newsletter
השיחה מגיעה אליך
רוצה לקבל את מיטב הסיפורים של שיחה מקומית ישר למייל? הניוזלטר השבועי שלנו הוא התשובה בשבילך.

צפו: שוטרים ירו במכונית כשלא נשקפה להם כל סכנה, נוסע נהרג

בתחילה דיווחו בתקשורת על "נסיון פיגוע" בירושלים. אחר כך גם המשטרה חזרה בה. עכשיו מתברר שהשוטרים המשיכו לירות ברכב בו ישבו אזרחים גם אחרי שהשתלטו עליו

מאת:

בלילה שבין יום ראשון לשני נורה למוות מוסטפא נימר, תושב רמת-גן, על ידי שוטרי משמר הגבול במחנה הפליטים שועפט. באתר וויינט נכתב "ניסיון דריסה בי-ם: אין נפגעים, מחבל חוסל". דיווחים דומים הופיעו בכלי תקשורת רבים. עתה מתברר כי לא בוצע נסיון פיגוע ולא ניסיון דריסה, וחמור מכך – יש חשש כבד שהירי היה לא חוקי.

סרטונים שנחשפו הערב (שלישי) על ידי הכתב יוסי אלי בחדשות 10 מראים כי חלק מהירי בוצע לאחר ששוטרי מג"ב השתלטו על הרכב, כך שירי זה היה חסר כל הצדקה שהיא. המשטרה עצמה מודה עכשיו כי לא היה במקום ניסיון פיגוע, ועולה שאלה איזה עילה הייתה לירי הראשוני.

ארוסת ההרוג, אשר נסעה במכונית נפרדת מאחוריו כאשר יצאו ביחד לקנות פיצה, סיפרה כי חלק מהיריות פגעו ברכבים אחרים, ושהירי נפסק רק לאחר שצעקה להם כי היא יהודיה. לאחר מכן הרחיקו אותה מהמקום ולפי דבריה אחד משוטרי מג"ב אמר "תעיפו אותה מפה, אכפת לה מערבי כלב".

כפי שציינתי כאן לאחרונה, גם הפעם מיהרו גופי התקשורת לפרסם ידיעות על "נסיון פיגוע" ו"מחבל", מבלי לבדוק את העובדות או אפילו לסייג את הדיווח בכך שמדובר בטענות גופי הביטחון.

> התוכים של דובר צה"ל חוטאים לתפקידם כעיתונאים

מקרה דומה מאוד התרחש גם הוא במזרח ירושלים בחודש יולי. כוח מג"ב שהיה בפעילות משטרית ב-13.7 הקים מחסום פתע ב-3 לפנות בוקר בכביש הראשי בכפר. לטענת המשטרה שלושה פלסטינים שנסעו יחד ברכב ניסו לבצע פיגוע דריסה, ולכן השוטרים ירו לכיוון הרכב. מהירי נהרג אנואר א-סלאיימה, בן 24, ואדם אחר נפצע קשה. בתקשורת הישראלית דווח כי שוטרי מג"ב מנעו פיגוע דריסה.

אבל הסיפור של מג"ב לא הסתדר עם העובדות ולא עם סרטון שנחשף. שני עדי ראייה במקום מספרים כי השלושה לא ראו שום מחסום, מכיוון שה"מחסום" היה קבוצה של שוטרים שהסתתרו מאחורי מכונית חונה, כך שלנהג הרכב לא הייתה שום דרך לדעת על נוכחותם או על כך שעליו להאט את קצב הנסיעה ברחוב, שהיה ריק לחלוטין. גם אחד מנוסעי הרכב שנותר בחיים מעיד שהנוסעים פשוט לא ראו את החיילים.

בווידאו, שפורסם על ידי ארגון זכויות האדם "בצלם", נראה כי הירייה הראשונה מתבצעת רק אחרי שהרכב עובר את החיילים (0:28 בסרטון), ולא דורס אף אחד. שנית, א-סלאיימה נהרג כתוצאה מפגיעה של כדור בגבו. שוטר מג"ב שעמד בצד הכביש, כמו כל האחרים, ירה ברכב לאחר שעבר, כלומר – כשבוודאות לא היווה כלל סכנה לשוטרים. לכן עולה חשש כבד מאוד כי מדובר בירי לא חוקי.

> שנתיים למלחמה, ואף חקירה לא הובילה לכתב אישום על פשעי מלחמה

שני נוסעי הרכב שנותרו בחיים נעצרו, ולאחר יום במעצר שוחררו, כך שברור לחלוטין שגם המדינה מאמינה שלא מדובר בפיגוע או בנסיון לביצוע אחד כזה. עו"ד עבדאללה זאיד, המייצג את המשפחה השכולה, פנה לרשויות בדרישה כי נסיבות הריגתו של א-סלאיימה ייחקרו.

מדוברות מג"ב נמסר אז בתגובה כי "במהלך פעילות כוחות צה"ל ומג"ב לתפיסת מחרטה לייצור נשק בא-רם, האיץ רכב לעבר לוחמי מג"ב אשר חשו בסכנת חיים והגיבו בירי".

בשני המקרים הסרטונים מראים כי טענות השוטרים שקריות, ושידם קלה על ההדק כאשר מדובר בערבים. אמנם שני המקרים נחקרים, אך יש תקווה מועטה שחקירות אלו יובילו לכתבי אישום. רק לאחרונה נסגר תיק נגד השוטר שהרג את הנער מוחמד סנוקרוט מזרח ירושלים בירייה בראשו. התיק נסגר מ"חוסר ראיות". המשטרה בזמנו שיקרה בהודעות לתקשורת וטענה כי הנער מעד וכך נפגע בראשו.

> הצבא חסם שבעה כבישים ראשיים של כפרים פלסטינים

אנחנו המומות ומזועזעים, דואגות ומפוחדים מאירועי התקופה האחרונה.

בימים כאלה יש מי שדורשים מעיתונות "לבחור צד". הצד שבחרנו ברור: אנחנו עומדים לצד כל מי שאיבדו את יקיריהם במלחמה הזו; לצד כל מי שנאלצו לנוס על נפשם ולהותיר אחריהם בית; לצד כל מי שחרדים לחייהם ולחיי משפחתם ואהוביהם, בישראל, בעזה ובגדה המערבית.

בימים אלה, אנחנו מרגישות ומרגישים שקולנו, הקול של פלסטינים וישראליות נגד הכיבוש ולמען שלום צודק, ביטחון וחירות לכל, חשוב מתמיד. הסיפורים החשובים שלא מסוקרים בתקשורת המיינסטרים רבים מספור, אך משאבינו מוגבלים. בעזרתך נוכל להביא לציבור הולך וגדל סיפורים כמו זה שקראת עכשיו, ולהציע את הניתוח, ההקשר, והסיקור הנחוצים כל כך, במיוחד בתקופה הקשה והדרמטית הזו. הדרך הכי טובה להבטיח את היציבות והעצמאות שלנו היא התמיכה של קהילת הקוראות והקוראים באמצעות חברות בשיחה מקומית.

זה הזמן להיות חברות בשיחה מקומית

לתמיכה – לחצו כאן
כ-40 אחוז מתקציב החינוך של מועצת אלקסום מוקדש להסעות של ילדים מהכפרים הבלתי מוכרים. ילדים בדואים בדרך לבית ספר בנגב (צילום יעלה רענן, המועצה האזורית לכפרים הלא מוכרים)

יסחבו פערי התפתחות והשכלה עד אחרית חייהם. ילדים בדואים בדרך לבית ספר בנגב (צילום: יעלה רענן, המועצה האזורית לכפרים הלא מוכרים)

הילדים הלא מוכרים להורים הלא מוכרים בכפרים הלא מוכרים בנגב

אלפי ילדים בגיל חינוך חובה בכפרים הלא מוכרים בנגב לא רשומים לגנים. במקום לספק כיתות, המדינה מתעלמת מהחלטות ומציעה פתרונות גרועים. במשך שנים ישראל מתעמרת בתושבים בתקווה שיעזבו את אדמותיהם, והילדים משלמים את המחיר

X

אהבת את הכתבה הזאת?

כדי לעשות עיתונות עצמאית שיחה מקומית צריכה גם את התמיכה שלך. לחץ/י כאן כדי להיות חלק מההצלחה שלנו
silencej89sjf