת" הופך בעצמו למרכיב במורכבות של החקירה וכסיבה מרכזית לכשלונה.

> צה"ל, שקרים ווידיאוטייפ: כרוניקת ביתוניא

דוגמא מצמררת בדמיונה למקרה הרג הנערים בביתוניא היא הרג מוחמד קאדוס, 15, ואוסייד קאדוס, בן 17, בכפר עראק בורין ב-20.3.2010. גם שם צה"ל טען כי השניים נורו בכדורי גומי, אך הפציעות, פתחי יציאה וכניסה, וצילום רנטגן של הקליע התקוע בראשו של אוסייד קאדוס מצביעים על כך כי מדובר בשקר. כמו-כן עדים טענו כי השניים לא היו חלק מהפגנה. לאחר יותר משלוש שנות "חקירה", ב-13.5.2013, הודיע צה"ל כי התיק הועבר לפרקליט. שנה לאחר מכן הודיעו כי בקרוב צפויה "התקדמות בתיק".

דובר צה"ל מוסר בתגובה: "בעקבות האירוע נפתחה חקירה משותפת של מצ"ח ומשטרת ישראל. עם סיום החקירה, יועברו ממצאיה לבחינת הפרקליטות הצבאית. מטבע הדברים, בשלב זה לא נוכל לפרט על אודות פעולות החקירה שבוצעו".

> עזה ואליפות העולם בשכחה למרחקים קצרים

א א א
ועוד הערה לסיום:

הפוסט שקראת עכשיו לא במקרה נמצא פה, בשיחה מקומית. צוות האתר משקיע יום-יום המון מחשבה ועבודה קשה כדי להביא לקוראים שלנו מידע שלא נמצא במקומות אחרים, לפרסם תחקירים ייחודיים, להגיב מהר לאירועים חדשותיים מתגלגלים, ולתת במה לקולות מושתקים בחברה ולפועלות ולפעילים למען שלום, שוויון וצדק חברתי.

כבמה שעושה עיתונות עצמאית אנחנו לא נמצאים בכיס של אף בעל הון, ולא של השלטון. הרבה מהכתיבה באתר נעשה בהתנדבות מלאה. ועדיין, העבודה שלנו עולה כסף. זה זמן עריכה, וזה צילום, תרגום, שירותי מחשוב, ייעוץ משפטי ועוד.

אם כל אחת ואחד ממאות אלפי הקוראים שמגיעים לשיחה מקומית כל שנה יתרום ולו תרומה קטנה – נוכל לעמוד על הרגליים באופן עצמאי לגמרי. אם כל אחד יתמוך בנו בתרומה חודשית צנועה – נוכל לצמוח ולהרחיב את הפעילות שלנו פי כמה.

הצטרפו להצלחה שלנו בשיחה מקומית
תרמו לחיזוק העיתונות העצמאית של שיחה מקומית

לחצו כאן
ראש עיריית תל אביב-יפו, רון חולדאי, בדיון על גינת לוינסקי, ב-17 בפברואר 2020 (צילום: אורן זיו)

ראש עיריית תל אביב-יפו, רון חולדאי, בדיון על גינת לוינסקי, ב-17 בפברואר 2020 (צילום: אורן זיו)

גינת לוינסקי בדרך להריסה: העירייה דחתה הצעה לדון מחדש בתוכנית

הוועדה לתכנון ובנייה בעיריית ת"א-יפו דחתה ערר על ההחלטה להרוס את אחד השטחים הירוקים היחידים בנווה שאנן ולהקים במקומו בית ספר לילדי זרים. אחרי בניית בית הספר ותחילת עבודות הרכבת הקלה, השטח הפתוח הממוצע לתושב בשכונה יהיה 0.65 מ"ר בלבד, לעומת המלצה של 5 מ"ר לתושב של המשרד לאיכות הסביבה

X

אהבת את הכתבה הזאת?

כדי לעשות עיתונות עצמאית שיחה מקומית צריכה גם את התמיכה שלך. לחץ/י כאן כדי להיות חלק מההצלחה שלנו
donate
silencej89sjf