newsletter
השיחה מגיעה אליך
רוצה לקבל את מיטב הסיפורים של שיחה מקומית ישר למייל? הניוזלטר השבועי שלנו הוא התשובה בשבילך.

סתיו שפיר רק מזיקה למרצ, צריך להיפרד ממנה

במקום להתגייס להחלפת השלטון, שפיר עסוקה במקומה בכנסת הבאה. תחילה עם דרישה מופרכת לפריימריז במחנה הדמוקרטי ואח"כ באיום בריצה עצמאית. כל אחד מחברי מרצ טוב ממנה

מאת:
השאירו תגובה
א א א

בשלב הזה ראוי שהנהגת מרצ תיפרד מסתיו שפיר. התנהלותה בתקופה האחרונה מראה שאין לה עניין בהצלחת הגוש שהיא חלק ממנו, אלא רק בשיבוצה לכנסת הבאה.

התרומה שלה למחנה הדמוקרטי היתה מזערית עד לא קיימת. סתיו שפיר בקמפיין בבחירות ספטמבר 2019 (צילום: תומר נויברג / פלאש 90)

לקראת מערכת בחירות שלישית תוך שנה ואפשרות, גם אם קלושה, לניצחון של גנץ על נתניהו, ומול החשש האמיתי מהאפשרות של הקמת "קואליציית חסינות" של הימין שתרסק את מערכות החוק ואת הנורמות הדמוקרטיות, מצופה תחושת חירום אצל כל נבחרי הציבור של השמאל.

לקראת הבחירות האלה עשו בהנהגת מרצ את הדבר הנכון, כיוונו לייצוג מקסימלי של נציגי מרצ ברשימה לכנסת, ו-ויתרו על בחירות לראשות המפלגה ולרשימה. ממילא רשימת מרצ נבחרה לפני חודשים ספורים, ובחירות לא היו משנות את הרכבה באופן משמעותי. היו גם לא מעט מצביעים שדרדורם ברשימה של עיסאווי פריג' כנציג הערבי ושל מוסי רז וגבי לסקי כנציגים המובהקים של המאבק בכיבוש גרמו להם לא להצביע למחנה הדמוקרטי בבחירות האחרונות. אבל הסיבה העיקרית לוויתור על הבחירות הפנימיות היא העובדה שתשומת הלב הציבורית מופנית עכשיו אך ורק לשאלה האם אחד המחנות – גנץ או נתניהו – יצליח להגיע ל-61 מנדטים.

לאור תרומתה המזערית עד לא קיימת של שפיר להצלחת המחנה הדמוקרטי, היה מצופה ממנה לקבל כל מיקום שיינתן לה ברשימה בברכה ולהודיע שתעשה הכול להצלחת המפלגה והגוש. לא להפוך את עצמה לנטל רק כדי לשמר את מקומה בצמרת.

ברגע הזה, שפיר איננה מועילה לאף גוף פוליטי שיצרף אותה אליו. גם היא מודעת לכך. אך פוטנציאל הנזק שלה גדול. בתחילה דרשה שפיר פריימריז לראשות המחנה הדמוקרטי. זו היתה דרישה חלולה. שפיר לא הייתה מנצחת בפריימריז כאלו, אבל גם לא היה סיכוי שיתקיימו. לא מחשש של חברי מרצ למקומם ולא כי הם "עסקנים" או "דינוזאורים", כפי שכינתה אותם שפיר, אלא כי אין לאף אחד עניין בבזבוז משאבים וזמן על בחירות מיותרות שלא יועילו למטרה העיקרית והיא ניצחון גוש השמאל-מרכז. שפיר ידעה זאת, וכל מטרת הדרישה היתה לשמור על מקומה הלא-מוצדק במעלה רשימת המחנה הדמוקרטי.

מעבר לכך, עצם הקמת המחנה הדמוקרטי, עצם האיחוד בין שפיר למרצ (ולאהוד ברק) היתה בעייתית. משך שנים טעו במרצ וניסו להתמרכז. זו התבררה כטעות ערכית, וגם פוליטית. לא הגיעו מצביעים חדשים, ומצביעים קיימים נטשו לרשימה המשותפת או הפכו אדישים. הקמת המחנה הדמוקרטי, אף שאפשר להבין למה נוצר, היתה עוד ניסיון מוטעה להתמרכז.

גם בהקשר הזה, שפיר אינה מועילה למרצ. עצם המחשבה עליה בראש איחוד כזה היא דבר שלא יעלה על הדעת. נכון שאפשר היה לצפות מחלק מראשי מרצ לגלות מחויבות גדולה יותר למאבק בכיבוש, אבל ייאמר לזכותם של כל ראשי מרצ שהם התבטאו ומתבטאים בנושא, עמדו לצד ארגוני זכויות אדם, ומדברים ללא הפסקה על המאבק בכיבוש, גם אם לעיתים בשקט ובאופן מעורפל מדי.

נכון לעכשיו, שפיר הכריזה שהיא תרוץ עצמאית בראשות התנועה הירוקה. שפיר יודעת שאין לה שום סיכוי לעבור את אחוז החסימה או אפילו לקבל מספר קולות השווה למנדט אחד. אך ממש כמו הדרישה לפריימריז, גם כאן לשפיר אין כוונה לממש את האיום, אלא רק להשתמש בו כדי לשמור על מקומה המשוריין.

ואגב "התנועה הירוקה", שפיר לא יכולה להראות שהיא מחויבת לנושא הסביבה או למשבר האקלים יותר מכל אחד ואחת מחברי וחברות מרצ. הם עסקו בנושא הרבה לפני שהיא ראתה את הפוטנציאל הפוליטי שבו. אפילו מחוץ לכנסת ניצן הורוביץ קידם את הדיון בנושא בסדרות רבות של כתבות עיתונאיות, ומוסי רז עמד בראש הארגון "חיים וסביבה".

אבל האמת היא, לטוב ובעיקר לרע, ששאלות של סביבה, ואפילו סיום הכיבוש אינן שאלות מרכזיות במערכת הבחירות הזו. המערכת הזו מגיעה כשהציבור הישראלי מאס בבחירות, והשאלה המרכזית, אולי היחידה, היא "ביבי או גנץ" (ואולי "ביבי או לא-ביבי"). במערכת הבחירות הזו, השלישית בתוך שנה, יש סיכוי לנצח. 57 המנדטים הנוכחיים למחנה יכולים, בעבודה קשה ובתוספת המיאוס מנתניהו, להפוך ל-61 או יותר.

ניצחון של גוש הימין יקבור את כל התקוות האג'נדות החיוביות של השמאל בבית קברות פוליטי של התגוננות מול מתקפות הימין שיילכו ויתעצמו. במקום לקדם חברה משותפת, נצטרך להסביר למה הערבים אינם בוגדים. במקום מאבק בכיבוש, ניאבק על עצם הזכות לומר שיש כיבוש. לכן ברור לכולם שצריך לעשות הכול כדי להגדיל את הגוש ולעזור לחילופי השלטון לקרות.

ברור לכולם, מלבד לסתיו שפיר. בעוד בכירי המפלגות השונות מראים אחריות ונחישות להשיג תוצאות טובות יותר הפעם, שפיר עסוקה בשימור מעמדה לקראת הבחירות הקרובות. חבל שדווקא ברגע הזה שפיר מפריעה במקום להתגייס ולעזור.

מכל הסיבות שמניתי, אשמח להצביע למרצ בבחירות הקרובות, בלי שפיר ברשימה. מבחינה אידאולוגית כל אחד מנבחרי מרצ מייצג אותי טוב יותר ממנה. ובעיקר: מי שבוחרת להפריע במקום לעזור לניצחון אפשרי בבחירות – מקומה לא אתנו.

עמיר סגל הוא פעיל מרצ

א א א
ועוד הערה לסיום:

הפוסט שקראת עכשיו לא במקרה נמצא פה, בשיחה מקומית. צוות האתר משקיע יום-יום המון מחשבה ועבודה קשה כדי להביא לקוראים שלנו מידע שלא נמצא במקומות אחרים, לפרסם תחקירים ייחודיים, להגיב מהר לאירועים חדשותיים מתגלגלים, ולתת במה לקולות מושתקים בחברה ולפועלות ולפעילים למען שלום, שוויון וצדק חברתי.

כבמה שעושה עיתונות עצמאית אנחנו לא נמצאים בכיס של אף בעל הון, ולא של השלטון. הרבה מהכתיבה באתר נעשה בהתנדבות מלאה. ועדיין, העבודה שלנו עולה כסף. זה זמן עריכה, וזה צילום, תרגום, שירותי מחשוב, ייעוץ משפטי ועוד.

אם כל אחת ואחד ממאות אלפי הקוראים שמגיעים לשיחה מקומית כל שנה יתרום ולו תרומה קטנה – נוכל לעמוד על הרגליים באופן עצמאי לגמרי. אם כל אחד יתמוך בנו בתרומה חודשית צנועה – נוכל לצמוח ולהרחיב את הפעילות שלנו פי כמה.

הצטרפו להצלחה שלנו בשיחה מקומית
תרמו לחיזוק העיתונות העצמאית של שיחה מקומית

לחצו כאן
נתניהו וטראמפ בהכרזה על תוכנית המאה (קובי גדעון, לע"מ)

נתניהו וטראמפ בהכרזה על תוכנית המאה (קובי גדעון, לע"מ)

נתניהו וטראמפ יכולים לחגוג, אבל המפתחות עדיין בידי הפלסטינים

הסכמי אוסלו העמיקו את הנורמליזציה של הכיבוש גם בתודעה הציבורית הישראלית. בשביל זה לא היה צריך את טראמפ. אבל המעבר לאקט הסיפוח חייב להסתמך על המשך הסטטוס קוו מצד הרשות הפלסטינית, וזה ככל הנראה לא הולך לקרות   

X

אהבת את הכתבה הזאת?

כדי לעשות עיתונות עצמאית שיחה מקומית צריכה גם את התמיכה שלך. לחץ/י כאן כדי להיות חלק מההצלחה שלנו
donate
silencej89sjf