newsletter
השיחה מגיעה אליך
רוצה לקבל את מיטב הסיפורים של שיחה מקומית ישר למייל? הניוזלטר השבועי שלנו הוא התשובה בשבילך.

סתיו שפיר מזיקה? היא הצילה את מרצ

ניתוח תוצאות הבחירות בספטמבר מראה שאלמלא סתיו שפיר, מרצ לא היתה עוברת את אחוז החסימה. גם עכשיו לא שפיר היא הגורם המפלג. היא זו שדוחפת לאיחוד. תשובה לעמיר סגל 

מאת:
השאירו תגובה
א א א

נדהמתי לקרוא כאן את דבריו של פעיל מרצ, עמיר סגל, תחת הכותרת – סתיו שפיר רק מזיקה למרצ. באמת שנדהמתי. בתור אדם העוסק בחקר דתות, ידוע לי היטב שכל עובדה אובייקטיבית ניתנת לפרשנויות סובייקטיביות. אבל פרשנות שכזו למספרים ולעובדות – כבר מזמן לא ראיתי.

חצי ממצביעי העבודה עברו למרצ בבחירות האחרונות. לא תמר זנדברג ומוסי רז הביאו אותם. סתיו שפיר עם אהוד ברק במהלך הקמפיין (צילום: פלאש 90)

סגל מדבר על תרומתה המזערית של שפיר למחנה הדמוקרטי. מזערית? באמת? בכל הגרפים על נדידת קולות מבחירות אפריל לספטמבר עולה שבין שניים לשלושה מנדטים עברו מהעבודה למרצ. במאמר ב"זמן ישראל" בסיכום לבחירות ספטמבר נאמר כבר בכותרת: "מחצית ממצביעי העבודה עברו למחנה הדמוקרטי". מדוע הם עברו? האם תמר זנברג ומוסי רז הם אלו שהביאו אותם? כנראה שלא. בהמשך המאמר נאמר: "כמחצית ממצביעי העבודה באפריל הלכו בעקבות סתיו שפיר, אהוד ברק וי-יא פינק למחנה הדמוקרטי."

במילים אחרות, ללא האיחוד הזה קשה לראות איך מרצ הייתה עוברת את אחוז החסימה. במרצ ידעו שאת בחירות אפריל הם שרדו רק הודות לפיצול במפלגות הערביות. היה ברור לכל בר דעת, שלאחר האיחוד מחדש של הרשימה המשותפת, מרצ לא תוכל שוב לבנות על כמעט שני מנדטים מהמגזר. ואכן, כמנדט וחצי עבר לרשימה המשותפת בבחירות ספטמבר. לאור זאת, סבירה מאוד ההשערה שסתיו שפיר והכוח האלקטורלי שהביאה עימה הוא זה אשר השאיר את המחנה הדמוקרטי בצד הנכון מבחינתם של אחוז החסימה. על מה מבוססת טענתו של סגל לתרומתה המזערית? לאלוהים הפתרונים.

בהמשך שוב יש לסגל בעיית עובדות קשה. הוא טוען ששפיר דרשה פריימריז. שוב לא מדויק. סדר האירועים קצת שונה. במרצ נשמעו קולות שרצו להדיח את שפיר או להעבירה למקום לא ריאלי. השטח התנגד. כולל רבים במרצ עצמה. לאחר הרעש, במרצ קצת התעשתו וטענו שהם פשוט מעוניינים לשריין מקום לעיסאווי פריג' על מנת להדגיש את השותפות הערבית-יהודית. שפיר הסכימה עבור זה לפנות את המקום השני, את המקום שלה. אבל הציבה תנאי קטן, פריימריז. כן, אם רוצים לפנות אותה, אם רוצים לעשות שינויים, מדוע לא לתת לציבור את הזכות לבחור את הרשימה? אם לא רוצים פריימריז, אין צורך וסיבה לשנות שום רשימה. נקודה.

טעות נוספת של סגל, אך לא באשמתו, כי הדבר אכן דווח בכלי התקשורת היא על כך שסתיו שפיר הודיעה שתרוץ עצמאית. במקרה נכחתי באירוע, ולא, זה לא מה שהיא אמרה. שפיר לא הודיעה על ריצה עצמאית. שפיר הודיע שהמפלגה הירוקה תרוץ שוב לכנסת הקרובה כפי שעשתה בבחירות ספטמבר, ותמשיך לפעול לחיבורים כפי שעשתה בבחירות ספטמבר. זה הכול. גם מרצ רצה לכנסת הקרובה. עצם הריצה שלעצמה לא הופך אף מפלגה לגורם מפלג. למעשה, קצת שוכחים שהמחנה הדמוקרטי מלכתחילה הורכב משלוש מפלגות; מרצ, ישראל דמוקרטית והתנועה הירוקה. עצם הודעתה של סתיו שפיר שהתנועה הירוקה תרוץ שוב לכנסת לא מעידה על ביטול המחנה הדמוקרטי. להפך, על מנת להמשיך את שיתוף הפעולה, המפלגה הירוקה חייבת לרוץ.

משפט לסיכום, ישנו עיוורון כלשהו במרצ. מחשבה מאוד לא מבוססת ומנוגדת לכל הנתונים האמפיריים ולפיה מרצ יכולה לרוץ בכוחות עצמה ולהיכנס לכנסת. ולא. זה לא יקרה. ומי שפוקחת להם את העיניים ודוחפת לאיחוד ללא סוף – זו סתיו שפיר. האחת שבאמת עובדת עבור המחנה.

רז הנדלר, סופר ואיש שמאל

א א א
ועוד הערה לסיום:

הפוסט שקראת עכשיו לא במקרה נמצא פה, בשיחה מקומית. צוות האתר משקיע יום-יום המון מחשבה ועבודה קשה כדי להביא לקוראים שלנו מידע שלא נמצא במקומות אחרים, לפרסם תחקירים ייחודיים, להגיב מהר לאירועים חדשותיים מתגלגלים, ולתת במה לקולות מושתקים בחברה ולפועלות ולפעילים למען שלום, שוויון וצדק חברתי.

כבמה שעושה עיתונות עצמאית אנחנו לא נמצאים בכיס של אף בעל הון, ולא של השלטון. הרבה מהכתיבה באתר נעשה בהתנדבות מלאה. ועדיין, העבודה שלנו עולה כסף. זה זמן עריכה, וזה צילום, תרגום, שירותי מחשוב, ייעוץ משפטי ועוד.

אם כל אחת ואחד ממאות אלפי הקוראים שמגיעים לשיחה מקומית כל שנה יתרום ולו תרומה קטנה – נוכל לעמוד על הרגליים באופן עצמאי לגמרי. אם כל אחד יתמוך בנו בתרומה חודשית צנועה – נוכל לצמוח ולהרחיב את הפעילות שלנו פי כמה.

הצטרפו להצלחה שלנו בשיחה מקומית
תרמו לחיזוק העיתונות העצמאית של שיחה מקומית

לחצו כאן
נתניהו וטראמפ בהכרזה על תוכנית המאה (קובי גדעון, לע"מ)

נתניהו וטראמפ בהכרזה על תוכנית המאה (קובי גדעון, לע"מ)

נתניהו וטראמפ יכולים לחגוג, אבל המפתחות עדיין בידי הפלסטינים

הסכמי אוסלו העמיקו את הנורמליזציה של הכיבוש גם בתודעה הציבורית הישראלית. בשביל זה לא היה צריך את טראמפ. אבל המעבר לאקט הסיפוח חייב להסתמך על המשך הסטטוס קוו מצד הרשות הפלסטינית, וזה ככל הנראה לא הולך לקרות   

X

אהבת את הכתבה הזאת?

כדי לעשות עיתונות עצמאית שיחה מקומית צריכה גם את התמיכה שלך. לחץ/י כאן כדי להיות חלק מההצלחה שלנו
donate
silencej89sjf