newsletter
השיחה מגיעה אליך
רוצה לקבל את מיטב הסיפורים של שיחה מקומית ישר למייל? הניוזלטר השבועי שלנו הוא התשובה בשבילך.

סיום הכיבוש הוא באמת איום על ישראל

בימין אוהבים להאשים את הפלסטינים שהם מטשטשים את הגבול בין השטחים לבין ישראל. בפועל מי שעשה את זה הן כל ממשלות ישראל, שמיזגו את הכלכלה והתשתיות משני צדי הקו הירוק עד לבלי הפרד

מאת:
השאירו תגובה
א א א

כותבת אורחת: מרב זונשיין

בתגובה להתקפות החריפות עליו בשבוע האחרון אמר מנכ"ל "בצלם", חגי אלעד, בראיונות שונים כך: "לא דיברתי נגד המדינה שלי, דיברתי נגד הכיבוש". על פניו מדובר בהבחנה ברורה: מנכ"ל של ארגון זכויות אדם גדול מנסה לדאוג שמדינתו תפסיק להפר זכויות אדם, תפסיק להפעיל אלימות שיטתית וממוסדת נגד עם חסר זכויות, או בקצרה: תפסיק להחזיק בפלסטינים תחת כיבוש ומשטר צבאי.

מבחינת הממסד ביקורת על הכיבוש הופכת את אלעד לגורם חתרני, לא פטריוטי ואנטי-ישראלי. מנגד, נראה שמבחינת רוב הישראלים אין בכלל שמץ של ספק שלהיות בעד הכיבוש, בעד השליטה הצבאית בפלסטינית ובעד ההתנחלויות ומערכות החוק הנפרדות בשטחים – זה להיות פטריוט. כך למשל אף אחד לא מטיל ספק בפטריוטיות של מי שמקדמים, מתוך הממשלה ובחברה האזרחית, חקיקה שתכשיר בדיעבד הקמת מאחזים לא חוקיים על אדמה פלסטינית פרטית, או של מי שמבקשים לספח את הגדה המערבית ללא הסכמת מליוני הפלסטינים שחיים שם.

> למה בצלם לא מדברים ישירות איתנו בארץ?

התנחלות אריאל (גיל יערי / פלאש90)

שהכיבוש, שבבסיסו הוא מצב זמני, התפתח והפך להיות צורת שלטון קבועה שמנסה לשמר את עצמה בצורתה הנוכחית. התנחלות אריאל (גיל יערי / פלאש90)

המסר שמקדמים נתניהו וחברי ממשלתו, שלא זוכה להתנגדות משמעותית באופוזיציה או בציבור הרחב, הוא פשוט: פעילות למען זכויות אדם של פלסטינים היא לא רק השמצת המדינה – היא על סף בגידה. מבחינתם, דיבור נגד הכיבוש זהה לדיבור נגד ישראל. אין להפריד בין השניים. זו דרך נהדרת להשתקת ביקורת באמצעות דה-לגיטימציה של המבקר. לאורך זמן מדובר בסכנה של ממש על חופש הביטוי והמחאה הפוליטית, ואין פלא שכל כך הרבה אנשים זיהו את האיום הזה ומיהרו לתרום לבצלם השבוע, או שהבית הלבן התגייס להגנתם.

אבל מה שמסוכן בתקדימים כמו זה הוא ההשפעה ארוכת הטווח שלהם. ככל שנתניהו ושותפיו יקדמו את העמדה הזו, כך באמת ובתמים דיבור נגד הכיבוש יהפוך להיות דיבור נגד ישראל. וזה בדיוק מה שנתניהו רוצה: הוא וחבריו בימין הקיצוני עובדים קשה מאוד כדי לטשטש את הגבול בין ישראל לבין הכיבוש, בין אריאל לבין עכו, בין חברון לחיפה.

למרבה האירוניה, המחיקה הזאת היא בדיוק הדבר שבו מאשים נתניהו את הפלסטינים.

למען האמת, האבחנה בין מדינת ישראל לבין השטחים הפלסטינים הכבושים אכן נמחקה כבר מזמן. בספרם "משטר זה שאינו אחד" כותבים אריאלה אזולאי ועדי אופיר שהכיבוש – שבבסיסו הוא מצב זמני – התפתח והפך להיות צורת שלטון קבועה שמנסה לשמר את עצמה בצורתה הנוכחית. תחושת ה"זמניות" או ה"ארעיות" של הכיבוש רק נועדה להקנות לו לגיטימציה.

לכן במובן הזה נתניהו צודק. מה שחגי אלעד, בצלם, ובכלל קהילת זכויות האדם והשמאל בישראל אומרים אכן מהווה איום על המשטר הישראלי עצמו. סיום הכיבוש הוא אכן חתירה תחת מה שמדינת ישראל הפכה להיות. כדי להפריד בין המדינה לבין הכיבוש נצטרך לטפל באופן יסודי ושורשי בכל מוסדות התרבות, בכלכלה, בתשתיות הפיזיות. נצטרך לשנות את החברה הישראלית מהיסוד, להפוך אותה מחברה שחלק מרכזי מחייה הוא שליטה בחברה אחרת לחברה ששואפת לקיים שוויון זכויות לכל מי שחיים בשטחי המדינה.

תהליך כזה הוא תהליך קשה ומורכב שמפחיד רבים מהיהודים בארץ, לרבות מי שנמצאים באופוזיציה, כי הוא כולל גם ויתור על חלק מהפריבילגיות שנותנת המדינה היהודית. לכן הדרישה הבסיסית, המתבקשת, לסיום השליטה הצבאית על עם אחר, היא גם הדרישה הכי מורכבת, חתרנית ומפחידה בישראל היום.

מרב זונשיין היא עיתונאית עצמאית, עורכת וכותבת באתר 972+. הפוסט פורסם במקור באנגלית שם, ותורגם על ידי חגי מטר

> שמחת החיים החסידית מדביקה את נוער השוליים הליטאי

א א א
ועוד הערה לסיום:

הפוסט שקראת עכשיו לא במקרה נמצא פה, בשיחה מקומית. צוות האתר משקיע יום-יום המון מחשבה ועבודה קשה כדי להביא לקוראים שלנו מידע שלא נמצא במקומות אחרים, לפרסם תחקירים ייחודיים, להגיב מהר לאירועים חדשותיים מתגלגלים, ולתת במה לקולות מושתקים בחברה ולפועלות ולפעילים למען שלום, שוויון וצדק חברתי.

כבמה שעושה עיתונות עצמאית אנחנו לא נמצאים בכיס של אף בעל הון, ולא של השלטון. הרבה מהכתיבה באתר נעשה בהתנדבות מלאה. ועדיין, העבודה שלנו עולה כסף. זה זמן עריכה, וזה צילום, תרגום, שירותי מחשוב, ייעוץ משפטי ועוד.

אם כל אחת ואחד ממאות אלפי הקוראים שמגיעים לשיחה מקומית כל שנה יתרום ולו תרומה קטנה – נוכל לעמוד על הרגליים באופן עצמאי לגמרי. אם כל אחד יתמוך בנו בתרומה חודשית צנועה – נוכל לצמוח ולהרחיב את הפעילות שלנו פי כמה.

הצטרפו להצלחה שלנו בשיחה מקומית
תרמו לחיזוק העיתונות העצמאית של שיחה מקומית

לחצו כאן

סין ומדינות אחרות בעולם השלישי התחילו לסרב לקבל אשפה מהמערב. נוברים במאגר אשפה בהודו (צילום: vanila balaji CC BY-NC 2.0)

מיחזור זה בלוף ופלסטיק זה רעל

מיחזור אשפה מוצג במדינות מפותחות כחובה של אזרחים כדי להגן על הסביבה. בפועל האשפה הממוחזרת במערב מוצאת את דרכה לעולם השלישי. השוק החופשי לא יכול לעצור את הררי האשפה. בשביל זה צריך התערבות שתעצור יצור של אריזות לא מתכלות

X

אהבת את הכתבה הזאת?

כדי לעשות עיתונות עצמאית שיחה מקומית צריכה גם את התמיכה שלך. לחץ/י כאן כדי להיות חלק מההצלחה שלנו
donate
silencej89sjf