newsletter
השיחה מגיעה אליך
רוצה לקבל את מיטב הסיפורים של שיחה מקומית ישר למייל? הניוזלטר השבועי שלנו הוא התשובה בשבילך.

מעצרים ואלימות משטרה בהפגנות נגד סתימת פיות בירושלים ובתל אביב

לפחות 19 מפגינים נעצרו בשתי משמרות מחאה שקטות, שהתקיימו בעקבות מעצר כמה מראשי ועדת המעקב הבוקר בנצרת, שבעצמם התכוונו לקיים משמרת מחאה שקטה נגד המלחמה. הפגנות אחרות, כמו הפגנת מתנחלים לגירוש תושבי עזה, לא הופרעו

מאת:
השוטרים התחילו להפעיל אלימות ללא שום התגרות. מפגינה נגררת על הרצפה מול תחנת משטרה ברחוב סלמה בתל אביב (צילום: אורן זיו)

השוטרים התחילו להפעיל אלימות ללא שום התגרות. מפגינה נגררת על הרצפה מול תחנת משטרה ברחוב סלמה בתל אביב (צילום: אורן זיו)

לפחות 18 מפגינים נעצרו אחר הצהריים (חמישי) במשמרת מחאה שקטה בכניסה לתחנת המשטרה ברחוב סלמה בתל אביב-יפו. במשמרת מחאה שנערכה במקביל במגרש הרוסים בירושלים, נעצר מפגין אחד וכמה מפגינים פונו לטיפול רפואי בעקבות מכות אלות משוטרים.

המשמרות התקיימו במחאה על סתימת פיות לאחר שהמשטרה עצרה הבוקר בנצרת כמה מחברי ועדת המעקב העליונה למיעוט הערבי בזמן שתכננו לקיים משמרת קטנה ושקטה בקריאה להפסקת האש. בין העצורים היה יו"ר ועדת המעקב חבר הכנסת לשעבר מוחמד ברכה, חברי הכנסת לשעבר חנין זועבי, סמי אבו שחאדה ואחרים.

>>רדיפת הסטודנטים הערבים: "זה עלול להגיע לשפיכות דמים"

פיזור שלוש משמרות המחאה היום התרחש יום אחד בלבד לאחר שבג"ץ אישר את החלטת המשטרה לאסור על קיום הפגנות נגד המלחמה בסכנין ובאום אל-פחם. השופטים הבהירו שמדובר בהחלטה ספציפית, שלא מונעת את קיומן של הפגנות אחרות, וגינו את אמירתו של מפכ"ל המשטרה, רב ניצב קובי שבתאי, שתהיה אפס סבלנות להפגנות וש"מי שרוצה להזדהות עם עזה – אני אשלח אותו לעזה".

מחוץ לתחנת סלמה, מפקד התחנה, סנ"צ קובי אבוטבול, התיר בהתחלה לקבוצה של כ-70 מפגינים למחות באזור מגודר, אך לאחר שניות בודדות הכריז כי לא יאפשר מחאה עם מגפון ושלטים. שוטרים התנפלו על מפגינים, תלשו מידיהם שלטים, תופים ומגפון, עצרו כמה מהם, ודחקו את האחרים לאחור.

מאותו הרגע, מבלי שהמפגינים עשו דבר ומבלי שהוכרז שההפגנה לא חוקית, השוטרים שבו והתנפלו במחזוריות על המפגינים, היכו אותם, דחפו אותם ועצרו נוספים. בתיעוד של "שיחה מקומית" מהמקום נראה מפקד התחנה כשהוא צועק "מי שמצלם בטלפון – גם לקחת אותו", "אתם לא תפגינו מולנו בזמן מלחמה", ובעיקר לעבר השוטרים: "עוד מעצרים, עוד מעצרים".

מחאה על מעצר ראשי ועדת המעקב. הפגנה מול המשטרה ברחוב סלמה בתל אביב (צילום: אורן זיו)

מחאה על מעצר ראשי ועדת המעקב. הפגנה מול המשטרה ברחוב סלמה בתל אביב (צילום: אורן זיו)

בתגובה לשאלות "שיחה מקומית" ענה סנ"צ אבוטבול: "עיתונאי, אל תשאל שאלות או שתיעצר גם אתה". דובר מטעם המשטרה שהיה במקום טען ש"ההפגנה לא חוקית", וכשנשאל מדוע אמר "כשאני אבדוק מה לא חוקי בה אני אגיד לך. אף אחד לא מפזר אתכם, מי שהשתמש בכוח נעצר". כפי שמראים הסרטונים, מדובר בשקר מוחלט, שכן אף מפגין לא השתמש בכוח נגד השוטרים.

לאחר מספר סבבי מעצרים ודחיפות, התחילו המפגינים לקרוא "לא לסתימת פיות" ו"לא למשטרה פוליטית". רק בשלב זה הכריז מפקד התחנה כי ההפגנה היא לא חוקית, ושהמפגינים מפריעים למשטרה להגן על העיר והתושבים בזמן מלחמה. כשנשאל הדובר מדוע המשטרה מאפשרת את קיומן של הפגנות אחרות ברחבי העיר היום, בזמן מלחמה, לרבות הפגנת המתנחלים לגירוש תושבי עזה ולהקמת התנחלויות ברצועה, ענה ש"זו שאלה לא לגיטימית". לבסוף, בתום כשעה, ההפגנה התפזרה נוכח עוד גל של מעצרים ודחיפות.

"הגענו למחות נגד המעצרים הפוליטיים היום בבוקר, ובכלל נגד מעצרים פוליטיים שהתגברו מאז תחילת המלחמה", אמרה עינת, אחת המפגינות במקום. "ישראלים יהודים ופלסטינים רוצים רק לקרוא להפסקת המלחמה, להפסקת אש, לשלום ולעתיד משותף. במקום זה, אנחנו רואים את המעצרים הללו, אז אנחנו כאן לדרוש מהמשטרה לשחרר את כל העצורים".

המשטרה רדפה אחרי המפגינים ברחובות ירושלים. משמרת מחאה מול מגרס הרוסים במחאה על סתימת פיות (צילום: נעה פינטו)

המשטרה רדפה אחרי המפגינים ברחובות ירושלים. משמרת מחאה מול מגרש הרוסים במחאה על סתימת פיות (צילום: נעה פינטו)

באותה שעה בדיוק, התכנסו כעשרים מפגינים למשמרת מחאה במגרש הרוסים, כשעל פיהם נייר דבק במחאה על סתימת הפיות. תוך פחות משלוש דקות שוטרים מהתחנה יצאו והודיעו שמדובר בהתכנסות לא חוקית. השוטרים שלפו אלות, התחילו להכות את המפגינים, ודחפו אותו ממקום למקום ברחובות ירושלים במשך למעלה מחצי שעה.

אחד המפגינים הוכה קשות ונעצר כשהוא זקוק לטיפול רפואי, וארבעה מפגינים נוספים פנו לקבלת טיפול רפואי, לאחר שקיבלו מכות קשות מאלות בראש, בצלעות ובגפיים. בכל הזמן הזה, לא היו במקום קריאות, שלטים או מגפון.

במשטרת תל אביב הוציאו הערב הודעה לתקשורת לפיה "עשרות מפירי סדר התקבצו מול בניין המחוז והחלו לגדף את השוטרים כאשר הם מדביקים סטיקרים על גדרות המשטרה עם דגל הרשות הפלסטינית", וטענו כי שוטרת אחת נפצעה בידה בזמן הפינוי, אך לא הבהירו מה קרה לה. חשוב להדגיש שמעבר לפעילות המשטרה עצמה, הסדר לא הופר כלל.

בחודש האחרון נעצרו למעלה ממאה אזרחים ערבים בגין סטטוסים ברשתות החברתיות, חלקם רק כאלה שקראו לסיום המלחמה, הביעו דאגה לאזרחים ההרוגים בעזה או הכילו תפילות. המשטרה מנעה את קיומן של מספר הפגנות, חלקן מראש וחלקן מיד עם תחילתן, ומנעה אף את קיומו של כנס ערבי-יהודי משותף בחיפה, בסימן קידום השלום והתנגדות לכל פגיעה באזרחים.

כאמור, רק הבוקר נעצרו שורה של מנהיגי ציבור שניסו לקיים מחאה שקטה נגד המלחמה. עד כה, המחאה היחידה נגד המלחמה שעברה ללא מעצרים הייתה זו של מספר מפגינים בקפלן, שמחו לצד מפגיני "מחדל 23" לפני כשבועיים.

אורלי נוי ונעה פינטו סייעו בהכנת הידיעה

אנחנו המומות ומזועזעים, דואגות ומפוחדים מאירועי התקופה האחרונה.

בימים כאלה יש מי שדורשים מעיתונות "לבחור צד". הצד שבחרנו ברור: אנחנו עומדים לצד כל מי שאיבדו את יקיריהם במלחמה הזו; לצד כל מי שנאלצו לנוס על נפשם ולהותיר אחריהם בית; לצד כל מי שחרדים לחייהם ולחיי משפחתם ואהוביהם, בישראל, בעזה ובגדה המערבית.

בימים אלה, אנחנו מרגישות ומרגישים שקולנו, הקול של פלסטינים וישראליות נגד הכיבוש ולמען שלום צודק, ביטחון וחירות לכל, חשוב מתמיד. הסיפורים החשובים שלא מסוקרים בתקשורת המיינסטרים רבים מספור, אך משאבינו מוגבלים. בעזרתך נוכל להביא לציבור הולך וגדל סיפורים כמו זה שקראת עכשיו, ולהציע את הניתוח, ההקשר, והסיקור הנחוצים כל כך, במיוחד בתקופה הקשה והדרמטית הזו. הדרך הכי טובה להבטיח את היציבות והעצמאות שלנו היא התמיכה של קהילת הקוראות והקוראים באמצעות חברות בשיחה מקומית.

זה הזמן להיות חברות בשיחה מקומית

לתמיכה – לחצו כאן
מחאת סטודנטים בבריטניה, ב-17 במאי 2024 (צילום: Alisdare Hickson, CC BY-NC-SA 2.0)

מחאת סטודנטים בבריטניה, ב-17 במאי 2024 (צילום: Alisdare Hickson, CC BY-NC-SA 2.0)

הביקור המוזר במאהל המחאה באוקספורד שאמור לייצג אותי

הזדמן לי לבקר בזירת מלחמת החורמה הסימבולית שמתנהלת באוניברסיטה הבריטית, ולנהל שיחה עם סטודנטים שהחליטו לדבר בשמי כפלסטיני – ונחרדתי לגלות גישה שטחית, שאינה מנסה אפילו להתמודד עם המציאות היומיומית שבה אני חי

X

אהבת את הכתבה הזאת?

כדי לעשות עיתונות עצמאית שיחה מקומית צריכה גם את התמיכה שלך. לחץ/י כאן כדי להיות חלק מההצלחה שלנו
silencej89sjf